ugrás a tartalomhoz

Archívum - Jan 2010 - Fórum téma

január 23

SET - WHERE többször?

mahoo · 2010. Jan. 23. (Szo), 13.18
Sziasztok, meg lehet azt valahogyan oldani, hogy EGY sql paranccsal UPDATE-eljek több rekordot? Méghozzá úgy, hogy... de inkább mutatok egy példát, ami persze rossz de könnyebb elmagyaráznom:

UPDATE tabla SET nev='Pista' WHERE id_tag='1', SET nev='Jóska' WHERE id_tag='2'...

Azaz több értéket szeretnék módosítani, de minden egyes értéket más feltételhez kötnék.
Létezik erre megoldás vagy hülyeséget kérdezek?
Ja, és nem szeretnék mondjuk 50 sql parancsot futattni egymás után, persze, ezért is kérdezek!
 

január 23

Egy oldal életciklusa

nosferat · 2010. Jan. 22. (P), 22.27
Üdv! Nemrég kezdtem php-val foglalkozni, már túl vagyok egy könyvön és egy egyszerűbb oldalon. A következő már egy komolyabb lenne, OOP alapokon. A problémám az, hogy az oldalt is egy osztály reprezentálná és úgy gondoltam, hogy a konstruktorban indíthatnám el a sessiont és esetleg a destruktorban állítanám le. Van ennek így értelme? Egyáltalán van értelme egy ilyen osztálynak? (én egyébként arra használom, hogy tartalmaz egy alap oldalszerkezetet és olyan metódusokat, amik egy SQL resource változót fogadnak és azt feldolgozva egészítik ki ezt a vázat. Az olyan oldalak számára pedig, amik speciális feladatokat igényelnek alosztályokat hoznék létre)
Leginkább arra lennék kíváncsi, hogy egy az oldal elején példányosított objektum mikor semmisül meg, mi történik például vele akkor, ha post művelet történik? Egyáltalán hogyan kell/érdemes kezelni az objektumokat? Tudom, hogy ezeknek igazán máshol is utánanézhetnék, de arra gondoltam többet tanulhatnék valós tapasztalatokból. :)

Előre is köszönöm a segítségetek.
 

Akadálymentes Joomla + Virtuemart

lacy · 2010. Jan. 22. (P), 16.40
Sziasztok!

Kellene nekem egy kis tanács. Adott egy Joomla CMS, amin belül egy Virtuemart webáruház üzemel. Kötelező jelleggel a weblapot akadálymentesíteni kell, amit előre nem tudtunk. Gondolhatjátok, rengeteg Javascriptes és Ajaxos megoldás van a weblapon, amik nem tudom mennyire fognak meghalni egy vakok számára készített (felolvasó)programban.

Szóval: Lehetőséget kell biztosítani a vakok/gyengénlátók számára, hogy böngészni tudják a lapot. Betűméret nagyobbítás, kontraszt, és hogy a regisztráció elejétől a a vásárlás végéig el tudjanak jutni. Ezzel kapcsolatban lenne néhány kérdésem:

1. Ma Magyarországon a vakok/gyengénlátók milyen szoftverrel böngésznek? A gyengénlátók gondolom nagyítanak a betűkön, stb... de a teljesen vakok milyen felolvasó programot/böngészőt használnak? Jó lenne látnom, hogy a honlap részei megjelennek-e.

2. Legelső ötletem az volt, hogy ha az akadálymentes linkre megy, akkor beállítok egy sütit és ebben az esetben egy másik CSS stíluslapot töltök be. Ami pedig nem kell, mert fölösleges szöveg akármi, azt CSS-el elrejtem. A szövegfelismerő programok a szövegeket csupán a forráskódból szedik? Figyelembe veszik szerintetek a CSS tulajdonságokat?:D Mert ha nem, akkor meg vagyok lőve... Akkor kell csinálnom egy sablont az akadálymentes laphoz. De azzal se vagyok nagyon kisegítve, mert a virtuemart sok sok JS funkciójával még ugyanúgy gond lesz.... :S

Mit ajánlanátok? Mit csinálnátok?

Köszönöm!
 

január 21

TinyMce file upload, majd adatküldés a szerkesztőnek

PHPprogramozo · 2010. Jan. 21. (Cs), 15.44
Sziasztok!

Lenne egy problemem a tinymce szerkesztővel. Csináltam hozzá egy saját filemanager kiegészítést, de ott akadtam el, hogy a kiválasztott filet, hogy lehet visszairatni a tinymce file mezőjébe?! MOst a filemanager rendesen műxik, megnyílik új ablakban ahogy kell, ha ráklikkelek a tinymce editorban a tallózásra. Megkapom a szövegmező id számát is ahová vissza kéne írni a file url címét, de egyszerűen nem érem el sehogy javascript jquery segítségével. Már mindent próbáltam, de nyilván én vagyok a béna.. :S
Már egy napom ráment, remélem valaki tud segíteni.

Láttam, hogy az editor egy iframe-ban van benne, valszínüleg ezért nem érem el csak simán így: $('opener.#src') mert ugye nem az openeren belül, hanem annak egy iframe elemén belül van az src elem.

Hogy lehetne visszaírni ezt az adatot? Hogy találom meg az iframe src elemét?

Pls help

Előre is köszi
 

rewrite optimalizálás

Don Oden · 2010. Jan. 21. (Cs), 15.33
Sziasztok!
Írtam egy .htaccess fájlt ami működik ugyan, de nem makulátlan.
A RegEx és a mod rewite rerén nagyon kezdő vagyok, ugyanis kb 1 hete foglalkozok vele :)

A kód következőképp néz ki:
<IfModule mod_rewrite.c>

    DirectoryIndex index.php
    Options +FollowSymLinks
    RewriteEngine on
   
   
    RewriteCond $1 !^(index\.php|images|css|js|robots\.txt|favicon\.ico)
    RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
    RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
    RewriteRule ^(.*)/(.*)$ $1\.php?$2 [L]
   
    RewriteCond $2 !^(index\.php|images|css|js|robots\.txt|favicon\.ico)
    RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
    RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d    
    RewriteRule ^(.*)$ r_$1\.php [L]
 
</IfModule>


az hogy működik valószínüleg kezdőszerencse :D
nem igazán tudom hogy miért dob hibát. pl: a "http://localhost/index/Valami-String" megy, viszont ha teszek mögé egy "/"-t akkor már internal server error-t kapok. Ugyanígy a lenti példánál.
Ezen kívül hogyan tudnám megoldani a következőt: van egy meglévő struktúrám ahogyan a fájokat tárolom. így néz ki: /fokategoria/alkategoria/r_file_name.php ezt szeretném elérni a következőképp: /fokategoria-alkategoria/file-name/query-string
ez megvalósítható? Ha igen, hogyan?
 

Apache restartra gyorsul

Dzsozef · 2010. Jan. 21. (Cs), 14.31
Abban kérném a segítségeteket, hogy van egy szerverem, amelynél időközönként a webszerver erősen lelassul (közel 1 perc /lap), miközben a load az apache -nál 10 alatt van. Ettől függetlenül, ha az Apache -ot újraindítjuk, ismét jó lesz az oldaltöltés.
Ez a lassulás látogatottságtól független, mivel még új oldalról van szó. (kb. 150)
Ez ugye alapesetben nem lehet terhelés.
A syslogben / apachelogban semmit nem ír ki.
Feltehetőleg a MySQL beállítások sem túl jók, de elsőként az apachra gyanakszuk, mivel a restart helyrehozza. Lényeges lehet, hogy a restart után jó ideig az állapot jó marad.

Programok:
- Ubuntu 10 (i686)
- Apache (mpm-prefork) 2.1.12
- PHP 5.2.10
- Mysql 5.1.37

Hardver:
- Intel Xeon 2.33Ghz (Dual Core) processzor
- Memória 8 GB

Apache jelenlegi beállításai:
Timeout 60
KeepAlive Off
KeepAliveTimeout 15
MaxKeepAliveRequests 500
ServerLimit 600
<IfModule mpm_prefork_module>
StartServers 8
MinSpareServers 10
MaxSpareServers 40
MaxClients 600
MaxRequestsPerChild 1000
</IfModule>

Azt kérdezném, hogy a fentiek ismeretében milyen beállítási hiba lehetséges, illetve Ti merre kezdenétek a hiba keresést?
(Ha tudnátok egy jó Apache2 beállítási linket, annak is örülnék)

Sok hála, előre is
 

$_POST és $_REQUEST

Nyiri · 2010. Jan. 21. (Cs), 13.19
Hali!

Van egy hülye hibám. php, mysql. El akarok menteni valamit adazbázisba egy formon keresztül. Természetesen be van lőve minden rendesen UTF-8-ra (header, content, stb..)

form postra van állítva és mikor megérkezik a request és kiszedem a $_POST tömbből a változkat akkor az ékezetes karakterek szarok. Nem is kicsit! És így mentődik el az adatbázisban is. De ha nem a $_POST tömbből veszem ki hanem a $_REQUEST-ből akkor minden ékezet zsír és jól is mentődik a DB-be. Mi lehet a gond?

Másik problémám az hogy 5ből 1x hibásak az oldalon a karakterek. Nagyon random módon. Végigolvastam minden fórumot, utf-8ba mentem a php fájlokat (BOM nélkül). Content, header, charset minden UTF-8-n van. Rendszergazdával dumáltam és azt mondta náluk minden rendben.

Ötlet?
 

január 21

ZF parametrizált SEF URL hogyan?

janoszen · 2010. Jan. 20. (Sze), 23.20
Sziasztok!

Úgy döntöttem, hogy belevágok a Zend Framework megtanulásába. Sikerült is az első kanyart bevenni, a ZF jól teljesített, a tutorialon komolyabb idegeskedés nélkül túl vagyok. Adódott azonban az a remélhetőleg el nem ítélhető vágyam, hogy ilyen URL-eket gyártsak:

http://enoldalam.hu/blog/2010/01/20/bejegyzes_cime

Namost, a doksi a következőt írja:

[quote]By default, the first segment of a URL path maps to a controller, and the second to an action. For example, given the URL http://framework.zend.com/roadmap/components, the path is /roadmap/components, which will map to the controller roadmap and the action components. If no action is provided, the action index is assumed, and if no controller is provided, the controller index is assumed (following the Apache convention that maps a DirectoryIndex automatically).[/url]

Azaz, a controller nevéből és az actionből épít URL-t. Kérdésem: van-e a keretrendszerben beépített mód a fentiek szerinti parametrizált URLek használatára vagy ehhez ki kell terjesztenem a front controllert?

Köszönöm

János
 

Fehér rések div-ek között

newyorkerboy · 2010. Jan. 20. (Sze), 20.05
Sziasztok! Adott az ezen a címen elérhető weboldal-terv féleség. A header és a content div között, valamint a két oldalon lévő boxok közötti fehér rés eredetét próbálom kideríteni már egy ideje, de nem megy, hátha nektek sikerül!
A második gondom, ami ehhez eléggé hasonló, az nem annyira fontos, de szintén érdekes. Egyszerűen sehogy sem tudom a chat iframe-et feljebb igazítani! Elég lenne olyan 5-10 pixel, csak nem tudom, hogy minek a marginját vagy paddingját kell állítani!
Remélem, hogy valami "klasszikus" hiba, és gyorsan ki tudom javítani.
Segítségeteket előre is köszönöm!
 

Div szélesség minimalizálás

VRobi · 2010. Jan. 20. (Sze), 19.12
Sziasztok!

A következő problémába ütköztem:
Van egy div-em, aminek fix szélessége van, ebben van egy szöveg amit szeretnék bekeretezni. Létrehoztam hát egy belső div-et, de mindenáron teljes szélességet kap, örökli - asszem így nevezik. Én meg azt szeretném ha a benne lévő szöveg határozná meg a szélességét.

Ez a keretezés dolog kicsit le van egyszerűsítve, igazából képet szeretnék ismételtetni keretként, de csak olyan hosszan mint a szöveg.

Tudja valaki hogyan lehet ezt elérni?
span-nal is próbáltam, de azzal sem jött össze.

<div class="container">
<div>szöveg</div>
</div>

(tudok írni konkrétabb példát, de szerintem ez is személteti a problémát)
köszi!
R.