ugrás a tartalomhoz

Archívum - Május 23, 2006 - Fórum téma

Összetett jogosultság-kezelés például Unixhoz hasonlóan?

mocsar · 2006. Május. 23. (K), 20.00
Van egy remek cikk a weblaborban a cikkek között a php rovatban: Cikkek > PHP > Jogosultság kezelés. Cikksorozatnak indult, de sajnos az utolsó rész nem jelent meg.

A fórum keretein belül szeretném a szakértőket rávenni, hogy világosítsák meg a következő témát:

„...szeretnénk, ha minden felhasználó csak az általa létrehozott cikkeket tudná szerkeszteni. Egy ilyen esetben a jogosultságot egy függvényként foghatjuk fel, mely az aktuális paraméterek (cikk, felhasználó azonosító) birtokában képes eldönteni, hogy a felhasználó a kívánt funkció elérésére ténylegesen jogosult-e vagy sem. Ezeket hívtam a bevezetőben összetett jogosultságoknak...”


A fenti feladatot hogyan oldanátok meg? A táblákban létrehoznátok egy mezőt, ami a jogosultságokról tartalmaz információt? Pld. a Unixhoz hasonlóan: -rw-------.
Hogyan lehet ebben az esetben szabályozni az új sorok létrehozását? Kell valami mechanizmus, ami meghatározza, hogy egy adott felhasználó vagy csoport esetén milyen értékekkel tölthetőek fel az új sor mezői (pld. a más táblákba mutató mezők /foreign keys/).

Meg tudom oldani a feladatot úgy-ahogy, de egy olyan megoldás érdekel, ami a jövőben bővíthető.
 

Hogy lehet akadálymentesíteni a CMS-eket?

Anonymous · 2006. Május. 23. (K), 19.28
sziasztok! az lenne a kérdésem hogy wordpress-es blogomat hogyan tudnám akadálymentesíteni és szabványosítani? Vagy meylik CMS az amivel ezt meg tudom csinálni?
 

Kilépés után azonosítás nélkül enged be újra a rendszer

cordoba · 2006. Május. 23. (K), 17.36
Sziasztok!

Van egy beléptetőrendszerem, és van egy kis hibája. Ha az user beírja az adatát akkor elviszi őt az oldalára, mondjuk http://sanyika.hu/tied.php -ra. Viszont ha kilép és beírja a böngészőbe "http://sanyika.hu/tied.php" akkor belépés nélkül is be tud menni a saját oldalára sajna :(
Ezt szeretném valahogy kiküszöbölni a ti segítségetekkel
Köszi előre is
 

Mennyire biztonságos egy session-ben tárolni a felhasználói adatokat?

Anonymous · 2006. Május. 23. (K), 14.53
Sziasztok!

Van egy saját fejlesztésű kis cms rendszerem, amelynél a belépés során a $_SESSION globális tömbben tárolom le sikeresen bejelentkeztetett felhasználó usernev-ét. A rendszer úgy van kialakítva, hogy az adatbázis users táblájában mindössze egy admin nevű enum típusú mező értéke dönti el, hogy milyen jogosultsági szinten van az adott user.

Na, szóval, az lenne a kérdésem, hogy mennyire lenne biztonságos az, hogy ezt az értéket is eltárolom a $_SESSION tömbben? Így egy csomó lekérdezést meg lehetne spórolni ezzel a húzással. Vagy valahogy másképp kéne lekezelni?

Köszönöm előre is a hozzászólásokat!
PJ
 

Programozási nyelvek

jeti · 2006. Május. 23. (K), 14.32
Sziasztok!

A következő kérdésem lenne? Milyen új szabványok, nyelvek, formák vannak?
Ezekről hallottam;
Szerver oldali programozási nyelvek: PHP, ASP, Perl, CGI, Python, SSI
Grafikus felülettel dolgozó nyelvek: Java, Flash, VRML
Kliens oldali: Javascript
Webszerkesztés: HTML, XML, XHTML
Grafikai megjelenítés: CSS
Együttműködő programok: AJAX (Java+XHTM)
… és az újabbak. (Amikről majd a hozzászólásotokban fogok olvasni. :-) )

A félkövéreket el tudom helyezni nagyjából, az aláhúzottakat használom is.
0.) Légy szíves írjatok néhány mondatot, az egyes nyelvekhez, hogy mire is való! Biztos, van még sok más is, azokról is tegyetek említést.
Amit hallottam:
1.) Az ASP a PHP Microsoft-os változata.
Kérdéseim:
2.) A Perl és a CGI között mi a különbség?
3.) Mi a különbség a XML és a XHTML között?
4.) Az AJAX a második generációs internet első (?) képviselője. Létezik-e ugyan olyan értékű (Flash+XHTML) párosítás?
5.) A Java használható a mobilokon is és a Flash?
Én úgy gondolom, hogy a Java már régi nyelv és egyre ritkább volt (vagy van most már alternatívája is). A mobilos alkalmazások bevezetése óta újra erőre kapott. A Flash meg egy újabb, ami a számítógépeken nagyon elterjedtté vált.
6.) Hogy lehet mappás url cím megadás alkalmazni, mint itt a Weblaboron, vagy a Prim-en? (Pl.: http://weblabor.hu/forumok/temak/20006) Milyen előnyei, hátrányai vannak (pl.: a http://weblabor.hu/forumok.php?temak=20006 -al szemben)?

Szerintem sokunknak van hasonló problémája.
Előre is köszönöm a segítségeteket.

Ui: Az angol nyelvtudásom még nem túl jó. Örülnék, hogyha valaki magyarul magyarázná meg, mert angol linkekkel nem megyek túl sokra. :-(
 

Weboldal tervezése hogy megy?

fulop · 2006. Május. 23. (K), 14.13
Sziasztok! Próbálkozom én is weboldal szerkesztéssel, próbálok olyan
irányba elmenni, hogy egyszerű, mindenki által használható oldalakat
csináljak, ha eljutok oda, hogy csinálok (: Most is van olyan, amit
elkészítettem, de az még az összehánytam a dolgokat kategóriába
tartozik (: Itt a weblaboron sok hasznos dolgot találtam, ezekért
kösz!
Kérdésem lenne, hogy ki hogyan áll neki egy oldalnak? Mert azért nekem
még ez kusza, mikor megnézek egy oldalt, és a hozzá tartozó css-t.
Leültök és megcsináljátok kézzel és megcsináljátok hozzá a css
kódot (ja, most css felé nyoulok, ezért ez a kérdésem lényege most)
aztán a html kódot? Vagy elkezditek az oldalt és ha kell valami, akkor
azt hozzáírjátok?

Előre is köszönettel!
 

postgreSQL hiba

Anonymous · 2006. Május. 23. (K), 11.39
Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni pgsql alapú számlázó programunk egy hibájával kapcsolatban.

Az SQL-Ledger programot használjuk, és azt a hibát produkálta, hogy kihagyott egy számlasorszámot, 1158 után 1160-as sorszámmal készítette el a következő számlát.

Horribilis összegért akarják kijavítani, annyit nem szeretnék fizetni érte. A hibabejelentő levelemre az alábbi választ adták:

"Közvetlen adatbázis hozzáféréssel javítsa át az adott számlaszámot és a
defaults tábla invnumber értékét (utolsó számlaszám) "


Keresek vkit aki segítégemre tudna lenni abban, hogy a fentiek alapján én meg tudjam javítani a hibát, vagy esetleg egy reális összegért elvállalná ő maga.

Előre is köszönöm.
János
 

Összesítő fügvény PHP-ben

Anonymous · 2006. Május. 23. (K), 11.25
Sziasztok. A következő kérdésem lenne. LDAP-ból szedek ki php-val egy rakás cuccot. A tömb-öm 1 elemében vannak azok amik nekem kellenek. Viszont azok csak csoport nevek és van amelyik többször is szerepel. Hogy tudom ezeket úgy kiiratni hogy mindegyik csak egyszer legyen ott a többit meg figyelmen kívűl hadja?

Váalszt előre is köszi
 

Dreamweaver 8 adatbáziskapcsolat beállítása MySQL-hez

Anonymous · 2006. Május. 23. (K), 10.24
Sziasztok,

Ha valaki tud kérem segítsen! Miért nem tudom a működő Mysql server 5.0-ámat összekötni a Dreamweaver 8-as programommal?
Tudom: "mert béna vagyok"

De azért valki megmondhatná a tutit. MySQLadminnal simán belépek a szerver adatálományába, de amikor létre akarok hozni egy adatbáziskapcsolatot a DW8-ban simán kidob hogy:

1) There is no testing server running on the server machine.
2) The testing server specified for this site does not map to the http://localhost/_mmServerScripts/MMHTTPDB.php URL. Verify that the URL Prefix maps to the root of the site.

Valamit tuti rosszúl állítok be!

DE MIT?????
 

CSS divek: ie, firefox =OK, opera =KO

rrroka · 2006. Május. 23. (K), 08.58
Sziasztok van ötletetek ha az alábbi css miért müxik Ie és FF alatt, de az opera a 4. (0-ás) divet miért nem kezeli le?
a diveket egy while rakja ki 4%= alapján sorszámozva.

.div1 {
float: left;
position: relative;
left: 5px;
}
.div2{
position: relative;
left: 10px;
top: 75px;
}
.div3{
float: left;
position: relative;
left: 5px;
top: 50px;
}
.div0{
position: relative;
left: 10px;
top: 125px;
}
köszi!
Üdv:
rrróka