ugrás a tartalomhoz

Archívum - 2020 - Fórum téma

július 10

Színezés csak https mellett működik?

mind1 valami név · 2020. Júl. 9. (Cs), 22.18
Bocs, törölhető, ezt csúnyán benéztem... A konténert még valamikor tavaly raktam össze, hogy legyen min tesztelnem az nginx ssl konfigurálását és úgy raktam össze, hogy más index file-t gyártottam a normál és mást az ssl verzióhoz.









Van ez a csodás kis webszolgáltatásom :D

<!DOCTYPE html>
<html lang="hu">
	<head>
		<meta charset="utf-8"/>
		<style>
			body { color: red; }
		</style>
	</head>

	<body>
		<h1><p>Üdvözöllek!</p></h1>
		<p>Ez a site még under construction, szóval üres, nincs rajta semmi.</p>
		<p>Ha nagyon kíváncsi vagy, nézd meg ezt: <a href="aloldal.html">csodalap</a></p>
	</body>
</html>
Docker konténerben fut egy nginx http és https egyaránt működik.
De http-n nézve fekete, ha https-n nyitom meg, akkor piros a szövege.
Ez mitől lehet? (linuxos firefox és chrome alól próbáltam...)

Update: http-n hiányzik a style szekció...
 

július 4

Mobil böngészők cache-sének kikapcsolása

Atomi · 2020. Júl. 4. (Szo), 20.42
Üdv!


Mobilra is fejlesztek honlapot, és már minden böngésző beállítását végignéztem, de nem találtam olyat, hogy a cache-t kikapcsolni.
Nagyon idegesítő, hogy hiába megyek valamelyik mobil böngésző frissítés gombjára és töltöm be az oldalt újra, ha valamit pl. CSS-ben változtattam a honlapon, csak akkor jelenik meg, ha hosszas, menükben keresgélés után mindig törlöm a cachet.
Eddig a Firefoxnál elég volt a frissítés, most már ott is cache-t kell üríteni.
Amikor fejlesztés van, ezt naponta vagy százszor eljátszani az egyes böngészőkön (FF, CH, Edge, Opera, nagyon idegesítő és időtrabló.
Eleve nem értem miért rejtik el annyira.
És minek a frissítés gomb a főmenüben.

Az lenne jó, ha kikapcsolhatnám a cachet, legjobb lenne, ha csak bizonyos oldalakon, de már annak is örülnék, ha minden oldalon.

Gondolom mindenkit zavar ez, aki fejleszt. Tehát biztos van megoldás.
 

június 29

github meghalt?

mind1 valami név · 2020. Jún. 29. (H), 12.06
Nektek működik a github?
Valami 500-as kódot dobál, de csak ha be vagyok jelentkezve.
 

június 27

Csal a linuxos grep?

mind1 valami név · 2020. Jún. 27. (Szo), 20.01
Regex alapú kereséssel küzdöttem, mert amit Pythonban megírtam, nagyon lassúnak tűnt nagy tömegű adatnál.
Gyakorlatilag a "grep -va -f pattern.txt source.txt" parancsot írtam át python 3-ra.
Az időmérést úgy próbáltam kivitelezni, hogy a kimenetet átküldtem a /dev/null-ba.

time ./script.sh >/dev/null
time ./script.py >/dev/null
A .sh végű, ami a grep-t tartalmazta, úgy .2sec alatt futott le. A python 7sec (35x eltérés)
Mivel túl sok volt a kimenet, első körben meg akartam nézni, hogy a két szkript azonos számú sort produkál-e:

time ./script.sh | wc -l >/dev/null
time ./script.py | wc -l >/dev/null
És itt koppantam egy nagyot: a grep-es verzió pár másodperccel hosszabb ideig futott.
Próbáltam megnézni strace segítségével, hogy mit művel ha közvetlenül a /dev/null-ba van irányítva a stdout, de csak annyit láttam, hogy egy nagyságrenddel kevesebb rendszerhívást végez olyankor.
Mintha nem is olvasná végig az inputot...
Ez lehetséges?
Tényleg az első olyan sornál ...
(ufff, na mindegy, már itt hagyom, okulásképp az utókornak :) )

... szóval ahogy ezt írtam, akkor esett le: a grep, ha nem kell semmit kiküldenie a stdout-ra, akkor az exit code-ban ($?) adja vissza, hogy sikeres volt-e a keresés vagy sem. Ehhez viszont nem kell végigmennie a teljes inputon, elég ha az első olyan sorig megy, ami miatt 0-val térhet vissza. Ergo a -v miatt az első olyan sorig megy, ami nem illeszkedik egyik megadott mintára sem, utána kilép. Az én programom meg mindenképp végigmegy, mivel szükségem van általában az outputra. :)

Úgyhogy sikerült gyorsabb grep-t írni pythonban, mint amilyen az eredeti C-ben. :)
 

június 26

Lua - egy nagy csalódás

mind1 valami név · 2020. Jún. 26. (P), 11.45
Pár éve neki akartam állni egy saját monitoring program írásának.
Nem lett belőle semmi, de emiatt összetákoltam egy teszt programot, amivel meg tudtam mérni, hogy adott tevékenységet (esetemben a /proc alatti állományok olvasását) melyik nyelv, milyen sebességgel képes végezni.
Valaki kisegített egy Lua nyelven írt teszttel és rendesen megdöbbentett: nagyjából a C programmal azonos időt produkált, messze lekörözve minden mást.

A napokban előszedtem megint a logokban turkálós mániámat és az eredetileg bash+perl+linux tool alapokra épülő egyik programot átírtam tiszta python-ra. Meglepő módon a python a gyorsabb. (3-as, ami egyébként jóval lassúbb bizonyos feladatoknál a 2-esnél)
Na itt jött a nagy ötlet: ha a python ilyen gyors, nézzük, mit tud a Lua?
A feladat perlben ennyi:
 perl -nle '/^(... .. ..):.*DROP.*DST=(\S+)/ && do { print $1,"\t",$2 }'
Sajnos(?) a Lua nem rendelkezik regex feldolgozási képességgel ismereteim szerint és az interpretere sem tud annyit, mint a perl, így ez lett belőle:
lua5.3 -e 'l=io.read("*l"); while l do m=string.match(l,"^(... .. ..):..:.. .* DROP .*DST=(%S*)"); if m then print(m) end; l=io.read("*l"); end'
Ugyanazon az inputon+gépen a perl 12s körül fut le, a lua 35-38s... :(

Hát nagyot csalódtam. :)

Ui: a weblaborban is... a topic nyitásakor megnyitott előnézetből már nem tudom menteni a témát, mert valami captcha problémáról makog a szerver...
 

június 25

Gyors, minőségi magyar VPS szolgáltatót keresek

RajcsanyiZ · 2020. Jún. 25. (Cs), 20.43
Megbízható és jó ár-érték arányú VPS szolgáltatások után nézelődöm. Most láttam, hogy pl. a Servergarden a leírások alapján egész jó hw-t tesznek a vps alá (gold proci, nvme háttértár) és teljesen elfogadható áron.

Valakinek ezzel kapcsolatosan tapasztalata, van ott előfizetése? Esetleg más cégekkel való tapasztalat hasonló hw tartalommal?
 

június 23

Hová meneküljünk az emberi hülyeség elől?

mind1 valami név · 2020. Jún. 22. (H), 23.42
Ugye Einstein mondta, hogy két dolog végtelen: az univerzum és az emberi hülyeség...

Nemrég olvastam, hogy valamelyik fájlrendszer készítői (zfs? Nem biztos, most lusta vagyok utánajárni) kitalálták, hogy kiszedik a szoftverből a master, slave és hasonló kifejezéseket, mert fujjderasszisták...
Erre tegnap vagy tegnapelőtt botlottam a hírbe, hogy a github valamelyik főmuftija kitalálta, hogy ezentúl ez náluk is tiltott(?na jó, nem kívánatos) terminológia lesz.
Az imént meg azt találtam, hogy a gitlab is ezt akarja.

Kérdem én: hová menthetem el a saját kis nyomorult git repoimat, hogy még véletlenül se legyen közöm ilyen idióta egyedek által menedzselt oldalakhoz? (ha már kénytelen vagyok eltűrni, hogy a python fejlesztők is csatlakoztak ehhez a marhasághoz állítólag...)

https://www.zdnet.com/article/github-to-replace-master-with-alternative-term-to-avoid-slavery-references/

Idézet a fenti linkről:
Most detractors and the explanation that often resurfaces in these discussions is that terms like master/slave are now more broadly used to describe technical scenarios than actual slavery and that the word "blacklist" has nothing to do with black people, but the practice of using black books in medieval England to write down the names of problematic workers to avoid hiring in the future.


Jól értem, már a blacklist is problémás??? OMG...

ui: bocs, de most tényleg nagyon ki vagyok akadva az emberek ilyen szintű idiotizmusán... Black Snake ezt mikor tiltják be?
 

június 21

Szerver oldalon használatos nyelvek?

mind1 valami név · 2020. Jún. 21. (V), 10.41
Unatkoztam. Át akartam írni egy shell szkript+perl kombót pythonra. Nagyságrenddel gyorsabb a perl, bármit teszek. Némi vergődést követően körülnéztem, ha webes fejlesztésre adnám a fejem (nem kell aggódni, nem fogom! :) ), milyen nyelvek közül lehetne válogatni?

Weben amit úgymond ismerek: PHP, Java, Python, Ruby.
Amiről csak hallottam, de a helloworld-ig sem jutottam: node.js.

Mi van még? (Jó, cgi-t akár C, shell script vagy assembly használatával is lehet, de inkább olyan érdekelne, amit ténylegesen használnak is)


Tetézve mindezeket: melyikhez van ingyenesen használható IDE? Hangsúlyozom: IDE, nem valami advanced editor! Ruby - nincs. A scala kimaradt a fentiekből, bár valószínűleg az is beleférne, szintén nincs (volt eclipse plugin, de évek óta nem fejlesztik)
 

Mire való a docker valójában?

mind1 valami név · 2020. Jún. 21. (V), 10.33
Eddig abban a hitben éltem, hogy a docker az egyfajta konténer rendszer.
Tegnap belebotlottam egy cikkbe, ahol részben egy verziókezelő rendszerhez hasonlították (githez - itt a link: www.ctl.io).
Ugyanitt derült ki, amiről eddig nem tudtam, hogy a docker valójában egy keret/frontend, ami mögött egyelőre az lxc áll, de a későbbiekben más konténer szoftvert, egyéb virtualizációs megoldásokat is terveznek backendként...
 

június 18

Yii SimplePay

Termes · 2020. Jún. 17. (Sze), 22.57
Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, hogy meglévő Yii fw-ös webshopomba szeretném betenni a simplepay fizetési lehetőséget. Kérdésem, hogy vállalná-e valaki közületek és kb mennyi lenne (időben/pénzben)? Tudom, kézzel kell megírni, sajnos csak Yii2-re találtam könyvtárat.

Vagy esetleg van-e valakinek kész (itthoni) bankkártyás fizetési lehetőség? A Paypal-t nem igazán szeretik és jó lenne ha SuperShop és Széchenyi elfogadohely is lehetnék.

Köszi az építő jellegű hozzászólásokat!

Üdv:
T