ugrás a tartalomhoz

Archívum - 2020 - Fórum téma

április 3

Konténerek - kicsit teli a hócipőm...

mind1 valami név · 2020. Ápr. 3. (P), 11.28
Tavaly nagy nehezen rászántam magam, összeismerkedtem a dockerrel.
Most egy kicsit teli lett a tököm az ubuntuval, gondoltam, OS-t váltok a szerveren.
Első körben arch linux volt a jelölt, de a rolling release nem tetszik.
O.K., akkor CentOS.

Felrakok egy minimál rendszert, raknám fel rá a dockert, de nincs. Külön repoból szedjem le, telepítsem úgy, ha akarom, centos-ék kidobták.
Van helyette valami buildah+podman, ami kb. a töredékét tudja, ha lehet hinni a neten találtaknak. (miután a prohardverről megint kizáródtam, mert elküldtem valamelyik moderátort a jó édes anyukájába az idióta paranoiája miatt, ott már nem kérdezhetek :DD)

Errefelé ha jár még valaki, aki konténert használt: mit?
Érdemes tovább szarozni a dockerrel? Vagy már az is felejtős? (ugye a centos végsősoron egy red hat, az meg ugye enterprise környezetben "A" linux)

A konténer nekem azért lenne jó, mert lényegesen gyorsabban működik, mint a kvm-be pakolt virtuális gépek. Legalábbis a kis nyomorult celeronomon.
 

március 22

sport vs produktivitás

mind1 valami név · 2020. Már. 22. (V), 18.01
Télen hideg volt a bringázáshoz, futni kezdtem, mert azt hittem, segít fogyni...
(A kutyám a ~8 kilójából már leadott tíz dekát :D)

Fura: a téli szürkeség okozta depressziós hangulat ellen nagyon jó "antidepresszáns", de azt vettem észre, hogy egy pár km-es kocogást követően olyan zombi leszek, hogy órákig képtelen vagyok bármivel foglalkozni, ami mondjuk egy tea elkészítésénél bonyolultabb.
Ti hogy vagytok ezzel?
A sport titeket is leamortizál agyilag? :)
 

március 19

Babel statikus weblappal

zoliky · 2020. Már. 19. (Cs), 12.38
Sziasztok,
Egy statikus GoHugo weblapot tartok a Netlify szerverén. A Babel-t a következő képpen tudom beolvasni:
<script src="https://unpkg.com/##kukac##babel/standalone/babel.min.js"></script>
A Babel weblapján azt irják, hogy "For prototyping. If you are working on a production site you should be precompiling your scripts server-side.".

A "script src" valószínűleg nem a legjobb modszer bár más lehetöség nem igazán van. Nem tudok NPM-hez hozáférni az ilyen ingyenes tárhelyen.

Egy sima JavaScript fájlor lenne szó. ES6 kódot tartalmaz. A legtöbb amit forditani kéne az a "let" és "const". Szeretném ha a JavaScript fájl müködne régebbi böngészökkel is.

Bármilyen tanácsnak nagyon örülnek. Ti hogyan olvasátok be a Babelt? Elöre is köszönöm!
 

február 17

GPS adatok alapján település neve kerüljön egy mezőbe

Atomi · 2020. Feb. 16. (V), 22.35
Üdv!


A GPS adatokat ki tudom szedni egy képből, de milyen módon lehet megoldani, hogy a szélességi és hosszúsági értékek alapján megállapítsa a rendszer, hogy melyik településen van az adott pont, és ezt a településnevet betegye egy mezőbe.

Ha egy Google térképen megjelenítünk egy pontot, akkor nyilván tudja a Google, hogy az melyik településhez tartozik.

Gondolkodtam, hogyan csinálják ezt: vagy az adott település minden GPS koordinátáját felveszik egy adatbázisba és megfeleltetik az adott településsel, majd így tovább minden településnél, de ez nagyon nagy adatbázist igényelne, mert ha perc, sőt másodperc pontosságú a GPS adat, akkor abból nagyon sok van.

Lehet, hogy csak a település határvonalának a GPS értékeit teszik egy adatbázisba és képtérkép szerű megoldással, illetve valamilyen differenciálszámítással, határérték számítással állapítják meg. Nem tudom.

De hozzá tudok-e ezekhez jutni, azaz, hogy a képből kinyert térkép pont megjelenítése mellett - ami már működik - az adott település nevét is ki tudjam nyerni, és azt betenni egy mezőbe.

Ad-e erre lehetőséget a Google és fizetős-e, mint térkép API szolgáltatása?
 

február 12

Jasmine és ESM

inf · 2020. Feb. 12. (Sze), 17.21
Sikerült valakinek jasmine-t (vagy jest-et) működésre bírnia ESM-el? Próbálkozom, de csak azt kapom mindig, hogy "Cannot use import statement outside a module". :S
 

február 7

Dátum intervallum felvitele - ellenőrzése adatbázisba

simisoma · 2020. Feb. 7. (P), 09.26
Sziaszok,

hogy tudnám ellenőrizni egy adott dátum intervallum ne fedjen egy már adatbázisba felvitt intervallumot:

pl.

Adatbázisba felvitt intervallumok:

-------------------------------
| TOL | IG |
|2020-01-01 | 2020-02-01 |
|2020-02-01 | 2020-03-01 |
|2020-03-01 | 2020-04-01 |
|2020-04-01 | 2020-05-01 |
-------------------------------

ha, fel szeretném vinni a 2020-04-20 -tól 2020-05-10 -ig intervallumot, akkor hiba mert már szerepel az adatbázisban. Ha nem szerepelne akkor pedig felvehető.

Köszi: simisoma
 

Dátum intervallum lekérés adatbázisból

simisoma · 2020. Feb. 7. (P), 09.11
Sziasztok,

tudnátok segíteni? A feladat az lenne,hogy van egy aktuális nap, pl.ma:

$ma = date('Y-m-d');

és van több dátum intervallumom egy adatbázisban (két oszlopban tol és ig):

2020-01-01 - 2020-02-01
2020-02-01 - 2020-02-10
2020-02-10 - 2020-03-05
...

A kérdésem, hogyan tudom lekérni azt az egy sort adatbázisból amelyik intervallumba esik a $ma változóm?
 

IIS Virtual directory jogosúltsági gondok

simisoma · 2020. Jan. 7. (K), 22.15
Sziasztok,

van egy olyan problémám, hogy ha a Windows Server 2019 -en futó IIS-en hozzárendelek egy Virtual Directory -t akkor szépen olvassa, de nem tud bele írni.

Tulajdonság --> Biztonság -nán hozzáadtam az IUSR felhasználót Full controll jogkörrel, de nem segített.

Mi lehet a gond?

Köszi: Soma
 

január 6

DDD terén tudnátok segíteni?

inf · 2020. Jan. 6. (H), 18.14
Sok dolog nem világos DDD-vel kapcsolatban, és nem találok rá választ, bárhogyan keresem. Általános dolgokra persze van válasz, hogy aggregate root-ot hogyan kell választani, meg hogy mi entity, mi value object, mekkora egy bounded context, ilyesmik. Nem tudom, hogy ennyire specifikus a problémám, vagy egyszerűen a DDD nem foglalkozik a kérdéssel, és oldjam e meg, ahogy tudom. Nyilván a problémát meg tudom oldani, de szeretnék fejlődni DDD-ben is. Az egész cucc egy nodejs daemonban futna egyelőre, később talán szétskáláznám földrészenként, ha szükséges.


Nagyjából arról van szó, hogy van egy előrejelző szolgáltatás (ForecastingService), amitől bizonyos időközönként elkérem a friss előrejelzéseket (Forecast). A felhasználók (User) feliratkoznak (Subscription) értesítésekre (Notification) ezekkel kapcsolatban. Az, hogy valaki kap e értesítést függ a tartózkodási helytől (Location), az arra a helyre vonatkozó előrejelzéstől (LocalForecast(Forecast, Location)), a felhasználó beállításaitól (NotificationSettings), és egy viszonylag bonyolult algoritmustól, ami ezek alapján dönt. Igy első körben azt mondanám, hogy értesítő szolgáltatást nyújtok (NotificationService), ami a fent említett algoritmust magába foglalja.

Ami mentésre kerül az a User, a Settings és a Subscription. A Forecast-et is menteni szeretném, de csak azért, hogy egy másik alkalmazással kielemezzem később, tehát ennél az alkalmazásnál nem olvasnám vissza, de jó lenne, ha bekerülne az event storage-be. A Notification-t is jó lenne menteni, mert jó lenne, ha nem menne el sorozatban egy tucatszor ugyanaz az értesítés.

1.
Itt azt hiszem egyértelmű, hogy szükség van legalább egy setInterval-ra, hogy tudjam folyamatosan frissíteni az előrejelzéseket. Ami nem világos DDD-vel kapcsolatban, hogy ennek a setInterval-nek hol a helye. Mármint valószínűnek tartom, hogy csinálnom kell egy NotificationService példányt az elején, ami elindítja az egészet, és felügyeli a frissítést.

január 5

SSL tutorial?

mind1 valami név · 2020. Jan. 5. (V), 19.58
OpenSSL tutorialokat nézegetek és kezdem elveszíteni a fonalat: ahány tutorial, annyiféle openssl.cnf nagyjából. És ugye régen még az MD5 hash sem volt tilos, ma már az SHA1 sem nyerő, szóval nagyon nem mindegy, milyen konfigot használok akár aláíróként (saját CA), akár igénylőként.
Tudnátok olyan oktatóanyagot javasolni, ami viszonylag naprakész, megbízható stb.?