Szerver oldalon használatos nyelvek?
Unatkoztam. Át akartam írni egy shell szkript+perl kombót pythonra. Nagyságrenddel gyorsabb a perl, bármit teszek. Némi vergődést követően körülnéztem, ha webes fejlesztésre adnám a fejem (nem kell aggódni, nem fogom! :) ), milyen nyelvek közül lehetne válogatni?
Weben amit úgymond ismerek: PHP, Java, Python, Ruby.
Amiről csak hallottam, de a helloworld-ig sem jutottam: node.js.
Mi van még? (Jó, cgi-t akár C, shell script vagy assembly használatával is lehet, de inkább olyan érdekelne, amit ténylegesen használnak is)
Tetézve mindezeket: melyikhez van ingyenesen használható IDE? Hangsúlyozom: IDE, nem valami advanced editor! Ruby - nincs. A scala kimaradt a fentiekből, bár valószínűleg az is beleférne, szintén nincs (volt eclipse plugin, de évek óta nem fejlesztik)
■ Weben amit úgymond ismerek: PHP, Java, Python, Ruby.
Amiről csak hallottam, de a helloworld-ig sem jutottam: node.js.
Mi van még? (Jó, cgi-t akár C, shell script vagy assembly használatával is lehet, de inkább olyan érdekelne, amit ténylegesen használnak is)
Tetézve mindezeket: melyikhez van ingyenesen használható IDE? Hangsúlyozom: IDE, nem valami advanced editor! Ruby - nincs. A scala kimaradt a fentiekből, bár valószínűleg az is beleférne, szintén nincs (volt eclipse plugin, de évek óta nem fejlesztik)
Szerintem rosszul teszed fel
Pl assemblyhez relative kevés
Olvastad a végén a zárójeles részt is?
Azt tudom, hogy bârmiben lehet, az a kérdés, hogy mik az elterjedtebb, akár mostanság feljövő, szerver oldali nyelvek?
Webes nyelvekre keresve html, js, css stb jön javarészt, ez viszont a kliens oldalra tartozik.
Hát nem tudom te hogy
Egy részük irreleváns (pl.
Gondoltam, jött be pár újdonság az elmúlt tíz évben, amikkel nem találkoztam.
IDE
Elkeserítő: az egy dolog, hogy konkrétan Ruby IDE egyetlen egy van, a Jetbrains szoftvere, de hogy millió helyen a vim, az emacs és hasonlók IDE-ként szerepelnek... ennyire lezüllött az IT vagy csak rengeteg hobbi programozó irkálja a hülyeségeit a blogjában?
A dolog nem nyelv specifikus, szinte mindenhol, ahol valamilyen listát készítenek IDE-kről, az emacs és a vim szinte biztosan előkerülnek. :(((
Ja, a legtöbb tartalom
.net
Az IDE-re vonatkozó kérdésed bennem több kérdést is felvet.
Mi is az az IDE? Integrált fejlesztői környezet. Na jó, de ha ez egy fejlesztői környezet, akkor miért nem tartalmazza webes fejlesztés esetén a webszervert, a megfelelő fordítót, netán egy adatbázisszervert és mondjuk pár kiegészítő szolgáltatást, amik még szükségesek a fejlesztéshez (memcached, elastic search, stb)? Ha viszont ezeket nem kell tartalmaznia, hanem attól már IDE, hogy kicsit ki van hegyezve egy sima szövegszerkesztő egy nyelvre (kódolás segítésére), akkor ugyanúgy IDE egy ronggyá scriptelt vim is... :) (Igen, főleg junioroknál látom, hogy "jó nekem ez az XY editor is, rengeteg plugin van hozzá" - aztán azért fogy el a 16 giga ramja, mert a remek editora tonnányi js-t futtat....) Szerintem nem lehet éles határt húzni az IDE és az "advanced editor" között (baromi jó rá ez a név! :-D).
Ingyenesen használható: az eddigi tapasztalatom az, hogy aminek van ingyenes verziója is, az nem igazán használható, inkább csak mézesmadzag, hogy miért vedd meg a fizetőset. Ha csak ingyenes, akkor többnyire van még valami hátulütője, "statisztika", hatalmas gépigény, és/vagy lényeges feature hiánya. Sajnos ma többnyire egy IDE vagy ingyenes, vagy használható.
PyCharm - community edition
Eclipse/netbeans szintén, csak a nyelvekkel vannak gondok. Python, java O.K., de más... So so... :(
IDE - a minimum, hogy több
Mondjuk amiket én elvárnék ahhoz, hogy már IDE címszó alatt emlegessek egy szoftvert:
- refactoring
- code completion
- kód fordítás, futtatás kilépés nélkül
- debug
- project management
- git (és/vagy más verziókezelő) integráció
- ... (késő van és rég használtam ilyesmit, de van még vagy nyolc-tíz dolog, ami nélkül szerintem csak szövegszerkesztő az a valami, nem IDE, bár a felsoroltakkal én már elvagyok)
Én azt szeretem, ami a
Na ugye! :-D
A felsorolásoddal egyébként nagyrészt egyetértek, de azzal is, hogy még jópár dolgot érdemes lenne hozzátenni, pl nyelvenként beállítható kódformázás, live template-ek, stb stb...
Egyedül a git / egyéb verziókezelő felesleges nekem IDE-n belül, parancssorból jobb szeretem.
Viszont nem hátrány az sem, amit inf3rno is írt: IDE-n belüli parancssor. Mondjuk egy kezemen meg tudom számolni, hány projekten használtam "belső" parancssort, de akkor tök hasznos volt.
Én a teszteket mindig
8 GB túlzás,
(Bár vicceltem a vim-mel, most elárultam a jelenlegi kedvenc IDE-m. :) )
Erőforrásigényben "középen" szerintem pont a fizetős IDE-k vannak, sok szolgáltatással, de aránylag kis erőforrásigénnyel.
Nem túlzás az, ilyen visual
Én pont azért szeretem a
Persze az is igaz, hogy amikor kezdőként kerül az ember egy nyelv "környezetébe", akkor jó lehet, ha van egy eszköz, ami megmondja, hogy általában hogyan kell csinálni a dolgokat. De aztán ahogy egyre tapasztaltabb az ember, jobb, ha nem akar az eszköz "okosabb" lenni nála. Sokat látok történeteket, ahol az IDE-vel "harcolnak" a fejlesztők, mert egy funkció nem úgy lett kitalálva, hogy az ő használati esetüket megfelelően tudja támogatni.
Azt hiszem pont a
Persze ez egyáltalám nem jelenti azt, hogy rossz lenne a vscode vagy bármi hasonló, de ha valaki nem tud / akar elég időt - energiát szánni a millió beállításra, vagy ha nem tudja saját magának jól belőni, akkor az komoly hátrány (mondjuk én azzal is bajba lennék, ha nem menteném - őrizném a storm beállításaimat, legalább fél nap lenne, mire tök 0-ról végigzongorázom).
Ugyanakkor azzal is teljesen egyetértek, hogy
Azóta kissé félek a frissítéstől, el is szoktam odázni egy darabig... :)
Szerintem talán a lényeget
Adalék az IDE témához: nem