Archívum - 2010 - Könyvajánló
október 17
Refactoring to Patterns
A Programtervezési minták elolvasása után nem éreztem úgy, hogy ez a témakör annyira fontos lenne. Igazából nem tudtam hova tenni ezeket a mintákat, nem tudtam, hogy milyen esetekben kellene használni őket.
Kicsivel később elolvastam a Refactoring - Kódjavítás újratervezéssel című könyvet Martin Fowlertől, és nagyon megtetszett a kód újratervezés, mert az egész nagyon gyakorlatias. Tetszik az a folyamat, ahogyan az átláthatatlan kódból szép lassan valami nagyon tiszta, átlátszó dolog születik. A Refactoring to Patterns olvasása közben ugyanez az érzés fogott el, ami azt bizonyítja, hogy a szerzőnek tényleg sikerült méltó folytatást írnia Martin Fowler könyvének úgy, ahogy szerette volna.
október 10
Transcending CSS: The Fine Art Of Web Design
Teki témában ilyen könyv még nem került a kezembe; a kiadvány lapjainak, nyomásának és tipográfiájának minősége egy grafikai kiadvány vagy fotóalbum esetében elvárható. A szerző, Andy Clarke, grafikusként nyitott a web világára, ezért egész más megközelítésben láttatja egy frontend tervező átlagos munkanapját. Tagja a Web Standards Projectnek és a W3C CSS munkacsoportjának, továbbá For A Beautiful Web jeligére tart mesterkurzusukat. Könyvében bemutatja, hogyan hozható egy tető alá a design a rugalmas kialaktásokkal, az akadálymentességel, vagy akár a HTML–CSS prototípusokkal.
szeptember 22
Agile Web Application Development with Yii 1.1 and PHP5
A könyv azon haladó PHP fejlesztők számára készült, akik otthonosan mozognak az objektumorientált programozás világában, és felgyorsítanák munkájukat egy keretrendszer használatával. A könyv e fejlesztőket vezeti be a Yii keretrendszer alapszintű használatába pár egyszerű és egy komplex példán keresztül, agilis fejlesztési módszertant alkalmazva. Habár a tudásanyag nagy része könnyedén elérhető a keretrendszer weblapján illetve fórumában kutakodva, ezt a keresést helyettesíti részben a könyv kibővítve az agilis szempontból történő fejlesztéssel.
szeptember 12
Biztonságos webalkalmazások PHP nyelven
Nagyon megörültem, mikor a Corvinus Egyetem könyvtárában az új szerzemények polcáról rám kacsintott a Biztonságos webalkalmazások PHP nyelven című könyv. Régóta kerestem irodalmat ebben a témában, több-kevesebb sikerrel. Hirtelen örömömben gyorsan meg is vásároltam a könyvet. Remélem, a cikk végére az olvasónak is kiderül, hogy megérte-e vagy sem.
június 13
Rework
A könyv a maga nemében egyedülálló, hiszen személyes tapasztalatokat dolgoz fel: a 37Signals két vezetője osztja meg az üzletről és a munkáról alkotott véleményét az olvasókkal. A két szerző olvasmányos formában, nagyon egyedi módon illusztrálva, sok rövid fejezeten keresztül kalauzolja végig olvasóit a sikeres üzlet felépítésének kezdeti problémáin, az üzletvezetés buktatóin, és felhívja a figyelmet a szükséges lépésekre.
június 3
RESTful Web Services
Talán minden webfejlesztő eljut egyszer odáig, hogy egy szolgáltatást nyújtó weblap API-ját kell kifejlesztenie. Ehhez vannak már szabványos megoldások és megközelítési módok. Ezek egyike a REST filozófiája, mely – leegyszerűsítve – azt mondja, hogy a szabványos HTTP kérés–válaszokra építve, az elérendő erőforrásokat külön-külön egyedi URI-hoz rendelve építsük fel szolgáltatásunkat, mert annak számos előnye van. A könyv ezt a filozófiát próbálja meg átadni, megtanítani az olvasónak, egy térképes példán keresztül.
május 6
High Performance Web Sites – Essential Knowledge for Frontend Engineers
Nemrég a Google bejelentette, hogy ezentúl a weboldalak letöltési sebessége is beleszámít majd az oldalak rangsorolásába. Ezen felbuzdulva úgy gondoltam, éppen időszerű kicsit bővebben foglalkozni a címben említett kiadvánnyal.