RESTful Web Services
Szerzők:
Leonard Richardson, Sam Ruby
Kiadó:
O'Reilly
Kiadás éve:
2007
ISBN:
978-0-596-52926-0
Oldalak száma:
419
Értékelés:
9
Linkek
Talán minden webfejlesztő eljut egyszer odáig, hogy egy szolgáltatást nyújtó weblap API-ját kell kifejlesztenie. Ehhez vannak már szabványos megoldások és megközelítési módok. Ezek egyike a REST filozófiája, mely – leegyszerűsítve – azt mondja, hogy a szabványos HTTP kérés–válaszokra építve, az elérendő erőforrásokat külön-külön egyedi URI-hoz rendelve építsük fel szolgáltatásunkat, mert annak számos előnye van. A könyv ezt a filozófiát próbálja meg átadni, megtanítani az olvasónak, egy térképes példán keresztül.
Nem kézikönyvet, szájbarágós használati útmutatót kapunk, hanem inkább a filozófia egy értelmezését, magyarázatát, ahol ráadásul nem is mindig egy megoldás létezik, sokszor ránk van bízva a kivitelezés. A könyv ebben nagyon jó, azonban a végső válaszokat ne keressük benne.
Bár az iromány érzésem szerint inkább API központú, de nem csak API-k kialakításánál, hanem akár egy webszolgáltatás létrehozásánál is hasznosíthatjuk a tudást, hiszen – kis csúsztatással – egy API és egy szolgáltató weboldal többnyire csak annyiban különbözik egymástól, hogy az átadott információ nem csak az adatokat, hanem formázást, kiegészítő információkat is tartalmaz.
Az egyes fejezetek során
- betekintést kapunk a programozható web alapjaiba,
- példakódokkal (népszerűbb nyelveken) illusztrált webszolgáltatás klienseken tekinthetjük át a fogyasztási lehetőségeket,
- összehasonlításra kerül a REST filozófia más megoldásokkal (pl. SOAP),
- bemutatásra kerülnek a filozófiából következő előnyök,
- megismerkedhetünk az erőforrások kérdésével, a csak olvasható, majd az írható–olvasható szolgáltatások sajátosságaival,
- gyakorlati tippeket és trükköket kapunk a REST-hez,
- szó esik az AJAX-os kérések során felmerülő kérdésekről,
- s végül pár keretrendszerről, HTTP státusz kódokról és fejléc elemekről.
Alapos könyv, a nettó 419 oldalával nem tartozik a vékony, gyorsan átfuthatók közé, de sokat lehet belőle tanulni a webről, akkor is ha éppen nem szeretnénk webszolgáltatást készíteni.
■