ugrás a tartalomhoz

Archívum - 2007 - Blog bejegyzés

december 24

RoundCube Webmail

janoszen · 2007. Dec. 24. (H), 11.38
Jó ideje bosszantott már, hogy a Squirrelmail nehézkesen kezelhető és teljesen nyilvánvalóan hatalmas hibák tátonganak benne többek között a magyar ékezetes karakterek kezelése terén. Tegnap eljutottam odáig, hogy némi erőforrást befektetve utánanézzek egy jobb webmailnek.

december 9

Ragyogó php-mode Emacshoz

Török Gábor · 2007. Dec. 9. (V), 17.03
PHP alapú fejlesztésre Emacshoz mindidáig nagy megelégedésemre Fred Yankowski php-mode-ját használtam. Az alapvetően a c-mode képességeire támaszkodó, némi többlet színkiemelést nyújtó és beágyazott HTML-t támogató bővítményből az általam hiányolt két funkciót – úgy mint automatikus kulcsszó kiegészítés és kód validáció – pedig megoldottam a DIY szellemiségében.

december 4

Névtelen függvények PHP-ben

Török Gábor · 2007. Dec. 4. (K), 19.39
Mióta túlnyomórészt ELisp és JavaScript nyelveken fejlesztek, egyre jobban hiányoznak a funkcionális programozásban megszokott lehetőségek. Így történt ma, hogy egy probléma megoldásának PHP alapú kivitelezése során szerettem volna névtelen függvényeket használni. Várakozásaimmal ellentétben rendelkezik a PHP is egyfajta tálalással, habár ez nem az a vonás, amire különösebben büszkék lehetnénk.

november 30

WAMP webkiszolgáló telepítése kezdőknek

wolfnet2 · 2007. Nov. 30. (P), 00.03
Ez a bejegyzés elsősorban azoknak szól, akik még nem telepítettek Windows-ra Apache HTTP kiszolgálót. Az alábbiakban bemutatom, miként lehet feltelepíteni a WAMP5 webszervert.

november 29

Újdonságok a Google háza táján

Heilig Szabolcs · 2007. Nov. 29. (Cs), 00.36
A mai napon kaptuk a hírt, hogy a Google Summer of Code program sikereit átemelve a Google ezúttal középiskolás diákokra (13-18 évesekre) szabott programot indított. A Google Highly Open Participation Contest (HOP) verseny elindulásához tíz nyílt forrású projektet választott ki a cég. Ezek között olyan webes projektek, mint az Apache, a Drupal, a Joomla, a Plone vagy a Moodle is helyet kaptak, ráadásul a nálunk kevésbé ismert SilverStripe CMS is bekerült.

november 22

Budapest New Technology Meetup

Bártházi András · 2007. Nov. 22. (Cs), 12.21

NewTech Meetup

A Weblaboron még sohasem ajánlottuk, pedig egy igen érdekes rendezvényről van szó. A Budapest New Technology Meetup egy havonta megrendezésre kerülő, a tudomány és technika varázsai iránt érdeklődőknek szervezett kifejezetten underground feelingű esemény. Közel sem a webre korlátozódik a témaköre, de sokszor előfordul konkrétan vagy érintőlegesen a web is mint téma. Így lesz ez most is, a decemberi meetupon (az Android előadással).

november 20

Ruby on Rails online oktatás most már magyarul is

Hojtsy Gábor · 2007. Nov. 20. (K), 15.36
Aki esetleg nem a legutóbb felvillantott ASP.NET irányában látja a jövőt, vagy úgy érzi, hogy a Ruby on Rails körüli érdeklődés őt is magával ragadta, annak sem kell immár magyar tananyag nélkül elindulnia. A minap kaptam azt a hírt is, hogy a PentaSchool kialakított egy olyan online Ruby on Rails tanfolyamot, mely egy egyszerűbb webáruház létrehozásán vezeti végig a tanulókat. A bevezető fejezet és az eredményként adódó webáruház is elérhető a cég szerveréről. Mivel itt egy oktatóval segített online tanfolyamról van szó, a részvételért a cég díjat számít fel.
 

november 19

Ismét ASP.NET gyakorlati bevezető

Hojtsy Gábor · 2007. Nov. 19. (H), 13.03
Ma kaptam a hírt, hogy a Microsoft ismét ASP.NET bevezetőt tart a PHP és más webes technológiákban tapasztalt, de tudásukat szélesíteni kívánó fejlesztők részére. A december elsején tartandó workshopra saját laptoppal is érkezhetnek a résztvevők, melyhez az ingyenesen elérhető ajánlott szoftverekről is tanácsot adnak. A workshop az ASP.NET kiemelt erősségeit: a fejlesztő eszközöket, az egységes felhasználó kezelést és kinézet kialakítást, az adatkötés különböző vetületeit és végül az AJAX programozást fedi le. A rendezvény a BME informatikai épületében kerül lebonyolításra, a részvétel díjmentes.
 

Az Apache és IIS 2008-ra azonos részesedésű lehet

Hojtsy Gábor · 2007. Okt. 19. (P), 17.33
A minap a Szabad Szoftver Esték első rendezvényén hívták fel a figyelmemet, hogy az Apache és az IIS webszerverek elterjedtségi mutatói a teljes internetre nézve egyre inkább közelednek egymáshoz, az Apache immár nem sok előnnyel rendelkezik az IIS-hez képest. Bevallom némi szkepticizmussal fogadtam az információt, hiszen régóta nem néztem meg ezeket az adatokat.

A Netcraft jelentései szerint viszont az utóbbi időben ezek a nagyobb változások olyan eseményeknek voltak betudhatóak, mint, hogy nagy domain parkoló webhelyen szűnt meg egy milliónyi Apache-on futó weboldal, a Blogger Apache-ról a Google GFE kódnevű szerverére váltott és folymatosan növekszik felhasználóinak (aldomainjeinek) száma, míg a MySpace és a Live Spaces felhasználói (aldomain) számának egy hónap alatt milliós növekedése az IIS elterjedési számát növeli. Így az IIS webszervereken futó domainek abszolút száma és százaléka is növekszik. A Netcraft becslései szerint ha a trend így folytatódik, 2008-ban az Apache és az IIS közel azonos elterjedtséget mutat majd.
 

október 5

Mekkora képernyőre optimalizáljuk az oldalunkat?

Bártházi András · 2007. Okt. 5. (P), 11.54
A válasz egyszerű, a látogatóinktól függ: nézzük meg a statisztikát. Ennél azonban lehet, hogy érdemes egy kicsit tovább gondolkodni ha nem is a válaszon, de a mostani trendeken. Egyre olcsóbban, egyre nagyobb felbontású LCD kijelzőket lehet venni, az 1024x768 ma már korántsem számít nagyfelbontásnak. És egyre olcsóbban, egyre használhatóbban lehet mobilon internetezni, kezd ez is elérhetővé válni.