Weblabor alternatíva
Sziasztok,
tud valaki jó Weblabor alternatívát?
A helyzet az, hogy nagyon jó kis oldal volt ez, de már teljesen halott, és úgy látszik semmilyen szándék nincs a felélesztésére.
Viszont igény úgy gondolom lenne rá.
■ tud valaki jó Weblabor alternatívát?
A helyzet az, hogy nagyon jó kis oldal volt ez, de már teljesen halott, és úgy látszik semmilyen szándék nincs a felélesztésére.
Viszont igény úgy gondolom lenne rá.
úgy látszik semmilyen szándék
Engedd meg, hogy a mondandómnak megfelelő hangsúlyt szerzendő látszólag elragadtassam magam: feltételezve, hogy ha érdekel, merre tart a Weblabor, olvastad az utóbbi időszak ezzel kapcsolatos diskurzusait, következésképpen tisztában vagy vele, hogy többször jeleztem, zajlik a munka a lap megújításán, fel kell tegyem a kérdést, most hangulatkeltést végzel vagy csak hazugsággal vádolsz?
Retorikát félretéve: a helyzet továbbra is az, hogy folyik a munka, miközben, miután a PHPHost befejezi működését, a napokban költöztünk új szerverre, ahogy apróbb hiányosságokból (mint például a Twitter-doboz) akár fel is tűnhet, a migráció még nem 100%-os.
Ha már itt tartunk, szerinted mire lenne igény?
feltételezve, hogy ha
Olvastam az utóbbi időszak diskurzusait, a fél évvel ezelőttit, és a több évvel ezelőttieket is (egyiknek sem lett eredménye). Továbbmegyek, én indítottam a fél évvel ezelőtti diskurzust "Mi van a Weblaborral?" címmel.
Nem vádolok senkit semmivel, és nem végzek hangulatkeltést. Igen, többször jelezted, hogy folyik a munka, de fél év alatt ennek semmilyen látható eredménye nincs. Ne érts félre, ezt nem azért írom, mert okolnálak bármiért is, csupán a helyzet az, hogy lényegében semmilyen probléma nem oldódott meg, az állapot változatlan maradt. Ezért szeretnék alternatívát keresni, hátha létezik, ugyanis ez volt a legértelmesebb oldal a webes szakmában.
Tartalomra. És a közösség mozgósítására.
Én szeretem a Weblabort.
Nem tudom, hányan vagyunk még ilyenek, de nem biztos, hogy egy oldal - csak azért, mert kicsinek tűnik a látható aktivitás - halott. És hálás vagyok azoknak, akik ingyen dolgoznak rajta, és pont az önzetlen áldozatvállalásuk miatt még a hibáit is elnézem, mert nyilván én is sokkal jobbat csinálnék, ha lenne rá időm.
De ha van jó ötlet a Weblabor felpörgetésére, gondolom mindenki szívesen veszi!
Áldott Karácsonyt mindenkinek, ha addig már nem szólnék hozzá:
Dávid
+1
Én szégyellem magam, mert rég nem adtam hozzá értékes tartalmat.
-1
Ami azt illeti, en tettem a Weblaborra veteli ajanlatot Adamnak, de visszautasitotta. En tudnek a dologba penzt es energiat tenni, mert latok benne fantaziat, de nekem csak akkor eri meg, ha nem en vagyok az egyetlen aki ezzel foglalkozik, illetve ha nincs stagnalas.
Mivel a WL kornyeken semmi nem tortenik, masfele forditottam az energiaimat, jovo evtol remelhetoleg indul egy Google Hangouts stream heti rendszeresseggel, webes fejlesztesi technologiakrol.
irdatlan szivas a cikkek
Konkretan
Ha Ádám nem ér rá
A cikk-blogmark prioritással kapcsolatban hasonló a meglátásom, ez probléma.
Lehet itt új site-ot
Nem tagadva, hogy vannak extrém esetek, ami mögött általában időhiány áll, de azért túlzónak érzem rendszeresen felhozni ezt, miközben általában egy-két nap, esetleg egy-két hét volt a jellemző.
Azt hiszem, hogy erről sokkal többet beszélni nem is érdemes, megnézve, hogy mennyi blogmark érkezik. Ezeknek tényleg néhány órától egy-két napig terjed az átfutásuk, erőbefektetést pedig szinte egyáltalán nem igényelnek a beküldő részéről, így nehéz elfogadni azt az érvelést, hogy elveszi a kedvem, hogy a beletett munka ellenére nem foglalkoznak vele kellő súllyal.
Akkor tehát mi lehet az oka, hogy áll a címlap? Teljesen nyilvánvaló, hogy kényelmetlen, lassú, rosszul áttekinthető, nehezen kereshető a Weblabor rendszere. Az ilyesmi sem szerzői sem szerkesztői oldalról nem motiváló.
Jánosnak és a többieknek, akik azt mondják, hogy váltani kell, igaza van. Én ezt hét év alatt sokszor elmondtam, mindannyiszor le lett söpörve az asztalról. Most van rá lehetőség, és meg is fog történni.
Lehetőség?
Jánosnak abban igaza van, hogy ha elkészül egy cikk, az eléggé lassan kerül ki. Ez valóban nam motiváló, én azonban időhiány miatt nem írok - lenne miről.
Választ szokás szerint nem
Egyébként én egyre inkább kezdek arra hajlani, hogy kellene le kellene fejleszteni a Weblabor utódját, mert ami itt folyik az kezd nevetséges lenni.
Pontosan mire vársz
Nem tettem elég érthetővé, hogy pont ez történik?
Ne feszítsd kérlek a húrt, mert én is tudok méltatlanul megnyilvánulni.
Pontosan mire vársz
A felettem hozzászóló tett fel kérdéseket.
Ez most fenyegetés? :) Én úgy gondolom, hogy ez egy személyeskedést nélkülöző konstruktív vita kellene hogy legyen, amelynek célja egy fenálló probléma megoldása. Ha te nem így éled meg, sajnálom.
Ami azt illeti de. Ahogy jelezve lett fél éve is, és akkor sem és azóta sem történt semmi.
Értem én, hogy vannak tervek, de ami azt illeti se azt nem osztod meg, hogy mik ezek a tervek, se azt, hogy ezek mikor valósulnak meg, továbbá rengeteg szakmabeli van ebben a közösségben akik szívesen segítenénenek, de úgy látom erre sincs hajlandóság.
Na de némi kísérletet teszek a szál normális irányba terelésére: megkérdezhetem a nevemben, és a közösség nevében is, hogy a közeljövőben milyen irányba fog mozdulni a Weblabor? Milyen várható történések, fejlesztések lesznek? Ha valamilyen oknál fogva ez nem publikus, akkor jelezd és elfogadjuk, ha viszont megosztható, akkor kérlek oszd meg ezt velünk.
A felettem hozzászóló tett
Olyan kérdéseket, amikre már adtam választ.
Nem, ez a beszélgetés hangnemének rossz irányára való figyelemfelhívás volt :)
Néha nehéz így megélni.
De, történt. Lévén azonban nem a meglévő rendszer foltozgatásáról van szó, így ez a jelen site-on nem látszódhat, félkész munka közzététele pedig nem segítené az ügyet.
Nem tervek vannak, egy fejlesztés zajlik. Arra, hogy mikor lesz kész, már korábban is ki lett erőszakolva egy akkor is felelőtlennek tartott válasz, ami természetesen nem állta meg a helyét. Nem tartom célravezetőnek be nem tartott ígéreteket tenni. Ahogy azt sem gondolom, hogy azután, hogy hét éve egy tulajdonképpen soha be nem fejezett rendszert használunk, pont most kellene összecsapni egy újat, csak azért, mert vannak türelmetlen hangok.
Ez lesz az első és utolsó alkalom, hogy itt ebbe belemegyek, mert méltatlannak tartom azokkal szemben, akiknek nagyrészt a Weblabor köszönhető, de a jelenlegi helyzet kialakulása elsősorban annak az eredménye, hogy a – János által korábban mint elvárás megfogalmazott – testületi döntéshozás miatt tulajdonképpen nem lehetett döntéseket hozni, a vétók mellé pedig érdemi munkát a kimondóik már rég nem fektettek be. A lap érdekeit nézem akkor, amikor nem hagyom, hogy ez a helyzet újra kialakulhasson, mint ahogy akkor is, amikor nem fogadom el a vállalati háttérrel felajánlott anyagi segítséget, ezzel elkerülhetetlenül a Weblabor függetlenségét adva fel.
Az első lépés teljesen új technológiai alapokon a meglévő funkcionalitás maradéktalan megvalósítása, menet közben javítva a régóta ismert hibákat, néhány helyen hangsúlyokat eltolva, illetve olyan új funkciókat bevezetve, amik strukturálisan kis változást jelentenek, de a hatásuk potenciálisan nagy. Mindezzel együtt a meglévő tartalom rendezése, újrarendszerezése, hogy a kereshetőséggel, megtalálhatósággal kapcsolatos jogos panaszok is orvosolva legyenek.
Több okból kerülöm a széles diskurzust erről: nem szeretnék ígéreteket tenni, mert nem szeretem őket megszegni; nem szeretném, ha idejekorán a további fejlődési lehetőségekről kezdenénk lelkes beszélgetésbe, mert előbb az alapokat kell ehhez letenni; és nem szeretném, ha a felfokozott várakozás elkerülhetetlen csalódáshoz vezetne.
Vissza a migrációhoz, mert még mindig nem megy a Twitter-doboz.
(…) félkész munka közzététele
Egy hasonló rendszer
Muszakilag lehet
Pont ehhez szerettem volna
Annyit akartam szerintem írni, hogy évek óta azt látom, Ádámnak nincs ideje az oldal kezelésére, ezért késnek a cikkek annyit, ezért nem ment a levelezés és a twitter most is. Nem áll szándékomban nekem beosztani az ő idejét, csak ha már ő az admin törődhetne vele sokkal többet.
Évek óta megy a fejlesztés (elvileg) és az ötletelés, aztán reméljük kikerül az új rendszer. Minden meglepődik és örül majd, de mi van ha a közösség számára nem tetszik, nem használható jobban mint a mostani? Szerintem így lesz vége az oldalnak. Jobb lenne szerintem közösen, ha nem is mindenki, de tudjuk kik csinálják, legyen egy feature lista, lehessen javaslatot tenni, tudjunk annak sorsáról.
Szerintem ettől bőven több infót érdemelnénk meg a fejlesztésről, funkcióiról ha már eddig kitartott sok sok ember. Én jobban olvasni szoktam, de ha egyszerűbb/pörgősebb lenne még lehet írnék is.
Végül egy idézet a Rólunk oldalról: "Webhelyünket a közösség tagjai szerkesztik a közösség számára".
Nem áll szándékomban nekem
Én egész éjjel nem feküdtem le, mert a Weblaboron dolgoztam, mint ahogy teszem ezt rendszeresen. Most is Drupalt frissítek. Fogalmatok sincs, milyen elcseszett kupleráj ez az egész, amit miközben próbálsz újraírni, néha még foltozgatni is kell, hogy addig is fusson, és van, hogy át kell venni és kialakítani a teljes infrastruktúráját, amikor az eddigi üzemeltetője kiszáll.
És kezd a hócipőm telelenni, hogy én tartom a hátam egy évtized technológiai adósságáért, amit nem én halmoztam fel, és még azt is hallgathatom, hogy nem teszek érte eleget.
Később majd a többihez is, diplomatikusabban.
No ezt nem tudom szó nélkül hagyni...
Azt hiszem, félreérted ezt az egészet. Van itt sok szakember, akik szívesen segítenének, de te minden ajánlatot elutasítasz. Szerintem abban senki sem kételkedik, hogy ez nagy munka, de miért muszáj egyedül csinálni, ha lenne aki segít?
Úgy vettem észre, a többségnek ezzel van gondja, nem azzal, hogy még mindig nincs kész az új rendszer.
No meg az infó hiány, hogy nem is lehet igazán tudni semmit (tévedés joga fenntartva, nem követtem az ezzel kapcsolatos témákat folyamatosan) arról, hogy hogy állnak a dolgok, mire számíthat a társaság.
Bár azt, hogy mitől lesz itt picivel nagyobb élet, még mindig nem látom és őszintén szólva nem látom túl pozitívan a jövőt, sőt. Más, eredendően nagyobb forgalmú oldalak is sorra halnak ki (lásd hwsw, prog.hu, index)
HZ voltam
+1
Igen, segítenénk, ha megengedné..
A felajánlás jó dolog
Amit lehet tenni az oldalért a közösség tagjaként, az a minőségi tartalom gyártása, és a minőségi eszmecsere. Ha ez megvan, akkor az húzza magával a technikai fejlesztéseket is. Ha nincs, akkor meg minden beleölt munkaóra kidobott idő. Szerintem inkább ez a baj, nem a régi motor. Persze ha amit be is küldenek hetek alatt kerül ki, az nyilván nem ösztönző, azt belátom... Tudom, én eddig még nem küldtem be semmit :) De ennél azért jóval nagyobb gond, hogy van aki meg már nem küld be semmit.
Linux, jquery, meg úgy a
Abban a korban, amikor már az MS is azt nyit meg, amit csak tud (pl.: .net core). Elég elmaradottnak hangzik egy abszolút közösségi fórum fejlesztésén egyedül üldögélni.
Nem biztos, hogy ugyanarra
De én is kb ezt mondtam. Vagy van egy kemény vezetés, vagy egy egymást ismerő és egymásban megbízó fejlesztői csapat. Utóbbit 0-ról neten keresztül felépíteni szerintem necces lenne. Előbbihez meg látszólag és érthető módon Ádámnak nincs sok kedve.
Szerintem pedig ugyanarra. Én
Probléma megoldására véleményem szerint az lenne a legjobb, ha egy megfelelő kapcsolati és tapasztalati háttérrel rendelkező személy beindítana egy weblaborhoz hasonlatos oldalt, így kialakítva versenyhelyzetet. Egyedüli szereplőként, nincs végleges veszélyben a weblabor fennmaradása; így nem igazán várható dinamikus változás.
Konkurencia
Viszont szerintem nem jó ötlet a konkurens oldal.
- Azért ki csinálná meg, hogy aztán a WL rendbe jöjjön, az új pedig elsüllyedjen?
- Fordított esetben dobjuk ki az eddig WL-en felhalmozott értékes tartalmat?
- Szerinted az ISSN-t dobálják az emberhez? :) (Szerintem ez fontos.)
- Mitől lenne jobb / több egy másik oldal? Ennél kevesebb ráfordítással rendbe hozható a jelenlegi.
Informatika esetében én úgy
Attól lenne jobb, hogy a dolgok mozgásba lendülnének. Az életben maradás ösztönénél nem igazán ismerek jobb motiváló erőt. Kiderülne, hogy tényleg van szándék és szufla a folytatásra, vagy ez már csak a lassú kiszenvedés fázisa.
ISSN szám igényléséhez nem értek, de elolvasva pár cikket nem tűnik lehetetlennek egy megszerzése.
Szerintem érdemes lenne felméréséket készíteni a magyar webfejlesztő közösség méretéről, igényeiről. Lehet kiderülne, hogy akár két oldal is vígan el tudna éldegélni vagy, hogy ez is már teljesen fölösleges. Ha az előbbi verzió áll fenn, akkor kiindulva a WL jogi nyilatkozatából én nem látok akadályt arra, hogy egy újonnan létrejövő oldallal ne tudna együttműködni.
Szerintem érdemes lenne
Az a baj a Weblaborral, hogy már 9 évvel ezelőtt, amikor én ide regisztráltam sem volt labor, és nem is igen emlékszem olyan dologra, ami csak utalt volna arra, hogy itt ilyen jellegű munka folyna.
Másrész igen komoly problémának látom, hogy itt leginkább csak webes kóderek vannak, túlsúlyban a backend oldalról (legalábbis nekem így jön le), és sehol sincsenek a mobil fejlesztéssel, kő kemény UX-szel foglalkozó arcok, grafikázó srácok, online és social marketingesek, stb, stb.
Egy plastik.hu-n több UX tartalmat olvastam, mint itt, pedig ennek éppen fordítva kellene lennie, és ha valahol, akkor a weblabor.hu-n kellene olyan tartalmaknak megjelennie, amit a plastik.hu-n, a webisztan.blog.hu-n, blog.fps.hu és egyéb oldalakon lehet olvasni.
Egyszóval a Weblabor, mint webes közösség, mint igazi hardcore webes közösség sosem épült ki, az elmúlt 5 évben pedig messze nem méltó a nevére, és arra, amire utalni akar.
Mondjuk ki: nincsen a Weblabor mögött egy kvázi állandó hardcore mag, aki vinné a hátán (a.k.a. szerkesztőség, főszerkesztővel az élén, mint egy rendes újságnál, ha már ennyire lovagol mindenki a jelen állapot alapján érdektelen ISSN dolgon), és nincsenek itt olyan dolgok, amiért hasonlóan nagy arcok ide jöhetnének. Sem mobil fejlesztés, sem startup, semmi nincsen itt, ami miatt a Weblabornak 2015-ben létjogosultsága lenne.
Ez persze az én meglátásom, lehet ezzel egyet nem érteni…
A konkurenciás dologról és az esetleges tagi kiválásokról pedig az ISSN témánál maradva csak annyit mondanék: PCX magazin vs. GameStar, Chip magazin története, és valószínűleg lehetne még néhány példát mondani az elmúlt 15 év honi történéseiből.
A Weblaborra mindenki úgy tekint (érzelmi okokból), mint a nagybetűs magyar webes online közösség, pedig ahogyan én látom, sosem volt az, csak lelkes programozók elindítottak valamit, amiből lehetett volna valami, de eleddig nem lett semmi…
Teljes mértékben egyetértek.
Igaz, nincsenek konkrét statisztikák a kezemben, de én nagy lehetőséget látok egy profi, webbel foglalkozó honlap üzemeltetésében. Szerintem egy profitorientált megoldáson is érdemes lenne elgondolkodni. Semmi kivetnivaló nincs abban, ha valaki ebből akarna megélni. Így vagy úgy, én nagyon szívesen részt vállalnék egy beindításában. Ezzel nem a WL alatt akarnám vágni fát, sok olyan ember van itt, akinek segítsége látszólag nem kell a honlapnak. Kár lenne ezeket az ambíciókat parlagon hagyni.
Nem szeretnék túlzó kijelentésekbe esni. Így csak annyit tudok mondani, hogy én mindenképpen pozitívnak érezném azt, hogy a mostani elégedetlenkedés helyett, megpróbálnánk kezünkbe venni a helyzetet.
Millió lehetőség volt, amit a
Több ötletem is volt korábban, amivel lehetett volna némi életet lehelni a Weblaborba, de többek között a for-profit és piaci szemléletű dolgok bevonásától idegenkedtek (mindmáig) az itteni, mondjuk úgy hangadó, kvázi véleményvezér emberek.
A webből a technológia oldaláról kiszálltam, így maximum csak brainstorming keretében tudom megfogalmazni a meglátásaimat, ötleteimet. Érdemi szerepet nem tudok és nem is szeretnék már vállalni sem a Weblabor feltámasztása, sem pedig egy esetleges utód vagy konkurens portál létrehozása kapcsán.
Nem akarok nagyon negatívnak
Az elmúlt években egyedül itt találkoztam ezeknél bonyolultabb kérdések megbeszélésével.
Az elmúlt években egyedül itt
Erőskezű, középtávú és hosszútávú (!) vízióval rendelkező vezetés nélkül egy ilyen site, mint a Weblabor nem lehet több, mint ami eddig is volt: fórum, ami igazából nem sokban különbözik egy levelezőlistától.
Ha belegondolok, akkor anno csak azért kezdtem el itt fórumozni, és hagytam ott a Weblaboros levlistákat, mert a felület kényelmesebb volt. Ennél többet sajnos nem adott a közösségnek a Weblabor.
Erőskezű, középtávú és
Van a Weblabor jövőjével kapcsolatban közép- és hosszútávú vízió. Furcsának találom, hogy pont te, aki nem is olyan rég próbálkozott nagyszabású közösségi kezdeményezéssel, ami végül sokkal rövidebb életű volt, mint tervezted, vagy ilyen kevéssé fogékony az ilyen munkával járó nehézségekre.
A többször felemlegetett erőskezű vezetés pedig azt is jelenti, hogy nem mindig az, úgy és abban az ütemben történik, ahogy azt mi szeretnénk látni. Ez sajnos vele jár. Ez biztosítja a közép- és hosszútávú víziót, szemben a lehető leggyorsabban felmutatott populáris eredményekkel.
Furcsának találom, hogy pont
Az erőskezű vezetés jelen kontextusban nem jelent semmivel sem többet, mint ahogyan egy újságnál van főszerkesztő, és van szerkesztőség.
A Weblabor történetében nem emlékszem semmilyen akcióra, ami csak a nyomát is mutatta volna annak, hogy itt bármiféle labor szellemiség munkálkodik, és lenne vízió arra nézve, hogy a Weblabor egy nagy, az egész webes iparágat (ahogyan mondtam, grafikuson át a marketingesekig mindenkit) magába foglaló ütős szakmai platform legyen.
Félreértés ne essék, amikor a gondolataimat írom, nem a Te érádra gondolok, benne foglaltatik a Weblabor utóbbi 10 éve. Én, mint nagyjából aktív fórumtag azt vettem észre, hogy a nagy öregek szépen kikoptak, és a kicsi tóban keltett néhány apró hullám is megszűnt, állóvíz lett.
Igazából nem is értem, hogy miért a motor újraírásával szeretnéd letenni az alapjait az újkori Weblabornak, amikor életet elsődlegesen olyan kezdeményezésekkel lehetett volna vinni a site-ba, ami megmozgatja, összehozza a szakmát (labor szellem, stb, stb.). És újra le kell írnom, szakma alatt nem a backend és frontend kódereket értem. A Weblabor például olyan szinten kiesett az iPhone 2007-es bejelentésével bekövetkezett mobilrobbanásból, hogy nem is értem, hogy ez hogyan történhetett…
Egy mondatban összefoglalva: a Weblabor egy kiváló brand, csak éppen a mögötte álló site eleddig nem nőtt fel hozzá.
Az a kezdeményezés nem azért
De továbbra is tartom, hogy tartalmat kell szállítani, cikk/blog írókat kéne szerezni. Ezzel szemben a jó szakikat veszíti el a közösség érdekes tartalmak hiányában. Te is mondod, a web megváltozott, egyre globálisabb. Ez pedig azt jelenti, hogy akinek gondolatai vannak, az nem egy igen kis piacra kívánja beböfögni, ahogy HZ is írta, ahol ráadásul az értékes vitapartnerek száma igen csekély, hanem kitolja a nagyvilág elé (tisztelet a kivételnek). Nézd csak meg hány magyar és hány angol nyelvű blog van idézve. A magyar webes, de a teljes IT szakma is igen pici. Szerintem az nem véletlen, hogy először a WL listák, majd maga az oldal is a tanulók, vagy kezdők kérdéseit megválaszoló fórum lett. Erre maradt igény, ezt a szerepet töltötte be egy idő után. Haladóbb témák csak elvétve kerülnek elő. A komolyabb szakmai kérdések szépen lassan átmásznak SO-ra, és egyéb angol nyelvű fórumokra, blog gyűjteményekre. Kérdés, hogy lehet/érdemes-e ezzel a trenddel szembemenni. Ez lenne az érdekes téma szerintem, a technológiai kérdést Ádám meg tudja oldani valahogy, az "részletkérdés".
Ezt kár volt szerintem így
Tehát megerősítve, a Weblabor brand messze nem arról kellett volna, hogy szóljon az elmúlt 10 évben, de az utóbbi 5 évben különösen, hogy backend és frontend jellegű dolgok vannak napi szinten terítéken. 2008 óta elsőként az országban itt kellett volna, hogy elinduljon egy iOS (akkor még iPhone OS) részleg, UX témákat kellett volna pörgetni, ezzel együtt az arculati és UI grafikusokat be kellett volna vonni a Weblabor végkeringésébe, továbbá a Facebook, LinkedIn, stb. előretörésével igencsak kellett volna ide a marketinges tartalom. Ezen felül a stratup világnak évek óta itt kellene lennie, lévén, hogy legalább 5-10 sikeres magyar startup van, ami webes alapokon dolgozik. Big data és még millió kérdéskör lenne, amivel aktívan, kellett volna foglalkozni.
Évekkel ezelőtt be kellett volna vonni a webes piac szereplőit a Weblabor vérkeringésébe, de ettől úgy félnek az itteni véleményvezérek, mint a tűztől.
A Weblabor lehetne mára a nagybetűs webes központ, ahol bármivel kapcsolatban lehet tájékozódni, ami web. Talán felépül ide a site, talán nem. De nem is igen lett az utóbbi 10 évben megfogalmazva, hogy mi a Weblabor mögött meghúzódó idea. Nekem a fentebb leírt brutál közösség képe lebeg a szemem előtt. Talán akik a Weblabor mögött voltak és/vagy vannak, sosem láttak bele többet, mint backend és frontend programozók átlagnál valamivel értékesebb kommunikációs platformja.
Hogy ki mit olvas ki ebből a
A többivel lényegében egyetértek. Amit én mondani akartam, hogy a blogolás, cikkírás, szervezés... úgy általában a közösségi élet belső motiváció, visszacsatolás alapú (és úgy általában is minden, rossz lehet pl csak lóvéért bejárni dolgozni). A magyar közösség pedig ebben azért hátrányban van, egyszerűen a méretéből fakadóan is. Főleg egy olyan témában, amit ha ma leírsz, a megjelenése napján már outdated lesz. Nem negatív, vagy szkeptikus akarok lenni, de ez nem a WL hibája, hanem egy általánosan megfigyelhető pólusváltás a szakmai fórumok életében. Gondolom Ádám fejében van valami, ami ezekre választ ad, különben nem hiszem, hogy csinálná már ezt az egészet...
Értem én, hogy mire gondolsz,
Ádámmal kapcsolatban én azt hiszem sem most, sem korábban nem foglaltam állást. Én nagyobb léptékben nézem a Weblabor, mint kvázi intézmény kérdéskörét. Én csalódott voltam már 5+ évvel ezelőtt is, hogy a Weblabor nem nőtt olyan nagyra, mint amilyen nagyra érzelmi értékben emelte magában mindenki.
Nem gondolnám, hogy itthon nincsen motiváció, és semmi köze a motivációnak a mérethez. Ha nem lenne, akkor nem lenne se Prezi, se Ustream, se egyéb olyan startup, amiért megéri az alapítók szerint dolgozni. Nem akarok a dolog lélektani fejtegetésébe belemenni, én a puszta logika oldaláról közelítek. Ha van itthon nem kevés jó koponya, akkor az elmúlt 15 évben bőven össze lehetett volna rakni a Weblabort annak, aminek lefestettem. A dolgot egyébként azért sem értem, mert ha megy ezerrel a meetup-olás meg egyéb dolgok, akkor érthetetlen, hogy miért a legnagyobbnak tekinthető brand mögé nem sikerült energiát fókuszálni – valószínűsítem, hogy erre egyáltalán nem is volt próbálkozás.
A „ma leírod, holnap már elavult” kérdéskör a jelen kor minden iparágára érvényes, és az ütem csak gyorsulni fog. Ezzel kapcsolatban csak a fejekben lehet rendet tenni: nem az a kérdés, hogy én írtam, ott a nevem, tudják, hogy az tőlem van, hanem az, hogy ott legyen, mindig friss legyen, penge legyen. Itt jön a szofisztikált működés kérdésköre, amihez megint csak az IT világból lehet hozni a hasonlatot: vannak a tartalomgyártók és vannak a G.C. arcok, akik folyamatosan frissen tartják az információs bázist, törlik, rejtik, ami már nem érvényes, vagy kiegészítik a cikket egy-egy hivatkozással az új dologra.
Rá kell jönniük az embereknek, hogy a világ nem arról szól, hogy maradandót alkotunk, hanem a pillanatban élünk. Innentől el lehet engedni az egó ragaszkodását, és az számít, amit most adsz, nem az, ami adtál akár 25 évig. A motiváció az alkotásra, az adásra itt és most kell, hogy meglegyen, nem lehet benne a képletben az egós játék, hogy tudják majd 10-20-30 év múlva, hogy azt én adtam. Az alkotás, a pillanat művészete nem ismeri ezt az egós faktort…
Ezek a dolgok egyszerűen megoldható feladatok, csak stratégia kell, onnantól minden működik. De ha nincsen egyértelműen kimondott vízió, ami mögé be lehet állni, vagy hátra lehet hagyni és elmenni innen, akkor ugye az van, hogy mindenki abból az érzelmi töltetből gondolkodik, ami a saját kis belső világában létrejött. Ebből a szempontból Ádám hatalmasat hibázott, hogy nem mondta el már évekkel ezelőtt, hogy neki mi a Weblabor és valójában mit akar építeni belőle.
Én vázoltam az előbb az én víziómat, de könnyen lehet, hogy egyedül vagyok azzal, hogy a Weblaborba egy ilyen, mások által akár grandiózusnak és értelmetlennek tartott kvázi szervezetet látok bele; ami egyébként céljának tekinthetné, hogy minőségi utánpótlást neveljen, stb, stb.
Félreértettél. Arra próbáltam
Nézd meg, hova züllött akár a prog.hu, akár a hup, akár a prohardver család! (Kizárólag a fórum részről beszélek, a közösségi oldalukról)
Vízió és jól körülírt
Ha valahol, akkor éppen itt, éppen magyar nyelven van létjogosultsága egy igen ütős szakmai platformnak, amiben ott van a backend és frontend kóder, a UX szaki, a profi grafikus, az online és social marketinges, és még számos olyan szakterület legjobbjai, akikből valójában (!) összeáll a web. Mert ugye a web az nem csak honlapokat jelent, 2007 óta pedig különösen nem… És ha 2015-ben web, akkor startup, de itt erről sem hallani semmit.
Az iPhone lassan 10 éves termék, az iOS az okostelefónia egyik, ha nem a legkiválóbb platformja, de erről itt, a Weblaboron senki nem tud olvasni semmit, ha kérdezne, akkor pedig nagy eséllyel senki nem tudna segíteni. Ez pedig szégyen a Weblabor névre nézve…
Az appleblog.blog.hu, az imagazin.hu többet tett a honi iOS fejlesztők bemutatásáért, mint a Weblabor, ez pedig objektíven figyelve is szégyen, amikor az okostelefónia lényege éppen maga a web…
(A gondolataimat pedig tessék úgy értelmezni, hogy kimondom azt, amit igen sokan gondolnak, csak nem merik vagy nem akarják ilyen egyértelműen kimondani. Nem dolgom megoldani a felvetett problémákat, de dolgom ilyen nyíltsággal kommunikálni az ilyen jellegű kérdéseket.)
+1
Én csak arra akartam utalni,
Ez igen:)
Igen, egy jó projekt alapfeltétele a jó vezetés. De nem szabad azt mondani: nem tudom, nincs rá energiám. Nem biztos, hogy Ádám alkalmas rá. És ezt ugyanígy értem a főszerkesztő feladatra is. Mindkettő feltétele az együtt dolgozni tudás, ami úgy látszik, hogy benne nincs meg.
Nem véletlen, hogy egyedül is szerkeszt.
Ha viszont mindez így marad, akkor a wl a saját kis blogja lesz, nem egy szakmai lap.
Miben mondtam ellent
Igazad van, ez csak
Ellentmondás
Akkor hogyan?
Bocs, ha esetleg félreértettelek, én ezt ellentmondásnak látom.
Igazából szerintem a fejlesztőcsapatban nem az számít, hogy a szésztvevők honnan ismerik egymást, hanem az, hogy mennyire tudnak együtt dolgozni. Igen, ezt így nagyon nehéz lenne koordinálni - de szerintem nem lehetetlen.
Ádámról én mondtam amit mondtam, sajnálom, de ez a véleményem.
Szerintem rég nem egy Drupal motort kellene toldozni-foltozni, pláne nem egyedül.
Abban viszont egyetértünk, hogy nem a motor / megjelenés a fő baj. (És ezt sem fogja tudni egyedül megoldani.)
?
Az első lépés teljesen új
A Twitter dobozt szerintem nyugodtan kihagyhatod, nem igazán volt rajta értékes tartalom, ráadásul tele volt redundáns linkekkel.
-1
Twitter doboz
Nem lehet mindenki igényeit
Konkrétan manapság az
Mindezzel együtt a meglévő
Pedig pont ez kellene
Szerintem pont hogy együtt kéne kitalálni az új formátumot. Hiába dolgozol vele hónapokat, az oldal a közösségnek szól, a közösség szükségleteit kell kiszolgálnia, az elefántcsont toronyból sokminden máshogy látszik.
Értem én, hogy a most készülőben lévő rendszert egy alapnak szánod, amire majd ráépülhetnek új funkciók, de a fejlesztés menetét nézve (kérlek ezt ne személyesnek vedd) ha ki is kerül az új alap, az új funkciókra - amik igazán fontosak lennének - majd ezután kell X újabb hónapot várni (amiből gondolom ugyanígy ki leszünk zárva).
Migrációval kapcsolatban: a web egyértelműen az IT leggyorsabban fejlődő területe meg kéne vizsgálni, hogy a jelnlegi tartalom mekkora része avult el az oldalon, arhívumként a jelnlegi motor is kitűnően tud működni.
+1
+1
Már "csak" történnie kell(ene) valaminek..
Kíváncsi lennék, mi az az
jo kerdes
Fejleszteni mindig van (kell) mit, az nem mindegy, mit és mennyi idő alatt.
Leginkább a cikk beküldésen javitanék, de ez egyéni vélemény.
Nyilván nem kicsik màr a nodes és comments táblák sem.
Mindnkinek van kedvence
A "merjünk nagyot" kategóriában jegyezném meg, hogy egy értelmes CMS nagyban hozzájárul a publikálási kedvhez is. (Rendszeresen olvasni oylat pl, hogy újságírók csak a Chrous miatt mennek át nagy nevű publikációktól a Verge-höz). - Már elhangzott mástól is, de ha valaki ingyen ír egy cikket, az legalább egy virtuális válveregetést elvárna cserébe. Ha ezt is több hét eltolással kapja meg, következő alkalommal már ez a motiváció sem lesz ott.
A közösségi moderáció és egy
Egyetértünk
VBencének van igaza
Cikkeknél is egy korrekt szerkesztő, beleértve az itteni speciális megjelenítési feladatokat (kódszínező, stb), ne kelljen már kézzel HTML-t írni, ha cikkírásra adod a fejed...
És ezt magán a honlapon, így Ádámnak is csak egy klikk, hogy kimehessen nyilvánosra. (És akkor nincs kifogás, hogy nem volt időm meg/átszerkeszteni...)
A moderáció szerintem emberi kérdés, a lehetőség most is adott.
Moderáció
Sokan nem akarnak konfrontálódni. Ma a legtöbb amit tehetsz, hogy írsz egy bejegyzést (ezzel is a zajhoz hozzájárulva), hogy "légyszives ezt ne itt". Erre meg jön a válasz, hogy "ez csak a te véleményed". - Ezzel szemben egy -1 (vagy downvote) őszintén adható anélkül, hogy kockáztatnád, hogy beleméssz te is az iszapbírkózásba. Plusz: tudnák használni azok is akik jelenleg nem írják, csak olvassák az oldalt.
De kezdünk mi is offtopic irányba elevezni... :)
Nem egyre gondoltunk
A túl off tartalmat meg lehet akadályozni a téma lezárásával, stb.
Szerintem az nagyon rossz ötlet lenne (máris írnék is valamit, hogy engem like-oljon folyamatosan :)).
Ha pedig felhasználóhoz kötött, azáltal ugyanúgy konfrontálódhatsz: "minek nyomkodod a -1-et?!". Mert - szerintem - nem helyes a név nélküli véleménynyilvánítás.
Szavazás
Persze vannak hátrányai is, asszem valamelyik elásott "MivanaWeblaborral" topikban ki lett vesézve. És persze bármiyen feature-t készítesz, lesznek akik rosszul/rosszra használják.
Up / Down
Ehhez teljesjogú moderátornak kell lenni. Márészt elég lenne csak az elburjánzó szálakat nyesegetni, nem az egész témát bűntetni emiatt.
A "közösségi" moderációban az lenne a pláne, hogy nem azon múlik mennyi ideje van a belsős moderátornak, akinek nyílván más feladatai mellett ez a sokadik prioritás.
Más szájtokon (reddit, *head.com) kiválóan működik, hogy a közösség szépen elsűllyeszti a figyelemre nem méltó hozzászólásokat. Persze flagelni (moderátor figyelmét felhívni valamire) emellett lehet.
Az, hogy a pluszok és minuszok konkrét milyen módon szálljanak vissza a tartalom beküldőjére egy másik kérdés.
Szerintem sokaknak van regelt accountja a követő stb. miatt, de nem szólnak hozzá csak olvasnak.
Megkockáztatom, hogy a WL-en nem kell attól tartani, hogy így próbál valaki "presztízsre" szert tenni. - Ha meg igen az gyorsan kiderül és fordítva sül el a dolog. (Nagyon nincs értelme részletekbe menni, de statisztikai módszerekkel viszonylag jól szűrhető... főleg hogy nem áll 90%ban magyar ip-ket tartalmazó botnet mindenkinek a rendelkezésére).
A közösségi moderációból nagy
Az eddigi hasonló topikokban is sok jó ötlet felmerült már a fejlesztésekkel kapcsolatban. Az elsődleges cél szerintem most az lenne, hogy a profikat, nagy koponyákat tudjuk idecsábítani, illetve sok esetben visszacsábítani (mindenki más jön majd utánuk). Ők pedig kényesek és kritikusak, érthető módon, viszont náluk van minden, amitől egy szakmai oldalnak értelme lesz. Nem azt mondom nyilván, hogy jelenleg nincsenek itt ilyen profik, de sokkal többre lenne szükség (aktívan).
A másik, ami elveszett, az a lelkesedés. Mindannyian ismerjük magunkban az érzést, amikor egy új ötlet, egy fejlesztés, egy probléma megoldása, stb. megadja azt az izgalmat, amiért érdemes éjszaka fennmaradni. Ha ez nincs, marad a lötyögés. Inspirációt kell adni, olyan impulzusokat, amiért érdemes idejönni.
Mint már korábban is írtam, gyökeres változások kellenének. Nem a jelenlegi rendszer továbbvitele lenne a cél, mert az már nem működőképes, mint a mellékelt ábra mutatja.
De egyelőre tehetetlenül várunk, aztán meglátjuk mi sikerült.
Részben szívemből
Szerinted mivel lehet a profikat ide / vissza csábítani?
Ez kb. ugyanaz a pont, mint a profikkal kapcsolatos, ha meg tudod oldani az egyiket, megoldódik a másik is.
Miben tudok segíteni?
(Csak azt ne mondd: semmiben. :))
Érdekelne, hogy szerinted
Ez a tapasztalat. Emberi dolog. Megsértődni a kritikán egyszerűbb, mint elgondolkozni rajta. Meg van a másik véglet, aki szeret a mártír vagy meg nem értett zseni lenni. Szerintem ettől függetlenül megérné.
Nem ismerem a tuti receptet. Lehetne ötletelni, de gondolom a koncepció már kész van, mivel a fejlesztés egy ideje zajlik.
Én többek között a friss, modern szemléletet hiányolom, a szakmában zajló folyamatos változás (direkt nem írok fejlődést, mer megyünk is offtopikba) lekövetését, úgy technológiai, mint mondjuk UX terén, és az sem lenne hiba, ha az oldal maga is képviselné, sőt élen járna az ilyesmiben. Az ilyesmi szerintem alkalmas a lelkesedés felkeltésére. Legyen újra labor, ne savanyú, megkeseredett öregemberek gyűjtőhelye (sokszor nekem ez az érzésem támad itt, de ez lehet az én bajom).
Ido
Ezert tettem ajanlatot a site megvetelere, mert nekem lenne, egyeb eroforrasok mellett amik rendelkezesemre allnak. Illetve termeszetesen megvetel nelkul is rendelkezesre alltak volna, ha lett volna hajlandosag arra, hogy testuleti dontes szulessen arrol, hogy mi tortenjen.
Egesz pontosan lett volna eroforras, most mar masfele iranyitottam ezeket, mert szemmel lathatolag nem volt akarat arra, hogy itt szulessen barmi is, akarhanyszor akarmilyen modon produkaltam, mindig csak azt kaptam vissza, hogy van terv es nincs igeny arra, hogy segitsek.
furcsa
Adam, szerintem is sokkal nyitottabban kene kezelned a dolgot - felteve ha tenyleg a lap erdekeit nezed.
Egy ember sokkal nagyobbat tud tevedni mint pl 5.
Szerk.
Lehet vaksi vagyok de nem latom a valaszt a kerdeseimre. Legalabbis konkretat nem.
Hát én, akárcsak korábban,
Nem vagyok politikus alkat, úgyhogy nem ígérgetek és nem fenyegetőzők. De annyi tény, hogy picit más szemszögből szoktam nézni a webet, melyből néha csúnya hibákra utaló apróságok is meglátszanak. Vannak akik ebből hasznot húznak.
Pár ötlet
Impresszum
Itt található egy Leköszönt szerkesztőségi tagok kategória is, a Szerkesztők alatt. Hát... azt hiszem cseppet sem tükrözi a valóságot. Úgy tűnik, inkább a Szerkesztő cím lenne a helyén való. Ennek megfelelően ki kell egészíteni az alsó listát is.
A Rólunk oldal sem igazán aktuális ma, itt is egy ideje helyesebb lenne az egyes szám..
A Webhely térkép pár helyesírási hibát tartalmaz.
Furcsa, hogy csak most vettem észre.
Médiaajánlat
A versenyen való részvétel a jutalom? :)
Ha még cikkek sincsenek, nemhogy versenyek, akkor kitől várjuk, hogy támogassa a célt?
Szerintem ezt az oldalt jobb, ha nem látja senki...
Cikkek
Azt hittem, elsírom magam.
A 10 legfrissebb(?) cikk. Első helyen 2013. Nov. 12. Tehát több, mint egy éves a legfrissebb...
A 10. 2012. Ápr. 3., tehát lassan 3 éves...
Ezeket indexelik szorgosan a keresők, ezeket látják elsőre az újonnan érkező látogatók. Nem csoda, ha el is menekülnek.
Weblabor seregszemle - no comment.
Esetleg annyit: Hídvégi Gábor, egy WL sörözés?
:)
Másrészt hatalmas hibának tartom amit csinál (csinálsz). Évek óta húzódik ez a dolog. Szerintem nem hajt a tatár. Marha jó téma lenne ennek az egész folyamatnak a kibontása cikkekben, megvitatása fórumban.
Nagyon színvonalas szakmai viták kerekedhetnének belőle, és bizony életet hozna az oldalba, és hihetetlen hasznos volna mindenkinek még akkor is, ha semmi sem valósulna meg belőle (amit mondjuk azért kétlek).
+1
design
Adott fa mélység felett nem kéne behúzni a div szélét.