Érdemes-e főállású weblapkészítőnek tanulni, vmint el lehet-e helyezkedni vele?
Tudom, hogy ezt már részben a társaság már megvitatta, de én kicsit más szemszögből nézem a dolgokat(értsd, ahogy akarod). 18 éves középsulis srác vagyok, egy közepesnek mondható html és css tudással, vmint felületes php és js ismeretekkel. Az e107 cms-t preferálom jelenleg(igen, lusta vagyok néha...), a témakészítés/portolás már egész jól megy, a pluginokkal gondjaim olykor még vannak. A Joomla-val még csak ismerkedem, a Wp-ről meg ne is beszéljünk(már szinte helyettem is blogol, annyira egyszerű nekem xD ). A Photoshopot is már szelidítem több-kevesebb sikerrel. Szóval az egyetem/fősuli kilőve, mert a család kasszája ha beleroskad, sem jön ki a dolog, az okj-s képzésekről meg mindenfélét hallottam és nem akarok vakon beleugrani egy ilyenbe. Nagy Gusztáv jegyzeteit is nagy bőszen bújom(még nem értem a végére), ezúton is szeretném megköszönni, hogy megtekinthetővé tette(az oldalán sajnos nem lehet regisztrálni, ott is megköszöntem volna), még mindig nem értem a végére a dolognak :D.
Röviden: kíváncsi lennék, hogy milyen lehetőségeim vannak vmilyen weblapkészítő/tervező/designer irányban, hova tudnék fejlődni, esetleg miért ne próbálkozzam vele.
"Referenciaként" egy e107-tel készült oldalt tudok mutatni: http://8ballbase.info .
Várom a weblaboros "nagyöregek" válaszait is ;)
■ Röviden: kíváncsi lennék, hogy milyen lehetőségeim vannak vmilyen weblapkészítő/tervező/designer irányban, hova tudnék fejlődni, esetleg miért ne próbálkozzam vele.
"Referenciaként" egy e107-tel készült oldalt tudok mutatni: http://8ballbase.info .
Várom a weblaboros "nagyöregek" válaszait is ;)
Lehet
Az e107 nem egy joomla!
öreg
Azzal nem értek egyet, hogy amatőrök fejlesztenék, néhány évvel ezelőtt még minden tekintetben valós alternatívája volt a többi CMS-nek. A lassú fejlődésének viszont pont ez a magyarázata, valószínű a fejlesztők is érzik, hogy újra kellene már írni az egészet.
Érdemes-e
Ha a hozzáállásod megvan, akkor nincs szükséged képzésre, mert egy olyan területről beszélünk, ahol mindenki autodidakta. Vagy kontár. Egyetemre vagy OKJ-ra elmehetsz (nem fog többe kerülni, mint a középiskola, szóval nem értem a családi kasszára vonatkozó megjegyzést), de ott releváns, gyakorlati tudást nem fogsz kapni. Illetve egy OKJ-n lehet, csak egyrészt sok éve elavultat, másrészt egyenes baromságokat.
Azt kell eldöntened, hogy hajlandó vagy-e napi két-három órát minimum azzal tölteni, hogy új technológiákat tanulj meg, illetve, hogy híreket olvass és kövesd az eseményeket. És azt is el kell döntened, hogy hajlandó vagy-e igényes munkát kiadni a kezedből, szabványokat és irányelveket követni, gondolkodni és tervezni.
Lusta, hozzá nem értő, lemaradt emberekből így is túl sok van a szakmában, nem kell több belőlük.
Idáig a tények, most jön az én véleményem: minél hamarabb felejtsd el a tartalomkezelőket, és tanulj meg programozni. Kezdhetsz PHP-vel, mellé kell a JavaScript. A HTML és CSS tudás pedig ne közepes legyen.
A Photoshoppal nem érdemes sokat bajlódni, mert egyre nehezebb két lovat megülni egy seggel. Persze ha inkább a design vonal érdekel, akkor feküdj rá erre. Viszont nehogy azt hidd, hogy itt elég valamit összerajzolgatni, azt jó lesz, ehhez is véna kell, az, hogy ebben élj, kövesd a trendeket, képezd magad. Nagyjából sehol nincsenek az itthoni designerek a kintiekhez képest. A grafikai program mellé pedig fejlesztheted magad CSS-ben és HTML-ben, és akkor már egész jó esélyeid vannak, hogy eladd magad (mit meg nem adnék egy olyan grafikusért, aki akár csak annyival tisztában volna, hogy mik a lehetőségek CSS-ben; pláne egy olyanért, aki meg is írja).
Ha azonban designer vagy, akkor felejtsd el a programozást, és ne kattintgass össze weblapokat CMS-ekben. Lásd a fentieket a kontárokról.
Kiegészítés
Desinghoz ajánlom a Smashing magazine-t, nagyon igényes cikkjeik vannak.
RE: Érdemes-e
"Nagyjából sehol nincsenek az itthoni designerek a kintiekhez képest."
Én több mint 30 "kinti" css gallériában ott vagyok, + nem 1 blogon a legjobbak között.
"mit meg nem adnék egy olyan grafikusért, aki akár csak annyival tisztában volna, hogy mik a lehetőségek CSS-ben; pláne egy olyanért, aki meg is írja)."
100% hibamentesen kódolok xhtml +css-t is, amellett hogy főleg grafikázom.
http://www.newconcept.hu/ nézd meg, ha nem hiszed.
Akkor most mit is adsz értem? :D
Egó
Sok ismerős helyet említetek
Az angoltudásomról annyit, hogy nagyjából semennyit sem tanultam, de azért a fentebb említett oldalakat simán megértem(sok rajzfilm és játék, no comment xD), ráadásul németet tanulok, ez egy kényszerpálya, mivel 4x költöztünk egyéb okok miatt és évközben egy némettagozatos osztályba dobtak be, mivel ott volt hely, bár sokan állítják, hogy német után az angol könnyebb(most is próbálkozom az angol "tanulással" autodidakta módon, szerencsére az ismerősök segítenek, gyakorlatilag elhalmoznak mindenféle könyvvel :))
A Html és a Css kb. két éve került a látóterembe, akkor még igencsak Tákoló Pistike voltam, de azóta már több-kevesebb sikerrel próbálom kinőni(nagyon fekszik ez a megnevezés:D).
Nyelvek
Az Okj-s képzések?
http://atalanta.hu/tandijmentes.php?page=f22 - Webmester
Nálam az lenne a fő, ha nem is képződöm suliban, de legalább a webes melók mellett legyen azért vmilyen képzettségem. Lenne-e értelme ezt megpróbálni?
Papir
Valami új kéne
Amit ajánlani tudok neked. Fedezd fel az új dolgokat is, amihez még kevés ember ért. Ha beleszeretsz, akkor jó, mert úgy könnyen megtanulod, és élvezni is fogod. Addig keress, de valami újat, amig olyat nem találsz, amibe szerelmes leszel.
Hónapokig tanulgassad /az idegen nyelv mellet/ és próbálj meg elhelyezekedni. Ne lepődjél meg, ha 1 évet is tanulásra kell fordítanod, mivel senkinek sem lesz szüksége a tudásodra. Ez egy kicsit lutri is, mivel meg kell jósolnod, minek lesz jövője. Nekem Visual Basic script és JavaScript közül is kellett döntenem például. Szerencsém volt, a VisualBasic script-re nem pazaroltam az időmet. Persze mást is tanultam, adatbázis tervezés, HTML, PHP.
Csakhogy ez egy jó 10 éve volt !!! Nehogy már te is ugyanezt fogod tanulni! Amikor én ezeket tanulni kezdtem, mindenki C++ és egyéb asztalos programozási nyelveket tanult. Én különc voltam, mert fiatal voltam, és vonzottak a kockázatos új dolgok.
Azzal semmi baj, hogy elsajátítod az alapokat, amit ma már szinte kötelező tudni. Csakhogy ne a PHP-re vagy HTML/CSS-re specializálódjál, mert még profiknak is nehéz munkát találni.
Nem olyan rossz a JavaScript nyelv sem, de elsősorban neked kell eldöntened, hogy egyáltalán programozni szeretnél-e. ha igen, akkor objektumorientáltság nélkül ne is álmodjál róla.
Én a Te helyedben továbbtanulnék, és orvos lennék, vagy pszichológus. Sokkal egyszerűbb dolgod lesz, nem kell állandóan versenyezned, és az állásodat sem kell gyakran cserélgetned. Az IT szakma bizony életstílus, és egy idő után kb. 30 felett már fárasztó az, hogy állandóan új dolgok jönnek. És a fizetés sem valami fényes ebben a szakmában.
vagy válasszad az ezotérikus ágat. Képzeld el, hogy egy kineziológus min. 8000Ft/ órát zsebel be. Vannak, akik többet. Minél öregebb leszel, annál jobb, mert nagyobb tapasztalattal fogsz rendelkezni. Az IT szakmában max. 5 év gyakorlat, ami számít (programozókra gondolok, nem szoftvertervezőkre), utána már nem számít előnynek, ha 5 évnél több a gyakorlatod. Bezzeg egy sebész, minél öregebb, annál jobb. Szóval én a te helyedben alaposan átgondolnám mibe csöppenek be. Tudod, nyomulnak az indiaiak és a kínaiak is fognak majd, ukránok is, és az ITs dolgokat olyan könnyű outsourcolni.
Ha ügyes vagyol és valmi újat tudsz megtanulni, akkor elég gyorsan sok pénzt tudsz keresni az IT szakmában, de ha nem képzed magad állandóan, akkor az utcán találod magad, és nagyon nehéz munkát találni pláne diploma nélkül.
Tanulj nyelvet, szerezz FCE certificate-ot, azzal többre mész, mint egy ITs diplomával /pláne ha GDF-es/. Az nem kerül annyi pénzbe és szintén az a jó benne, hogy minél több éve foglalkozol idegen nyelvvel, annál jobban értékelik.
Én a te helyedben inkább aupair-nak mennék minél hosszabb időre az UK-ba, oszt jó napot. Mellette meg olvashatsz ITs könyveket, vagy amit akarsz.
Diploma
Egy iskola nem akkor jó, ha a legújabb trendeket oktatja, hanem ha rálátást ad az összefüggésekre, melyekből el tudsz indulni, és tudsz mire építeni.
Ezt nem ellenvéleményként mondom, inkább "különvéleményként" :-) A többi dolog nagyon helytálló amit írtál, és hasznos.
Üdv:
Gábor
Valaki tudna vmi bővebbet
Próbáld ki
Hát kipróbálnám