sprite
Sprite készítő algoritmusok
Elég sűrűn előfordul egy weblapnál, hogy a sok képfájl miatt nyitott sok HTTP kapcsolat lelassítja az oldal betöltődését. Ezen sprite-okkal szoktak segíteni. Ezt úgy kell elképzelni, hogy fogunk egy nagy (jobb szó híján) vásznat, amire feltesszük az összes kis képet, amit az adott oldal be akar tölteni. Ezek után lementjük ezt a vásznat egy képfájlba, az oldal pedig egyetlen HTTP kapcsolattal ezt a fájlt szedi le, és darabolja fel ismét a megadott koordináták szerint css segítségével. A sprite készítést természetesen érdemes automatizálni. Én is ebbe kezdtem bele.
CSS Sprites: Useful Technique, or Potential Nuisance?
Pro és kontra áttekintés
■ CSS Sprites are Stupid – Let's Use Archives Instead! (Firefox Demo)
Miért nem jó a CSS sprite, és miért használjunk inkább JAR-t
■ Háromszögelés CSS-sel
Navigációnál és UI kezelőfelületeknél látható kicsi, egyszerű háromszögekből álló nyilak képek és script használata nélkül
■ Automatizált CSS sprite készítés SmartSprites-szal
A CSS sprite-ok elsődleges célja, hogy a webdesignt felépítő sok kis grafikai elemet egy (vagy néhány) nagyobb méretű képbe rendezzük, így csökkenthetjük a kiszolgáló felé küldött kéréseket. A CSS sprite-okat noha kézzel is létre lehet hozni – ld. nemrég boncolt blogmarkot, ahol a szerző ezt a design kialakítás első lépései közé javasolja –, hosszabb távon felmerül a kérdés, vajon lehetne ezt a folyamatot némiképp automatizálttá tenni. Itt jön a képbe a SmartSprites.