blogmark rss, blog bejegyzés rss
Sziasztok,
két ötletem volna az RSS-sel kapcsolatban, elsősorban NetVibesos olvasás szempontjából...de szerintem másnak is jól jöhet.
1. A Blog bejegyzések RSS-e tartalmazza a cikk teljes szövegét (mint azt szinte minden blog oldalon). Bizony bármilyen szép is ez a Weblaboros felület, én mégiscsak jobb szeretem ugyanazon az oldalon elolvasni az összes dolgot, és szerintem sokan mások is, különben nem lenne ilyen népszerű a Netvibes.
2. A Blogmarkok RSS-ét olvasva pedig előfordul, hogy azonnal ugranék a linkre. Ekkor jó volna, ha a rövid ismertető szöveg alá bekerülne az ugrás linkje is. Tudom, hogy azért célszerű a blogmark oldalára menni először, mert akkor a kommenteket is olvasgathatom, de nem biztos, hogy akarom, ergonómikusabb megadni a választási lehetőséget.
üdv:
Ádám
■ két ötletem volna az RSS-sel kapcsolatban, elsősorban NetVibesos olvasás szempontjából...de szerintem másnak is jól jöhet.
1. A Blog bejegyzések RSS-e tartalmazza a cikk teljes szövegét (mint azt szinte minden blog oldalon). Bizony bármilyen szép is ez a Weblaboros felület, én mégiscsak jobb szeretem ugyanazon az oldalon elolvasni az összes dolgot, és szerintem sokan mások is, különben nem lenne ilyen népszerű a Netvibes.
2. A Blogmarkok RSS-ét olvasva pedig előfordul, hogy azonnal ugranék a linkre. Ekkor jó volna, ha a rövid ismertető szöveg alá bekerülne az ugrás linkje is. Tudom, hogy azért célszerű a blogmark oldalára menni először, mert akkor a kommenteket is olvasgathatom, de nem biztos, hogy akarom, ergonómikusabb megadni a választási lehetőséget.
üdv:
Ádám
Blogmark
kerekperec
2. Automatizált a beküldés, és "utólag" (a beküldés után) szelektáljuk, figyelmeztetjük a felhasználót. Az a különbség, hogy te nem látod, hogy mekkora arányban gondoljuk úgy, hogy nem alkalmas vagy nem úgy alkalmas egy blogmark a publikálásra. Gyakran. A szerkesztőség tagjai által beküldött blogmarkok esetén is rendszeresen előfordul, hogy megbeszéljük előbb, hogy publikáljuk-e vagy sem.
<Nincs cím>
Most aztán jól odamondtad. Szerintem ez egy fórum, így talán nem akkora vétség, ha egy felvetést tovább gondolva valami mást hozok fel, ami azért még kapcsolódik az eredeti témakörhöz (blogmarkokból asszociáltam).
De persze nyithattam volna külön topicot is - félő, hogy akkor azért lettem volna kioktatva. (Ha van rajta sapka azért, ha nincs rajta, azért...)
Az a különbség, hogy te nem látod
Valóban tudatlan vagyok ilyen téren, ezért is csak mint javaslat(!) említettem. Máskor nem teszek ilyet, ígérem.
<Nincs cím>
Á! Ezért ki leszel modizva. : )
Amúgy ez a <Nincs cím> is gáz szerintem kicsit. Érdemes lenne meggondolni, hogy ez ki se íródjon, csak a kettőskereszt maradna meg a permalinkhez. Még praktikusabb (és nem utolsósorban: megszokottabb, van rá "precedens") az egész permalink dolgot a komment idejéhez linkelni, erre a kettőskeresztre nehéz rátalálni.
Tényleg, miért ide írjuk ezeket? Mert azt hisszük, azért van ez a fórum, mert tényleg jobbá akarjátok/akarod tenni a Weblabort (ha ez a sok munka mind Rád hárul, Goba) meg színvonalasabbá, hogy még érdemesebb legyen ide járni.
Szóval mondjuk, hogy kicsit bántás ez, jó szándékból. ; )
direkt gáz
Ki leszel moderálva
Ez az a fórum, ahol tényleg jobbá szeretnénk tenni a Weblabort.
-boogie-
:)
Különben gondolkoztam tegnap a dolgon, és komolytalan szinten felmerült bennem, hogy csinálhatnánk egy olyan feedet, amiben a törölt blogmarkok jönnek le. Erre akkor feliratkozhatna az, aki hetente háromszor el akarja olvasni, hogy ejdemennyire jó a firefox, már megint mennyire nem biztonságos az IE, de igazából a Firefox a nembiztonságos, milyen jó sajtóközleménye van a legújabb spamküldözgető magyar kistigrisnek, éppen ma melyik tíz google szolgáltatást indították el (egyenként blogmarkolva, időnként többen is ugyanazt, még ha már órákkal vagy napokkal ezelőtt meg is jelent pont ugyanaz a blogmark), milyen viccess dologról ír az Index bulvárrovata, és hasonlók. Ezeket időnként szórakoztató szerkeszteni, de én azt gondolom, hogy azért olvasnak minket drága olvasóink, mert értékelik azt a tartalomszűrést, amivel az értékes és hasznos dolgokat próbáljuk nekik eljuttatni, lehetőleg könnyen átlátható formában. Ebben mondjuk a szálak követése is sokat segítene.
<a szerzőnek nem jutott semmi frappáns cím az eszébe>
Ha már itt vagyunk (csak érdekel): ez miért nem kerülhetett be? Tényleg csak érdekel, hogy máskor ne követhessek el ilyen hibát. (Pl. nem ide való téma, bulváros, volt már, úgysem érdekel senkit.)
A Netikettet pedig köszönöm. Átolvasom, bár eddig X éves netes "pályafutásom" alatt még senki sem rótta fel nekem...
idő
Ami a web 2.0 fikciókat illeti, nem tudom próbáltál-e feliratkozni akár csak néhány kulcsszavára a del.ico.us-nek, és folyamatosan figyelni, hogy mi érkezik be. Én percek után feladtam :) Ott van egy kritikus tömeg, ami alapján le lehet szűrni a népszerű dolgokat (és nyilván arra a szűrésre feliratkozni). Vagy tudsz olyan link listás webhelyről, ami web 2.0 (te írtad :), és ilyen sima lineáris módszerrel jeleníti meg a megjelenő tartalmakat, mint mi? Esetleg azt gondolod, hogy mindenki rohanni fog, hogy többszörösen leblogmarkoljon valamit, hogy az értéksesebb dolgok kibukjanak a pr sajtóközlemények meg a bulvár hírek közül?
Ps. Nem kérek senkit, hogy sajnáljon, nem is jöttem volna ezzel elő, ha nem provokáljátok. Jó napom volt, és én jól érzem magam, még ha azoknak, akik nem ismernek a fentiek alapján ez nem jön le, tényleg :)
web 2.0, open source, idő, lehetőség
A legfontosabb szerintem az, hogy minőségi legyen az, amit csinálunk, például attól szerintem nem válik rosszá egy blogmark, hogy ha húsz órát, neadjég még ennél is többet kell várnia a publikálásra. Voltak már hozzászólók, akik számonkérték rajtunk bizonyos dolgok nem aktuális voltát (mondjuk két-három napos lemaradással adtunk jelentést valamiről). Vannak, akik azt gondolják, hogy nem nyomunk át elég információt a csatornáinkon. Én úgy látom, hogy ha nem is vagyunk percre pontosak, és nem is vagyunk mindenre kiterjedőek, amivel foglalkozunk, azt minőségi módon csináljuk. Különben miért lennétek itt? Különben miért feltételeznétek, hogy bennünk van az igény, hogy még jobban akarjuk csinálni? Szerintem mi megtesszük ami tőlünk telik, de igyekszünk nem túllépni korlátainkat. Az újév éppen azzal indult itt, hogy visszafogtuk magunkat, és letisztogattuk egy kicsit a Weblabort, egyértelműen bejelentve, és megmutatva, hogy lám mi is emberek vagyunk, végesek az erőforrásaink.
Persze nekünk is vannak álmaink, ugye Ádám is írja, hogy mennyire jó lenne ezt meg ezt csinálni (nem pontos idézet). De, sokminden van, ami szerintünk is jó lenne. Ezekből eléggé (nagyon) kevésre jut ténylegesen időnk, és természetesen amikre időnk is jut, azok közül kerülnek ki, amivel egyetértünk, amit fontosnak tartunk. Vannak olyan dolgok, amiket egyszerűbb lenne megcsinálni, de nem értünk vele egyet. Vannak olyan dolgok, amik nem jelentenek programozási kihívást, de üzemeltetésük, felügyeletük rengeteg időt venne el. Van egy csomó általánosan használható (drupal.org-on is megjelentetni tervezett) modul tervünk papíron és digitálisan is, amik egyelőre a specifikáció, use-case tervezés állapotában vannak, de az implementációra még nem jutott időnk.
A web 2.0, ha visszatérünk erre a térképre, vagy bármelyik másik definícióra persze nem arról szól, hogy szerencsétlen kontrolmániás minőségelvű szerkesztők kénye-kedvére kelljen áhítozni. Ott van benne a hackability, right to remix, small pieces loosley joined. Aki nincs megelégedve azzal, hogy a Google Maps nem rak piros házikókat oda a térképre, ahol a cégének irodái vannak, az nem kéri meg a Google Maps fejlesztőit, hogy csinálják ezt meg, és végképp nem fogja magát ezen frusztrálni, ha visszautasítják. Hanem veszi a Google Maps alapját, és ráépít magának egy alkalmazást. Bár a Weblabor nem web 2.0 megközelítésű szerintem, a blogmarkok RSS-e például szépen elérhető. Nyugodtan építhetsz az igényeid szerint egy alkalmazást, ami beolvassa a Weblabor blogmarkokat, és ezek közé szúrja be az alkalmazásod használói által szűretlenül beküldött linkeket, vagy azokat közösségi alapon szűrve helyezi be. A blogmarkok RSS-ben elérhetőek, van egy megosztást lehetővé tevő licenszük (right to remix), ha ezt betartod, minden rendben van.
Ha valami okból azt gondolod, hogy külső szolgáltatást építeni nem jó ötlet, akkor forráskódunk nagy része nyitott, a drupal.org-ról le lehet tölteni, erre a platformra pedig lehet feljeszteni egy del.icio.us klónt, amihez esetünkben nyilván szükség lenne még egy szerkesztőségi pontozás funkcióra is, hiszen szerintem nem várható, hogy jelentősen megindulna a többszörös blogmarkolás, ami a közösségi szűrést lehetővé tenné, és beteljesítené a web 2.0-ás fikciódat. Dehát ez nyilván egy a jelenlegi weblink filozófiától jelentősen eltérő megközelítést igényel, felhasználókhoz kötött linkek, többszörös link beküldés, ezeknek csak egyszeres megjelenítése, szűrők, különböző feedek, stb.
Provokálhatnálak azzal, hogyha ez neked fontos, akkor megcsinálod. De azt sejtem, hogy akármennyire is fontos, nincs rá időd. Nekünk miért lenne?
Weblabor fejlesztés
-boogie-
filozófia + technológia
Én azt gondolom, hogy ezt igenis ismerjék meg azok, akik érdeklődnek tartalmaink iránt, és még inkább kapjanak ingereket a hozzászólás linkeket meglátva, hogy bekapcsolódjanak.
Emellé társul egy "kisebb" probléma, hogy az átvitt tartalomban garantálnunk kellene a forráskód színezések, relatívan címzett képek, linkek, email cím elrejtések, más formázások megjeleníthetőségét a kliensen. Erre pedig a magam részéről nem szeretnék energiát fordítani.
<Nincs cím>
"Filozofáláshoz": ha körülnézünk a blogok között, azt látjuk, hogy ez egy bevált dolog, hogy a cikk szövege bekerül a feedbe és a kommenteket nyilván akkor is elolvasom, ámde csak akkor, ha érdekel a téma még tovább. A SleepyCat bejegyzést nem látom, sem a kereső nem találta meg, sem cikkek/blog bejegyzések első két oldala között nem látom, így aztán nem is tudok rá mit mondani...
Viszont úgy tűnik nekem, hogy Te a cikkekről beszélsz, én meg a blog bejegyzésekről (ex-hírek). Merthogy itt annyira kódszínezést, sem más extra formázást nem nagyon látok. (Relatív link címeket valóban át kéne hozzá bütykölni.)
mindkettőre válaszoltam
A SleepyCat bejegyzés a honlapon most a hetedik, érdemes a hozzászólásait elolvasni. Éppen a blog átkeresztelés bejelentésben írtuk le, hogy többek között a kódpéldás, tipp jellegű bejegyzések miatt is kereszteltük át erre a híreket (linkek ott is). A fejlesztés rovatban találsz főleg olyan bejegyzéseket, amikben többször fordul elő kód, képeket, kiemelés dobozokat és hasonlókat meg máshol is, rendszertelenül.
nem vezet királyi út
De ez tényleg ilyen "hitvitába" vezetne, ezért inkább megemlítem egy barátom ötletét, aki azt mondta, hogy az lenne igazán jó, ha az RSS-eket testre szabhatnánk, ha mondjuk kapna GET metódussal paramétert, amiben, ha nagyon akarom, megadhatom, hogy pl. szerepeljen a blogmark közvetlen link is. Vagy a cikkben a teljes szöveg, formázások nélkül (túl lehet élni, ha használtál RSS-t, márpedig miért is ne használtál volna, tudod).
Nem kell túlbonyolítani a kódátírást RSS-re. Képekeket ki lehet hagyni, kódpéldákat meg nem szabad túlformázni, hanem csak <blockquote>-ot adni. Amint túl sok csicsa kerül az RSS-be, értelmét veszti. Mindez persze ugyanúgy opcionálisan paraméterezhető GETtel.
Nos, érdemes szerinted kipróbálni?
fejlesztés
Kíváncsi vagyok az eredményekre.
RSS korlátai, Atom
RSS 2.0 specifikációban ezt írják az item elem description elemére: "The item synopsis." Ez alapján nem a teljes tartalmat kell belerakni. Hasonló ok miatt a szerző se kerülhetett bele, amit korábban javasoltam. Szerintem ezt csak úgy lehetne megoldani, ha RSS mellett lenne Atom feed is, abba lehetne teljes tartalmat rakni meg szerző megjelölést. Emellett a <link rel="related"... használatával a közvetlen blogmark linkek is belerakhatóak lennének.
specifikáció?
Úgyhogy inkább azt hozom fel példának, hogy játszásdiból bekapcsoltam a Netvibesomat, megnéztem véletlenszerűen egy pár feedet, nagyjából mind 2.0-ás RSS volt, és lám, a cikk teljes szövege volt benne. Még csak azt se lehet mondani, hogy akármilyen feedek közül válogattam, legtöbbjük "validhuszár". ;)
Viszont az átprogramozásos ötlet megihletett. Még hétvégéig emésztgetem a dolgokat, aztán majd lesz valami.
Validhuszár
Amúgy természetesen full-text feed párti vagyok, de a specifikáció úgy tűnik mást mondd erről RSS esetén. Ezért is használom én az Atomot. A "validhuszár" is azt használna, ha jót akarna. :-)
Mivel a fentiek szerint szándékosan "rosszak"/hiányosak az oldal feed-jei, ezért én valami screen scraper megoldást használnék, ha RSS-en keresztül akarnám olvasni a Weblabort. Szerencsére ott a követő, ami jobb mint az RSS, persze csak akkor ha a legtöbb tartalmat elolvassa valaki.
végre itt a kívánt feed
Így aztán a blogmark RSS probléma megoldódott, a belinkelt feed tartalmazza a hozzászólások számát, szerző nevét, azonnali linket, egyetlen baja, hogy reklám van az alján.
A blogposztok teljes tartalom megadása már nem ilyen egyszerű, ugyanis külső honlapról egy hasonló feed elkészítése annyi oldalletöltésnyi időbe tellene, ahány bejegyzés egyszerre látszik. Hasonló problémát nem lehet megoldani a Blogteren sem, ugyanemiatt.
Úgyhogy "majd-egyszer", ha lesz időm, kérni fogok tőletek jogosultságot, hogy megírhassam.