Fizetési igény...
Szerintetek ma Magyarországon, nagyságrendileg mekkora az az összeg, amit egy lassan 4 éve php programozóként működő emberke elkérhet?
Azért kérdezem, mert jelenleg egyetem mellett (diákként) dolgozom a szakmában, és most adódott egy lehetőség, hogy felvegyenek főállásba és elgondolkodtam azon, hogy érdemes-e belevágni, viszont ehhez át kell variálni az egyetemi dolgaimat is...
Eléggé tanácstalan vagyok, mert nem tudom, hogy megéri-e hanyagolni a sulit (amivel már amúgy is csúszok), meg amúgy is a diák fizetés eléggé siralmas(nak tűnik) és hátha kicsit jobban járnék főállásban.
Még annyit hozzátennék, hogy a 3.5 év munka alatt sikerült összeszednem annyi tapasztalatot, hogy a legtöbb álláshirdetésekben felsorolt szükséges, és előnyben részesített "skilleknek" megfelelek, szóval ehhez mérten kérdezem. :)
A válaszokat előre is köszi!
■ Azért kérdezem, mert jelenleg egyetem mellett (diákként) dolgozom a szakmában, és most adódott egy lehetőség, hogy felvegyenek főállásba és elgondolkodtam azon, hogy érdemes-e belevágni, viszont ehhez át kell variálni az egyetemi dolgaimat is...
Eléggé tanácstalan vagyok, mert nem tudom, hogy megéri-e hanyagolni a sulit (amivel már amúgy is csúszok), meg amúgy is a diák fizetés eléggé siralmas(nak tűnik) és hátha kicsit jobban járnék főállásban.
Még annyit hozzátennék, hogy a 3.5 év munka alatt sikerült összeszednem annyi tapasztalatot, hogy a legtöbb álláshirdetésekben felsorolt szükséges, és előnyben részesített "skilleknek" megfelelek, szóval ehhez mérten kérdezem. :)
A válaszokat előre is köszi!
Tol-ig
Komolyra forditva a szot, en talalkoztam olyan "programozoval", aki azzal dongette a mellet, hogy 8 eve van a szakmaban, de bun volt vele egyutt dolgozni es talalkoztam olyan tanar vegzettsegu lannyal, aki 2 ev alatt ugy kitanulta a szakmat, hogy csak lestem. Mellette meg ruhakat varr maganak.
Ha jol ertesz a kurrens technologiahoz, jo modszertani ismeretekkel rendelkezel, ismersz 1-2 frameworkot es nehany komolyabb projektet fel tudsz mutatni, gond nelkul el lehet kerni 300.000 Ft netto korul. Persze ezekhez merten aztan produktivitasban teljesiteni is kell. Ez ez meg csak a kezdet, ajanlanak jobb fizeteseket is.
Hát a yii-t nyúzom már több
Viszont komoly projektet nem tudom, hogy tudnék-e felmutatni, mert a legtöbb inkább webes alkalmazás volt, mint weboldal, szóval nem publikus a nagy része... Ezért sem célom az általad említett összeg, csupán a "diákmunkás" kategóriából szeretnék már kilépni, és úgy érzem a tudásom meglenne hozzá
5 eve
Janoszen listája
Azzal viszont számolni kell, hogyha elkezdesz dolgozni, akkor nagyon nehéz lesz befejezni az iskolát.
Ezt sajnos a saját bőrömön
Gyakornok
A Docler féle gyakornoki
Érdekes is amit ott csinálunk (szenzorhálózat fejlesztése és az adatok webes kiszolgálása ügyfeleknek), csupán a fizuból nem jövök ki rendesen. Viszont azt nem tudom, hogy egy gyakorlatilag pár éves cégnél mennyit kérhet az ember fia... :) De nyilván ez megbeszélés tárgya, csak szeretnék előtte körbe érdeklődni a "nagyvilágban"
Ha már a suli rovására
+1 erősen
Ha már munkánál tartunk, tudtok ajánlani munka kérdésben ingyenes jogi tanácsadást, esetleg állásközvetítő (fejvadász) céget? Egyik rokonomat ki akarja zsigerelni a cége, és ez nem valami nagyon tetszik nekem, ill. én is szeretnék állást keresni.
egyéni vállalkozás?
Létrehozni nem kerül semmibe, amíg egyetemista vagy a könyvelőn kívül nincs más költséged és kiszállni is könnyű belőle, ha egyetem végeztével úgy érzed, hogy nincs rá szükséged. Plusz ha áfakörös vagy (gyanítom a mostani munkáltatódnál ez nem hátrány), akkor az elektronikai cuccokat nettó áron kapod meg.
Azert
Megfordult a fejemben, mert
Ajánlom a KATA-t, idén január
Az ÁFA körrel az van, hogy
A bújtatott dolgokkal azért
Be is tenné a kaput
Hát akkor üdv a valóságban :)
Másképp fogalmazva: ha a NAV
Érdemes kiemelni, hogy ez nem csak a gyakorlat, ez szó szerint így szerepel a vonatkozó törvényben.
(3) A (2) bekezdésben foglalt vélelmet akkor kell megdőltnek tekinteni, ha az alábbi körülmények közül egynél több megvalósul:
a) a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette;
b) a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személytől szerezte;
c) a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan;
d) a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll;
e) a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy bocsátotta a kisadózó rendelkezésére;
f) a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg.
(4) A 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személyt és az azzal kapcsolt vállalkozási viszonyban álló személyeket e § alkalmazásában egy személynek kell tekinteni.
(2012. évi CXLVII. törvény, 14. §)
Ezt csak most vettem észre,
És akkor hogy van az, hogy az
Speciel jelenleg nagyon tudatlan vagyok a témában, de Ő most számla képes programozóként üzemel. Ilyen van?
Meg ha emlékeim nem csalnak volt olyan is régen (nem tudom jelenleg van-e ilyen), hogy "szellemi szabadfoglalkozás", ami szintén eléggé kedvezményes forma. Erről tudtok valamit? Bár lehet, hogy keverem a szezont a fazonnal.
KATA
"Mind a kisadózó vállalkozásnak, mind a kisadózói számlát befogadó vállalkozásnak kötelezettsége az adott évben azonos partnerrel kapcsolatos 1 millió ft számlaértéket meghaladó kisadózói számlaforgalom lejelentése a NAV felé." Azaz gyorsan kiderül a bújtatott munkaviszony.
Könyvelőt érdemes kérdezni, új még ez a dolog, lehet hogy iskola mellett elmegy, a TB-det az iskola rendezi, de ezt jól körül kell járni.
Az adó havonta egyébként ha nem főállású vállalkozó vagy, akkor csak 25 000 Ft.
Ha ÁFA-körös egyéni vállalkozó vagy, akkor nem olyan vészes a dolog, hogy egy helyre számlázol, mert a járulékokat szépen be kell csengetned, egy kevéskét....
Ezt a "bújtatott
Mi a különbség (pontosabban állambácsinak mi köze hozzá), hogy valakit alkalmazottként foglalkoztat egy cég vagy külső vállalkozóként?
Bújtatott munkaviszony esetén
Biztosan nekem nehéz a
Nem azt, hogy mi a bújtatott munka(v)iszony... ;-)
Ha alkalmazottként dolgozom, akkor megilletnek bizonyos munkavállalói jogok, amiket mostanra úgy megnyirbáltak, hogy alig van jelentőségük. Ezen felül a munkaadó fizet utánam bizonyos járulékokat. Ha külsősként, vállalkozóként alkalmaz, akkor ezeket a járulékokat ugyanúgy megkapja az állam, csak nem tőle, hanem tőlem.
Hogy saját eszközzel dolgozom vagy a munkaadóéval, az hogy jön ide? Konkrétan: ex munkahelyemen rengeteg külsős dolgozott és dolgozik a mai napig ugyanúgy, mint a cég alkalmazottai, holott külső cégekhez tartoznak.
Mivel elég komoly helyről van szó, nem hinném, hogy törvénysértő dolgot csinálnának (15+ éve). Épp ezért nem tiszta, hogy mi jelentősége van annak, hogy az adott cég alkalmazottja vagy mondjuk alvállalkozója vagyok...
Vagy annak, hogy egy fős vállalkozásként vagyok náluk külsős vagy egy többszáz főt foglalkoztató vállalkozás alkalmazottjaként.
Lásd vastagl válaszát.
Az eszközhasználat pedig hozzátartozik a munkaviszonyhoz, többek közt ez alapján is döntik el, hogy munkaviszony áll-e fenn.
Hát ez nekem kínai, de
Nagyjából arról van szó, hogy
Ha viszont alvállalkozóként fizet ki neked nettó 500k huf-ot akármilyen címen, akkor azt a vállalkozásodnak fizeti (+ áfa /ha áfás vagy/, ami lényegesen kevesebb, mint a munkabért terhelő járulékok), és a vállalkozásod egyetlen alkalmazottjaként bejelentheted magad minimálbérre (nem biztatlak :D), amit magadnak fizetsz, a fennmaradó összeg pedig maradhat a vállalkozásban. Az áfa ezután a jogcímtől és a kiadásaitól függően a munkáltatód által vissza is igényelhető, gyakorlatilag még ezt is meg tudja spórolni. A vállalkozásból pedig ki tudod venni a pénzt, amit szintén járulékok terhelnek, de a lényeg, hogy a végén kevesebbet fizetsz az állam felé, mint az előbbi esetben. Sőt, az áfa, amit neked fizettek, azt te is visszaigényelheted, ha van ennyi ellentétes kiadásod (pl. hw eszközvásárlás, ingatlanbérlés, stb, amire kapsz áfás számlát és indokolt költség lehet a cégprofilod szempontjából).
Így lényegesen kevesebb pénzt kapna a munkád után az állam, mintha főállású alkalmazott lennél, és emiatt problémázik.
Nekem így magyarázták, de javítsatok ki, ha pontatlanság van benne.
Alapvető félreértés van
Miért ne dönthetném el (természetesen törvényes keretek közt), hogy mi a jobb nekem: a munkaviszony vagy ha külsős vállalkozóként dolgozom ugyanott. Miért akar az állam/APEH/NAV/stb. rám kényszeríteni bármit, ha egyébként nem sértek vele törvényt? Mert akárhonnan nézem, ez a "bújtatott munkaviszonynak" nevezett dolog végeredményben arról szól, hogy törvényes kapcsolatom van egy céggel, de az adóhatóságnak ez nem tetszik, mert így kevesebb bevételük származik az üzleti kapcsolatomból, tehát zsarolni kezd azzal, hogy ez bújtatott munkaviszony és bizonyítsam én, hogy nem az.
A hangsúly azon lenne, hogy végeredményben semmiféle írott szabályt nem sértek, mégis megbüntetnek, mert valaki épp ballábbal kelt...
Konkrétan sértesz írott
Épp a zuhany alatt álltam egy
Konkrétan gondolok itt olyasmire, mint az ártatlanság vélelme, jogbiztonság (bár ez talán nem kapcsolódik szorosan ide) és hasonlók... Aztán úgy döntöttem, inkább csöndben maradok, mégiscsak jobb, ha megtartom az úri modoromat.
Csak Laár Andrásékat tudom idézni: "HÁT NOOOOOOORMÁÁÁÁLIS?" :-(
* - csak annyiban van jelentősége, hogy segített kissé lehűteni a "lelkesedésemet" :-D
Nem, egyáltalán nem normális.
No, szerintem zárjuk itt le a
KATA
Nem, tőled nem, főleg pár évvel ezelőttig.
Nem részletezem, de neked , mint egyéni vállalkózónak lehetőséged volt kevesebb adót és járulékot fizetned, mint a cégnek kellett volna utánad. Közben az adószabályok úgy változtak, hogy ma már nincs nagy különbség, illetve a minimálbérnek megmaradtak a hátrányai.
(Például az EVA 15 % ról 37%-ra emelkedett, vagyis a bruttó bevételedből ennyi az adó, és még ehhez jön a nyugdíjjárulék, egészségügyi hozzájárulás, stb. )
Januártól itt a KATA , minden eddiginél alacsonyabb kulccsal- 10 % is lehet - , nyilván megérné a szellemi foglalkoztatottaknak, ahol nincs lényeges elszámolható költség, átmenni papíron vállalkozónak. Ezt fogja figyelni a NAV.
Az más lapra tartozik, hogy sehol nincs megszabva, hogy egy vállalkozónk ne lehetne csak egy ügyfele, ha bizonyos szabályoknak megfelel, de én nem próbálnám ki, hogy a KATA esetében mit lépne ilyenkor a NAV.
kata
Amennyiben a kisadózó vállalkozással kötött szerződés, ügylet a tartalma szerint a kisadózó és harmadik személy közötti munkaviszonyt leplez, akkor az adózási és egyéb jogkövetkezményeket e törvénytől eltérően a munkaviszonyra irányadó rendelkezések szerint kell megállapítani.
Az adóhatóság ellenőrzési eljárás keretében - az ellenkező bizonyításáig - vélelmezheti, hogy a kisadózó és a kisadózó vállalkozással összefüggésben a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles adózó között munkaviszony jött létre.
A vélelmet akkor kell megdőltnek tekinteni, ha az alábbi körülmények közül egynél több megvalósul:
Évi hatmillió forint nettó bevételig havi 50 000 forint adót kell fizetni, azaz havonta 500 000 forint plusz áfás számlákat érdemes kiállítani legfeljebb.
havonta 500 000 forint plusz
Az árbevételbe az áfa is beleszámolandó. Jobban megéri áfán kívül.
kata
Ha ÁFA-s vállalkozó vagy, akkor a havi 50 000 forinton felül az APEH részére az ÁFA összegét is tovább kell utalni, de, ha vannak költségeid, amit el tudsz számolni, akkor azoknak az ÁFA-ját a befizetendő ÁFA összegéből le lehet vonni.
Amikor elkezded, negyedévente kell bevallást készíteni, viszont, ha eléred az évben a befizetetett egymillió forint ÁFA-t, akkor onnantól kezdve havonta.
Kösz, én úgy emlékeztem, a
Én úgy tudom, hogy a
A hallgatói jogviszony
Közben rákérdeztem máshol
Persze ez ÁFA körön kívüli, ha jól tudom.
Tehát ebben az esetben, kiállítok egy számlát a megrendelőnek, ami egy áfa nélküli számla... és a kapott összegből leadózom a 16%-ot és ennyi?
Mert így végeredményben jobban járnék én is, meg a munkáltató is... Mert ha teszem azt diákszövetkezeten keresztül dolgozom, a bruttó bérem 16%-a így is SZJA-ra megy, a bérköltségem 20%-a (azthiszem) pedig a diákszövetkezetnek. Tehát, ha jól értem, a bérköltségem 32.8%-a elveszik az "éterben"...
Ergó szerintem alapvetően mindkét oldal jobban járhat akkor, ha alvállalkozóként lennék foglalkoztatva. Vagy rosszul látom a dolgot?
A legegyszerűbb, ha bemész az
Ergó szerintem alapvetően
A megrendelőnek mindegy, ő igy is, úgy is elszámolja költségként.
Heti 36 órás munkaviszony melletti vagy közép-vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali
tagozatos tanulói, hallgatói jogviszonya mellett egyéni vállalkozóként amit fizetned kell:
A tb-d a suli miatt rendezve van, nem kell a minimálbér utáni kötelező járulékokat, nyugdíj járulékot fizetned. Ez az az 50-70 k, amit inf3rno írt 24. hozzászólásában.
A megkapott összegből levonod a költségeidet. Ami maradt abből fizetsz 10 % nyereségadót, ezt is levonod, és ami így maradt abból fizetsz 16 % szja.t és 14% eü hozzájárulást. Na meg a bruttó bevételed után iparűzési adót. A többi a tiéd...
Nézz utána a neten, beszélj szakemberrel, a részletek nem férnek el egy fórumon. Szerintem a KATA-át főleg a kisiparosoknak találták ki (fodrász, kulcsmásoló stb) , de ha vállalkozásként működsz, több cégnek dolgozol, több tevékenységi körrel , akkor neked is jó lehet.
Amíg hallgatói jogviszonyod
Vagy megszüntetem a
Yepp, én is ez utóbbi
Vállalkozónak lenni…
Bizony-bizony!