Mennyi esélyem van így?
Üdv,feltevődött bennem ez a kérdés,hogy romaként mennyi esélyem van az informatika világában?(Mérnöki informatikus,rendszergazda,programozó)
Csak anyukámról vagyok "roma" és úgy érzem hogy így semmi esélyem nem lesz,de a külsőmön nem látszik,csak a bőrszínem egy kicsit barnább mint az átlag.
■ Csak anyukámról vagyok "roma" és úgy érzem hogy így semmi esélyem nem lesz,de a külsőmön nem látszik,csak a bőrszínem egy kicsit barnább mint az átlag.
Ez valami vicc ez a topic?
Ha mégsem:
Jobb helyeken a tudásért fizetnek (bár az is nyom a latban, hogy mennyire tudod eladni magad), ha te már itt fenn akadsz, akkor mi lesz, ha komolyabb kérdéseket tesznek fel?
+1
És lehet ütni, de tőlem aztán lehet valaki roma is, ha értelmes, fürdik, és megfelelő tudása van.
Viszont azt pl undorítónak tartom ha valakit azért nem lehet kirúgni, mert ő jön azzal a szöveggel hogy "persze, biztos mert roma vagyok". Na egy ilyen mentalitású ember én se vennék fel.
Távmunka :)
Bár április 1-je van, talán komoly a kérdésed. Én azt mondom, semmit nem vesztenél az olyan helyekkel, ahol a bőrszíned vagy egyéb a munkaképességedre közvetlenül nem kiható tényezők alapján ítélnének meg. Nekem egyébként volt roma kollégám.
tipp
Nem ez nem esély kérdése. Ne
Én sok sikert kívánok neked!
pfffff
Hehe, én sem vettem észre
Ha nem túl látványos, akkor
jaja, és "fotosoppal" tudod
vicc nélkül meg annyi, ha lesz diplomád nem biztos, hogy annyi előítéletre kell számítanod, mint egy átlagos romának.
Nem
Érdekes.
Nem lehetne lezárni ezt a topikot?
pp
Szerintem ez túl fontos
Nem
Úgy gondolom, hogy itt nem
Szerintem az alábbi hozzászólások túlmennek a jó ízlés határán. Van amelyiken még szmájli sincs:
http://weblabor.hu/forumok/temak/111734#comment-86768
http://weblabor.hu/forumok/temak/111734#comment-86767
http://weblabor.hu/forumok/temak/111734#comment-86772
http://weblabor.hu/forumok/temak/111734#comment-86776
Szerinted ez még belefér?
pp
Nem hiszem, hogy bárki mástól
Ne viccelj már!
Egyébként ha a kérdező sértőnek találná pl. a smiley-val mellékelt távmunkás hozzászólásomat, akkor egyrészt elnézést kérnék tőle, másrészt kivenném azt a részt.
Úgy gondolom, hogy itt nem
Ebben nincs igazad. A szociológia pont azért szép, mert valamennyire mindenki egy kicsit szociológus, mindenki gondolkodik a más emberekhez való viszonyán.
Ha már szóba jöttek a cigányok vagy romák (kinek hogy tetszik), ha van kedvetek adományozhattok szigetelést. Most tavasszal fogjuk beépíteni szociális bérlakásokban élőknek, nagy többségük roma származású. Önkéntesként is lehet csatlakozni, ha valakinek van kedve hozzá.
A kisebbségek problémája egyébként tényleg nagyon bonyolult. Nehéz olyan embereket integrálni a társadalomba, akik teljesen másképp gondolkodnak, és a többségük nem is akar integrálódni. Én azt látom, hogy az utóbbi időben azért elindult pár jónak tűnő kezdeményezés, mint pl a "minden gyerek lakjon jól" program, de nem folytam bele annyira a témába, csak önkénteskedni szoktam...
Kérek mindenkit, hogy
A cigány cigány, a
Erre a problémás hozzáállásra próbáltam rámutatni.
Nem gondolom, hogy egy kollégám teljesítményének az értékelésekor figyelembe kéne vennem a származását, se pró(azért ... mert roma), se kontra (egész ... annak ellenére, hogy roma).
pp
+1000
Persze, hogy nem kéne
Mondja valaki őszintén, hogy
Félreértetted
Sőt, még azt is el tudom képzelni, hogy a munkáltató támogatást kapjon, ha felveszi dolgozni, éljen a pozitív diszkrimináció.
Ne éljen a diszkrimináció!
Elnézést, a mosoly lemaradt a
Nem hinném
Hiszed Te
Nem hiszem, hogy ez a
Ahogy nem lehet minden pofon
1xű: nem kell kétértelműen
komolyan
Ha nem vesznek fel egy munkahelyre, annak lehet az az oka, hogy nem felelsz meg az adott pozícióra. Szerintem ennyit érdemes feltételezni minden cégről. Ha van egy fél mondat, egy megjegyzés, vagy a személyes találkozó alkalmával egyértelműen megváltozik a hangnem, és minden jel arra utal, hogy a származásod/megjelenésed miatt, akkor pedig el kell gondolkozni, hogy akarsz-e egyáltalán egy olyan helyen dolgozni, ahol ez számít?
Csak azt tudom javasolni, hogy tanulj, képezd magad! Legyél aktív szakmai körökben! Ahol tudsz, segíts a többi kérdezőnek, vegyél részt nyílt projektekben, építsd fel magad! Ha elég ügyes vagy biztosan lesz olyan cég, aki majd megkeres, hogy "gyere el nézzük meg, hogy tudunk együtt dolgozni".
Hm, hát, nos.
Hm, hát, nos. Sajnos ennél a világ szomorúbb hely. Lehet ezt feltételezni, de sajnos a tény az, hogy nagyon sok helyen (kivéve, ahol most dolgozok:) ) a felvételkor a szakmai tudásod és szociális habitusodon túl figyelembe veszik a
- Nemedet
- Bőrszínedet
- Végzettségedet
- A korodat
- Tartós betegségeidet, rokkantságodat
- Milyen képek vannak rólad a Fészbúkon
- Rajta vagy e egyáltalán a Fészbúkon
- A nevedre milyen találatokat ad ki a Google
..és még egy csomó, a szakmai tudásodon túlmutató dolgot. Lehet, hogy nem mindet a felsoroltak közül, de valamit biztosan. És persze lehet azt mondani, hogy olyan helyen nem is akarjál dolgozni, ahol ilyen dolgokat figyelembe vesznek, de dolgozni kell mindenkinek. És ha valaki idős, rokkant roma nő, aki nincs fent fészbúkon, nehezen fog normális állást találni, még ha átlagos, vagy annál kicsit jobb tudása is van. (A zseni más, de nem lehet mindenki zseni)
szempontok
Facebook Szerintem(!) egy webbel foglalkozó szakember nem engedheti meg magának, hogy ne legyen ott a közösségi oldalakon. Ha nincs személyes tapasztalata arról, hogy ezek hogyan működnek, mit tapasztal felhasználóként, akkor nem tud oda fejleszteni.
Google Ha valaki nem mozog az interneten, nem publikál nem feltétlen egy rossz pont. Az ha ott van, naponta leírja a véleményét, vitatkozik, akkor az a jövőbeli munkáltatója számára "dokumentálja" a fejlődését, és akár emberi hozzáállását a szakmai és emberi problémákhoz (mint akár ez a téma is). Ez ismét segít megítélni egy embert, hogy beleillik-e az adott csapatba, tud-e értelmesen, érvekkel vitatkozni, eszmét cserélni.
A végzettség megint egy mérő egység, aminek megléte nem bizonyít semmit, hiányát pedig a tapasztalat nagyban képes ellensúlyozni.
A egészségi állapot "felmérése", ha beleképzeled magad a munkáltató helyébe, valahol indokolt tud lenni. Ha az egyik munkaerő, random időpontokban random munkanapra rendszeresen kiesik, azzal nem lehet tervezni. Rá nem lehet feladatot bízni. Nem azért mert nem lenne képes elvégezni, hanem mert vagy ott van vagy nincs.
A kor, nem figyelembe vételekor pedig lehet, hogy azt nézi, hogy mennyire illenél bele a csapatba. Egy 20-22 éves friss diplomás fejlesztő hölgy, legyen bármilyen jó szakember, nem feltétlenül tudna hatékonyan dolgozni egy 35-40 éves "öreg rókákból" álló csapatban.
Ezeken túl a származási, vallási- politikai nézetek, nemi hovatartozás teljességgel irreleváns információ. Ezekre rákérdezni nem csak tapintatlanság, de (ha jól tudom) jogilag is támadható.
Ezeket a pontokat fel lehet fogni mint naivitásom bizonyítékát. Ennek ellenére én mégis így állok a munkáltatókhoz. És minden más emberhez is. Mert ha én alapvetően bizalmatlan vagyok valakivel szemben, akkor attól nem várhatom el, hogy bizalmat szavazzon nekem. És akárhogy is nézzük, a mi szakmánkban kevés az olyan állás, aminél ne számítana a bizalom.
De ahogy a munkáltató joga megválasztani, hogy kit alkalmaz, a munkavállalónak ugyanolyan joga egy pozíciót nem elfogadni. Tapasztalatból mondom, hogy egy rossz de jól fizető munkahelynél sokszor jobb a kisebb pénzzel járó normális állás, vagy akár a munkanélküliség.
Nagyon jó, hogy ezeket így
Csak egyet szeretnék kiemelni, és összehasonlítani a kérdező problémályával:
Kor és nem szerint nem illik bele a csapatba, ezért _lehet_, hogy problémát fog okozni, csökken a hatékonyság, stb.
VÖ
Bőrszín szerint nem illik bele a csapatba, ezért _lehet_, hogy problémát fog okozni, csökken a hatékonyság, stb.
VÖ
Bőrszint szerint nagyobb az esélye, hogy problémát fog okozni, csökken a hatékonyság, stb.
És teljesen mindegy, hogy amit a munkáltató gondol az tényszerűen igaz, illetve az, hogy a "lehet" szó mekkora százalékos esélyt jelent.
Az utolsó mondatodra reagálva: jó, hogy neked alternatíva a munkanélküliség, de ha az ember nem egyedülálló, gyermekes, nem anyucinál lakik és/vagy nincs egy nagggyon vastag megtakarítása, akkor a munkanélküliség nem opció.
Sok dologgal nem értek egyet.
Végzettség vs tapasztalat: lehet, hogy sokan úgy gondolják, nem fontos, nekem négy éve nincs munkám, elsősorban papírok hiányában. Két helyre is felvettek volna, de a HR-es mindkét helyen beintett a szakmai vezetőnek. No comment. (na jó, a négy év tény, de az is igaz, hogy a második év végére teljesen felhagytam a kereséssel, mivel kilátástalannak látom a helyzetet - lehet, ha erőszakosabb vagyok v. elég vastag bőr van az arcomon, akkor találnék munkát)
Facebook? Szerintem aki egy kicsit is ad legalább a személyes adatai védelmére, az nagy ívben kerüli. (bocs, de mi köze egy potenciális munkáltatónak ahhoz, hogy hány barátnőm van, homokos vagyok-e vagy milyen pártokkal szimpatizálok?)
A lányos hasonlatod sem igazán jó (megintcsak saját tapasztalat - igaz, nem mostanában volt) Én is jól be tudtam illeszkedni 16-17 éves koromban egy átlag 35 éves csapatba, és nem sokkal később két, korombeli lány is... Új embert eleve oktatni kell, hogy alkalmazkodjon a helyi dolgokhoz, ami így viszonylag könnyű. Fordítva már gázosabbnak tűnik a dolog: egy huszonéves fejlesztőkből álló társaságba nehezen tudna beilleszkedni egy negyven feletti egyén, nemtől függetlenül.
Ami meg szerintem kimaradt: az aktív nyelvtudás. Lehetőleg angol + még egy... Sok helyre keresnek embert társalgási szintű nyelvtudással úgy, hogy az interjú eleve angolul megy.
magyar, cigány, zsidó, tót,
mindazonáltal egy munkahelyen ezek a különbségek nem biztos, hogy annyira felszínre kerülnek, vagy ha igen, akkor nem hangsúlyosan, ezek kezelése intelligencia kérdése. azért nagy általánosságban ebben a szakmában talán intelligens emberek forognak.
mennyi az esélyed a szakmában? ugyanannyi, mint másnak.
de ha úgy gondolod, hogy semmi esélyed, nos akkor valóban nincs, de ennek semmi köze ahhoz, hogy cigány vagy.
Igazad van, hozzátenném:
- Távolról sem lehetetlen a kultúrális különbségeket kezelni, sokszor üdítőleg hatnak ezek a különbségek. Akár - egészséges szintű - gúnyolódás formájában is. Többször dolgoztam együtt cigányokkal, tótokkal, hajdúságiakkal, székelyekkel, franciákkal, ... , tapasztalatból tudom, hogy nagyon is működőképes.
Én ezt nem viccnek szántam!
De ahogy látom azért a többség nem nagyon foglalkozik a bőrszínnel,ezt értékelem, ja és a feltett kérdés nem függ össze az április elsejével!
Óvatosan értékeld
Képezd magad, legyél okos és bátor, aztán egy szekér sz...t a munkakereséshez!
Tévedsz, a hozzászólók közt
+1
Köszi,
... egy ideális világban. Én
Én egy olyan környezetben nőttem fel, ahol a roma sztereotípiák a legkontrasztosabbak voltak. Ha egy olyan emberhez felvételizel személyesen, aki hasonlókat élt meg, elég nehéz lesz előítéletek nélkül hozzád állni.
Most azt gondolom, hogy én örülnék a legjobban, ha olyan emberrel találkoznék végre (jó, nem is mozgok ilyen körökben), akire nem tudom ráhúzni ezeket a sztereotípiákat.
Tehát az, aki a fentiekben arról nyilatkozott, hogy neki nem számít a bőrszín, intelligensen képes megközelíteni ezt a kérdést (de az, hogy a leendő felvételiztetőd is így gondolkodik-e, azt embere válogatja - illetve lásd még: szimpátia, első benyomás, amik ráadásul függetlenek a származástól is).
Illetve arra szerintem érdemes felkészülni, hogy nem csak a felvételiztetővel kell elfogadtatnod magad (ha kell), hanem a kollégákkal is. Csapatban dolgozni ellenséges viszonyok között nem lehet.
A másik kérdés ahonnan ezt meg kell vizsgálni, az a globalizáció. Ha kimész Angliába, egy 10 fős csapatból megeshet, hogy csak 1 lesz brit. A többi indiai, kínai, magyar, stb. Ergo a kulturális különbségek ott még jobban kijönnek, mégis lehet hatékonyan együtt dolgozni.
Én csak biztatni tudlak, a helyedben a többiek tanácsait megfogadva a tudásomat fejleszteném, vannak még lehetőségek az állásinterjúkon kívül is, alkalmi munkák, vállalkozás-alapítás, (vicc nélkül) távmunka.
Nekem amúgy volt projektem, ahol kb. félidőben találkoztam a megrendelővel, ott már pl. lényegtelen a bőrszín, ha rendesen szállítasz.