Első szabály: ne hibázz!
Az uml-to-django a projekthez legyártott UML osztálydiagramból állítja elő a Django modelleket. Míg a fejlesztők célja, hogy tetszőleges osztálydiagramot tudjon az eszköz kezelni, jelenleg csak az ArgoUML tervező termékeit támogatja. Az ArgoUML egy általános célú designer UML diagramok készítéséhez. Úgy számítottam, hogy az ArgoUML-lel felvázolom az osztályokat, az uml-to-django-val legyártom a modelleket, és ezzel meggyorsítom a fejlesztés menetét. Tévedtem.
A szűk keresztmetszet az ArgoUML volt. Az alkalmazás támogatja a legtöbb elterjedt diagram típust (osztály, felhasználói eset, együttműködési, szekvencia stb.), biztosítja az ezekhez szükséges entitásokat, azok kapcsolataik sokféleségének jelölését, elterjedt programozási nyelvekhez (C++, C#, PHP stb., Python nem) az osztály diagram szerinti kódgenerálást és XMI-be exportálást. Mindössze két funkciót nem bír: kivágás-másolás-beillesztés és undo.
Az uml-to-django egy előre kialakított ArgoUML projektet kínál, amelyben megtalálhatók djangós adattípusok, sztereotípiák. A projekt szerint ebben célszerű dolgoznunk. Mikorra a README-ben ehhez a kitételhez értem, addigra már rendelkeztem az ArgoUML-ben sebtében összedobott osztálydiagrammal. Sebaj – gondoltam – átmásolom az osztályokat. Ekkor szembesültem azzal, hogy az ArgoUML-ben az Edit menü kínálata igen csak szerény, t. i. nem támogatja az alapvető szerkesztési funkciókat: nem lehet elemeket a munkafelületen másolni. A tétova próbálkozások közepette (hátha rábírom valahogy mégis) az osztályok egy részét véletlenül töröltem. Ekkor szembesültem azzal, hogy az ArgoUML nem könyveli a felhasználói változtatásokat sem, prózai egyszerűséggel nincs benne undo.
Nem azt mondom, a sor alapú editorok idejében sem lehetett nagyon elrontani a beírt kódsort, de munkára vajon valaki tényleg használja az ArgoUML-t? Az OS X-es és Java Web Starton elérhető 0.30.1-es verziót próbáltam. Ez a kiadás 2010. május 6-án jelent meg. A Wikipedia ArgoUML szócikke szerint Undo has been a perpetually requested feature since 2003
. Szintén ugyanitt közölt, hogy közel húszezren használják, és százötven fejlesztő dolgozik rajta. 2003-ban ez a termék volt olvasói szavazat alapján a „Design and Analysis Tools” kategória győztese.
Furcsa világot élünk.
■
Sok rossz tool
MagicDraw
A Gaphor-t ismeritek? Én most
Próbáltam