ugrás a tartalomhoz

Drupal telepítése XP alá - laikusoknak is

Anonymous · 2004. Szep. 1. (Sze), 03.07
Üdv!

(Bocsánat a kétszeri beírással, megszakadt az internet kapcsolat és a szöveg eleje rögzítésre került. Itt a teljes szöveg.)

Megpróbálkoztam a Drupal telepítésével XP alá annak ellenére, hogy nem értek a programozáshoz. Az eddigi információk - weblabor cikkek, azokhoz fűzött megjegyzések és fórum néhány témája - alapján csak félútig jutottam. Azaz a localhost úgy tűnik, működik, de ennél tovább nem jutok.

Az eddig történtek:
Az infok közül ennek alapján indultam el:
http://weblabor.hu/cikkek/apachephptelepites

Már az elején fel lett adva a lecke, két csomag közül kellett választanom: 2.4.1 és 2.5.1 verzió volt. Az előbbi mellett döntöttem, mert úgy értelmeztem, hogy a PHP4 és a PHP5 között kell választani. A leíráshoz képest változás, hogy az Apache server mellett a PHP és Mysql telepítői csomagot is tartalmazzák.

A kicsomagolás és telepítés simán ment, nem volt adminisztrátori jog a telepítéshez. A httpd teszt sikeres volt, egyedül a ServerAdmin-t kellett kézzel beállítani. Az újraindítás után működött az Apache Monitor. A böngészőbe beírva a "localhost"-ot megjelentek a beállítások. Kézzel létrehozva a phpinfo.php-t pedig jött a nagy meglepetés: a phpmyadmin és mysql magyar nyelvű webes felületen jelent meg. Igaz, hogy továbbra sem értek belőle túl sokat, de legalább magyarul van, így felhívja a figyelmemet néhány dologra, mint például a bejelentkezési jelszó azonnali megváltoztatásának szükségességére - bár azt már nem írja, hogy hogyan kell csinálni.

A leírtakkal ellentétben a telepítés az Appserv könyvtárba történt, és létrejött egy perl könyvtár is, aminek okáról sehol sem találtam infot. (Mint ahpgy arról sem, hogy miért jelenik meg időnként 1.3, máskor 2.4 verziószám a böngésző ablakában.)
További lényeges változás a leírtakhoz képest, hogy a php.ini a
windows, a másik fájl a win32 könyvtárba került, és a leírásban említett környezeti változóknál már a path is automatikusan beállításra került. Valamint a directory az appserv/www könyvtárat jelöli meg, amiben három alkönyvtár van: appserv, cgi-bin és phpmyadmin.
Az Appserv kézi indításra való átállításakor kiderült az is, hogy az Apache Monitor "services" gombja közvetlenül a "szolgáltatások" képernyőre ugrik.

Ezek után szerettem volna továbblépni, de nem sikerült.:(
Ezeket találtam a leghasznosabb információknak:
http://weblabor.hu/forumok/temak/1863
http://weblabor.hu/hirek/20040405/drupalforditas

Azonban rögtön jött a nagy rádöbbenés, hogy linuxos szemszögből szerepelnek az info-k, amik xp alatt nem nagyon használhatóak.

Az első próbatétel a cikkekben szereplő linkeken való navigálás volt, bizony, csak sokadszorra kezdtem kapizsgálni, hogy miről is lehet szó. A localgettext esetében furcsa volt, hogy a három különböző verzió mellett van egy rejtélyes "cvs" megnevezésű is. A gettext linkekről kiderült, hogy az ezek révén letöltött csomagolt fájlok (0.14.1) csak egy dll fájlt, illetve pár egyéb fájlt tartalmaznak. A lényeg itt is az apróbetűs rész volt, tehát a "parancssori msgfnt program" megtalálása volt a lényeg, ami nem sikerült.:( Annyi kiderült, hogy a 0.14.1 teljes program az féltucatnyi különbözö csomagolt fájlból áll, és mivel nem volt egyéb információm, így a többit nem töltöttem le, csak az 5 mb-os önkicsomagoló exe-t, de a telepítés után itt sem találtam futtatható fájlt, viszont a rengeteg html elriasztott a próbálkozástól.

Jött a következő feladat, a drupal csomag letöltése, itt a "contrib" varázsszó elbizonytalanított, majd egyszerűen túltettem magam rajta, biztos ez is valami linuxos varázsige. A rengeteg féle csomag meg összetevő közül az előző tapasztalatok alapján már lényegesen egyszerűbb volt választani, a 4.4.2 csomagot töltöttem le, és külön a magyar csomagot. A kicsomagolás után jött a meglepetés, sehol egy futtatható állomány.
Azután jött az újabb csalódás, a drupal telepítéséről semmi infot nem találtam, ez linux alatt biztos értelemszerű lehet, de azért jó lenne leírni nekem is, hátha megértem.;)

Maradt a kicsomagolás utáni install fájl, mint egyedüli forrás, az pedig az én értelmezésem szerint linux alatti mysql telepítésről szól. Se linux nincs, se a mysql-hez nem értek. Azért addig eljutottam, hogy az első sorban írt "drupal adatbázis létrehozása" az könnyen megcsinálható a mysqladmin-ban is, viszont rögtön közli, hogy az adatbázisnak nincs táblája, így nem enged tovább - az install fájlban viszont csak grant parancsról van szó, így ezt a vonalat kénytelen voltam feladni.

Megpróbáltam volna a po - mo konvertálást, de mivel a fenti cikkben az szerepelt, hogy a localgettext is egy modul, amit telepiteni kell, de a hat részből csak kettőt töltöttem le, és a telepítettel nem jutottam előbbre, így inkább nem álltam neki. Valamint azért sem, mert nem tiszta nekem, hogyha a konvertálást a msgfmt, egy linux alatt meglévő parancssori program végzi xp alatt is, akkor miért - és hogyan ? - kell telepiteni egy több részből álló csomagot, amiből a legkisebb méretű a legfontosabb?

Nos, idáig jutottam, elment majdnem egy napom, és valószínűleg túl fáradt vagyok és túl sokat problémázok, csak hát túl sok a számomra nem egyértelmű dolog. Belekukkantottam a mysqladmin doksijába, hát úgy döntöttem, hogy azt inkább nem kezdem el most átolvasni. ;)

Még egyszer belenézve a leírásokba valószínűleg hiba volt a poedit ki nem próbálása, de túl sok a bizonytalanság, és előbb a drupált szeretném telepítve látni.

Hát ennyi, eddig jutottam, és most, hajnali három körül, megyek alunni. Hátha holnapra - sőt, esetleg még mára ;) - megoldódik pár gond.

Hajrá Goba, és köszönöm az eddigi segítséget. ;)

Gedeon
 
1

Apache vs. Appserv és sok más félreértés

Hojtsy Gábor · 2004. Szep. 1. (Sze), 21.15
Először is az Appserv nevű programot telepítetted, amihez az Apache+PHP telepítési leírás használata minimum izgalmas társítás. Tehát nem csoda, hogy sok eltérést találsz, ha más programot telepítesz.

Az AppServ-el elméletileg sokmindent eleve feltelepítve kaptál, többet között MySQL-t, is meg Perlt is. Mivel nem te telepítetted fel, neked kell felfedezni utólag, hogy mit hova tett, hogy tudd változtatni. Egy dolgot kellene ideális esetben a Drupal telepítéséhez változtatni, mégpedig a <Directory webgyökér> és </Directory> részben (amit a telepítés cikkünk emleget), fel kellene venni az AllowOverride All kapcsolót, ha az még nincs ott.

Ezekután a Drupal telepítése a Drupal csomag (legújabb 4.4.x-es javasolt) kitömörítése a webgyökér alá. A Drupalban lévő database.mysql-t kell importálni a MySQL-be, ezt a PHPMyAdmin dokumentációjában fogod megtalálni, hogy miként tudod. Utána szintén a PHPMyAdmin felületen meg kell adnod a jogot a Drupal felhasználónak, és onnantól működni fog a rendszer.

A localegettext beüzemeléséhez nem kell semmit letölteni a 4.4-es localegettext modulon kívül, ő mindent önmagában tud, a telepítési utasítás szerint fel kell tenni (lásd a README állományát). A magyar fordítások mo formátumban is elérhetőek, ami nem igényel semmilyen extra gettext támogatást a gépen, mert a localegettext önmagában tudja őket olvasni.
2

Re: Apache vs. Appserv és sok más félreértés #

Anonymous · 2004. Szep. 2. (Cs), 00.32
Üdv,

biztos vagyok benne, hogy ismét sikerül gyorsan bebizonyítanom, hogy mennyire laikus vagyok. Nem kötözködök, csak azt kérdezem, amit nem értek. Megpróbálok idézni az írásodból, hátha sikerül így rövidebben írnom.;)



"Először is az Appserv nevű programot telepítetted, amihez az Apache+PHP telepítési leírás használata minimum izgalmas társítás. Tehát nem csoda, hogy sok eltérést találsz, ha más programot telepítesz."

Több weboldalon, fórumon olvastam hozzászólásokat, ezt ajánlották másoknak, hogy egyszerűbb, és így utólag tényleg úgy tűnik, hogy az. Talán azért, mert egybe van gyúrva a három (négy?) program.



"Az AppServ-el elméletileg sokmindent eleve feltelepítve kaptál, többet között MySQL-t, is meg Perlt is. Mivel nem te telepítetted fel, neked kell felfedezni utólag, hogy mit hova tett, hogy tudd változtatni. Egy dolgot kellene ideális esetben a Drupal telepítéséhez változtatni, mégpedig a <Directory webgyökér> és </Directory> részben (amit a telepítés cikkünk emleget), fel kellene venni az AllowOverride All kapcsolót, ha az még nincs ott."

Ez így picit tömény volt nekem, nem értettem, hogyha egy mondatban több programra hivatkozol, akkor most melyiknél és melyik fájlban kell beállítani a kapcsolót. Egy órás keresgélés után azt feltételezem, hogy a konkrétan nem említett Apache program conf könyvtárjában lévő httpd.conf fájlra gondoltál. Ott telepítés után ez lett beállítva, feltételezem, hogy nem kell módosítani:
<Directory DocumentRoot C:/appserv/www>
AllowOverride All
</Directory>


Amúgy összeírtam, hogy az appserv 2.4.1 telepitésével a következők jöttek a gépemre:

winmysql admin 1.4 - mysql server 4.0.20a-nt és mysql client 4.0.20a
(ennél my.ini fájl, valamint datadir és basedir van kiemelve, mint fontos paraméterek)

apache server monitor - apache 1.3.31 és php 4.3.8
(ennél php.ini, phpinfo.php és httpd-conf van kiemelve)

perl.exe és perl58.dll (amelyek feleslegeseknek tűnnek, és talán nem is működik a program)



Van még egy homályos pont. A leírásotok (Apache telepítés) szerint a "documentroot" paraméter szabadon átírható más könyvtárnévre.
Na de jelenleg nálam ez az appserv/www könyvtár, amelybe az appserv nehány könyvtára ide is telepítésre kerül.
Akkor ezeket az alkönyvtárakat is át kell másolni a "documentroot"-ban megadott könyvtárba, ha máshova akarom tenni a drupal-t?



"Ezekután a Drupal telepítése a Drupal csomag (legújabb 4.4.x-es javasolt) kitömörítése a webgyökér alá."

Ha a ""webgyökér"" az nálad a C:/appserv/www -t jelenti, akkor ezt megcsináltam, egy dilemm volt, hogy a telepítés után volt itt egy 4k-s méretű "info.php", ami a drupál 332 bájtos fájljával felülírásra került.



"A Drupalban lévő database.mysql-t kell importálni a MySQL-be, ezt a PHPMyAdmin dokumentációjában fogod megtalálni, hogy miként tudod. Utána szintén a PHPMyAdmin felületen meg kell adnod a jogot a Drupal felhasználónak, és onnantól működni fog a rendszer."

Sajnos most ez a sarkalatos pont, itt akadtam el.:-((

A mysqladmin 1.4 szerint két adatbázisom van, egy mysql és egy teszt nevű.

A phpmyadmin 2.6.0-rc1 menüjében nem találtam importálási lehetőséget, úgy tűnik, csak új adatbázis létrehozására, vagy meglévő exportálására van lehetőség, ez is megtalálja az előbbi két adatbázist.

A phpmyadmin dokumentációjában "import" szóra keresve az alábbi találatokat kaptam az alábbi alfejezetekben:

Linked-tables infrastructure

After having imported the create_tables.sql file, you should specify the table names in your config.inc.php file. The directives used for that can be found in the Configuration section. You will also need to have a controluser with the proper rights to those tables (see section Using authentication modes below).


Upgrading from an older version

You can safely copy your older config.inc.php over a new one, if you can live with default values for possible new parameters (you can check release notes to see what new features were added). This compatibility will stay for long time, current version supports importing config files from 2.2 and maybe even older (nobody has tried that).


$cfg['ExecTimeLimit'] integer [number of seconds]
Set the number of seconds a script is allowed to run. If seconds is set to zero, no time limit is imposed.
This setting is used while importing/exporting dump files but has no effect when PHP is running in safe mode.


$cfg['docSQLDir'] string
The name of the directory, where docSQL files can be uploaded for import into phpMyAdmin.


[3. Known limitations]
[3.4] I am unable to import dumps I created with the mysqldump tool bundled with the MySQL server distribution.

The problem is that mysqldump creates invalid comments like this:

-- MySQL dump 8.22
--
-- Host: localhost Database: database
---------------------------------------------------------
-- Server version 3.23.54

Original Credits of Version 2.1.0
---------------------------------
Thanks go to
- Amalesh Kempf <ak-lsml_at_living-source.com> who contributed the code for the check when dropping a table or database. He also suggested that you should be able to specify the primary key on tbl_create.php3. To version 1.1.1 he contributed the di_*.php3-set (Import text-files) as well as a bug-report. Plus many smaller improvements.


Ezek közül melyik az, ami alapján importálnom kell az adatbázist?
Vagy valahol máshol keresgéljek leírás után?



"A localegettext beüzemeléséhez nem kell semmit letölteni a 4.4-es localegettext modulon kívül, ő mindent önmagában tud, a telepítési utasítás szerint fel kell tenni (lásd a README állományát)."

Bemásoltam a "module" könyvtárba a fájlt, de arra nem jöttem rá, hogy a hozzá tartozó ""po"" könyvtárat hova kell tenni?



"A magyar fordítások mo formátumban is elérhetőek, ami nem igényel semmilyen extra gettext támogatást a gépen, mert a localegettext önmagában tudja őket olvasni."

Igen, ezt tévesen írtam a fórum indításában, tehát már "mo" fájlok vannak abban a négy csomagban, amelyek között nem tudom, a néhány bájtos eltérő hosszon kívül mi a különbség? (localgettext-4.4.0.tar, localgettext-cvs.tar, stb.)

Valamint itt is az a kérdés, hogy kicsomagolás után hova kell bemásolni a két könyvtárban lévő "mo" fájlokat?


Az utolsó szükséges válasz reményében bízva köszöni a segítséget:

Gedeon
3

Telepítés windowsra - további tisztulás(?)

Hojtsy Gábor · 2004. Szep. 2. (Cs), 14.22
Ez így picit tömény volt nekem, nem értettem, hogyha egy mondatban több programra hivatkozol, akkor most melyiknél és melyik fájlban kell beállítani a kapcsolót. Egy órás keresgélés után azt feltételezem, hogy a konkrétan nem említett Apache program conf könyvtárjában lévő httpd.conf fájlra gondoltál.

Igen, mint ahogy említettem is, a cikkben elhangzott beállításról beszélek, és ott csak erről a beállítási állományról volt szó. Le kellett volna írnom mégegyszer azt, ami a cikkben ott van?

Van még egy homályos pont. A leírásotok (Apache telepítés) szerint a "documentroot" paraméter szabadon átírható más könyvtárnévre. Na de jelenleg nálam ez az appserv/www könyvtár, amelybe az appserv nehány könyvtára ide is telepítésre kerül. Akkor ezeket az alkönyvtárakat is át kell másolni a "documentroot"-ban megadott könyvtárba, ha máshova akarom tenni a drupal-t?

Attól függ, mire van szükséged. Először is teljesen mindegy, hogy hol van a webgyökered (legalábbis a Drupalnak mindenképpen), ezért nincs sok okod máshova tenni. Az appserv/www könyvtárába nyugodtan beteheted a Drupalt (praktikusan egy alkönyvtárba, hogy ne kavarodjon mással össze).

Ezek közül melyik az, ami alapján importálnom kell az adatbázist?
Vagy valahol máshol keresgéljek leírás után?

Két adatbázist látsz. Létre kell hoznod egy harmadikat, mondjuk "drupal" néven az egyszerűség kedvéért. Fel kell venned egy erre az adatbázisra joggal rendelkező felhasználót a Drupal telepítési utasításában megadott GRANT paranccsal, majd végre kell hajtadnod az SQL parancsokat a database.mysql állományból. Nem tudok PHPMyAdminban segíteni, nem vagyok használója.

Bemásoltam a "module" könyvtárba a [localegettext] fájlt, de arra nem jöttem rá, hogy a hozzá tartozó ""po"" könyvtárat hova kell tenni?

Sehova, neked ez nem érdekes.

Igen, ezt tévesen írtam a fórum indításában, tehát már "mo" fájlok vannak abban a négy csomagban, amelyek között nem tudom, a néhány bájtos eltérő hosszon kívül mi a különbség? (localgettext-4.4.0.tar, localgettext-cvs.tar, stb.)

Valamint itt is az a kérdés, hogy kicsomagolás után hova kell bemásolni a két könyvtárban lévő "mo" fájlokat?

A localegettext-ből a Drupal verziónak megfelelőt (4.4) kell letölteni, mint írtam. És ez minden modulnál így van, ha később modult telepítenél (de nem most). Mo állományok nem lehetnek a localegettext csomagban, itt valamit elkavarsz (lásd az eredeti válaszomban adott linket a MO állományokra).

Kicsomagolás után a MO állományokat a localegettext webes felületén lehet importálni. Ez feltételezi, hogy már működik a Drupalod. Localegettext webes felületét akkor fogod látni, ha bekapcsolod a modult (az admin menüben).
4

Re: Telepítés windowsra - további tisztulás(?) #

Anonymous · 2004. Szep. 2. (Cs), 20.45
Üdv,

"Le kellett volna írnom mégegyszer azt, ami a cikkben ott van?"

Csak jó lett volna, ha jelzed a témaváltást. A nagynéném szokott ilyet csinál, elkezd beszélni a nappali meg a hálószoba átrendezéséről, majd megkér, hogy csukjam be az ablakot, és ekkorrá kell jönnöm, hogy már a konyha ablakára gondol.
Egy új sorral jelezhetted volna, hogy nem a szövegben említett programokr gondolsz, hanem visszaugrottál az egyik cikkre a három közül, amire hivatkoztam.

Persze, én vagyok a hibás, hirtelen ugrottam ebbe az egészbe, és zsong a fejem, hogy mit mivel kapcsolatban és hol olvastam. :-(


"Attól függ, mire van szükséged."

Talán arra, hogy a kérdésre kapjak választ. ;)
A kérdésem arra vonatkozott, hogyha jelenleg a ""www"" a localhost alapkönyvtára, és az appserv ide telepített három alkönyvtárat, akkor ez azt jelenti, hogy bármilyen más könyvtárat jelölök ki alapkönyvtárnak, akkor az appserv három alkönyvtárát is oda kell másolni?


"Két adatbázist látsz. Létre kell hoznod egy harmadikat, mondjuk "drupal" néven az egyszerűség kedvéért."

Én is erre gondoltam, és mint írtam, eddig el is jutottam, de ezután közölte a program, hogy adatbázist csak legalább egy tábla definiálásával lehet létrehozni. Az adatbázis szerkezetét viszont nem ismerem.:-((


"itt valamit elkavarsz"

Igen, méghozzá alaposan.:-((
Tehát a ""két könyvtárnyi mo fájl" a drupal-hun csomagban van.
A négy hasonló fájl pedig a localgettext három verziójára és a cvs-re vonatkozott. Bocsánat a kutyulásért, igaz, hogy fáradt voltam, de még egyszer ellenőrizhettem volna, mielőtt beküldöm a szöveget. :-(

Ezek szerint a kuclskérdés a mysql adatbázis importálása vagy létrehozása, anélkül nem fog működni a drupál.
Valamint ezt nem t fogod megválaszolni, mert nem a te asztalod.
Akkor nincs mit tenni, várnom kell, amíg valaki elárulja a titkot.

Gedeon
5

Én már szinte csak kötözködöm :)

Hojtsy Gábor · 2004. Szep. 2. (Cs), 22.47
Csak jó lett volna, ha jelzed a témaváltást.

Reméltem, hogy az "amit a telepítés cikkünk emleget" kitétel a mondat közepén utalni fog arra, hogy mire hivatkozom :)

"Attól függ, mire van szükséged."
Talán arra, hogy a kérdésre kapjak választ. ;)

Úgy nem lehet megválaszolni, ha nem tudom mire van szükséged, azaz, hogy mi kell azokból a programokból, amit feltelepített az appserv. Ha semmi, akkor nem kell a leendő webgyökérhez elmozdítanod őket. Ha kellenek a programok, akkor a webgyökér átállításával együtt ezeket is oda kell mozgatni. De mint írtam, nem látom sok értelmét átírni a webgyökeret.
6

Re: Én már szinte csak kötözködöm :)

Anonymous · 2004. Szep. 3. (P), 00.44
Szia,

egész jól elvagyunk egymással.;)

"Úgy nem lehet megválaszolni, ha nem tudom mire van szükséged, azaz, hogy mi kell azokból a programokból, amit feltelepített az appserv. Ha semmi, akkor nem kell a leendő webgyökérhez elmozdítanod őket."

Jó, akkor majdnem teljes részletességgel itt az appserv-win32-2.4.1
telepítés utáni eredménye:

(A MB itt tizedesre kerekített értéket jelent)
C:/appserv - 40 MB: ennek megoszlása:
/apache - 1,5 MB
/mysql - 28,7 MB
/php - 3,3 MB
/www - 7,0 MB : ennek megoszlása:
/appserv - 47 kB
/cgi-bin - 3 kB
/phpmyadmin - 7 MB

.. és ugyebár ide jön majd a drupál akárhány alkönyvtárával,
és még nem tudom, mi lesz, ha a virtuális hostokat is beüzemelem.;)

Szóval, a phpmyadmin is a gyökérben kell, hogy legyen?

ui: a könyvtár áthelyezés az "Apache és PHP telepítése ..." cikkben szerepel, nem állítottam, hogy te írtad.

Na, megyek aludni, még a mai napot ki kell bírnom, és úgy tűnik, a drupal nem lesz beindítva ezen a héten. :-((

Gedeon
7

Sokadszor írom ugyanazt

Hojtsy Gábor · 2004. Szep. 4. (Szo), 11.26
Szóval, a phpmyadmin is a gyökérben kell, hogy legyen?

Ha szükséged van rá, hogy használhasd webről akkor ott kell lennie.