Yii 1.1 Application Development Cookbook
Szerző:
Alexander Makarov
Kiadó:
Packt Publishing
Kiadás éve:
2011
ISBN:
1849515484
Oldalak száma:
392
Értékelés:
10
Linkek
Nemrég jelent meg a Packt kiadónál a Yii 1.1 Application Development Cookbook, nyolcvan hasznos recepttel a Yii Frameworkhöz. A szerző az egyik Yii core developer, Alexander Makarov.
A könyv véleményem szerint inkább a Yii Framework alapjaival már tisztában lévő fejlesztőknek szól, viszont ők sokat tanulhatnak belőle. Minden fejezet bővelkedik kódpéldákban, és mindennapi problémákra kínál megoldásokat.
A bevezető fejezetben megismerkedhetünk a Yii néhány nem túl közismert, de annál hasznosabb funkciójával, mint például a getterek és setterek használatával. Ezután pedig minden fontosabb témakörből kapunk tippeket a szerzőtől. A főbbek:
- Útválasztó, vezérlők és nézetek: Ebben a fejezetben tippeket kapunk az elérési utak beállításhoz, a statikus oldalak kezeléséhez, tájékoztató üzenetek használatához, illetve hogy hogyan tudjuk kiaknázni a clipeket. Ezenkívül még a lapozásról és az adatok dinamikus sorbarendezéséről is kapunk egy-egy tippet.
- AJAX és jQuery: A Yii elég jól támogatja az AJAX használatát, és elég sok helper áll rendelkezésre. Ezekről szól ez a fejezet.
- Űrlapok: Egyedi ellenőrzés, fájlok feltöltése, a beépített CAPTCHA testreszabása.
- Tesztelés: Véleményem szerint az egyik legfontosabb fejezet. A tesztelés napjainkban egy kötelező dolog kellene hogy legyen, de sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőséget neki. A szerző leírja hogyan állítsuk fel tesztkörnyezetünket, hogyan írjuk meg az egység- és funkcionális teszteket, illetve hogy hogyan generáljunk kódlefedettségi jelentést.
- Adatbáziskezelés és a model réteg: A Yii Active Record komponense szerintem nagyon jó, ehhez olvashatunk tippeket ebben a fejezetben. Például, hogy hogyan használjunk több adatbáziskapcsolatot egyszerre, hogyan rakjunk automatikus időbélyeget egy modelre.
- Zii: A Yii megjelenítési komponense. Itt olvashatunk a GridView és a ListView használatáról.
- A Yii kiegészítése, továbbfejlesztése: A Yii kiegészítésére több módszer is adott, ezeket mutatja be a szerző ebben a fejezetben.
- Hibakezelés: Egyedi 404-es oldal és az alapértelmezett Yii hibaüzenetek értelmezése a két fő téma.
- Biztonság: Megtudhatjuk, milyen eszközök adottak a bejövő és a kimenő adatok szűrésére.
- Teljesítmény: Hogyan használjuk a beépített gyorstárat, ami támogatja az úgynevezett dependancy chaininget is.
- Külső könyvtárak használata: Ha véletlenül Zend Framework vagy Kohana komponenseinek használatára van szükségünk, ebben a fejezetben a szerző bemutatja hogyan tudjuk ezeket a Yii-vel használni.
- Deployment: Hogyan lehet az alkalmazásunk fájljait a gyökérkönyvtáron kivül elhelyezni vagy hogyan tudjuk megosztani a keretrendszer állományait több alkalmazás között? Ezekre a kérdésekre is választ kapunk ebből a fejezetből.
Mint a témakörökből is látszik, a könyv szinte mindent érint amire a keretrendszer használata közben szükségünk lehet. Nekem személy szerint tetszett a könyv, bár mivel már egy ideje elég aktívan használom a Yiit, sok olyat olvastam, amivel már tisztában voltam. Viszont nem bántam meg hogy kézbevettem, s másnak is csak ajánlani tudom.
■
+1
-1
Sok benne a használhatatlan kód, Például az upload megvalósítása, nem is működik, a könyv alapján.