többnyelvű oldalon ország szerinti automatikus nyelvválasztás
csináltam egy weboldalt ami több nyelvű. Az adott nyelvek közötti váltást ugy oldottam meg hogy ha valaki egy másik nyelvet választ akkor egyszerűen egy másik sablonra vált át ahol mondjuk már minden angol. De lehetséges az mondjuk hogy ha mondjuk egy látogatóm van Németországból akkor rögtön németre váltson az oldal? Mert igy alapból bejön magyarul és csak utána lehet váltani. Már az url-eket is az adott nyelven jelennek meg, meg külön vannak meta tagok is.
Köszi előre a segítséget.
■ Köszi előre a segítséget.
Automata nyelvváltás
A script-nek hamarosan lesz egy újabb változata, de jelenleg krónikus időhiányban szenvedek ...
ACCEPT_LANGUAGE
Az a megoldás, amit a fenti hozzászólás linkje is takar. A böngészők pontosan megmondják minden kérés alkalmával, milyen nyelvet preferálnak. Ezt a böngésző telepítésekor az oprendszertől kapják alapértelmezésben. Tehát egy magyar oprendszeren a böngésző is azt fogja mondani, hogy elsősorban magyar tartalmat kér. És ez persze felül is bírálható. Ez az Accept-language header. És ez a szabványos megoldás a problémára.
Egy phpinfo()-val megkapod, pontosan mit ad át a böngésződ az apache blokkban. Itt amúgy több nyelv is fel lehet sorolva, prioritási sorrendben. A nyelveket, illetve azok sorrendjét a böngésződben testre tudod szabni.
A szerver innentől a kliens gép nyelvi beállításaihoz tud alkalmazkodni, ami sokkla jobb, mint bármi geo adatbázisos megoldás.
karbantarthatóság
Üdv,
Felhő
min?
más megoldások
Karbantarthatóság: sok template + kis változás = sok (felesleges) munka. Ez az út szerintem hibás tervezés.
Más megoldás pl.: a stringek külön állományban, tömbben tárolása. Lehet adatbázisra is gyúrni, de szvsz nem érdemes.
az gáz
Miért kellene automatizálni?
És ha az illető magyar, csak épp német proxyn keresztül jött? Vagy csak szeretne NEM németül olvasgatni?
Amíg nem gondolatolvasó a weblap, addig nem érdemes ennyire automatizálni. Lehessen könnyen nyelvet váltani, de ne erőltesd rá a tipped az olvasóra -- szerintem.
Geoip
http://www.maxmind.com/app/geolitecountry
Én azt mondanám, hogy külön URL-en legyen az oldalak külön nyelvű változata, mivel ezek különböző dokumentumok. Kereső szempontjából is jobb úgy.
Az automatizmusra: a google is ezt csinálja, csak sokkal aggresszívebben. (Ember legyen a talpán, aki egy magyar böngészőből eléri az igazi google-t).
off
beírod, hogy google.hu (vagy google.com, de az is először visszairányít a .hu-ra), és alul rákattintasz a linkre: google.com in english. ;]
content kontra felület
Plusz egyéb szempontok is lehetnek pl. keresőoptimalizálás szempontjából is. Ahogy én tudom, az URL elejé szereplő szavak hangsúlyosabbak, ezért az URL elejére tenni a /hu/ részt nem biztos, hogy szerencsés, viszont hátul meg már elég hülyén mutathat: /oldalak/1/hu/, ha meg query stringben van, akkor meg nem szép, meg nem illeszkedik a szép URL sémába.
Ha mondjuk TLD szinten akarod tárolni, akkor szintén Googleban elszóródva lesznek az oldalaid. Ha subdomainben, akkor az is macerás lehet, ha vannak amúgy is subdomainjeid (foo.hu.domian.com).
Kíváncsi vagyok, hogy kinek milyen szempontok számítanak.
Üdv,
Felhő
Csak a fejlesztőnek
Szerintem egy effajta csoportosítás csak fejlesztési szempontból létezik, amint egy oldalt kiszolgáltunk, az egyetlen bonthatatlan egész, egyetlen dokumentum, függetlenül attól, hogy a <h1> tartalma a sablonból, egy cikk szövege pedig az adatbázisból jön.
A szép URL sémába eleve sok dolog nem illeszkedik logikusan, de én simán betenném a végére, hogy /language/hu, vagy hasonlót.
Egyébként is, ha a <head>-ben alternatív tartalomként megadunk egy másik nyelvű változatot, akkor is szükségünk van egy önálló címre hozzá.
a felhasználók szemszögéből sem midegy
Üdv,
Felhő
Link
Szvsz
Én még nem láttam sehol URLbe pakolva a nyelvválasztást. (mondjuk nem biztos, hogy jó megfigyelő vagyok ezen a téren.)
Tervezésben nem tudom mi a szokás sajnos. Én adatbázisban tárolnám a nyelveket, és új nyelv hozzáadásánál új tábla kerülne mindenhova egy adott sablon alapján, viszont a gondok mondjuk ott kezdődnek, hogy nem feltétlen van meg egy cikk minden nyelven, szóval már alapból azt is bele kell vinni az oldalba, hogy nézzen utána, hogy megvan e a cikk, vagy mondjuk angolul kell megjelenítenie stb.. Bonyolult.
Szövegfájlos megoldásokat én alapból nem támogatom sehol, mert a csapból is az folyik, hogy az lassú, másrészt meg nagyobb oldalnál megnézem, hogy ki fog többszáz/ezer fájl között bogarászni. A másik meg, hogy mondjuk a kereshetőséget szerintem a szövegfájlozás nagyon lerontja.
Szerintem.
Erről még nem hallottam. Biztos ez?
oldal.hu/cikk-cime-hu
oldal.hu/cikk-cime-en
és természetesen megértjük az
oldal.hu/cikk-cime
URL-t is, ami egy default nyelvet jelent.
többnyelvű oldalak
Remélem érthetően kérdeztem.
köszi, Kriszta
JS
Az attól függ
phpben
phpben probálkozok.
köszi ,kriszta