Böngészőfüggetlen szövegelválasztást a mobilokra
Sziasztok! Kifejezetten nem programozó vagyok, inkább a megrendeléseink kreatív részét fogom össze, de gondoltam bemerészkedek közétek, mert úgy érzem egy olyan témát kezdtünk el feszegetni a közelmúltban, amely megítélésünk szerint pont időszerű.
Legújabb munkánkat: Kübler munkaruha több kategóriában is beneveztünk Az év honlapja 2013 versenyben. Az egyik pályázatunk az év kreatív megoldása címre pályázik: Böngészőfüggetlen, nyelvhelyes szövegelválasztást a mobilokra
Megköszönném ha elolvasnátok a pályázati anyagot, és megnéznétek a weboldalt mobilkészüléken. Kíváncsian várom a hozzászólásokat, észrevételeket.
Előre is köszönöm, főleg ha őszinte sorokat olvashatok.
Üdv, Gé
■ Legújabb munkánkat: Kübler munkaruha több kategóriában is beneveztünk Az év honlapja 2013 versenyben. Az egyik pályázatunk az év kreatív megoldása címre pályázik: Böngészőfüggetlen, nyelvhelyes szövegelválasztást a mobilokra
Megköszönném ha elolvasnátok a pályázati anyagot, és megnéznétek a weboldalt mobilkészüléken. Kíváncsian várom a hozzászólásokat, észrevételeket.
Előre is köszönöm, főleg ha őszinte sorokat olvashatok.
Üdv, Gé
Probléma
Nincsen egyértelmű mobil és asztali nézet közötti váltás (legalábbis én nem találtam), szóval ha hibásan érzékeli a böngésző típusát, akkor lehetetlen közöttük váltani. Az oldal hatalmas 1.2Mb, és mobil nézetben még rosszabb a helyzet, 1.4Mb, ahol pedig még kisebbnek kellene, hogy legyen az oldal tekintve, hogy a mobil adatforgalom értékesebb és lassabb. Túl sok a JavaScript fájl az oldalon, amiből valami többször is betöltődik, ami tovább lassítja az oldalt. Valamint mobilon túl sok a kép is az oldalon, ami valószínűleg felelős a nagyobb oldalméretért.
Nézetváltás
1. Asztali, ez nem reszponzív. Jobb felső sarokban található a nézetváltó link ha valamiért ezt kapnánk a telefonon/tableten. Bár mobilon ha ezt kiszúrja valaki akkor grat.
2. Mobil/tablet. Ez már reszponzív (itt méretezd a böngészőt), illetve a footerben található egy nézetváltás link.
A mobilos mérettel egyetértek, véleményem szerint a slideshow is teljesen felesleges. Pláne ilyen jobbra-balra húzogathatós főoldali csilivili.
Szerk:
Igazad van egyébként, sessionben tárolja egy boolean hogy mobil vagy nem. Hiába váltasz user agentet az maradni fog egy darabig. De miért is váltanál, ha van nézetváltás link :)
Bajok
A kis linkecskét én sem találtam, pláne jobb oldalon milliót görgethetsz is érte.
A slideshow szerintem asztalin is gáz, nekem hamar bántotta a szemem...
Kedves bégé! Szerintem volna mit csiszolni rajta, adatforgalomban Poetro finoman fogalmazott, én azt mondom, hogy bődületesen sok. A js pedig proci, ami akksi.
re: Probléma
Mobilon meg annyi csak a böngésző átméretezés, hogy állóban, vagy fekvőben nézed, nem pedig az asztali böngésződet húzogatva próbálod megnézni, hogyan reagál. Mobilon jó, hiszen oda is készült. A nézetváltás két helyen megtalálható: Mobilon fenn a top menüben egy képernyőt keress, és szintén ezt lent a footerben.
Definiáld
Lehet, másoknak egyértelmű, hogyan kell mobil nézetre, és asztali nézetre váltani, de nekem nem volt egyértelmű, és valószínűleg másoknak se lesz az.
Kritikát kértél, nem?
És bizony, ahogy Poetro is mondja: ma a mobil nem 74 féle telefont jelent...
A fenti nézetváltós linket ezek miatt mindenképp bal felső sarokba kéne tenni, nehogy görgetni kelljen érte, mert azért nem veszik észre. Már mennek is az oldalról, mert lassú volt, és ki sem fért. És ha szélesebb a merev design, mint a kijelző, akkor a nézetváltó linket kell egy pár másodpercig villogtatni. Nem barátibb?
tudtam én hogy ide kell jönnöm:D
Amire viszont nem kaptam választ, az a szóelválasztás szükségszerűsége a kisméretű mobil felületek esetén. Ha ezzel kapcsolatban is megosztanátok a véleményeteket velem, igen megtisztelő lenne. Bővebb infó itt
Még egyszer, köszi a kritikákat és a tanácsokat.
Üdv, Gé
Véleményes
A linkelt cikk elejét olvastam csak el, máris helyesírási hiba: a 7 szótagnál hosszabb összetett szavakat eleve kötőjellel kell írni. (Valaki javítson ki, ha tévednék!)
Innentől nem egészen értem, miről beszélünk, mert az már igen el.... mobildesign, ahol 7 szótag nem fér ki egy sorban. Betűméretnek sem szabad fix (pl. px) méretet megadni, és akkor jó lesz. Én legalábbis még sosem futottam ilyen "hibába", pedig az első teszterem a saját telóm, 208 x 208 pixeles kijelzővel, és ráadásul proxyn futó Opera Minivel. Persze a proxy miatt néhány js-dolog nem műxik, mindjárt jó is a tesztelésre, mert többnyire ha ezen elmegy a kinézet, akkor már szinte mindenen.
A kérdésednél sokkal nagyobb gondot okoz(hat)nak a táblázatok. Amikor kell is annyi oszlop, nem tudod tovább összébbhúzni a szélességüket, stb. Ilyenkor kb. csak a betűméret csökkentése maradt, vagy ki kell békülni a vízszintes gördítéssel.
Tehát én a helyesírás szerinti tagolást elegendőnek tartom.
A linkelt cikk elejét
Tévedsz. (MHSZ 138.)
Akkor csak szokás,
Én nem értem, ilyenkor miért
Mert nem tudok
Ezt kb 1 éve mondta asszonykám, hogy így kell, te linkeltél szabályt, ahol látom, hogy nem így van, viszont pillanatnyilag nem tudom előszedni az én infóm eredetét - ennyi.
Van pár újságíró, akiket én is ismerek, ha lesz kapcsolatom velük, és még eszembe is jut, akkor rákérdezek. De nem ez a legnagyobb gondom, bocs.
Volt egy infóm, ami szerint én úgy tudom, hogy ma is él, majd kiderül. Nem vagyok meggyőződve róla, hogy a sajtóban dolgozók betűről betűre betartják MHSZ-t.
Szerk.:
vbence nyomán:
Itt amiben tévedtem, az a szám: nem 7, hanem 6. Ezzel meg van oldva a probléma, a kötőjeles írásmód amúgy is javítja az olvashatóságot, tehát én azt mondom (és valószínűleg sok sajtós is), hogy ilyen esetben a MHSZ-it felejtsük a polcon...
Friss
http://www.nyest.hu/hirek/mi-valtozik-az-uj-helyesirasi-szabalyzatban
Re: Véleményes
1. Az a szó egy poén. Amikor feltoltam a pályázatot, direkt kiszámoltam, milyen hosszú szó kellene oda, hogy letolja a szöveget. Utalás akart lenni a méretproblémákra, kerestem a wikipédián egy szócikket, ami ezzel foglalkozik és kimásoltam, műszó, nem valós.
2. A helyes szóelválasztásra szintén egy humoros utalás, pl a google play kép. Mobilon nézd csak meg a google playt 320 pixel szélességben. Szerintem az gáz, ha a nagytestvér helytelenül választja el a Magyar nyelvet a neten. Pedig az alap kód, amiben a megoldás van, az ott figyel nála, tőlük nyúztuk le korábban.
3. Az elválasztás nem csak és pont azért kell mert hosszú önmagában egy szó, hanem mert ha mondatszerkezetben van és nincsen elválasztás kisebb területen, tele lesz a szöveg felesleges helyekkel. Előfordulhat az is, hogy egy sorban pl csak egy névelő (az) fér el, mert az azt követő már nem fér ki és lekéredzkedik. ?? Hmm?:D
Itt egy kép illusztrációnak, nektek készült Itt néz meg
Mennyi helyet spórolsz ha elválasztasz, és mennyit ha nem, sőt ha inkább kisebbel írsz, arányaiban semmit sem spórolsz, mert a kihasználatlan helyek, a nagy szortimentet nézve ott maradnak. Én azt mondom válasszunk el, és írjunk nagyobb betűkkel. A szóelválasztás egy mankó ehhez, nélküle magyarul nem fog sikerülni.
Uff, bégé szóltam:D
Nem haragudtam én :)
2. Gugli csak kici beszéli magyartot. Ezt rég tudjuk, egyébiránt engem nem nagyon érdekel, hogy gugliék mit ténykednek.
3. Na, itt már van miről beszélni. Azt azonban én nem tartom helyes útnak, hogy a mobilmegjelenést a papíralapú sajtó szempontjai szerint közelíted meg.
Az illusztráció nagyon jó - egy újsághoz. Amit ember szerkeszt / tördel.
Ha ezt mobilon akarod megvalósítani, akkor van ám némi buktatód:
Emiatt én továbbra is úgy gondolom, hogy annyit érdemes tenni (weben), hogy a hosszú összetett szavakat kötőjelezed, még akkor is, ha helyesírásilag nem egészen helyes.
Egyébként teljesen igazad van az elvben, de nem hiszem, hogy megfelelően kivitelezhető.
Esetleg olyat tudnék elképzelni, hogy a mobilkészülék a legszükségesebb adatokat (box szélessége, abszolút betűméret, esetleg sormagasság) visszaküld a szervernek, erre kap egy új HTML-t az adott helyre. De még ez is csiki-csuki, közben a felhasználó elkezdhette olvasni, stb.
Ne legyen igazam, de szerintem ilyennel kísérletezni olyasmi, mint mikor "a műtét sikerült, a beteg meghalt". :)
Talán valami nagyon nagy projektnél, ahol kellő finanszírozása is van, mert ez biztosan egy nagyon rögös út. A guglinál se hülyék dolgoznak ám... (Remélem :))
Pepita nem osztom a véleményedet:D
Azt végkép nem értem, hogy mire utalsz azzal, hogy ide mekkora erőforrás kell, pont elég az ami van a mobilodon, hiszen működik:-) Nézz bele a kódba, ki van találva minden kifejezésre. Logikailag egy hibát se találtunk benne eddig. Ez már így kerek:D
Kivitelezhető, mert kivitelezték már, nem kell feltalálni a meleg vizet, csupán megfelelő helyen, megfelelő méret esetén alkalmazni, vagy nem alkalmazni:DDDDD
Általában 14-18% megtakarítást eredményez pixelben kifejezve. Bonyolultabb, szakmai szövegkörnyezetben ez akár 23-26%-ot is jelenthet az elválasztás nélküli szöveghez képest. Ezek a számok és az a tény, hogy jól választ el, valamint hogy általa bőven növelhető a szöveg méret, megmaradva adott nyelv helyesírási szabályai mellett, ez, és nem több érvem van e technológia mellett.
Na és még egy igen lényeges információ: Asztali megjelenésre tervezett szövegek elválasztott megjelenítése semmilyen más beavatkozást nem igényel, mer automatikusan elintézi a már létező szöveg elválasztását.
Ja és ha a gugli hülye, nekünk nem kell annak lenni. Amúgy ez egy fricska is akart lenni miszisssz és misssszter gugli MO-nak:DDDDDDD
Semmi gond, én sem teljesen a tiéd :)
Könyvjelzőzöm az oldalt, egyszer átrágom, de nem tudom mikor. Még az is lehet, hogy meggyőzöl... :) (Bár eddig én tényleg nem láttam szükségességét.)
Kis javítás
Re: Kis javítás
Én most ilyennel nézem:
Re: Én most ilyennel nézem:
Ja, működött. Lassú az oldal
A lassúsághoz
2. ez a weboldal 3-400 oldalból áll, a tartalma asztali verzióra strukturált formában áll rendelkezésre, így azt kapod mobilon, mint a normál verzióban. Ha van kép, kapod, ha van video kapod, sőt van ahol mind a kettő van, sőt több kép is előfordul egy aloldalnál stb:D
Itt nincsen 2 tucat szerkesztő csak a mobil verzió átszerkesztése miatt, mint pl egy hírportál esetében. Ez egy egyszerű ipari vállalat, örülnek ennek is mint majom a farkának:D
3. az ikonos betűtípus betöltődése is emészti az időt, de valószínű még jobb hosszú távon, mint egy csomó png-t összehekkelni ide.
4. a szóelválasztáshoz a js azt hiszem 200 kb. Ezen még lehetne faragni, a jövőre vonatkozóan meg is tesszük, ide most ez fért bele.
Én már öreg róka vagyok, a 90-es években örültünk volna ha a betárcsázós netem ilyen sebességgel jött volna le:D Szerintem rohan ez a technika, 1-2 év és ilyenekről nem is igen fogunk értekezni.
Ja ha valakinek kell még hasonló okosság egy projekthez, mint pl az ikonos betűtípus, szóljatok, van még pár csomag a mikulásunk tarsolyában:D
Nem törvényszerű
2. Ráeresztesz még a szerveren a view kimenetére egy utófeldolgozót, ha mobil, és szépen kiirtod vele a felesleges tartalmat.
Így nem is kell 2 tucat szerkesztő (eleve rossz elgondolás külön szerkeszteni kvázi ugyanazt a tartalmat!), hanem csak egy jó szoftver.
3. Nem igazán, feltalálták a sprite-ot is... A méret és a http kérések száma a fontos, a látogatót nem érdekli, hogy amit lát az kép-e vagy karakter.
4. Ma nem '90-es évek vannak, hanem XXI. sz. Én nem gondolom, hogy sebességben nagyot tudunk még fejlődni (mobilon, ill. kábel nélkül), a technológián kell.
Az ikonos betűtípus lehet, hogy érdekelne, attól függ mekkora, és miket tartalmaz. Az ötlet akár jó is lehet.
Font Awesome
Köszönöm szépen,
jónak tűnik ez a megoldás is
Itt is font van,
Igaz
Jó ötlet, ilyet még sosem csináltam. Érdekes lehet.
Viszont nem is kaptam feladatnak hogy szűrjem a megjelenő tartalmat, így nem is foglalkoztam vele. Ha a dizájnerek azt mondják így jó, akkor nem vitatkozok mert nem értek hozzá.
Ugyanígy a felesleges képek
Csak végszükség esetén
Ha másképp nem megy, bele kell javítani a controllerekbe is, a hook csak egy "hozzáheggesztős" megoldás, nem túl jó, nem jól karbantartható.
Szerintem ezt nemigen olvastad. :)
Szerk.:
Azt azonban én nem tartom
Ezzel 100%-ban egyetértek, teljesen más a kettő... Csak, hogy valami értékkel bírót is hozzátegyek a beszélgetéshez, pl ha megnézed wikipediat, a mobil nézetnél összecsukja a részletes leírást, az asztali nézetnél viszont kinyitja, és tényleg sokkal használhatóbb így mobilról...
Papíralapúnál
Érdekes a wikipedia megoldása is.
Nézetváltás
Szerencsére én csak back-end vagyok, így az asztali-mobil váltáson kívül mást nem vettem magamra.
Itt a mobildetect osztály határozza meg, hogy a készülék mobil vagy sem.
Ennek van egy isTablet függvénye, amit viszont nem használok, délután kiegészítem.
Utána hogy ne kelljen mindig lekérdezni a készüléket, sessiont használok tárolásra.
Ha ez nem jó megoldás, ti mit javasoltok?
Windowsos tablet
A felső carousel nem is működik IE10 pointer eseményekkel, azaz amennyiben IE10-et (vagy újabbat) használsz, nem működik a swipe (windowsos mobil nincs épp kéznél, így nem tudom annak IE10-ében működik-e).
Köszi Poetro
A többin elgondolkodunk:D
Szerintem az elég is
Szerintem az nem baj, ha sessionben tárolod az értéket, én is ezt teszem. Majd ha akar, visszavált asztali nézetre. Az utóbbi időben kezdtem gondolkodni a pár napos lejáratú sütin, hogy a visszatérő látogatónak ne kelljen újra váltani, ha nem jól detektáltam. A user agenteket pedig illik időnként frissíteni, mert minden új eszközzel más jön ki, és nem biztos, hogy beleillik az eddigi feldolgozási szabályaidba.
Köszönöm
Köszönöm a megnyugtató választ :)
A nézetváltás ikonja nekem
Mobil nézeten én nem találtam meg a webshop-ot. Az asztali nézetre váltás ikon meg tök más helyen van, mint a mobil nézetre váltás ikon volt, odatennék az ikon alá egy billentyúzetet, vagy ilyesmit, mert nekem nem volt egyértelmű. A munkásemberes ikon sem volt egyértelmű, hogy mit takar. A telefon és a házikó az jó.
A híreink alatt pl itt megtöri a szöveget egy baromi nagy kép, ami egyébként tök felesleges, mert a tartalom szempontjából nincs jelentősége. Plusz adatforgalom, plusz scrollozás, ez így nem túl kényelmes mobilról... Az RSS feed-eket nem véletlenül találták ki, ott minimál design van, kevés kép, sok szöveg... Érdemes lenne valami hasonló koncepciót átvenni mobilra. A másik, amit érdemes lenne mobilon is megnézni, hogy fizikai méret és a dpi, ez sajnos csak a legfrisebb böngészőkben elérhető, meg talán html5 alól. Mint már más is írta, érdemes az asztalit is reszponzívra csinálni, hogy ne kelljen oldalra görgetni, ugyanúgy a mobilt is...
Ennyi az észrevételem, de én sem sokat foglalkozom a kliens oldallal...
Igaz...
Mobilos webshop még függőben van, bár már inkább készülőben. Sajnos sok kavarodás (összeakadás) volt a határidőkkel és a követelményekkel.
A nagy telefon ikon jó ötlet, az új pontosan az lesz. Egy nagy telefon/táblagép/tepsi? :)
Én mindig a létező ikonok
Vagy szöveg
Ennek előnye, hogy pl. átlátszóságot vagy háttérszínt könnyen "villogtatsz" egy kis ideig, ha erősen javaslod a klattyolást. Bár a kébet is lehet cserélni vagy rázogatni... Hát van megoldás millió.
Én a 3 telefonra elsőként azt hittem, hogy 3 féle mobilfelület van, így csalódást is okozott. Ezt a designernek mondtam, vele nem értek egyet. A tepsi viszont jónak tűnik, csak legyen benne töpörtyűs pogácsa is! :)
Az ikonokhoz, talán nektek is jól jöhet
Itt keresd az ikonkészletet
Köszi! Ez jól fog jönni...
láttátok már mobilon a vs.hut?
vs.hu
ezek valami igen nagyot akartak alkotni, szerintem hatalmas öngól lett belőle
Azt, hogy halott. :)
nem is hasonlítanám össze:D
Akkor ne nézd
Nekem a vs.hu mrha gyors
Viszont jossz egy szemuveggel, mert a munkaruhas honlapon a lo meretu betuktol bebandzsultam.
Sztem nagyjabol felejtsetek el a regi generacios mobilokat. Ne a szovegelvalasztasra, a 4 eves galaxy minire gyurjatok, ami mar megjelenesekor is a trgya kategoria volt, hanem a hasznalhatosagra, a jelen es a jovo eszkozeire.
Kísérlet a helyzet tisztázására
Ezt kifejtenéd egy kicsit részletesebben? Valahogy nekem az jött le a mondandódból, hogy szerinted ezek a készülékekkel már csak a tavon lehet kacsázni. Igazából nem egy (kettő) embert ismerek a szűkebb körökből, aki ilyen telefonnal éli mindennapjait és rendszeresen netezik is rajtuk.
Igazából nem egy (kettő)
2 pontra függvényt illeszteni elég vidám dolog tudományos körökben...
Egyébként egyetértek, mármint nyugaton a fogyasztói társadalomban sok embernek van új mobilja. Keleten és délen nem ez a jellemző, mert az emberek nem engedhetik meg maguknak anyagilag...
Több is az
itthon sokan megveszik az okostelefont részletre, így nem marad keret a mobilnetre... :)
Amikor pedig az ember az okos, nem a teló, akkor marad a buta / félbuta teló, és megy hozzá kis mobilnet.
inf3rno, ez nem két ember, hanem elég sok... :)
inf3rno, ez nem két ember,
Egy embernek mondjuk van 500 ismerőse, ezek közül néhánnyal tartja a kapcsolatot, akikkel egy országban egy szubkultúrában, stb... él. Ezek alapján ország (milliós) vagy világ méretű (milliárdos) dolgokról, tendenciákról bármilyen következtetést levonni elég nagy általánosítás szerintem...
Az én "köreimben"
Egyébként, ha már mobiloknál és adatforgalomnál tartunk, szerintem nem biztos, hogy baj lenne, ha visszatérne a WAP, vagy valami hasonló. Csak akkor azt tabletre... Látom ám, lassan 3 design kell, nem 2... :( Mindezt egyre kevesebbért...
Bocs, hogy beledumálok, de a
Nekem egy Note2-m van és egyre többször veszem észre, hogy olvasásra inkább azt használom, mint a notebookot.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a mobilnetet használók száma nem feltétlenül van összefüggésben a mobilról netezők számával.
A régi mobilomról meg le volt tiltva a mobilnet, kizárólag wifi-n használtam. És használtam azt is. Illetve sok esetben csak szerettem volna használni, mert a symbiant sok helyen nem támogatták.
Igaz, ezt nem "számoltam"
Olyanról még nem hallottam, hogy symbian + wifi, ez melyik telefon? Elkerülte eddigi figyelmemet...
Nokia E51-E52 biztosan, de
Köszi,
A honlap korrekt (az addthis
feszegetni, pont ez volt a célunk:D
Amúgy tudomásunk szerint ezt mobil felületen nem alkalmazták, pedig pont ráférne a bolhapöcsnyi betűkkel író indexre, stb. A google playról meg nem is beszélve. te mondtad, tőlük vettük a kód lényegét. Tőlük, akkor ők miért nem használják és miért nem helyesen választják el a magyar szavakat?
Kitalálni és azt alkalmazni tudni, nem egyenértékű.
Egyetértek, nagyon sok olyan
hahaj, itt egy friss példa erre
"Csináld MOST, mert ez a legalkalmasabb idő a változtatásra. A tegnap már használhatatlan"
a petpalackokat
A MOL-nak volt most híre ezzel kapcsolatban, ők autogumit kevernek az aszfaltba. Sikerült megcsinálniuk, hogy ne kelljen helyben előállítani, hanem üzemből szállítható legyen a cucc, ez volt az elterjedésének az akadálya...
Nem csak programozós az oldal, hanem mindenről lehet dumálni, ami web, akár a webes marketingről is. Gondolom sokakat érdekelne egy olyan cikk, hogy mi éri meg jobban, adományt gyűjteni a weboldalon vagy reklámokat kitenni, vagy hogy hogyan lehet felfuttatni a látogatószámot egy oldalon... Itt azért lehet átfedés a SEO-val is... A webfejlesztés egy nagyon komplex témakör, és nagyon sok szakterületet lefed, szóval nyugodtan írhatsz ide ilyen témákban vagy akár teljesen független alap igazságokat is, itt szabad eszmecsere zajlik...
oké, pl szívesen adok pár tanácsot SEO, és egyéb
Hát foglald össze egy vagy
köszi minden építő kritikát
Minden bizonnyal a Ti építő kritikátok, és ezek alapján az időközben véghezvitt módosításaink is hozzájárultak ahhoz, hogy Ipari web kategóriában elnyertük az év honlapja díjat. Nagyon hasznos volt minden szó amit itt olvastunk.
Még egyszer köszönet érte.
Üdv, Gé