Csobogó szivattyújának szabályozása
A téma nem igazán webprogramozás, de sokkal szívesebben írok ebbe a fórumba elektronikai kérdést, mint bármelyik másik általam ismertbe...
Szeretnék építeni egy kisebb csobogót, azt írják, hogy akváriumba való szivattyúval ez megoldható. A szabályozással vagyok bajban, nem tudom, hogy milyen típusú alkatrészekkel, és hogyan lehetne megoldani, kevéssé értek az áramkörökhöz, de ez is programozási feladat, ha úgy vesszük, csak itt a szoftvert beleégetik egy nyákba, ha jól sejtem. Olyat szeretnék, hogy 40% páratartalom alatt kapcsoljon be a csobogó, és 60% felett kapcsoljon ki. Ezen kívül még szabályozni szeretném a térfogatáramot, szóval hogy milyen erősen szivattyúzik a cucc. Arra gondoltam, hogy a szivattyúnak valószínűleg van egy tápkábele, amire rá lehetne tenni magát a szabályozót és a páratartalom mérőt, így azért lenne akkora távolság a csobogó és a konnektor között, hogy a szobában lévő átlagos páratartalmat mérjek... Ti hogyan indulnátok el vele?
■ Szeretnék építeni egy kisebb csobogót, azt írják, hogy akváriumba való szivattyúval ez megoldható. A szabályozással vagyok bajban, nem tudom, hogy milyen típusú alkatrészekkel, és hogyan lehetne megoldani, kevéssé értek az áramkörökhöz, de ez is programozási feladat, ha úgy vesszük, csak itt a szoftvert beleégetik egy nyákba, ha jól sejtem. Olyat szeretnék, hogy 40% páratartalom alatt kapcsoljon be a csobogó, és 60% felett kapcsoljon ki. Ezen kívül még szabályozni szeretném a térfogatáramot, szóval hogy milyen erősen szivattyúzik a cucc. Arra gondoltam, hogy a szivattyúnak valószínűleg van egy tápkábele, amire rá lehetne tenni magát a szabályozót és a páratartalom mérőt, így azért lenne akkora távolság a csobogó és a konnektor között, hogy a szobában lévő átlagos páratartalmat mérjek... Ti hogyan indulnátok el vele?
Espruino: JavaScript for
wow, nem tudtam, hogy ilyen
nagyon jó, öntöző rendszerhez is lehet, hogy veszek majd egyet...
szerk:
most nézem, hogy még nem is lehet kapni, csak prototípus van, meg hiányzik 20.000$, hogy tömegtermeléssel tudják csinálni
baromi jó lenne az öntözési rendszerhez a kertben, ha fel lehetne szórni rá egy nodejs szervert, meg lenne wifi kapcsolata :D lehet, hogy megkeresem ezeket a srácokat, hogy mégis hogyan lehet összeszórni egy ilyet
De lehet egy Raspberry PI is,
Bőven elég lenne valami
Egyedi megoldáshoz FPGA-t
Ja, a PI a legjobb árban azok
http://blog.rueedlinger.ch/20
Azóta már bőven túljutottak a
Lehet, hogy én is beruházok majd egy ilyenre.
http://tessel.io/ találtam
én mindenképp vennni fogok ilyet, egyelőre csobogó meg öntöző rendszer projekthez kell... hálózatra se muszáj rádugni, elég egy aksi meg egy napelem hozzá, pár ezresért lehet szerezni ebay-ről...
Arduino?
Beleásom magam a témába, van
Mi belebuktunk, az egész
Nem tudom
Mi volt a gond a wifi
Ahogy nézem külön programnyelve van, ami nem teszi valami vonzóvá...
Mi volt a gond a wifi
Pajzsnak a bővítőkártyákat hívják, tűzfalról nincs szó, csak egy wifi portról. A gond a teljes megbízhatatlanság volt: negyed óránál tovább ritkán sikerült fenn maradjon a hálózaton, ameddig fenn volt, addig is elvesztett kapcsolatokat, illetve ha fel is állt kapcsolat, az adatok nagy része akkor is sérülten érkezett (általában több sor hiányzott a HTTP kérés elejéből). Két különböző pajzzsal is próbáltuk, de nem vezetett eredményre. Nem mentünk bele, hogy szétszedjük a firmware-t…
Az csak vakítás, gyakorlatilag vanilla C++ egy saját könyvtárral. Én amikor elegem lett belőle, hogy használhatatlan az eszköz, de még reménykedtünk, hogy megoldjuk, implementáltam a hálózati könyvtár interfészét POSIX socketekre, és saját gépen fejlesztettem le az egész szervert, GCC-ben.
Nem lenne egyébként rossz, viszonylag jó a dokumentációja is, csak hát nem működött.
A raspberry pi-al elégedett
Nekünk több hónap kínlódás
Egyébként annyi, hogy fut rajta egy komplett Debian desktop, rádughatod egy HDMI-s monitorra, és tulajdonképpen helyben fejleszthetsz rá. Persze nem egy erőmű, meg egyébként is jobb a saját gépeden, úgyhogy
apt-get
-tel egy perc alatt fent volt az SSH démon, amin keresztülrsync
-kel ment a deploy. Az Nginx, a JDK és az SQLite is körülbelül ennyi erőfeszítéssel volt kéznél.A minap már Finnországból, a publikus interneten keresztül kapcsolgatta az egyik kolléga egyikünk lakásán a ledet :)
Szerinted egy egyszerű
Hogyan lehet / érdemes megrendelni? http://www.rpibolt.hu/ Ez használható, vagy inkább ebay?
Nem értek hozzá, hogy
Majd megkérdezem a srácokat, hogy mi hol rendeltünk, szólj még rám.
Nekem van egy ismerősöm, aki
Okés, majd írok emailt. A biztonsági cikkekkel kapcsolatban úgyis akartam írni. Módosítani fogok még rajta egy kicsit, meg akkor már összeszórok egy md->html konvertert, ahogy nézem a weblaboros cikkek forrásait, kb 10 perces meló...
en itt vettem
Az Arduino messze a
Arduino-t is lehet egyébként tetszőleges nyelven programozni Firmatával, node.js-ben pl. a Johnny-Five segítségével. (Nem tudom, mennyire érett a Raspberryhez vagy a hivatalos Arduino fejlesztőkörnyezethez képest, de tutorialokat bőven lehet találni, amikben sikerrel használják.)
Az Arduino messze a
Messze nem voltunk egyedül a dologgal, százával lehet olvasni a wifi problémákról a fórumokban. Ezzel együtt nem azt mondom, hogy a platform rossz, nekem kifejezetten tetszett, egyszerűen a bizalom veszett el, hogy egy ilyen fontos funkciót nem tudunk (két informatikus és egy villamosmérnök) működésre bírni, két beszállítótól, még a hivatalos dokumentációpéldát használva sem.
Most ez komoly?!
De ha nem is olcsóbb, nehogy már internet kelljen hozzá!
Nem igényel különösebb informatikai tudást egy ilyen beállítása, közvetlen ilyen tapasztalatom nincs, csak világítástechnikában, sötétedésre, naptárral, mindennel 10-20e HUF érzékelővel. Jó villanyszerelési üzlet és jó eladó kérdése az egész.
Ha nem a saját programozás a cél, hanem a párásítás ill. öntözés, akkor jobban jársz, ha kész megoldást veszel.
Ha nem törpefesz (<50V) a szivattyú, ne szereld kellő gyakorlat nélkül, mert még bedauerolod vele valaki haját! :)
De ezt komolyan kérem.
A párásítás is cél, meg
A csobogókba közel se kell annyira erős szivattyú, mint amiről beszélsz. Akár még én is tudnék építeni egy villanymotorból meg egy gumicsőből membránszivattyút, ha nagyon akarnék... Amit akváriumokhoz lehet kapni, azok teljesen megfelelnek a célra, és mellesleg azok vízállóak.
Csak 230-at ne
A vezérlés logikája ugyanaz egy 2W-os és egy 10kW-os szivattyún is. Akváriumban is igen, a szivattyú vízálló, de neked a tápfeszt kell kapcsolgatni, ami nem ritkán 230V. Erre mondom, hogy ha nem területed a villanyszerelés (asszem talán bigyológusféle-mérnök vagy?), akkor ne csináld, mert különböző szigetelési és szerelési eljárások vannak fesz-szintenként.
(Első szakmám: vasúti dízel-, villany- és vontatottjármű-szerelő, én 25 kV-ig "jó vagyok".)
Akkor majd téged hívlak :D
Attól függ
Az fontos, hogy az elektronikád kellőképpen le legyen választva a motortól, pl. optocsatoló, erősítőtranyó + megfelelő teljesítményű és üzembiztos relé (a márkásabb PLC-kben is relé (is) van, nem kell kiakadni). A lényeg, hogy a szivattyú kopóalkatrész, egyszer tönkremegy, akkor ne tudja gallyra tenni a vezérlést.
A másik, hogy a kicsike teljesítményű szivattyú is és az elektronika is "kér" neki megfelelő, akár olvadóbiztit, nem ám a háztartási 16A-es, többnyire C (=lomha) kismegszakítóra bízni az össz kb. 20mA felvételű cucc biztosítását. Adott esetben lehet olyan kicsi vezetékkeresztmetszeted (mert olyat tettél / van a nyákon), hogy inkább kigyullad, mielőtt felvenne 16A-t hiba (zárlat) esetén... Ha nem kell messze menni, tényleg szívesen segítek, érdekel is.
Jelenleg Herend, az Bp-től
http://www.greenaqua.hu/hu/eh
Valószínűleg valami ilyesmi lesz a szivattyú benne.
Érdekes, nincs
Ahogy nézem alapból van benne flow control. Valamit esetleg be lehetne tenni a konnektor meg ez közé, ami irányítja a ki-be kapcsolást. Az áramlási sebességet nem feltétlen akarom szabályozni (inkább beállítom kézzel), egyelőre elég a ki/be kapcsolás, arra meg szerintem van olyan relé, amit lehet lehet használni raspberry pi-hez.
Na ezért ne szerelj!
Egyébként a házivízmű, búvárszivattyú sincs, mert a teljesítménye miatt csuklónyi vastag kábel kéne hozzá. (Letrafózva az áram lenne nagy, hogy azonos teljesítmény maradjon, az áramerősséghez viszont vezetékkeresztmetszet kell.)
Hát az összesen ide (Nógrád) 200 km...
Én kifejezetten szerelésben segítenék, ha elküldöd zipben a szivattyút alkatrészeivel, akkor összerakva visszaküldöm (online). :)
Én egy ilyen tömörítőn agyalok egy ideje, de a feladatspecifikációnál nem jutottam tovább :)
raspberry pi link? Alapjában nem baj, ha 230-as a szivattyú, csak akkor magát a szerelést csináltasd szakival. Mondjuk villanyszerelők közt is akad Pistike is bőven...
Megnézem a szivattyút, de meg kéne ismerjem a raspberry pi műszaki adatait is, aztán szerintem tudok közé mondani valamit, akár kapcs.-rajzzal együtt (bár arra nincs progim, hát "kézzel").
Szerintem lehet itt, érdekes téma, de tudod a mailcímem is. Skype-on ritkán vagyok mostanság.
Szerk: ez is érdekes:
Akkor védelemnek 100mA-es bizti kell (jó az N5 üveg, persze foglalattal), ugye mennyire füstölne 16A-es automatára kötve? Valószínű van a szivattyúban (vagy gagyi), de nekünk a vezérlést is meg kell védenünk, tehát előrébb kell a bizti.
(Nem kell link, megvan a magyar bolt.)
Helyett: feszültség. (Azért
Pongyolán fogalmaztam, szokásom...
A szivattyú összeszerelve jön, a vezérlésébe kellene belenyúlni, ha van rá lehetőség, hogy automatikus legyen a ki/be kapcsolása. Valszeg a vezetékében van valamilyen kapcsoló, nem találtam megfelelő képet erről. Még az is lehet, hogy más szivattyút rendelek, ami jobban megfelel a célnak, csak hát nem igazán értek hozzá...
Az RPI csak az alacsony feszültséget bírja, 5V feletti nem tesz jót neki, vagy valami ilyesmit olvastam vagy láttam a mai nap folyamán. Ha jól tudom akkor pl egy mágneses kapcsoló úgy működik, hogy a vezetékben folyó áram mágneses tere elhúz egy mágnesezhető fémet valamilyen irányba, és így zárul vagy nyílik az áramkör. Ehhez szerintem nem kell levédeni az RPI-t, mert a nagyfeszültségű vezetékhez nem is ér hozzá, csak a kapcsolót mozgatja... Aztán lehet, hogy a mai kapcsolók más elven működnek, nem értek hozzá...
Ha jól értem a védelem kb annyi, hogy pont akkora ellenállása van a szálnak, hogyha 5W feletti teljesítmény megy keresztül rajta, akkor leolvad?
Rákérdeztem az RPI fórumában, hátha tudnak valami okosat mondani ezzel kapcsolatban...
Hosszan írtam a másikat, ha ezt előbb látom....
Azt írják, hogy van,
Már nem tudom szerkeszteni! :(
Szóval
Ehhez kelleni fog egy bemeneti érzékelő, ami megmondja, hogy mennyi a páratartalom.
Biztosan lehet ilyet kapni valamilyen kapcsolóval-relével egybeépítve - erre írtam lentebb, hogy RPI valószínűleg nem is kell, legfeljebb relé.
Ami fontos, hogy a relé tekercse is elromolhat, ezért ettől is óvni kell az RPI-t. Nem merül ki ott a kérdés, hogy ez is az is 5 V-os.
Viszont a portokkal már bajba kerültem, azt ma már nem vállalom.
Egyrészt áramerősségre műxik a dolog, ha nem motorod lenne, hanem hagyományos 5 W-os izzód (ohmikus terhelés), akkor is az izzó ellenállása fix, de magasabb feszültségen magasabb lesz az átfolyó áram is (ezzel a teljesítmény is), ezért a "pont akkora" nem jó, mert M.o.-on elég rendesen van hálózati ingadozás. A villanymotor még bonyolultabb: induláskor akár 3xosát is felveheti a névleges áramnak. Ennek megfelelően írtam arra a biztit, a relé meg minimum 1 A kapcsolására lesz képes (így 10x erősebba relé, mint a bizti: nagyon soká fog tönkremenni).
Szóval ha a portok tulajdonságairól tudsz valamit, az jól jönne (ha nem ehhez, máshoz).
De megígérem, hogy kb. a héten valami rajzot prezentálok erről, esetleg páraérzékelőt is (Schneider-nél, Möller-nél, Legrand-nál érdemes esetleg keresgélni, ma én már biztos nem - már megint holnap van...)
http://www.rpibolt.hu/termek/
Ez pl jó hőmérséklet és páratartalom méréséhez...
http://www.rpibolt.hu/termek/2_csatornas_optocsatolos_relemodul_raspberry_pi-hez.html
Ez meg egy relé, ami gondolom olyasmi, ami nekünk kell. Mivel direkt RPI-hez van, ezért gondolom van benne védelem is. Ha jól sejtem ahol a csavarok vannak, oda kell bekötni a villanyt, aztán az egészet betenni egy dobozba. Azért talán nem vagyok segg hülye a témához :D
Érdekes lenne, ha ki lehetne váltani RPI-t, csak hát valahogy be kellene lőni, hogy milyen páratartalomnál kapcsoljon ki-be, mert ez a 40-60 csak hasraütéses értékek... Szeretnék még a vízbe 3 színű ledet, ami ki-be kapcsolható a pumpától függetlenül, meg valami ledes fény játékot is, meg talán később egy porlasztót meg szivárványt is, de mára elég a giccsből :D
Ez az!
Már a linkben is ott az általam emlegetett optocstoló, "ő" felel azért, hogy ha füstöl a relé, akkor se nyomjon vissza semmit RPI felé.
A relé bőven jó teljesítményű, azért van 3 csavarja, mert van egy "bázislába", és ehhez képest egy nyitó és egy záró érintkezője. Így bekötéssel is tudsz logikát invertálni.
Akkor viszont nem lesz elég a két csatornányi kimenet, viszont led elé 10 A-es relét tenni igencsak ágyúval verébre. Vagyis inkább atombombával. :) Ugyanis az optocsatoló nem más, mint egy led és egy fototranzisztor egy tokban. Ebből a led "világít" az RPI-ről táplálva, a tranyó ezt látja "messziről", azért kapcsol egy már másik áramkört. Így van fénnyel kommunikálva, vezeték helyett, nehogy visszajöjjön valami, ha gebasz lenne pl a relével (mert ez már kopóalkatrész). Ilyenkor általában eldurran az optocsatoló tranyó fele, de a led benne világít tovább. Tehát a ledeket minimális biztonsági mutatvánnyal lehet működtetni, de így az már másik kimenet.
Szerk.:
Persze ha félrekötsz valamit, akkor szállhat az egész is, de RPI valószínű túléli.
A relé tuti jó lesz, elé kell a szivattyú biztije (az a picike), így védve lesz a relé érintkezője is, töredékére, mint amennyi áramot ő tud. Így kb. tényleg csak kopástól, rugónyúlástól fog meghalni egyszer.
Valószínű, hogy ahhoz, hogy tudjuk: a relé melyik lába melyik, meg kell venned. Kis papírka lesz benne, a relén meg számozva a lábak. Ez csak tipp, ha találsz róla rajzot, majd megnézem.
Megnézem az érzékelőt is, azt külön.
Jeladó
Viszont azt is jelenti egyben, hogy
Azért ha megnézed a mérési pontosságát, szerintem ez gagyi neked (5% tévedés páratartalomra, 2 ˙C hőmérsékletre...).
Az adatláb "felhúzása" azt jelenti, hogy a mellékelt ellenálláson keresztül + 5 V -ra (is) kell kötni. A VCC és NC lábak valók arra - gondolom - hogy elindíts egy adatlakérést valamelyik mért dologból. De hogy RPI-n ezt hova kell...? Valami sorosport-féle lesz ez, de nem tudom, hogy akkor hogyan vezérled a vezérlőlábait.
A képek egyikén van tanulónyák, nem rossz ötlet arra, hogy külön kis dobozra (lábai bent) tedd az érzékelőt. Kell elektronikai bolt is, nem csak villanyszerelési.
Ez jobb, kültérre is jó, pontosabb. (Páratartalomban pont nem annyira, de ez már hőmérő-szerű, az olcsóbb az gagyi szobadísz.)
Kimaradt: a táp
Hát a szokásos usb-s töltővel
Pedig fontosak
Ha meg lesz pontosan az egységlista, és mutatsz tápot, akkor azt pár perc alatt én kiszámolom.
A nem érthető sajnos simán lehet nekem is köszönhető, elég fáradtan jövök ide, ilyenkor már nem tudom olyan jól elmondani.
Ádám, vagy valaki elektronikai szaki talán tudna többet segíteni.
Biztos holt egyszerű dolgok,
OK
A tranyóért bocsi: tranzisztor. Ez is olyan, mint a vrinyó... :)
Ha van még valami szótárazni való, csak szólj. Szerintem BME vagy wikipedia tájékán találsz róluk érthető ismeretanyagot, de neked inkább a relé érdekes, azt meg érted.
Jó, majd akkor utánanézek.
Több infó kéne
- Milyen, mit tud a "8 × GPIO, UART, I?C bus"? Főleg kimenetként érdekes, mennyire terhelhető (nyilván 5 V-os), le van-e megfelelően választva a rendszertől (pl. optikai úton - optocsatolókkal), terhelhető-e induktív terheléssel (relé tekercse). Ha valahol van erről leírás, az jó lenne, esetleg holnap keresgélek még.
- Melyik típust választod: A vagy B?
- Milyen bemenetként használhatók ezek a portok? (Esetleg valamelyik analóg? Ez engem érdekelne.)
Már látszik, hogy kell egy 5 V-os stabil táp neki (akkora terheléshez, amelyik típust választod + a relé tekercse amit felvesz, ezek dupláját jó ha tudja a tápegység, de lehet, hogy leterheli "szépen" USB-t is, így onnan kell neki), bizti a relé tekercsének is (és itt jó kétszeres biztosítás kell: ha pl. 100 mA-el terhelhető a raspberry_pi kimenete, akkor a relé tekercse férjen bele 50 mA-es biztosításba, mert induktív terhelés) és a fentebb említett bizti a szivattyúhoz.
A relé tekercse 5 V-os (gondolom, nincs kifejtve itt a kimenet), tudnia kell 230 V-ot (elég 1 A-t) kapcsolnia, + foglalat.
Doboz az egésznek, amibe kényelmesen beszereled (asszem legrand-nak vannak jó műanyagok szerelőlappal).
Vezetékek, saruk, megfelelő szerszámok (blankoló-, saruzófogó, érhüvelyező, ...).
Ennek lehet, hogy nem lehet a portjait csak úgy relézni, akkor bajban leszel... Kicsit néztem utána, nem tudom.
Annyiból nagyon jó cucc, hogy valóban te programozod, de ha nincs neki "normális" kimenete, akkor még vehetsz, vagy csinálhatsz mindenfélét hozzá. Abban én már nem fogok tudni segíteni. :(
Nagyon rég nem foglalkoztam ilyen jellegű ("én forrasztom a nyákra") elektronikával, és régen sem volt alkatrészismeretem, csak elméleti. Egy barátom segített ebben, én tudtam, hogy ide egy tranyót akarok, ennyi V, annyi A, oda akármit, ő meg szinte fejből mondta a típusszámokat...
Építőipari gépek vezérlésével foglalkoztam, de ott (ha van számítógép) ipari PLC-k vannak, gyakorlatilag kész, "normális"* ki- és bemenetekkel.
(*: Akár analóg bemenet is, amit frekvenciamérőként vagy árammérőként tudsz használni, adott címen folyamatosan olvashatod az értéket (pl. dieselmotor fordulatszámát lehet így mérni a generátor frekijéből), ugyanígy akár analóg kimenettel (folyamatos szabályzáshoz), csak sajnos ezeket gyári szoftverekkel, diagramokkal lehet programozni, nem "normális" nyelven. De cserébe könnyen beköthetők, viszont bő egy nagyságrenddel más árkategória.)
Ezekből a portokból ha van olyan, ami szimpla kapcsolóként műxik, akkor könnyű, egyébként kell még valami hozzá. Ugyanez bemenetnél is, csak ott a páraérzékelőd lesz a kapcsoló, a bemenet pedig aszerint billen 0-1 közt.
Valójában ahhoz amit meg akarsz valósítani, valószínűleg nem is kell a raspberry_pi... :) Attól függ, milyen páraérzékelőt veszel, valószínűleg kapsz olyat, ami után 1 bizti és 1 relé és készen vagy. :)
Ha valaki elmagyarázná nekem ezeket a portokat (linkkel), akkor lehet engem is érdekelne ez a cuccocska. Amit most találtam, az kevés.
Persze, gondoltam, hogy van
RPI-hez vannak készen kapható extrák pl páratartalom és hőmérséklet mérő, stb... Ennek az elhelyezésén is el kellene gondolkodni, meg esetleg egy ventillátoron is, ami mozgatja a nedves levegőt, hogy ne mikroklíma legyen, hanem rendesen terítődjön szét a szobában.
Na, ha vannak
Ventillátorral port is keringetsz, inkább jó helyre kell tenni az érzékelőt. Gondolom az a gond, hogy a fűtés túlszárítja a levegőt. Ugyanakkor keringeti is - bármilyen fűtés.
Szerintem TX-RX-re gondolsz,
No megvan a szivattyú,
Jó lenne valami olyan megoldást találni, aminél konnektorba dugható a szivattyú, mert van rá 3 év garancia, ami jó lenne, ha megmaradna. Ha jól sejtem ez megoldható a relével, amit korábban néztünk. Ami még egyáltalán nem tiszta, az a csomagolása a dolognak. 1.5m hosszú a szivattyú kábele, az RPI-nek és a konnektornak a vízszint felett kell lennie, hogyha véletlenül túlfolyik a víz, akkor ne rázzon meg senkit. A vízcseppektől is jó lenne védeni ugyanilyen okokból.
Nem is volt feladat
Vízszintmérő: úszókapcsoló, kábellel. Ebből lehet ám szép nagyokat (kb. 10x10x8 cm) kapni az ipari felhasználásokhoz (pl. talajvízszint süllyesztésnél használjuk) :). Kisebbeknél nem tudom mi a helyzet, de nagyon megbízható kapcsoló kell, tekintve, hogy csobogó, a nedvességérzékelők kizárva, mert akkor is vizet fog jelezni, ha csak összefröcskölte.
A relét az RPI-vel betesszük egy szép kis vízmentes dobozba, a dobozon kívülre pedig egy kültéri, falra szerelhető (= nem besüllyesztett), szintén IP54, inkább IP64 védettségű (freccsenő víz ellen védett) konnektort, ami a relé kimeneti "interface"-e lesz. Viszont tudni kell: hiába IP64, mikor bele van dugva valami, akkor kevésbé, tehát a biztonságos elhelyezés is fontos!
Ha mindössze 1,5 m a kábel, akkor a csobogó fölé 1,5 m-el. Csak nem szökőkút lesz a lakásban!.. :)
Fontos még, hogy az RPI dobozába (szintén IP64) ki és be minden egyes kábel kör keresztmetszetű legyen, és a neki megfelelő méretű tömszelencén keresztül menjen a dobozba (menj be egy normálisabb villanyászboltba, kérd meg, hogy mutassanak ilyeneket). Az USB necces lesz, mert a kábel sokkal kisebb átmérőjű, mint a csatlakozó szélessége. Nem tudom, mennyire zavarérzékeny, ha a dobozon belül egy sorkapocsba csatlakozik. Vagy a tápot nem USB-n (csatlakozón) kell adni neki, hanem máshol. A 230-as kábelek sima 3x1,5 mm2 MT kábel, ezek simán tömszelencézhetők.
Esetleg megoldás lehet, hogy az USB-s tápot is beteszed dobozon belülre, mert 230-at úgyis viszel be, legfeljebb belül is lesz egy konnektor, így nem gáz a tömszelence. Viszont a hővel vigyázni kell: a tápok többségének szellőzés kell, ez pedig vízmentesen nem oldható meg (kifurkálod a dobozt, hogy kapjon levegőt :)).
Szóval van min agyalni, ne felejtsd a páraérzékelőt, már nem tudom hány lába kell, de ha 3, akkor neki is jó ugyanaz az MT, csak feleslegesen nagy a keresztmetszet, de legalább egyforma szerelési anyagok.
Még egy apró: mivel jól vízmentes kell, az üvegbizti-foglalatokat sem fúrhatod a dobozra, hanem belül kell nekik külön tartót csinálni. (Ugye sosem hagyunk semmit a dobozon belül sem rendes rögzítés nélkül. A halálom, ha kinyitom valaki dobozát, és kifolyik belőle 5 marék kanóckóc...) Asszem mindjárt privibe küldök egy-két képet, hogy én hogy csinálom... Kirakhatod, ha akarod.
Közben már válaszoltam
Köszi az ötleteket, még agyalok a formaterven, a doboz valószínűleg elég nagy lesz ahhoz, hogy muszáj legyen a koncepció részévé tenni. Nem szeretném falra szerelni, inkább valami plusz állványra tenni a csobogó fölé, hogy ne tudjon a kábelén lefolyni a víz esetleges üzemzavar esetén. Egyelőre sziklákban gondolkodom, de lehet, hogy dekorált műanyag, vagy üveg lesz a vége, időm még van a télig eldönteni. Nemsokára megrendelem az RPI-t, meg néhány alkatrészt, aztán tesztelem, hogy mire képes.
Hozzácsaptam a szivattyúhoz
Ezt nem egészen értem
Egyébként ha valóban csobogni fog ott a víz, akkor az 50-60 centis szikla esztétikai szempontból jó, de ugyanannyira vízmentesnek kell lennie a doboznak, mindennek. Remélem te is így gondolod.
Úgy gondoltam, hogy a szikla
Szikla fúrásra van ismerős, úgyhogy alakul a dolog. Már csak sziklát kell találni megfelelő formájút, aztán jöhetnek az alkatrészek...
Microduino
Eleve nem beégett áramkörrel
Nem nagyon
Nemsokára felvarázsolom az eddig készült műszaki rajzokat, hagy legyen kis jókedv!.. :)
Inf3rno, rádkérdezek priviben.
Szerk.: Légyszi, ha tudod, változtasd már nagybetűsre a felh. neved, nem szeretem tulajdonneveknél a kisbetűt.
Köszönettel:
A Kukacoskodó. :)
Egy FPS-ben volt ez a nickem
Rendben
Tehát a menet közben készülő műszaki rajzok itt láthatóak. Nyugodtan szóljon bárki, ha valamit nem ért, közösen megtanítjuk a szakrajz rejtelmeire... :)
Tökéletes :D a paint csodája
Jöhet a többi!!!
Azért a legvégén legalább illene valami kapcsolási rajzot is összeütni (vagy pár tojást szalonnával), hogy aki koppintani akar, ne dauerolja be mindjárt a haját... :)
Persze ezt is lehet paint-el, jójaz!
Szerk: a relés cuccról kéne több kép (mint amit találtam), hogy tudjam: melyik lába melyik (mert a 3 lábából nekünk 2 kell, de melyik kettő? /záró érintkező és bázis/). Akkor a szivattyút "bekötném" egy rajzon, ígérem paintben! (Max. GIMP, ha van ennyi engedmény...:))
Valami kimaradt, kellene egy
Ez mondjuk már nem a csobogó része lesz, hanem külön kezelendő, de fontos, hogy rá lehessen ugyanúgy kötni a dobozra... Hát ezt még nagyon át kell gondolni, hogy mi hova menjen...
Eccerű!
Két 230-as aljzatot teszel a dobozra a két relétől: egyik szivattyúé, másik ventillátoré. A progit meg úgy írod, hogy jó legyen. Készen is vagyunk a bővítéssel.
(Falon van kábelcsatorna? Mert lesz pár kanócunk csobogótól messzebbre, ne szanaszét legyenek, mert asszony megöl porszívózáskor. :))
Jöhet a szakrajz róla! :)
Nincs kábelcsatorna, de
Csatornázz
Ahogy nézem van olyan is, ami
Ja, ha
Akkor doboz sem kell, meg forrasztani, csak összetekered a drótokat meg cikkcalagggg. :)
Jah, alap... :D A hétvégén
Újragondoltam a dolgot és
Jobb inkább hálózatot csinálni az egészből, mint mindent egy dobozba építeni. Kisebb az olyan hiba lehetősége, ami mindent bedarál.
A fröcskölésvédelem részén is gondolkodtam a dolognak, az elosztót felszögelem a falra: vagy olyan magasra teszem, ahova már nem tud fröcskölni a cucc, vagy teszek elé egy plexit, amin lefolyik a víz.
A szenzorokat és az RPI-t átteszem a szoba egy másik részébe. A páratartalom érzékelő úgysincs jó helyen a csobogó mellett, mert az ottani lokális páratartalmat mérné, ami nyilván magasabb, mint ami a szoba egy távolabbi sarkában van. Csinálok egy infrás távirányítót is, az infra szenzort szintén az RPI-re kötöm. Később valszeg veszek egy wifis programozható páratartalom mérőt, aztán azt fogom használni, az RPI-t meg felszabadítom másik projekthez.
Tévedés
A másik: egy.egy ilyen relének is meg van a maga kapcsolóárama, minél többel terheled, annál hamarabb elszáll.
És hagyhatod állandóan bekapcsolva az asztali géped, ami a többszörösét fogyasztja az egész hóbelefrancnak...
Meg lehet ezt csinálni jól, mitől ilyedtél be?
Felesleges áttenni bármit is:
Szerk: mivel a szivattyúnak rövid a kábele, meg ledeket is akarsz, nem úszod meg vízmentes szerelés nélkül.
A LED-eket kilőttem. A
Akkor lőttek... :)
Dobozt az majd így is úgy is vízmentest kapsz, nagyon gagyik az egyebek, onnantól meg már nem sok a többi, még ha wifis, akkor sem.
Ahogy alakul a gépezet, pár kisebb fotót küldhetnél róla, rajzok mellé betenném. :)
Szerk.: kész a kép a LED-kilövésről... :)
Ja a vízszintmérőt
Úszókapcsoló
Én a lavórt venném előbbre (ha az is spéci igény), hogy a szikla beleférjen, jól mutasson, de te tudod.
A szikla pontos méreteit
A vízszint helyett én inkább azt nézném, hogyha megy a szivattyú, akkor folyik e a víz. Ha nem, akkor valamilyen hiba van, ami lehet túl alacsony vízszint, de lehet az is, hogy valami eltömítette a szivattyút, vagy eltört a szivattyú egyik lapátja, stb... A lehetőségek tárháza végtelen...
Azt, hogy folyik e a víz ezerféleképpen meg lehet nézni... Irányított mikrofonnal, infra érzékelővel, nedvesség mérővel, mini generátorral, ami ledeket kapcsol be, amiket lehet kamerával nézni, hogy égnek e, stb...
Ugyanaz a helyzet itt is, mint a programozásnál, akkor könnyen karbantartható a rendszer, ha lazán csatoltak az elemei. A laza csatolás meg jelen esetben azt jelenti, hogy wifis hálózatban vannak, mert akkor cserélhető könnyen egy-egy alkatrész, ha esetleg elromlana.
Jó
Helyes az elgondolás, csak kellően jó módszert találj ki, a mikrofon nekem nem tetszik, inkább a nedvességmérő, az is tutijó helyen. Az elv viszont jobb, mint az úszókapcsoló, az viszont sokkal egyszerűbb (ilyen kis szivattyút közvetlenül is tud kapcsolni, míg a többihez kell majd kiegészítő is valószínűleg).
Ebben az esetben kábel-wifi üzembiztonságot is jelent, és annyival nem könnyebb a csere, főleg ha nem pont ugyanarra cseréled, mert fejleszted, nem az volt a jó, stb... Ezzel nem tudok teljesen egyetérteni, de részben igen.
Hát ja, ha nem pont ugyanarra
Elég a vezérlés
Szabályozás: amikor a szabályozott dolog (mennyiség) pillanatnyi értéke több irányban is visszahat a szabályozó szervre (pl. WC tartály úszós szelepe lassan zárja el a vizet, ahogy telik - ősi helloworld példa).
Vezérlés: amikor a szabályozott dolog csak a működő gépre hat vissza: ki-be kapcsolja. Ez utóbbi érdekel téged, nem akarsz átfolyást szabályozni, csak ki-be kapcsolni.
Ezek szerint különböznek az érzékelők is, neked nem kell tudni, hogy mennyi víz van egy adott helyen, csak azt, hogy van-e (binárisan, 1 biten).
Örülök, hogy kettessel
Az elméletiek nekem sem
Inkább gyakorlatom van (volt) mindkettőben, hidraulikával együtt. De az is rég volt - tán igaz se volt...
Voltam Duna parton, szedtem
Én pedig kérnék
Majd teszek fel egy-két természetes "csobogót", mert azokat annyira bírom, hogy mindig lefotózom. És hátha megihlet téged is, bár mohát-ilyesmit szobában prezentálni nem egyszerű, plusz igen jó szűrés / ülepítés is kell akkor... Nekem képekben vannak csobogóim, de olyan szépeket nem lehet építeni. Talán estére vagy holnap lesz fent egy-kettő...
(Szerk.: mondjuk a hírfolyamos se rossz, de az vágott-kicsinyített, egyébként Plitvicka-ből való, ott van egy pár csobogó...:))
Látványterv
Designer mit mond, mikorra lesz kész a terv?
Az legszebb "csobogók" horvátországiak, de azokból majd egyszer külön galériát csinálok, ha sok időm / türelmem lesz...
Hát egyelőre nem tudok kőért
Gyere a Börzsönybe
Voltam Tokajnál vasárnap, ott
Murva?
Szereztem mészkövet, de nem
Betonfúró
A gépnek nem kell, hogy márka legyen, de "nagyobbacska" kell, de azt hiszem mondtad, hogy van valaki havernek.
Ha nincs haver, gépem van (200 km :)), de csak 10-es hosszú betonfúróval. Abba kb. szívószálat teszel, nem "slagot". :)
Szerk.: egy előnyöd van: vasalat nincs benne, mint a betonban, az szokta tönkrevágni a betonfúrót...
Egyelőre megpróbálom
Nem kell neki 20-as, elég a 12-es. Havernak van, ő gránittal, meg ilyesmikkel foglalkozik, de egyelőre úgy vagyok vele, hogy nem kérek szívességet, ha nem muszáj.
Ööö
A gránitos havernak pedig több idő elővenni a gépet, mint kifúrni a kövedet (ez biztos, hacsak nincs a kezében :)), úgyhogy szerintem a fúrópénzt inkább pár sörre költsed neki. :) Ugyanis a gránit az egyik legkeményebb kő.
Ja, és 12-es furatnál is felejtős a pisztolyfúró a racsnis kis ütögetőjével, mire kőben 1 centit fúrsz, elkopik... Menj inkább a gránitos haverhoz, ha látná ezt, kiröhögne, mert neki kb 2 perc...
Holnap keresek még mészkövet,
Az irányt be lehet lőni a megfelelő eszközökkel, de jó, hogy mondod, csinálok valamit ez ügyben, deszka úgyis van egy csomó, csak be kell fogni a követ meg a fúrót is... Ami már érdekesebb dolog, hogy mennyire hosszú a fúrónak a szára. Jó lenne legalább egy 30 centis lyukat fúrni. Holnap szerzek még követ, utána már ahogy nézem nem nagyon lesz lehetőség rá, minden napra esőt meg havar ír... Aztán elkezdem a fúrást, meglátjuk hogy boldogulok vele. Ami megintcsak érdekes, hogy mivel hosszúkás sziklát szeretnék, ezért valahogy rögzíteni kellene az edényhez, hogy ne dőljön fel az egész. Franc se gondolta volna, hogy ez ilyen bonyolult lesz... :D
Hello kőműves!
Miből lesz az edény?
Valószínűleg - szerintem - megfelelő faragással (a kő talpát) aránylag biztosan tudod rögzíteni. Erre jó lesz betonvéső - kalapács, ezzel ügyeskedhetsz. A 30 centis furatot kétlem, hogy megoldod, ha kicsi géped van; ha tömlőt teszel (flexibilis), nem számít annyira az egyenes furat, de nyílegyenesbe sem nyomod be a 12-es csövet 12-es furatba. Gondolj bele: szórás mindig van, és nem mindig pozitív. 11,8 mm-es furatba hogy teszel 12-es csövet? És a szórás össze-vissza lesz a furatban, ahogy közben remeg a gép és a munkadarab. Tehát tényleg csinálj ráhagyást (vagy a cső csak 10-es?).
Ha sima vídiával ki tudod fúrni a mészkövet (akkor az murva), akkor a csobogtatástól is kopni fog: tele lesz homokszerűséggel a vized és el fog fogyni a kő...
Tudom, nem egyszerű, de tarts ki, és kérek 1-2 képet az induló kövekről, aztán a fúrási-bányászati tevékenységről is! Ha már van neki galéria, akkor menjen is sorban, a természetes csobogókat majd kiveszem, csak kevés kép volt, és gondoltam tetszenek... (Bár a profibb természetesekkel még adós vagyok, de talán a héten.)
A cső 11.25 körül van.
Találtam egy kaspót itthon, ami elég nagy, és broznak tűnik első ránézésre. Annyi a baja, hogy lyukas az alja, de meg tudom forrasztatni. Még majd körülnézek, hátha van jobb ennél, mondjuk cserépből.
A cső beszerelése is egy érdekes dolog, mert ha így marad egyenesen, akkor a kő alá kell tenni a szivattyút, és úgy talán nehezebb rögzíteni. Jobb lenne, ha elvágnám 45°-ban, oldalról befúrnék, és oldalról adnám rá a vizet. Kőtől is függ... Ma nem tudtam elmenni kőért, majd talán holnap.
Merev műanyagcső?
A csőhöz biztos "jár" gyári könyök is, ha oldalra akarod vezetni.
Nem értem, miért akarod hiperszuperre beragasztani a csövet, semmi nem történik, ha mellette visszajön egy kis víz.
Mi van akkor, ha a követ a talpánál körben térkövekkel felemeled (ami valójában nem térkő, mert beton), így elfér alatta a szivattyú? A térköveket meg szép kavicsokkal rézsűsen eltakarod, ez nagyon jó vízszűrő is (kutaknál 16-os gyöngykavicsot használtunk). Lehet, mindjárt lerajzolom, pedig igen álmos vagyok. :)
Szerk.: utolsó kép, szakrajz remekmű... :)
A csőt valaminek a műanyag
Megfogadom a tanácsot, akkor eleve nagyobbal kezdek... Mindenesetre több követ is hozok, aztán tesztelem előtte a módszert, mielőtt élesben csinálnám. Tudod TDD :D
Nem visz valami sok vizet a szivattyú, úgyhogy a látvány érdekében szeretném, ha minden csepp a megfelelő helyre menne...
Még nem döntöttem el. Kellenek tesztek, utána kiderül. Eddig van 3 rögzítési módszer a fejemben. ha látom, hogy milyen a kő, és miben lesz, akkor tudok dönteni egy véglegesről. Azért nem tetszik, hogy a szivattyú a kő alatt van, mert nem szeretném, ha egy baleset következtében szétmenne, szétszakadna a szigetelése, mindenkét megrázna az áram, stb...
Sose lesz kész... :)
Ezek bár nagyon tetszenek (tényleg!), azt mutatják, hogy talán a következő ötéves tervben fog megvalósulni a csobogó... :)
Milyen balesetre gondolsz? Nekimegy valaki sötétben?
Ebből a szempontból kicsit kényelmetlen, hogy 230V-os a szivattyú, de ez is megoldható, csak kicsit költséges. A megoldást úgy hívják, hogy FI-relé (életvédelmi relének is mondják néha). Nem tudom, hogy létezik-e egyfázisú, de a 3 fázisúval is meg lehet oldani, csak az nyilván drágább. Lényege, hogy magát a vizet is összekötöd a hálózat földpontjával, helyesen bekötöd a FI-relét, és az állandóan "méri", hogy visszajön-e minden a 0 ponton, ami kiment a fázison. Van belőle olyan érzékeny is, hogy csecsemőt is megvédi (kisebb áramkülönbségnél leold, mint ami egy csecsemőnek ártana). Hátránya, hogy érzékenységtől függően le tud oldani mindenféle szivattyún belüli indukciótól is, amikor nem is rázna... Azt hiszem, neked a 40 mA érzékenységű jó lenne, árat ne kérdezz rá, de olyan 20-30e-re saccolom...
Ilyet a háztartásra szoktak építeni, hogy akkor már védjen mindent, tehát villanyórához szerelik. A mosógépek jó része pedig üzemszerűen leveri... :)
A műa. csövedet a szivattyúval egy rövid flexibilis tömlővel kösd össze! A szivattyú kicsit rezeg, a nagy kő nem. Ez előbb-utóbb töréshez, túlzott csapágykopáshoz vezetne merev csőkapcsolattal. Olyasmi ez kb., mint az autó kipufogójában a flexi tag. Kell valami ilyen.
A rögzítési módszereket lerajzolhatnád, hátha tudok ötlettel segíteni. Én nem rögzíteném, ezért is rajzoltam a térköveset. De a balesetvédelem is fontos, csak azt nem biztos, hogy a kő tálhoz való rögzítésével érdemes megoldani.
Okés, akkor tömlőzök, akkor
Valami olyasmit akarok, mint a kelljfeljancsi, szóval hogy ne lehessen felborítani. Ehhez az alját ki kell súlyozni, és rögzíteni rajta a sziklát. Ha meglesz a végleges szikla, akkor lemérem, aztán kiszámolom mekkora súly kell mindehhez. A másik lehetőség, hogy lábakat szerelek a cuccra, ami nem engedi felborulni, ehhez viszont eleve más típusú tál kell hozzá, különben nagyon hülyén néz ki. A kőnél arra gondoltam, hogy levágom a talpát egyenesre, esetleg kifaragom a talpát, és hasonlóan, mint a tiplinél összecsatlakoztatom egy lapos kővel, ami az alapját fogja adni, stb... Gondoltam is, hogy eleve olyan követ szerzek, ami T alakú, és úgy egy tömbből meg tudnám faragni az egészet... A műanyag csövet lehet, hogy csak a csatlakozáshoz teszem be az aljára, egyébként meg a fúrt lyukon fog folyni a víz... Úgy még egyszerűbb, mint az egyenesre fúrással bajlódni...
Sima PVC
Mészkőben nem jó ötlet, hogy csak a furatod aljába "kötöd be" a csövet / tömlőt, mert
- a mészkő nemigazán vízzáró (melyik-melyik), így több lehet a láthatatlan visszafolyásod, mintha tömítés nélkül végigtolod a furaton;
- a PVC-t nem lesz nehéz girbe-gurba furaton sem áttolni, ha elég nagy átmérőt fúrtál;
- a mészkő külsejét akár pármillió éve mossa eső-folyó-sós tenger, az kevésbé fog kopni, mint a belseje -> és ez nem kívánt hordalékot is jelenthet, ami súlya és a kis átfolyási mennyiség miatt vissza is jut a szivattyúba, vagy hajlásnál szűkíti a csövet.
A kelj fel Jancsit és a lábakat abszolút nem értem, nincs kedved rajzolni? :)
Egyébként meg 3 pont határoz meg egy síkot: ha 3 megfelelő "bütyök" van a köved alján, szélénél, akkor stabilan megáll. (És kifér a tömlő.) Nem értem min és mit kell súlyozni, jól gyanítom, hogy a tál nemigazán "lavór alakú"?
De az, de képzelj el egy
Ne ovális
Új szál
A szivattyú nem volt egy nagy
Na hoztam még 6 kavicsot,
Fényképeket kérek!
A repedttel vigyázz, ha megszorul a fúró, az is törhet... Jobb, ha a furat elkerüli a repedést.
Az autómosó tök jó ötlet, én biztos itthon kefélném őket... :) Nem jutott volna eszembe.
Nagyon kíváncsi vagyok a méretükre, kinézetükre, azért is kérek képet, csak nem nagy gond...
Persze, gondoltam rá, hogy
Hoppá, ott hó van?
Viszont akkor hamarosan hósziklát is gyúrhatsz - ja, fázós vagy, ki kéne hűteni a kéglit... :)
Ja itt már leesett, nem is
@Pepita A vége az lett, hogy
A vége az lett, hogy csináltattam sírkövessel egy fúrt követ. (A fúrásnál az anyag minősége az, ami nagyon számít. Nem lehet innen-onnan összeszedett kővel dolgozni, mert a sok repedés miatt pár centi mélység után szétesik.)
A szivattyú nem túl combos, de ez így pont megfelel, nem szeretném, hogy fröcsögjön, mert nem akarok cseppmentesíteni mindent, meg egy viszonylag szűk sarokban lesz elektronikához közel. A csősúrlódésa nagy, teli van kanyarral meg töréssel. Valószínűleg veszek majd bele egy új csövet, mert ez úgy néz ki nem alkalmas a célra, nagyon könnyen megtörik.
Próbálok keresni hozzá vízálló színes ledeket meg wifis kapcsolót. Páratartalom érzékelőm már van szabályozáshoz. Azon még agyalok, hogy nyákot csináljak hozzá, vagy vegyek egy raspberry pi-t, aztán azzal gyakorolgassak.
még több kép
Egyelőre ennyi, később majd rakok be friss anyagot róla.
:)
Már csobog is, egyelőre még a
Jobb később, mint soha. Egy év után... :-)
gratula
Ahhoz képest, hogy eredetileg RPI, még jó, hogy bedugva már üzemel. ;)
Ki gondolta volna, hogy ennyi gépészmunka lesz vele..
Hát RPI majd később kerül
Az első tesztek jól sikerültek, párás az ablak, szóval jön belőle anyag. A levegő is érezhetően párásabb. Majd ha lesz RPIm, akkor mérek konkrét értékeket. Esetleg utánanézek, hogy USB-be dugható módon nem e tudom valahogy megtákolni a páratartalom mérőt, mert akkor akár már most is tudnék mondani valamit.
Amin még agyalok, hogy sót vagy rezet rakjak e bele fertőtlenítőnek. Nem szeretném, hogy biofilm képződjön rajta aztán benyálkásodjon vagy mohásodjon.
Képet majd küldök, ha a kövekkel is megvagyok.
A festés elég gányul
Most olyan 4000ppm-es (13g/L) só oldat kering benne összesen kb 5L. Ez elméletileg még csak kevéssé korrodálja a mészkövet meg a többi alkatrészt, mégsem szaporodnak el benne a baktériumok meg talán az algák sem (a B terv a réz-szulfát ilyen esetre).
Egyelőre így néz ki: zzzzzzzzzzzzzz. Max fokozaton csobog, alacsonyabb fokozaton hangtalan (ha a szivattyút nem számoljuk).
Majd még fejlesztem, ha több időm lesz rá, teszek alá állványt, teszek bele forgó labdát, fényeket, lesz hozzá ventillátor meg páratartalom függő bekapcsolás is. Ezekhez kelleni fog az RPI, meg wifis relék. Annyira nem fröcsög, hogy különösebben foglalkozni kellene a csepp védelemmel. Azért úgy tervezem, hogy beteszek majd az áram alatt lévő részek elé elég egy plexi lapot, ami védi őket a víztől. Valószínűleg nem lesznek beleépítve a csobogóba, hanem egy külön állványon lesznek. Kár, hogy a szivattyú szabályozásához le kell ásni a mélyére. Megpróbálok majd beletenni egy műanyag pálcát, amivel ez kiküszöbölhető lesz. Ha mást nem, veszek egy új szivattyút, ami elektronikusan szabályozható...
Festék
Igen, főleg a fényes műanyagokhoz kell más festék / alapozó. Az is fontos, hogy a festék oldószere ne oldja azt a fajta műanyagot.
Szerintem ha majd szabályzásnál tartasz, hagyd meg a szivattyút egy fokozaton, elég azt ki-be kapcsolni. Vagy dekor-szempontból fontos, hogy csobogjon / ne csobogjon?
Inkább azért, hogy fröcsögjön
nehéz... :)
Ez nem lesz könnyű ahogy nézem.
De szabályozni a szivattyú teljesítményét nehezebb lesz (a mérések miatt). Nem fogod tudni érzékelőkkel bemérni, hogy mennyire csobog.
Nem lett jó vége a
Egyelőre ezt csak 99%-ra mondom, de a látásom és a szaglásom egy fertőtlenítés után gyakorlatilag egy nap alatt visszatért. Még nem tökéletes egyik sem, pl a jobb orrlyukamon beszívott levegőn alig érzek szagokat, illetve messzire még nem látok teljesen tisztán, de így is hatalmas a javulás. Már úgy voltam vele, hogy új szemüveg kell, mert közelre sem látok rendesen, most meg szemüveg nélkül lazán elolvasok mindent. Az allergiám szinte azonnal elmúlt, az ízületi gyulladásomnak kellett 3 nap, hogy elmúljon, az epémmel még küzdök, de az is javulóban van. Valószínűleg azért kelleni fog 1-2 hónap, mire teljesen felépülök. (Kb. 10 orvos látott már, és a fele azzal jött, hogy beképzelem az egészet, a másik fele meg írt gyógyszert, aztán viszlát. Nem vagyok elégedett az egészségüggyel. Mindegy, valószínűleg oda megyek majd dolgozni, úgyhogy legalább már látom, hogy min kell javítani.)
ajjaj
Javulást a bajokból, aztán csinálj valami immunrendszer erősítő terápia, akkor szokott ilyen probléma jelentkezni.
Szükségtelen, megerősödik