Ha HTML és CSS guru leszek, találok majd munkát?
Szervusztok!
Akinek van tapasztalata arról, hogy mit kérnek egy HTML és CSS szakembertől a leendő munkadói, arra kérem, hogy írja meg? Hiány van az ilyen szakemberekből vagy a helyzet az eszkimó és fóka helyzetre emlékeztet? Mit érdemes megtanulni a webes technikákból, amivel keresni is lehet?
Én azt veszem észre, hogy a munkaadók főleg referencia munkákat kérnek és nem bizonyítványokat.
Köszönök minden hozzászólást!
■ Akinek van tapasztalata arról, hogy mit kérnek egy HTML és CSS szakembertől a leendő munkadói, arra kérem, hogy írja meg? Hiány van az ilyen szakemberekből vagy a helyzet az eszkimó és fóka helyzetre emlékeztet? Mit érdemes megtanulni a webes technikákból, amivel keresni is lehet?
Én azt veszem észre, hogy a munkaadók főleg referencia munkákat kérnek és nem bizonyítványokat.
Köszönök minden hozzászólást!
Nem személyes tapasztalat,
HTML és CSS alapos ismeretekkel nem nagyon fogsz munkát találni. Vagy képszerkesztés+művészi beállítottság, vagy erős Javascript tudást kell hozzátenni, hogy sokra vihesd. Mégegyszer mondom: ez a szubjektív véleményem.
-
Ez így kevés
Spéci tudás segítene?
UX designer például segítene.
Ezen túl a jó UX designer ritka állatfaj és elég vaskosan keresnek is vele, akik komolyan tolják, mert bizony az ő munkájukon múlhat az ügyfél webshopjának 200-300%-os plusz bevétele.
Megfontolandó!!
Ritka állatfaj
Sokfelé. Ahol tényleg számít
Persze ez az én véleményem.
Sokfelé?
Csak tapasztalatom szerint túl keveset foglalkoznak a témával, azért örültem, hogy említed.. Nem tudom, mennyire lehet versenyelőny az UX szaktudás kis hazánkban.
Egyértelműen versenyelőny,
Ha valaki annyira arrogáns hogy fejlesztőként vagy menedzserként azt hiszi hogy ő ehhez ért vagy eléggé ért hozzá az adott alkalmazásnál, akkor valaki eléggé el fog húzni mellette a versenytársai közül.
frontend
Spéci tudás helyett kreativitás...
Sokkal szerencsésebb, ha kreatív vénával rendelkezik az ember, és az átlagból kiemelkedő, egyéni ötletekkel és megoldásokkal teli design-t és tud produkálni. Ugyanis a leendő ügyfél elsősorban az alapján fog dönteni, hogyha tetszetős referenciákat tudunk felmutatni, nem a háttér kódok érdeklik.
Emellett nem árt a Flash alapok elsajátítása is, bannerek készítésénél jól jöhet, némi Actionscript, az alapokat itt is meg lehet tanulni különösebb programozói tudás nélkül.
Ha van már a portfoliónkban jópár jól kinéző weboldal, és a HTML-CSS kódolásra is odafigyeltünk, hogy a szabványnak megfeleljen, és a legelterjedtebb böngészőkben egyformán jól nézzen ki, elindulhatunk munkát keresni.
Ha spéci tudást akarsz magadénak tudni, érdemes elmerülni pl. a SEO rejtelmeiben, vagy programozói tudás nélkül a CMS rendszerek ismeretének elsajátítása is jól jöhet.
Tetszetős referenciákat
Ha szabadúszó designer az ember, akkor sem az "elájulok a kreatív design-tól" lesz műsoron. Nem akkor fog jó munkákat megcsípni, hacsak nincs megfelelő usability és hasonló ismeretek birtokában.
Persze megint ugye attól függ minden, hogy milyen munkát keres a designer és milyen munkát vár el a munkaadó. Mert más egy mircosite grafikája és más egy értékesítési honlap design-ja. Ez utóbbinál pont nem kell a csicsa.
Szóval azért csínyán kell bánni azzal a tetszetős portfólióval (milyen szempontból, kinek tetszetős - design vs. szakmai tudás). Mert ami a megrendelőnek bejön, az nem biztos, hogy a potenciális látogatónak is tetszeni fog. És végső soron a látogatóért megy minden ...
Ps.: Az már régen rossz, ha a megrendelő a ref. honlapok kinézete alapján választ webdesigner céget ...
Nagy részben egyetértek
A webdesigner attól webdesigner, hogy webes ismeretekkel rendelkezik, nem "pusztán" designer. Általában azok a cégek amelyek (jó)webdesignereket keresnek, azok olyan személyekre kiváncsiak akik rendelkeznek usability tudással, képesek ebben a témában statisztikákat készíteni, termék átadása előtt kis teszteket végezni (legrosszabb esetben önálló photoshopos prototype szerü tesztelést végrehajtani), tudnia kell pár grafikus programot kezelni (photoshop, illustrator, corel - vannak kifejezetten linux párti cégek - GIMP :) ), xHTML, CSS szabványoknak megfelelően készítése, tudnia kell hogy milyen lehetőségei vannak javascriptel szemben, előnyös ha tud js-t, de azt nagyobb cégeknél külön flash-es, js-es ember végzi, még usability-hez is kapcsolódóan tudnia kell jó wireframeket készíteni.
És ha ezekkel a dolgokkal nincs teljesen tisztában a designer, aki webdesignerként szeretne dolgozni, vannak nagy cégek amelyek alkalmazzák és "felnevelik" az illetőt erre a szakmára. Ezért van egy (jó)webdesigner-nek külföldön 60$-os órabére.
Természetesen attól web ...
Mint írtam és te is, kell a HTML, CSS ismeret pontosan a WEB, mint közeg miatt. Viszont nem gondolnám, hogy a tényleges HTML és CSS kódolás is a designer feladata lenne. Ez részemről már inkább a frontend fejlesztő dolga.
Az meg egy egészen más kérdéskör, hogy kisebb cég nem tud foglalkoztatni külön backend-, frontend fejlesztőt és még mellé webdesigner-t is. Így az egyes feladatkörök egy-egy embernél csoportosulnak (hibásan, te is írtad, hogy a saját szakterületén legyen valaki májer), de ettől még a designer és a frontend kóder nem egy és ugyanaz a munkakör – szerintem.
mit szerettél volna mondani?
Mit szerettél volna végül mondani? Jó lett volna némi konkrétum is, hogy mik ezek a cégek stb., így kicsit amolyan légből kapott az egész, főleg a másik hozzászólásod fényében (itthon is páran azért eltengődnek webes fejlesztésből, anyukámék meg pl. Bukarestben rendre elég sokat szívnak a nettel).
Nem értem ...
Természetesen itt webfejlesztő cégekről beszélgetünk, olyanokról konkrétabban, amelyeknek sikerül holland, amerikai, francia webáruház projekteket magukénak tudni, konkrétan nem fogok megnevezni egyet sem.
Elég sokat olvasgatom a jól ismert webdesignerwall.com blogot, ott például van a jobs része az oldalnak, és ott láttam 60 dolláros fizetési ajánlatot (jó)webdesignernek és a jó azért van zárójelben, mert ráteszi a hangsúlyt arra, hogy igazán jónak kell lennie ahoz, hogy ezt a fizetést megkapja, meg kell felelnie minimum azoknak a követelményeknek amelyeket föntebb felsoroltam, véleményem szerint.
És azért mondtam, hogy hogy nálunk még gyenge az ipar, mert lehetünk bármilyen jók, szerintem ezt a fizetést itt abszolút lehetetlen megkeresni az adott körülmények és igények miatt, itt nem lehet olyan drágán készíteni egy weboldalt - kivéve ha nem valami nagy BUMMM a piacon, külföldön és itt persze nyugatabbra gondolok, sok cég tapasztalataim szerint, hajt arra hogy legyen egy saját céges weboldalja és amennyiben lehet az ne csak egy bemutatkozó oldal legyen, hanem tegye a dolgát az oldal és termeljen pénzt, ezért többet is fektetnek bele.
Egyszóval másak a körülmények, elég a bulgárokat példának venni, iagaz ők nem nyugatiak, de amint én hallottam, de lehet tévedek, náluk két évvel ezelőtt a kormány nagy adó kedvezményt szabott ki az online válalkozások részére (azt hiszem valami 2% volt az adó ezek számára), egyből fellendült az ipar. Abban nem vagyok most teljesen biztos, hogy ez Bulgária vagy valami más...
Én ezzel is tisztában vagyok, de erre ott vannak a copyrighter kollégák, egy webdesignernek nem kell jó beszédkészséggel rendelkeznie, hanem a meglevőt jól előtérbe emelnie.
Nem tudom mi a ködös a külföldben, külföld az külföld, másrészt egyértelmüen átlagban nyugat, viszont a mostani példám is azt igazolja, hogy a délieknek is mehet ez úgy ahogy kell, ha okosan kigondolják.
Az én netem otthon 20 megás, igaz DSL aminek csupán kb. az 1/8-ada a valós tudtommal, de tényleg csak 1500-at fizetek érte - van amikor szaggat.
Az hogy nem igaz úgy ahogy van, lehet, a "(jó)" épp azt jelezte hogy nem átlag fizetésről es designerről van szó.
Majd rákeresek erre a statisztikára, kicsit kiváncsi lettem. Én csak szerettem volna a véleményem elmondani, az soha nem árt ha kicsit negativistán látjuk azokat a dolgokat amikben részünk van, segít a fejlődésben, hisz én is ugyanabban a cipőben járok mint ti.
És legvégül csak azt szerettem volna mondani: igen, vannak cégek ahol különösen ilyen emberre van szükség, és megpróbáltam ezt példázni.
Üdv!
én sem
Off. (Jaj de jó,
A hangsúlyosság nem zárja ki a járulékos, kiegészítő jelleget. Persze, van sok ilyen, weben és nem weben. (De miért fontos, hogy weben...?)
téma
szia
Engem pályakezdőként vettek fel ilyen munkakörre, mai napig ott dolgozom.
Azóta tudtam fejlődni más irányokba is pl. flash, js.
Sok sikert neked is!
Tudom, az ég madarai
Köszönöm a segítséget és gratulálok!
sitebuild
-
El kell kezdeni
Ami az arányokat illeti, Tákoló Pistikéből rengeteg van, módszeresen dolgozó, Nagy szaktudással rendelkező emberekből kevés.
Hetek alatt?
A sitebuilderi tudás részét kell, hogy képezze a JavaScript tudás is a HTML és a CSS mellett! Önmagában a HTML tag-ek, attribútumok, vagy a CSS kiválasztók, szabályok és lehetséges értékeket bemagolni tényleg gyorsan meg lehet tanulni, viszont a szemantikus látásmód elsajátítása szerintem hosszabb időt vesz igénybe, és akkor a CSS oldalon nem beszéltünk arról, hogy a különböző böngésző hibákat hogyan kerülje meg, javítsa ki, kerülje EL az ember alapból, hogy egy egyszerű oldal összerakása ne egy hét, hanem egy nap, vagy óra legyen. Hogy a sitebuilder a kliensoldalt hogyan optimalizálja (nem SEO szempontból!). A CSS referencia nem tesz említést a sprite-ok használatáról, ahogy a HTML referencia sem tesz említést a szabványos flash beágyazásról, vagy például a Flash Player bugjairól, amit nem a Flash programozónak -- mivel van külön ilyen szakma is --, hanem a sitebuildernek a tudása szükséges, hogy tudjon róla, és azt jelezze a megfelelő szakembernek!
Egy szóval, a sitebuilder az alapokat elsajátíthatja -- akár egy tanfolyamon is --, de a tapasztalatot nem, amit csakis például már létező oldalak újra buildelésével (google, index, stb.) lehet kitanulni.
Ha valaki netánt tudna ilyen jó szakembert, szívesen látnám magam mellett, és keressen meg e-mail útján! :)
Erős túlzás
Hogy mondjam a példát, az előző projektben kellett némi csatornakódolást csinálni Flashben. Életemben talán egy motion tweent összehoztam Flashben, de azért néhány év fejlesztéssel a hátam mögött sikerült megoldani a problémát. Ha foglalkoznék egy keveset vele, lehet, nem csak megoldanám a problémát, hanem egész szép megoldást tudnék nyújtani.
Ahogy látom
Azt hiszem az a dolog lényege, hogy olyan projektet találjon ki magának az ember, ami se nem túl könnyű, se nem túl nehéz. S akkor aztán mindent bele!
Azt is köszönöm, hogy krondrol barátunk megírta, hogy az álláshirdetésekben milyen bűvös kifejezést kell keresni. Ez is olyan, mintha egy iránytűt adtatok volna a kezembe.
Ahogy látom, azért az elhelyezkedéshez itt is jó nagy szerencse kell.
Ahogy én látom...
Sokat nézegetem a hirdetéseket és tapasztalataim szerint a legtöbb helyen webszerkesztő (bár igaz a site-buildinghez sok helyen kevesebb is elég talán) címszó alatt a következő 6-os "pack"-ot várják el:
(x)html, css, JavaScript, Photoshop, Flash (gondolom ebbe bele tartozik az action script is)és AJAX.
Egyenlőre igyekszem ezeket minél magasabb szinten elsajátítani, de van köztük pl: flash, ajax amibe még csak most vágok bele.
Ha valamit rosszul írtam, vagy valakinek más tudomása van a dologról légyszi javítsatok ki, nert engem is érdekelne, hogy mi az a tudás amivel az ember már nem csak "Tákoló Pistikének"(tetszik a megfogalmazás:D) minősül!
Köszönettel: Nutec
AJAX csak egy technika
Tanfolyam meg a cv miatt jöhet jól, hiszen bele lehet írni, hogy Okleveles frontend fejlesztő vagy :)
Ok..ok..!:)
Nem eszik ilyen forrón...
Egy biztos. Ha olyan szinten értesz a HTML-hez és a CSS-hez, hogy épkézláb össze tudsz rakni egy oldalt és nem ijedsz meg, ha utána módosítani kell benne, akkor nagy valószínűséggel munkát is fogsz találni.
jó sitebuilder
Miért kell JS?
Szerintem egy sitebuildernek
Egyben egyetértünk, a tapasztalat a legfontosabb, viszont ha egy jó alap megvan, és hajlandóság, akkor szerintem érdemes felvenni az illetőt, ha van, aki felügyeli a következő x hónapban, és tudja terelgetni.
Sablonrendszerek
Az is igaz, hogy a határok nem élesek frontend/backend szerepkör tekintetében a sablonok esetében, azt vallom, hogy a jó sitebuilder képes egy sablon elkészítésére a legnépszerűbb sablonkezelőkben, ha az xslt-is vágja az kifejezetten előny :) Természetesen nem feltétlenül egyedül, hiszen ott a backend fejlesztő akivel kommunikálnia lehet sőt, kell.
-
Amúgy bitos, hoyg nem lehet valaki mindegyik technológiának 100%-ig profi művelője, de valamilyen szintű tudást, vagy legalább ismeretét biztos elvárják!
Egyrészt a sitebuilder
Pár év frontend fejlesztői tapasztalattal azt tudom mondani, hogy a HTML+CSS önmagában kevés, de ha nagyon penge vagy belőle, akkor már menet közben más dolgokat is elsajátítottál :) Úgy értem, a HTML mellett ismersz már más leíró nyelveket, CSS ninjaként pedig biztosan beleszagoltál a webes szkriptelésbe (JavaScript vagy egyéb). Ha ász vagy HTML-ben, akkor már tudod, hogy hogyan kell layoutokat tervezni és megvalósítani, hogyan kell adatszerkezeteket megjeleníteni, azokat vizuálisan megformálni és módosítani stb.
Ha tehát jó vagy HTML+CSS-ből, akkor már jó vagy néhány más dologban is. Szerintem ezek annyira összefüggnek, hogy nem is nagyon lehet szeparáltan tudni ezt vagy azt, hanem néhány dolgot (zseniknél ez a néhány lehet sok is) lehet jól tudni és sok minden mást kevésbé jól. Remélem, világos mit akartam mondani :)
Mellékszál: a külföldi (főként US) álláshirdetéseket elnézve, sokkal nagyobb a specializált tudásra az igény; nem ritka például, hogy egy cég külön-külön keres flash-es, flex-es és dizájner embert, ugyanis ezek külön melókként jelenhetnek meg adott esetben.
Igazad van!
Ugyanakkor kiegészíteném a Frontend-developer feladatkörét a Usability (használhatóság) témakörével is, amivel a designer munkáját segíti.
Nyugatiaknak végzett távmunka?
Van munka haz(ánk)on kívül is
cikk
Mit pötyögjek be a keresőbe?
Ez a téma...
Nem tudom
Az kell elérni, hogy a munka találjon meg!
Persze lehet nézegetni a Google álláshirdetéseit is :)
Mi az az UX?
Mi ez egyáltalán? Csak szeretném bővíteni az ismereteimet!:)
Előre is köszi!
Nu7ec
Felhasználói élmény
Köszi..:)
Kerestem az UX design kifejezésre, de nem találtam olyat amit szerettem volna:(!
Fogalmam sem volt, mi a neve magyarul, de így azért kicsit könnyebb:)!
Juzer, juzer, juzer
Kereshetsz arra is, hogy információs architektúra, információ-építészet (IA, information architecture); UX és IA között sok az átfedés, illetve sokan szinte szinomímaként kezelik.
Kötelező olvasmány:
Ne törd a fejem! - Felhasználóbarát webdizájn
A kiadó weblapján belenézhetsz a könyvbe (pdf)
http://juex.blog.hu/
http://ergomania.blog.hu/
interaction designer
Köszönöm!
Nu7ec
UX huhú azért ahhoz is kell a tapasztalat
Akárhogy is nézem, ahhoz, hogy a weben pénzt tudj normálisan keresni legyél programozó, designer vagy bármi más, kell egy olyan 2000-2500 óra tapasztalat(ez heti 40 órát nézve kb 1,5 év) melyet, ha van jó tanárod(lehet ez munkatárs is, miközben gyakornokoskodsz) és tehetséged talán le tudsz nyomni 1500-ra(full fanatistán heti 60 órával számolva 25 hét), de 1-2 hét alatt csodát szerintem ne várj.
Szóval, ha ebben a világban akarsz mozogni, szerintem keríts egy jó könyvet és egy jó tanárt vagy tanfolyamot aztán kezdj el gyakornokoskodni, valami minimál összeget fognak fizetni, de itt a tapasztalat a lényeg úgyis. Aztán 1-1,5 év múlva már lehet normális melóról álmodozni. Bár, ahogy ismerem a szakmai sulik is általában 2 évesek és 0 gyakoraltot adnak a kézbe. Azért ez a fenti út szerintem sokkal kifizetődőbb:-)
Ennyire még nem...:)
Minden esetre, biztos , hogy fogok keresni valami ezzel foglalkozó könyvet(könyveket)!
UX designer nincs is
Akkora bullshitet már rég
Juzer-orientált szemléletmód
Az a lényeg, hogy az UX stratégiai jelentőségű, és ha csak elszigetelten foglalkozik vele valaki a cégen belül, az nem elég. Nem csak a designer hoz design döntéseket.
Ez kb. olyan mint a marketing. Ha hiányzik a piacorientált szemléletmód a termékötlet-pozícionálás-fejlesztés-értékesítés-utánkövetés folyamatából, hiába van egyetlen ember, aki "Marketinges" és mást nem tesz, csak hirdetéseket szervez..
Simán lehet alkalmazni
Én mondom neked, keress egy hasonló nagy céget, aki esetleg nem magyarországra csinál oldalakat, mivel itt még nem dúl ez az ipar, az emberek még nem biznak meg annyira az online áruházakban, vagy nem ismerik azoknak előnyeit, de mit is várhatunk, hisz jóformán rendes internet lefedettség sincs, komolyan mondom Romániában a 20 megás internet alap dolog lassan (kb 1500 Ft. havi előfizetéssel), na és nagy zárójel bezárva, szóval az a cég biztos tisztában van ezekkel a dolgokkal, hadd neveljenek belőled egy frontend tervezőt.
Valószinü, hogy nem lesz könnyü dolgod, ilyen céget keresni, és utánna folyamatosan tanulni tanulni tanulni és fejlődni, de nekem pont ez a szerencsém volt, én is mai napig ugyanannál a cégnél dolgozom, kreációs osztályvezetőként, php, js, mysql - ezeket csak azért tudogatom, mert volt türelmem fakultatív módon megtanuli, senki nem kérte tőlem és még egyetemista vagyok, azon az osztályon ahol en dolgozom, a .js-re is van külön szakember. Egy jó csapat ilyen emberekből épül, kicsit tudjon, de azt úgy tudja mint a "hiszekegyet" a pap!
Sok zárójellel, meg sok dologgal amivel valószinüleg sokan nem értenek velem egyet, tapasztalatból ez az én véleményem.