ugrás a tartalomhoz

Perl

Téglák a dobozban...

Joó Ádám · 2012. Ápr. 6. (P), 17.26
Magyar fejlesztésű keretrendszer Perlben
 

Perl 6 alapjai I.

Bártházi András · 2005. Jún. 12. (V), 22.00
Perl 6 alapjai I.
A Perl 6 nyelv – bár sem tervezése, sem implementálása nem fejeződött be még teljesen – egy akár már éles környezetben is használható, új és friss programozási nyelv. Letisztult, átgondolt lehetőségekkel rendelkezik, s bár a teljes megújítása a Perl nyelvnek, a hangulata nem változott. A script nyelvek közül minden bizonnyal az egyik legmodernebb, számos olyan nyelvi szerkezettel, megoldással bír, mely vagy még egy nyelvnek sem, vagy csak néhánynak sajátja (s ezek sem az ismert nyelvek között szerepelnek). A most induló sorozat a Perl 6-ot és a kapcsolódó technológiákat, így a Parrotot, Pugs-ot fogja bemutatni, illetve reményeim szerint kitér majd egyes már meglévő moduljainak a bemutatására is.

Perl alapjai IX. - Adatbáziskezelés

Bártházi András · 2005. Május. 8. (V), 22.00
Perl alapjai IX. - Adatbáziskezelés
Egy modern, általános célú programozási nyelv elengedhetetlen része manapság az adatbáziskezelés megvalósítása. A Perl ezt már régóta tudja, sőt, egy egységes réteget nyújt, mely segítségével (ahogyan ez a többi ilyen réteg esetén is van) többé-kevésbé adatbázis függetlenül tudunk dolgozni. Mai cikkünkben a Perl adatbáziskezelési lehetőségeit (konkrétan a DBI modul által nyújtott fontosabb szolgáltatásokat) fogjuk áttekinteni.

Perl alapjai VIII. - Könyvtárműveletek

Bártházi András · 2005. Már. 27. (V), 01.25
Perl alapjai VIII. - Könyvtárműveletek
Előző cikkünkben a Perl fájlkezelési lehetőségeivel ismerkedtünk meg, most ezt az irányt folytatva a Perl könyvtárkezelési képességeit tekintjük át, ezen belül is a könyvtárak tartalmának listázását, a könyvtárak manipulálását, s pár további lehetőséget, melyeket külső modulok segítségével érhetünk el. A cikk keretében pár hasznos trükkre is ki fogunk térni, melyek lehetővé teszik, hogy hatékonyan kezeljük könyvtárainkat.

Perl alapjai VII.- Fájlműveletek

Bártházi András · 2004. Dec. 8. (Sze), 01.30
Perl alapjai VII.- Fájlműveletek
A szöveges és bináris fájlkezelés bemutatása után a mai alkalommal a fájlkezelési lehetőségekkel fogunk megismerkedni, s ennek keretében a fájlok tulajdonságainak (dátum, méret, típus, tulajdonos, jogok, stb.) lekérdezéséről, kezeléséről és megváltoztatásáról esik szó. A Perl ezekre a feladatokra néhány parancsot és függvényt ad, illetve modulokat biztosít (konkrétan a Win32 és almoduljai, illetve a File::stat modulról fogunk szót ejteni). Ennyi bevezető után neki is láthatunk az ismerkedésnek!

Perl alapjai VI. - Fájlkezelés

Bártházi András · 2004. Okt. 26. (K), 22.45
Perl alapjai VI. - Fájlkezelés
Előző alkalommal a mintaillesztő kifejezésekről volt szó, s ennek kapcsán említettem, hogy a Perl egyik erőssége a szövegfeldolgozás. Szövegfeldolgozás azonban nem létezik fájlműveletek nélkül, hiszen az adatokat valahonnan be kell olvasni, s valahova ki kell menteni. Ebben a cikkben azt fogjuk áttekinteni, hogy milyen lehetőségeket ad a Perl a szöveges és bináris fájlkezelésre. Minden részletet nem fogunk tudni megismerni, de ígérem, így is bőven lesz olvasnivaló.

Perl alapjai V. - Mintaillesztő kifejezések

Bártházi András · 2004. Szep. 28. (K), 22.00
Perl alapjai V. - Mintaillesztő kifejezések
A Perl egyik erőssége a szövegfeldolgozás, s különösebb hezitálás nélkül állíthatom: ezt legfőképpen a natív, nyelvi szintű mintaillesztő kifejezés (reguláris kifejezés) támogatásának köszönhető. A mai alkalommal erről, illetve a mintaillesztő kifejezésekről általában lesz szó (megjegyezve, hogy a mintaillesztő kifejezésekről a jövőben valamikor tervezünk egy sorozatot, aminek a bevezetését nem fogja a mai cikk helyettesíteni). No de vágjunk bele!

Perl alapjai IV. - Tömbök, hashek, elágazások, ciklusok és szubrutinok

Bártházi András · 2004. Aug. 31. (K), 22.30
Perl alapjai IV. - Tömbök, hashek, elágazások, ciklusok és szubrutinok
A cikksorozat mai cikkében továbbhaladunk a nyelv megismerésével, az elején a tömbökkel, hashekkel végezhető műveleteket vesszük át, majd az elágazások, ciklusszervezési lehetőségek, s legvégül a szubrutinok következnek. Mára már nem jutott tevés kép, egy teve megtekintéséhez egy melegebb éghajlatra való utazást, vagy valamely közeli állatkertbe történő kiugrást tudom javasolni (vagy esetleg a Perl weblap felkeresését?). Ezen alkalommal is bemutatok egy rövid programot, mely előre mutat egy kicsit, de nagyrészt épít az eddig megismert lehetőségekre.

Perl alapjai III. - Műveletek

Bártházi András · 2004. Aug. 3. (K), 22.00
Perl alapjai III. - Műveletek
Az előző cikkben megismerkedhettünk a Perl nyelv alapvető szintaktikájával, megjelenésével, a mai napon a különböző operátorokkal, azaz az egyszerű műveleti jelekkel fogunk, s kicsit előre tekintve elkészítünk egy nem túl bonyolult, de már valamire használható kis programot. Aki inkább a tevéket szereti, annak is elérhető lesz egy fotó az Állatkertből...

Perl alapjai II. - Fejlesztői környezet, alapok

Bártházi András · 2004. Júl. 21. (Sze), 01.00
Perl alapjai II. - Fejlesztői környezet, alapok
Szombaton beugrottunk az Állatkertbe a tevéket (is) megnézni, így készült róluk pár fotó, tessék kattintani az egyik legjobban sikerült megtekintéséhez. Akit pedig a Perl érdekel, ma egy nagy falatunk lesz, a Perl eddigi történetének és jövőjének áttekintése után egy Perl fejlesztői környezetet fogunk kialakítani, majd megismerjük a Perl alap szintaktikáját, illetve változó típusait.