Nem kell az IE 6
Az elmúlt napokban több helyütt is olvashattunk arról a norvég kezdeményezésről, amely az Internet Explorer 6-tal felvértezett felhasználókat böngészőjük frissítésére bíztatja. Az ötlet nem új keletű, és hamar kiegészült a kampány az Internet Explorer alternatíváival is. A felhívást két oldalról is megvizsgálhatjuk.
Egyfelől mint fejlesztő – save a developer – én is várom, hogy az IE6 penetrációja olyan alacsony legyen, hogy ne kelljen vele érdemben foglalkozni, és a bugfixre pazarolt időt hasznosabban tudjam eltölteni. (Persze ez a lépés az IE7-hez szükséges hackeket ugyanúgy nem mellőzi, az igazi megváltás továbbra is az IE8. A jelenlegi állapotokhoz képest, mindenesetre.) Másfelől látogatóként nem értek vele egyet, miért ne használhatnám a böngészőmet a weblapok felkeresésére továbbra is, hiszen mindent meg tudok vele csinálni, amit szeretnék. (Arról nem beszélve, hogy ez a kezdeményezés továbbra is csak a tudatos látogatók, geekek körében terjed, őnekik pedig nem kell ezt az egészet amúgy sem magyarázni.)
Sokkal életszagúbb és járhatóbb út az, amikor a látogató belső késztetést érez arra, hogy frissítse a böngészőjét, esetleg egy másikat próbáljon ki, mert azzal jobb lesz a webezési élménye. Egy ilyen eset lehetne (és ez egyben szerintem a szolgálatók felelőssége), amikor az iWiW (neked Facebook) bevezet egy olyan funkciót, amelyet IE6-tal nem lehet teljes körűen élvezni. Csak akkor fog forogni a macskás képed, ha akarod. Ha akarod, akkor viszont frissítened kell. Megléphették volna ezt anno egy IE6 hack-mentes Clearboxszal, ahogy meglépte a Google a GMail esetében. Önmagában annak hirdetése, hogy a böngésződ elavult, frissíts a következő verzióra, szerintem kevés. Miért tenném, ha ugyanolyan jól megvagyok a régivel? Szeretném, hogy ne legyen igazam. (Friss: a Facebook csatlakozott a kampányhoz.)
■ Egyfelől mint fejlesztő – save a developer – én is várom, hogy az IE6 penetrációja olyan alacsony legyen, hogy ne kelljen vele érdemben foglalkozni, és a bugfixre pazarolt időt hasznosabban tudjam eltölteni. (Persze ez a lépés az IE7-hez szükséges hackeket ugyanúgy nem mellőzi, az igazi megváltás továbbra is az IE8. A jelenlegi állapotokhoz képest, mindenesetre.) Másfelől látogatóként nem értek vele egyet, miért ne használhatnám a böngészőmet a weblapok felkeresésére továbbra is, hiszen mindent meg tudok vele csinálni, amit szeretnék. (Arról nem beszélve, hogy ez a kezdeményezés továbbra is csak a tudatos látogatók, geekek körében terjed, őnekik pedig nem kell ezt az egészet amúgy sem magyarázni.)
Sokkal életszagúbb és járhatóbb út az, amikor a látogató belső késztetést érez arra, hogy frissítse a böngészőjét, esetleg egy másikat próbáljon ki, mert azzal jobb lesz a webezési élménye. Egy ilyen eset lehetne (és ez egyben szerintem a szolgálatók felelőssége), amikor az iWiW (neked Facebook) bevezet egy olyan funkciót, amelyet IE6-tal nem lehet teljes körűen élvezni. Csak akkor fog forogni a macskás képed, ha akarod. Ha akarod, akkor viszont frissítened kell. Megléphették volna ezt anno egy IE6 hack-mentes Clearboxszal, ahogy meglépte a Google a GMail esetében. Önmagában annak hirdetése, hogy a böngésződ elavult, frissíts a következő verzióra, szerintem kevés. Miért tenném, ha ugyanolyan jól megvagyok a régivel? Szeretném, hogy ne legyen igazam. (Friss: a Facebook csatlakozott a kampányhoz.)
a mi hibánk is
Új funkciók bevezetése ösztönözheti
Céges policy
Miért ne?
Pl. ki lehetne neki szolgálni stíluslap nélkül. Így (mert ugye jelentésteljes HTML-t írunk már mind, ugye?) a felhasználó ugyanúgy eléri a tartalmat, a fejlesztőnek pedig nem kell szívnia a CSS-hibákkal. Az ösztönzés pedig megfelelő mértékű.
nyomd le az ügyfél torkán
Nehéz
R=1
Számtalanszor találkozom olyannal, amikor mondja az illető, hogy küldd a freemailemre. Érdted, nem e-mail címemre, küldd a freemailemre. Ergó az e-mailezést azonosítja a freemail-lel. Fogalma sincsen róla, hogy van még kismillió e-mail szolgáltató vagy hogy saját domain alatt is levelezhetne, esetleg a freemail-es leveleit eltárolhatná pl. OE-ben, vagy TB-ben is.
Sajnos ilyen sz@r a helyzet, én legalábbis ezt tapasztalom. És ott sem jobb, ahol már évek óta neteznek (5+ év). Torrentezni tudnak (érdekes módon ezt meg tudják tanulni), de az alapvető dolgokkal nincsenek tisztában. Az ilyen ember csak azért használ FF-ot, mert feltelepítem a gépére és beállítom elsődleges böngészőnek (meg update-elem az IE-t, szóval nála már biztosan nem lesz 6-os IE).
Belső késztetés
Örülök, hogy kötekedési
Amikor valaki azt mondja, hogy küldd a freemailemre, az egyáltalán nem azt jelenti, hogy nem tud különbséget tenni email és freemail között. Még akkor sem, ha igét képez vele, hiszen sokan mondjuk, hogy gmailezünk. Ugyanakkor az azonosítással sincs önmagában semmi gond, hiszen te is megteszed ezt, amikor azt mondod, hogy guglizol, és egy váratlan pillanatban ez akár be is kerülhet az oxford szótárába. És az is előfordulhat, hogy a szolgáltató megnevezésével releváns információt közöl (vagy több fiókja van, vagy csak emlékezteti a másikat az email-címe egy részére).
Egyszóval ezek nyelvhasználni/nyelvi jelenségek, hétköznapi metonímia, semmi közük a köz IT-műveltségéhez.
De ha már IT-műveltségről van szó, ott sem értem, hol és mi baj lenne. Van egy adott helyzet, ebből kell élni. Te sem értesz mindenhez. Ha anyukád/barátnőd stb. kicsit is jobban tisztában lenne az "alapvető dolgokkal", lehet, hogy nem tudna ilyen jól főzni. Az, hogy valaki a torrentet tudja kezelni, de mondjuk nem tudja, mi az, hogy emailkliens vagy más "alapvető" dolgok, az egy nagyon hasznos szelekciós képesség, amit te is nap mint nap használsz.
Az eredeti kérdéshez. Ez egy olyan helyzet, amikor a piac önszabályozó mechanizmusa beragad. Az ügyfél érdeke, hogy a lap megjelenjen, ha megjelenik, a böngésző lassabban avul el. A fejlesztő érdeke, hogy a böngésző elavuljon, de érdeke az ügyfél kiszolgálása is. Ugyanakkor hosszabb távon mindenkinek érdeke a váltás.
Ilyenkor az érdekütközés elszenvedői elkezdenek informális eszközökhöz nyúlni a hosszabb távú érdekért: kampányok, tüntetések, biciklis felvonulás, élőlánc, tévéostrom.
Kötekedés
két autószerelő
Kresz oktatás
Mire valakinek jogosítványa lesz, legalább hall elméleti dolgokról. De az internetezők sajnos nincsenek tisztában az alapvető elméleti dolgokkal. Sokan még a számítógépet sem tudják üzembiztosan használni, de már neteznek.
Amiről én beszélek az egyfajta IT analfabétizmus, ami a környezetem alapján valós jelenség.
(Amikor egy számtech tanfolyamot elvégzett hölgyemény nem érti mi az, hogy mentse el a Word dokumentumot, amin dolgozott, addig miről beszélünk?!).
gyakorlat
Rossz példa
Az pedig, hogy valami le van írva a KRESZ-ben, de az utakon lévők nagyja mégsem tud róla (gyalogos elsőbbsége a zebrán, hm?) az szégyen, és a legkevésbé sem érv. Sajnos a számítógéphez nem kell jogosítvány, de legalább az oktatást vennék komolyan. Mellesleg a számítógépes alapismeretek miért nem követelmények a munkahelyeken?
mi az alap?
Lehetőségek
Ki használ még könyvjelzőt? :-O
De most tényleg, azt hiszed elmentettél valamit. 2 év múlva (nem is sok idő) elő akarod venni, és a domain már rég megszűnt, vagy áttértek valami forradalmian új weblapmotorra, és a régi linkek már nem élnek.
Vagy vehetjük az ind*x.hu-t példának, ahol a cikkek kikerülésük után(!) 4-5 revízión is átesnek.
A scrapbook egyszerű, mert azt menti el, amit épp abban a pillanatban látok, nem kell nevet adni, csak mentegetem, aztán ha több időm van rendszerezem, selejtezem, vagy csak beteszem egy eddigi_090309 mappába az összeset;)
A könyvjelzőzés egy hamvában holt 5let.
Off-topic
Cikkhez kapcsolódik vagy sem?
(Ha másnak kell eldöntenie helyettem, hogy mi az offtopik, akkor kár felesleges munkával terhelni. Kösz, hogy szóltál, nem is zavarok tovább.)
Nem köll megsértődni, kend!
De hogy ne érje szó a ház elejét, "onTopikká" teszem ezt a hozzászólást: Ha a microsoft meg tudná oldani, hogy rendszergazdai jogosultság nélkül is tudna upgrade-elődni az IE, akkor talán nem lenne akkora téma az ilyesmi.
Mert ugye most az a kifogás-nyafogás tárgya, hogy sok a nagy cég, így sok a kliens gép és nem fognak végigmenni egyesével rajtuk, hogy csak mert hát na.
Vagy csak szimplán tudják, hogy az elavult intranetjük ott pusztulna meg egy újabb verziójú IE alatt, és sóherek a magunkfajtáknak pénzt adni, hogy fejlavítsuk a kódot :P
Oktatás
Most van elterjedőben az asztal...
Bocsi, ha egy kicsit negatívan állok hozzá a dologhoz, jómagam is számítástechnika tanári diplomával rendelkezem (bár nem tanítom, programozok inkább :-)).
Nyilván teljesen igazad van az informatikai analfabetizmus terén, de szörnyűnek tartom, hogy mindenkiből már az általánosban majdhogynem profi informatikust akarunk faragni.
Legyenek meg az alapok, és ha akarja (mert úgy érzi megy neki) bővítse tovább. Sajnos szerintem ez az informatika -eröltetés (hasonlóan az angol-vagy bármely nyelv- erőltetéssel) épp az ellenkező hatást váltja ki, ahogy azt az élő példák is mutatják.
Arról meg nem is akarok beszélni, hogy integrálunk világnak (mármint az oktatásban) és ennek bizony a tanárok látják a következményeit, akik inkább játszatják a gyereket, mert akkor legalább csöndben van, és nyugton ül. A jó képességűek meg majd ellesznek valahogy. Ezt nem folytatom, mert ez nem pedagógiai fórum (szerencsére!):-)
Reality check?
Hát, ha nem gyakorolod a szakmád, akkor a fentiekkel együtt azt kell mondjam, hogy nagyobb tapasztalatom van az informatika oktatás terén, végülis részt vettem benne 12 éven át, és tágra nyílt szemekkel, pislogva is csak alig, próbálok rájönni, mit érthetsz a profi informatikusok képzésére irányuló erőfeszítéseken. Ugyanis olyannal már találkoztam, hogy egy végzős diák nem tudja mi a különbség mappa és fájl között, olyannal azonban még nem, hogy valakinek harmadikban nyolcbites assemblyt próbáltak volna oktatni.
Arányok...
Engem igazán ez a mondatod döbbentett meg:
Milyen jogon döntsük mi el (mert mi az informatikát szeretjük és tanítjuk és valamilyen szinten értjük-átlátjuk), hogy mi az a tudásszint amit ismernie és használnia kell majd az életben az informatika terén. Azért mert most a számítógépes dolgokról szól minden, nem szabad(na) szerintem kiemelt tantárgyként kezelni, és leírni azokat, akik nem ismerik, nem érdekli őket, sőt (hűha!) nem szeretik! Biztosan volt olyan tantárgyad anno, amit ki nem állhattál (nekem a történelem) és ma nem is nagyon használod (én legalábbis nem). Mégis jelesre érettségiztem belőle, és a töritanárom a banketten mosolyogva mondta, hogy nem szólt bele, de 100 éveket tévedtem. Ha akkor megbuktat, ki tudja eljutok -e idáig.
Aki az infóval akar foglalkozni, úgyis rászánja az időt, és ha jó, befut. Ez pedig nem az iskolában dől el. A jó iskola kikristályosítja, irányba állítja azt a folyamatot, ami akkor kezdődött mikor a c64 előtt vártuk a kazetta betöltődését, majd impossible missiont játszottunk az első PC-nk fekete-sárga monitorján, a haverokkal LAN partykat csaptunk, és csereberéltük a videokártyát meg pingeltük a hálózatot, a 2000-et váltotta az xp a kólát meg a sör. A 1.5 éves fiam beül az ölembe és (nem először) létrehoz egy névtelen mappát Ubuntu alatt.
Gondolom neked is vannak hasonló élményeid. Nos ennek fényében szerinted mindenkinek az életét ilyen szinten áthatja (át kell hogy hassa) az informatika?
Buktatás
A számítógép használata ma már tényleg majdnem olyan, mint az írástudás, nem hiszem, hogy csak túl lenne pörgetve a dolog.
Ami pedig azt illeti, nagyon rühelltem a kémiát, de sok kilobyte-nyi anyagot be kellett belőle biflázzak, vessük össze vele az informatika órát…
Off-topic
gracefully degrade
Persze ehhez hozzátartozik hogy sok helyen nincs is semmiféle szolgáltatás aminél extrák vannak. A mi oldalunkról egyszerűen arról van szó, hogy a fenének sincs kedve plusz órákat azzal ügyködni, hogy az IE is megegye ugyanazt a css-t és ne essen szét az oldal, de muszáj. Szóval tényleg két oldala van a dolognak, de sajnos még az a rész is problematikus, hogy az oldal nagyjából éljen IE6-tal.
Hogyan bírjuk rá a felhasználót a váltásra?
Másrészt - egységsugarú user? Ha abból élsz, hogy az üzleti partnereidet a lehető legmagasabb színvonalú szolgáltatásban stb. részesítsd, akkor teljesen jogosulatlan ez a lesajnáló mód. Ha nem tetszik az ügyfél hozzáállása, akkor küldd el máshoz, ez sokkal korrektebb és számodra is kényelmesebb, mint a háta mögött puffogni.
Lehet, hogy butaság, amit mondok, de az ügyfélkapcsolatban akkor is van némi mediáció és oktatás, ha a partner felkészült, hát még akkor, amikor kezdő userről van szó, és azt hiszem, hogy némi oktatás bele kell férjen az ügyfélkapcsolatba.
Lesajnálás
Az autószerelő is erősen lesajnálóvá válna a harmadik ügyfél után, akinek el kell magyarázza, hogy kell bekapcsolni a fűtést.
belső késztetés vs külső késztetés
miért érezne ha nem "érezteti" vele senki? Ahogy fentebb is írják a felelőség a webfejlesztőké. Itt nem az amatőrökre gondolok, mint pl. én is vagyok (nekem ez csak hobbim, nem ebből élek), hanem akinek a kisujjában van minden hack, ami ahhoz kell, hogy az IE6 is "megtudjon" jeleníteni olyan apró de praktikus dolgokat, mint a position:fixed, félig átlátszó képek, stb.
Nekem az első meztelenkedés után támadt az az ötletem, hogy bannolni kéne az IE6-ot. De csak a böngészőt és nem azt, aki azt használ. Annak idején fel is dobtam és KGYT-től érkezett egy olyan megoldás, ami csak a 6-ost fosztja meg a CSS-től. Ehhez persze elengedhetetlen, hogy mind szemantika, mind hozzáférhetőség terén perfetto legyen. Ez a sokk (amikor fehér alapon fekete betűket lát pl. 2009-ben az "interneten") sztem megfelelő késztetés lenne, ami nézőpont kérdése, hogy külső-e, vagy belső.
Ebbe a témába viszont nem fér bele az üzletpolitika. Ugye senki nem fog hősködni, hogy én nem csinálok olyant ami crossbrowser ha egyszer ebből él. Viszont manapság majdnem minden fejlesztőnek van saját oldala (blog, stb) ahol ha másból nem hát önérzetből megtehetné és a "sok kicsi" elv be szokott jönni, amíg a nagyokra (szolgáltatókra) várunk.
ui: boccs az ismétlésért, de mikor elkezdtem képernyőre önteni a gondolataimat még csak 4 poszt volt látható :)
Get Pro
Kényszer, és nem késztetés
Jogosan?
Te vagy a "gyártó"
Légy ügyes
"Csalnék"
Duma
"Csalnék II"
Hát
Be kell árazni
Sok szerencsét
+1
viszont olyat csináltam már hogy előre elmagyaráztam hogy ie6-ban lehetnek apró szépséghibák, mivel 10 éves a program. elfogadták. lettek is hibák. :)
kompatibilitási pakk
Az ügyfél vegyen külön IE6 kompatibilitási pakkot! :D
Több munka, hogy abban is jó legyen -> több áram, mert tovább tart megcsinálni -> több környezetszennyezés
Le a kétütemű böngészőkkel! Szennyezik a környezetet! :)
xp
xp túl jó lett, most billék is fogják a fejüket hogy miként vegyék rá az egyszeri usert a váltásra. Vistával fürdés volt. xpnek még van 4-5 éve.
jquery
És fut is...
Azon gondolkoztam...
Sajnos eléggé sok embernek!
juteszembe iwiw
Tipp?
iWiW fejlesztőknek írj
Win2000 miatt...
Van ennek az egész témának
Adott egy helyzet, miszerint van X böngészőnk, amikből az egyik nagyon kilóg, egy másik kevésbé, a többi úgy ahogy elvan kisebb ingadozással.
Őszintén nem tudom, hogy a sitebuildereknek általában milyen szokott lenni erre a helyzetre a metodológiai válasza, nekem az a tapasztalatom, hogy semmilyen. Felépítik a szájtot egy böngészőben nézve, ez mondjuk az FF, és miután kész az egész, megnyitják IE-ben, és kétségbeesnek. Hát ez kérem amatörizmus. Elismerem, hogy az IE lemaradt, hogy többletmunkát okoz, azt viszont nem ismerem el, hogy ez a rinyálás körülötte jogos (nem sorolok mindent a rinyálás kategóriába, de van egy nagy adag rinyálás). Azt a többletmunkát normális munkamódszerrel minimalizálni lehet, és elég jól kalkulálható.
Olyan egyszerű, meg kell nyitni az összes böngészőt, és az ablakokat úgy méretezni, hogy a viewportok azonos helyen, azonos szélességben legyenek (a szélesség nem fontos annyira, ideiglenesen a rugalmas szélességű oldalak body-ját is fixre lehet állítani). (Ezt windowsban elég egyszerű megtenni, feltételezem, más desktopokon sem okozhat gondot.) Aztán szépen csinálni a layoutot, és a kritikus pontokon rendszeresen csekkolni a böngészőket. Nem kell minden egyes változtatásnál, lehet érezni, mikor kell.
(Egyébként ha valakinek van ötlete ilyesmivel kapcsolatban, megoszthatnánk egymással új topikban.)
Azért mondtam ezt el, mert én azt érzékelem, hogy ahelyett, hogy ez a helyzet körültekintőbb munkamódszert váltott volna ki a tisztelt iparosmunkás-társadalomból, ami egyébként IE nélkül sem volna olyan ártalmas dolog, az említett könnyebbik utat választották, a hangos szenvedést.
Így van
Szóval egy megrendelés esetén a valóságra fejlesztünk, nem pedig a szabványoknak. Még akkor is, ha a valóság fáj. (Az más kérdés, hogy esetleg még közben a szabványokhoz is megpróbálunk alkalmazkodni, mert az biztos jó.)
Azon most nem akarok vitába bocsátkozni, hogy megpróbálod eladni a megrendelőnek, hogy nem is kell ez az IE6. Komolyabb megrendelő ilyenkor kiröhög. És még néhány évig ez sajnos így lesz, de manapság tutibiztos így van. Itt most nyilván nem LAN-on és egyéb kontrollált környezetből elérhető belső nyilvántartás jellegű webalkalmazásokra gondolok, hanem olyan website-okra, amelyeket a publikumnak szánnak. És utóbbiból azért sokkal-sokkal több van.
A valóságra való fejlesztésre nyilván a legjobb módszer az, ha a fejlesztés során eleve figyelmbe vesszük, hogy igenis kell olyan elavult böngészőkön működnie, mint pl. IE6. Tehát fejlesztés közben is kipróbáljuk az oldalt. Sőt, tapasztalt webfejlesztőként esetleg eleve olyan megoldásokat alkalmazunk, amelyekről tudjuk, hogy IE6 esetén is jól fognak működni. Egy bizonyos tapasztalattal az IE6 bugok nagy részét eleve elkerüli a jó fejlesztő, nem pedig a végén próbálkozik 5x annyi munkaórával kijavítani a bugokat.
De türelem, már csak 3-4 év, és talán tényleg lezárhatjuk ezt a témát. :)