Firebug 0.3
Nem is olyan rég, február elején lelkendeztem már a Firebug kiterjesztésről, nos, nem tudom megállni, hogy megint ezt tegyem. Megjelent belőle az új, 0.3-as verzió, a korábbihoz képest is rengeteg újdonsággal. Aki nem tudná, a Firebug egy olyan Firefox kiterjesztés, ami a webes fejlesztéseinkben tud nekünk segíteni. Fél percig csak pislogtam az újdonságokon.
A Firebug (Firefox) kiterjesztés 0.3-as verziójáról, az újdonságokról és több tippről Joe Hewitt blogjában olvashatunk. Arra most nem vállalkoznék, hogy összefoglaljam milyen új lehetőségeink vannak, inkább álljon csak itt egy hozzávetőleges összefoglaló. Érdemes lehet elolvasni korábbi bejegyzésemet is.
Kezdjük a beépített "Inspector"-ral, mely az aktuális forrás, stílusok, oldalelhelyezkedési tulajdonságok, események áttekintését teszi lehetővé. Az "Inspect" gomb megnyomásával az egeret az oldal felett mozgatva a HTML forrásban mindig kijelölésre kerül a kurzor alatt levő oldalelem - illetve megnézhetőek az elem más tulajdonságai is.
Egy másik kiválóan használható lehetőség a konzol. JavaScript parancsokat adhatunk ki, illetve a visszakapott eredményt tekinthetjük át az éppen vizsgált oldalon. Az egérrel kiválasztott elemet a
Az újabb operációs rendszerekből ismert gyorskereséshez hasonló kis keresőablak is rendelkezésünkre áll. Ebbe beleírva egy HTML elem nevét - még pontosabban valamilyen CSS kiválasztót, az elemek listája azokra az elemekre szűkül (az oldal összes password beviteli eleme?, az összes adott osztályú elem?).
De nem ragozom tovább (pedig lenne még mit mondani) - egyszerűen kötelező ezt a kiterjesztést feltennie mindenkinek - és megnézni a lehetőségeket -, aki viszonylag összetettebb oldalakat fejleszt. Akár a HTML-t, akár a CSS-t, akár a JavaScript-et, akár az XMLHTTPRequest kommunikációt szeretné átlátni, a Firebug mindenesként sokkal hatékonyabbá fogja tenni a munkáját.
■ A Firebug (Firefox) kiterjesztés 0.3-as verziójáról, az újdonságokról és több tippről Joe Hewitt blogjában olvashatunk. Arra most nem vállalkoznék, hogy összefoglaljam milyen új lehetőségeink vannak, inkább álljon csak itt egy hozzávetőleges összefoglaló. Érdemes lehet elolvasni korábbi bejegyzésemet is.
HTML forrás nézet
konzol
$0
változóban érhetjük el, de a régebben kiválasztottak is rendelkezésünkre állnak $1..$n
formában megcímezve azokat.Kereső
De nem ragozom tovább (pedig lenne még mit mondani) - egyszerűen kötelező ezt a kiterjesztést feltennie mindenkinek - és megnézni a lehetőségeket -, aki viszonylag összetettebb oldalakat fejleszt. Akár a HTML-t, akár a CSS-t, akár a JavaScript-et, akár az XMLHTTPRequest kommunikációt szeretné átlátni, a Firebug mindenesként sokkal hatékonyabbá fogja tenni a munkáját.
Hiba
pedig
Köszi
Hibás oldalak
Akkor ennek örömére...
:)
A Firebug szépsége
Bámulatos
Ma kért segítséget egy kollega, hogy valami nem jól jelenik meg neki firefoxban és nézzem már meg.
Nem kellett kódot túrni, csak elő a firebugot és a webtoolbar css editorát és máris láttam (és javítottam) a hibát. Ráadásul bonyolult táblázatos felépítés volt!
Lassan tényleg elmosódok a böngésző és a html szerkesztő közötti határ.
Kíváncsi vagyok mikor jut valakinek eszébe, hogy kód központú standalone editort írjon a Gecko-ra (xulrunner-re) ezekkel az eszközökkel megpakolva... (tudom van nvu)
xmlhttprequest
Felhő
Tenyleg nagyon jo.
IE Tab
Más rendermotor
<embed width="100%" height="100%" type="aplication/ietab" id="IETab"/>
így meg nem a Firefox kezeli le az oldal DOM fáját, úgy meg nem fogja a Firebug meglátni.
Régi változat
Nekem a 3.0 nagyon nem jött be, pont azokat a funkciókat nem találom, ami az előzőben tetszett. Például nekem tetszett, hogy visszaadta egy-egy kódrészlet kódját, most csak az egész fát látom. CSS nézetben is van nagyon sok minden, de szintén nem tetszik, hogy nem látom egyértelműen mi tartozik hozzá.
Hivatalos oldal