ugrás a tartalomhoz

Szöveg textúrázása CSS felhasználásával

Jano · 2005. Dec. 3. (Szo), 17.49
Mostanában az Ajax kapcsán mindenhol a JavaScript kap nagy hangsúlyt, pedig CSS területén is vannak új ötletek. A Khmerang.com készítője blog bejegyzéseinek címeit dobta fel, pontosabban kissé elkopott hatást varázsolt a betűkre. A technika nagyon cseles és egyben pofon egyszerű is. Az egyik "szöveget képre cserélő" módszert alkalmazza, de pont annak hátrányát használja ki: a textúrát jelentő takaró kép részben átlátszó.

Az alapvető képcsere technika lényege, hogy a kódban a szöveg mellett egy üres span elem van. Ennek a span elemnek megadjuk háttérként a képet, amire a szöveget szeretnénk cserélni és a szöveg fölé pozicionáljuk, hogy azt teljesen eltakarja. Ennek hátránya (a plusz egy HTML elemen kívül), hogy részben-átlátszó képeket nem használhatunk, mert az eltakarandó szöveg darabjai előbukkannának.

Ebben az esetben ez a tulajdonság éppen jól jön. A takaró képen beszínezünk a szöveg hátteréhez passzoló színnel pixeleket, a többi részt pedig átlátszónak hagyjuk. A beszínezett részek alkotják a textúrát, mintha azokon a helyeken a betűk megkoptak volna.

Fontos hangsúlyozni, hogy a betűk maguk nem a kép részei, így kereshetők, elérhetők, átméretezhetők maradtak! Egyedül a kijelölés nem megy a betakaró kép miatt.
 
1

Hűűű

Bártházi András · 2005. Dec. 3. (Szo), 17.58
Elég jól néz ki! :)

-boogie-
2

Rossz szerkesztés

Jano · 2005. Dec. 3. (Szo), 19.01
A szerkesztő aki belenyúlt a hírbe kicsit félre értetővé tette a második bejegyzést. Ott az EREDETI képcsere technikáról írtam és az apró csavart hagytam a 3. bekezdésre. (Lehet én megfogalmazásom se volt egyértelmű.)

A technikán kívűl azt is szerettem volna kicsit belecsempészni a cikkbe, hogy ami egy esetben hátrány az más esetben lehet előny. CSS-sel kapcsolatban nekem ugyanis az a tapasztalatom, hogy az emberek a pontos specifikáció olvasás helyett szeretik saját elképzeléseikkel felruházni az egyes tulajdonságokat pusztán azok - beszédes - nevei alapján. Aztán amikor kiderül, hogy nem is úgy mükődik akkor korlátozva érzik magukat és esetleg a CSS-t hibáztatják, a CSS értemezés hátrányait látják a saját értelmezésükkel szemben.

A CSS igazából nagyon körültekintően megfogalmazott szabvány, bár sok erre épülő trükkre biztos, hogy a megalkotóik se gondoltak.
7

javítva

Hojtsy Gábor · 2005. Dec. 4. (V), 18.10
Valóban, rosszul szerkesztettem, korrigáltam a hibát, és pár szóismétlést is javítottam.
8

:)

Jano · 2005. Dec. 4. (V), 19.20
Koszi. A stílus korrekciót is.
3

Szöveg nem kiválasztható...

janoszen · 2005. Dec. 3. (Szo), 20.22
Mint a képcserélős CSS trükköknél, a szöveg csak úgy választható ki, ha a szövegrész előtt kezdjük a kiválasztást és utána hagyjuk abba.
4

Kivéve Firefoxba

attlad · 2005. Dec. 3. (Szo), 20.26
Firefox meg Mozilla tud olyat régóta, hogy F7-et nyomsz, akkor a kurzorral "mászkálhatsz" az aktuális oldalon.

Attila
5

bibi

Anonymous · 2005. Dec. 4. (V), 01.18
jopofa, csak annyi a hibaja,h a maskolo kep 100% szeles ezaltal a hatteren latszanak a darabok a szoveg elott-utan! :) de amugy tenyleg marhajo!

domi
6

Óriási!

Dualon · 2005. Dec. 4. (V), 04.03
Eszméletlen jó ez a megoldás! Eddig spéci, dinamikus címszövegekre a legkézenfekvőbbnek a szerver oldali képgenerálást tartottam, de ez... ááá... :D

Dúalon
http://e-arc.hu/
9

coincidence

gerzson · 2005. Dec. 6. (K), 14.54
Nem hiszem el, ha ma reggel nem valami ilyesmi jutott eszembe pont a villamoson! Én attól vagyok olyan lelkes, h. nekem is eszembe jutott...
testing can reveal the presence of errors, but never their absence. - Edsger Dijkstra