A websocket vajon mi? :)
Szóval mi is ez tulajdonképp?
O.K., addig tiszta, hogy egy kétirányú/duplex kommunikációra alkalmas eszköz.
De mitől "web"?
Amit eddig láttam belőle, annak alapján ugyanolyannak tűnik, mint bármely más socketes kommunikáció.
ui: ha a cím ismerős lenne valahonnan... https://www.youtube.com/watch?v=6aabdiJkxcw (de óvatosan, a megnyitás agykárosodást okozhat! ;) )
■ O.K., addig tiszta, hogy egy kétirányú/duplex kommunikációra alkalmas eszköz.
De mitől "web"?
Amit eddig láttam belőle, annak alapján ugyanolyannak tűnik, mint bármely más socketes kommunikáció.
ui: ha a cím ismerős lenne valahonnan... https://www.youtube.com/watch?v=6aabdiJkxcw (de óvatosan, a megnyitás agykárosodást okozhat! ;) )
Websocket
Nem pont erre gondoltam, ez
Próbálom másképp, bár ez sem biztos, hogy közelebb visz: alapjáraton socket alapú kommunikáció felületes megfogalmazásban kb. annyit jelent, hogy a szerver megnyit egy tcp/udp portot vagy unix socketet, a kliens csatlakozik hozzá, majd ezen át elkezdenek kommunikálni, tetszőleges "nyelven".
Itt is ez van, csak a böngészők fel vannak készítve rá és pl. JS használatával gyakorlatilag ugyanezt a kommunikációt teszik lehetővé? Vagy van valami saját protokoll aminek meg kell felelni, ha websocketen próbálok társalogni a szerverrel?
Netán a http/https felett működik?
Ha egy oldalt https-n nyitok meg, akkor az így letöltött oldal javascriptjei egyértelműen SSL-t használnak websocketen is? Vagy az totál független tőle?
Nézegettem minta programokat, wikit, de valahogy nem áll össze a kép.
Nem HTTPn keresztül működik
https://en.wikipedia.org/wiki/WebSocket
https://tools.ietf.org/html/rfc6455
handshake vagymi az még http, nem?
Amennyire értem a wikit,
Mondjuk ezt is egyre nehezebben tudom megemészteni: van valami kapocs a http session és a websocketes kommunikáció között? (magyarán: az adott ws kommunikációnál a szerver mindig biztos lehet abban, hogy a kliense valóban az, akinek mondja magát? - már olyan szinten, ahogy pl. http esetén a session cookie-k alapján azonosítja)
This can be done in a variety
Since you cannot customize WebSocket headers from JavaScript, you’re limited to the “implicit” auth (i.e. Basic or cookies) that’s sent from the browser. Further, it’s common to have the server that handles WebSockets be completely separate from the one handling “normal” HTTP requests. This can make shared authorization headers difficult or impossible.
...
https://devcenter.heroku.com/articles/websocket-security#authentication-authorization
A wikinek lehet még hinni?
Átfutottam rajta pár napja, de ősi böngésző verziókat emleget a magyar és az angol is, emiatt hagytam is a fenébe, mondván, elavult infókat tartalmaz.
O.K., valami halovány
(nem tudom, mennyire közismert, hogy a pythonra vagyok rákattanva, ami azért elég távol áll a javascripttől és php-tól)
Viszont most ott tartok, ahonnan indultam (ami kimaradt a nyitó hozzászólásból egyébként), hogy akkor ez most végül is miért lenne jó nekem a unix socket helyett?
Nem vagyok kötve sem web szerverhez, sem webes kliensekhez, ennek ellenére valaki (már meg nem mondom, hogy hol :( ) azt javasolta, hogy hagyjam a fenébe a normál socketeket, használjam ezt.
De mi előnyöm származik a használatából, ha olyasmire használom, amihez nem kell webes kliensből hozzáférni?
ui: bocs, ha fárasztóak a kérdéseim, egyre nehezebben olvasok sajnos - egy-két soros üzenetekkel még nincs gond, de hosszabb doksikkal már nem nagyon boldogulok még magyarul sem.
Ha nem kell webes kliens,
Webes kliens nem kell.