Új webfejlesztő közösségi oldal létrehozása - első megbeszélés
Mivel a weblabor halott, felmerült, hogy készíteni kéne egy új helyet, ahol a szakma találkozhat. Erre szükség van, mert egyrészt kevesen vagyunk, az önálló blogokon megosztott tartalmak nem jutnak el mindenkihez, nincs vita, amivel előrébb lehet vinni a fejlődést, a népszerű médiumok (facebook, twitter) jellegükből adódóan pedig alkalmatlanok erre a feladatra.
Ezért szükséges az oldal elkészítése, amihez minden segítő kéz elkél. Ki kell találni a nevet, a struktúrát, a szerkesztési elveket.
Aki el tud jönni a megbeszélésekre, részt vehet benne, és alakíthatja a magyar nyelvű szakma sorsát.
Az első találkozó időpontja a 2017. június 24-ei hétvégére esik, pontosítás és helyszín később lesz. Jelentkezni a Facebook-on lehet, ugyanitt döntjük el az egyéb részleteket is.
■ Ezért szükséges az oldal elkészítése, amihez minden segítő kéz elkél. Ki kell találni a nevet, a struktúrát, a szerkesztési elveket.
Aki el tud jönni a megbeszélésekre, részt vehet benne, és alakíthatja a magyar nyelvű szakma sorsát.
Az első találkozó időpontja a 2017. június 24-ei hétvégére esik, pontosítás és helyszín később lesz. Jelentkezni a Facebook-on lehet, ugyanitt döntjük el az egyéb részleteket is.
LIKE :)
Van egy oldal, amit János (is) csinál, nem biztos, hogy fejleszteni is kell hozzá. Felrázni, mozgatni a kollégákat annál inkább.
Mindenesetre üljünk össze és beszéljünk, lehetőleg mindenki számára hasznosan!
Futottak meg
Nekem szemely szerint az a gyanum hogy ebbol is egy "fogjuk meg es vigyetek" jellegu megmozdulas lesz, nem lesz aki tenyleges, minosegi tartalmat gyartson, anelkul meg nem nagyon lesz kozossegi kerekasztal sem.
Webert?
Egyetértek, és köszi. Ezért is mondtam, hogy nem feltétlenül új oldal kell...
Webert
Köszi!
Szívesen segítek én is, ahogy
De ezeknél még fontosabb lenne egy jó közösség építése. Régen ezért szerettem a weblabort. :)
Ui.: Gábor, ha szükségét érzed, az eseményhez szívesen felveszlek társszervezőnek. :)
Nem szükséges
Én ugyan nem tudok részt
Cikkek?
Hümm, ahogy elnézem álláshirdetés se került ki mostanában.
Úgy néz ki én sem tudok
Időpont, cím
Nekem jó
Mi
Segitseg
Persze
Skype
Több fej okosabb. :)
Nope
Tegnapi találkozóra nem
Röviden
Cél, hogy ISSN száma legyen az oldalnak.
Négy-öt stabil szerkesztőre/moderátorra lenne szükség az induláshoz.
Drukkolok és ha tudok
Tartalom?
Egyebkent segitek szivesen ha latom hogy tenyleg lesz belole valami, keressetek meg privatban.
Tartalom
- Eddig meglévő jó cikkek szerzőit jónak látom megkeresni a meglévő publikálása miatt, plusz hátha kedvet kapnak újra is (van pár kiszemelt áldozatom :-D )
- Ami nagyon fontos, és ez jelenti a stabil szerkesztőket: bármilyen megkeresésre 24 órán belül választ kell adni. Nyilván egy cikk nemigen kerül ki egy nap alatt, de ha beküldesz valamit, akkor kapj ennyi időn belül annyi választ, hogy "köszi, megkaptuk, kb ekkorra tudjuk átnézni". Egy hirdetés pedig simán eldől 24 órán belül, hogy kint van vagy nincs, és erről is értesüljön a "gazdája".
Azt gondolom, hogy egy ilyen oldal (és szinte bármilyen hasonló) működése leginkább azon múlik, hogy a látogatók, felhasználók azt látják-e, hogy működik. Ha beküldesz valamit, és még azt se "mondják", hogy "ezt lesz@rjuk, nem kell", csak eltűnik a kukában, akkor nyilván halott az oldal...
Természetesen a komoly cikkeknek is a WL-hez hasonlítva tornádó sebességgel ki kell kerülni, ha esetleg javítani való van rajta, akkor annak ideje a szerzőn múljon, ne a szerkesztőkön.
Kb ezek a célok, ezért is kell 4-5 stabil szerkesztő; szerintem akkor van értelme, ha ez a 24 óra teljesíthető folyamatosan. Ez vonzani fogja a cikkírókat is (ha meg nem, akkor jön a savanyúcukor - bármi más, de ha már van az oldal mögött egy kis stáb, akkor könnyebb ilyesmit is bevetni).
Szerintem érdemes lehet
Nyilván,
OK
Bp
Julius
Mi a cél?
2017-et írunk, aki akar magának infókat, megszerzi angolul. Magyar cikkek? Kinek, de tényleg, kinek? Kezdőknek, haladóknak, vérprofiknak?
A Weblabor név, régebben már említettem, hogy egy labort kívánt volna meg, ami úgy működik webes fronton, mint az egyetemek laborjai. Óriási hiba volt ezt a vonalat elengedni, sőt, meg sem valósítani. Mára talán már nincsen értelme ilyenben gondolkodni.
Fórumozgatni akartok. Valóban akartok?
Szóval szerintem el kellene engedni azt, amit tudni véltek a Weblaborról, hagyni a nosztalgiát, és őszintén kimondani, hogy mit akartok, az mit hoz nektek személyenként, és mit ad a közösségnek. És igen, mi a közösség, kikből áll?
Álljatok úgy a tervhez, mint egy business, és legyen az első lépés, hogy meghatározzátok a célközönséget, aztán a perszónákat, végül pedig gondoljátok át, hogy 2017-ben, a magyar webes szakmával kapcsolatban van-e még létjosultsága a dolognak.
Nem mondom, hogy nem lehet egy ilyen ötlet életképes, de ahhoz minimum az kellene, hogy valóban az egész magyar szakmát képviselje a dolog, egyesület kell mögé, hivatalos formátum, stb, stb. Innentől lesz komoly, innentől nem fogja ígérni senki, hogy csinálja, segít, aztán pont lesz@rja pár hét, vagy hónap után az egészet.
Továbbá 2017-ben azért nem ártana végre valamilyen formában tömöríteni a honi piac szereplőit, és a közreműködésükkel alkotni valamit, ami tényleg közösségi, összegfog, egységbe tömörít. Akár open source projectek közös futtatása, akár szakmai események szervezése, akár edukálás, stb, stb.
Szép volt, jó volt a Weblabor, de 2017-ben, már nem biztos, hogy van értelme egy ilyen iránynak, mármint webkikötőnek. Ennél már 10 évvel ezelőtt is sokkal többről, valódi és nagyságrendi közösségi, igazi on- és offline szakmai munkáról kellett volna szólnia a történetnek.
Magyar
Ékes példája ennek a magyarok által fejlesztett kód, ami inkább hunglish, mint english, és ezért is tartom hülyeségnek az angol nyelvű belsős fejlesztéseket honi cégeknél.
Ezért van szükség egy magyar fórumra.
Problema
Ami a hunglisht illeti, eleg komoly problema ha egy fejleszto nem beszel annyira angolul, hogy komplex magyarazatokat megertsen. Teljesen eselytelen, hogy meg csak megkozelitoleg is leforditsuk az osszes szakmai anyagot.
Ami a vitazast illeti, megint csak problemas, mert ha nemzetkozi projekten dolgozol, hogy a fenebe fogsz megbeszelni valamit a kollegakkal?
En mar talalkoztam olyan szerencsetlen ceggel, ahol a fejlesztok fele magyar volt, a masik fele szlovak, es egymas kozott nem angolul beszeltek. Sejtheted, hogy milyen volt a kommunikacio es megbeszeles: semmilyen. A legrosszabb az, hogy belulrol ezt nem is lattak hogy problema.
En jelenleg egy orosszal, ket szerbbel, egy magyarral es ket amerikaival dolgozom egyutt, foldrajzilag kulonbozo helyszineken. Egyre kevesebb a nem nemzetkozi projekt, plane ha kivesszuk a weblapgyaros es kulimunkas projekteket. Sztem inkabb az angol oktatason kellene csiszolni, ha valamin akarunk.
Lehet
Szerintem ezért van szükség magyar nyelvű fórumra. Ráadásul az csak egy dolog, hogy sokan értik az angolt, mert a szakirodalmat így olvassák, de amikor írni vagy beszélni kell, akkor már jelentős lemaradásban vannak.
Arról sem vagyok meggyőződve, hogy az angol a legmegfelelőbb a számítástechnika nyelvének. Például a kötött szórend miatt bizonyos finomságokat képtelenség angolul kifejezni, ezért többek közt a francia minden szempontból alkalmasabb diplomáciai célokra.
Boltba megyek.
Megyek boltba.
Más szórend, máris más többletjelentése van a két mondatnak.
Nyelv
Ez tokeletesen lenyegtelen, ha a tudas nincs meg magyarul. Es tok eselytelen, hogy meglegyen. A szakertelem nagy resze is angolul van meg, szoval ha kerdezel, akkor egy angol nyelvu forumon 1000x nagyobb eselyed van valaszt kapni mint egy magyar, nemet, vagy epp szlovak forumon. Kezdoknek lehet, hogy hasznos, de akkor kis orszag nyelvet beszelo szakemberkent eljutsz egy olyan pontra, ahol nem lesz meg az altalad kivant tudas veled azonos nyelvet beszelo ember fejeben aki eppen az altalad olvasott forumot bujja.
Ez a legnagyobb problema a nyelvoktatassal Magyarorszagon. Rengetegen probalnak meg forditva nyelvet beszelni, es ez nem mukodik. Ahhoz, hogy tenyleg beszelj egy nyelvet, nem forditani kell, hanem ha meghallod azt az idegen nyelvi szot, akkor a dolognak kell eszedbe jutni. Pl. ha meghallod vagy olvasod azt, hogy "table", nem forditod magyarra, hanem elkepzelsz egy asztalt. Nem olyan nehez, csak nem szotarat kellene bemagolni, hanem egesz mondatokat megtanulni.
Ra kellene jonni, hogy ez egy nagyon komoly piaci hatrany az illetonek es ra kene gyurni az angolra. MOST eppen ugy all a helyzet, hogy ha ossze tudsz lapatolni egy scriptet, akkor mar megkapod az atlagfizetes 2x-et, de semmi garancia nincs arra, hogy ez mindig igy lesz. Ha esetleg ugy alakul, hogy Magyarorszagon kevesebb projekt lesz valamilyen okbol kifolyolag, akkor angol nelkul lehet visszamenni a balettba ugralni, mert felig epkezlab beszelt angol nelkul meg Upworkon sem talalsz semmit.
1. Ez a vonat elment. 2. Az angolban rengeteg aprosag van amit stilisztikai celokra fel lehet hasznalni, csak epp sokan nem ismerik oket. A diplomaciai franciat is a hajadra kenheted, ha a felek csak eppen hogy beszelik a nyelvet.
Nem akarom vitatni a magyar nyelv stilisztikai szerepet, de ebben ez nem egy szepirodalmi vita. Itt egy szep leiras arrol, hogy mik nincsenek angolban: https://www.youtube.com/watch?v=QYlVJlmjLEc
A fenti peldadat veve, ezt angolban vagy hangsulyozassal oldanad meg, irasban nincs ra eszkoz. Mondatszerkesztessel viszont le tudod irni amit akarsz.
Off: durvabb nyelvek is vannak, pl poliszintetikusak: https://www.youtube.com/watch?v=xW4hI_METac
Labor
Egyébként én is pont a labor jelleget hiányolom, amikor együtt kotyvasztunk össze valamit (ami magyarként extrém nehéz, de nem lehetetlen).
Nem is lesz
Az egyutt osszekotyvasztasra meg azt mondom, hogy tartalmat sem sikerult osszekotyvasztani egyutt, nem hogy szoftvert. Nagyon szkeptikus vagyok hogy ebbol a projektbol lesz-e valami.
És ha az embernek magyar az
En ha nem magyarokkal kommunikalok, akkor angolul teszem, es akkor angolul is gondolkodok. Szakmai szoveg eseten pedig az angolt sokkal konnyebben megertem, mivel a szakkifejezesek egyebkent is angolul vannak, ha azokat leforditjak, sokszor elferditik az ertelmet.
Az (utolsó) angol tanárom egy
Munka közben, vagy munkával kapcsolatban én se magyarul gondolkodok. Pedig magyarul nyilván jobban tudok, mint angolul. Magyar kollégákkal meg magyar mondatokba szőtt angol kifejezésekben, félmondatokban kommunikálunk. Így a leghatékonyabb, még ha fura is. Adott esetben magyarul nehezebben jutnak eszembe dolgok, kifejezések. Érdekes dolog az emberi agy :)
Sok esetben nekem is az angol
Arról sem vagyok meggyőződve,
Elég messzire vezető téma, de az angolnál elképzelni se lehetne megfelelőbbet a számítástechnika nyelvére a formalitása miatt :) A prepozíciók tökéletesek formokra ("from:" / "to:" - sok szerencsét a magyarral), a programok meg kiolvashatók jól formált mondatokként. Próbálj meg egy jasmine-os pseudonatural assertion interface-t összerakni magyarral vagy franciával. Plusz nincsenek diakritikus jelek stb.
A "boltba megyek/megyek boltba" különbsége kontextus nélkül nem ad semmilyen többletjelentést, már azon kívül, hogy a második progresszív igeidő, az első meg vagy fókuszos vagy nem. Ezeket az angol is ki tudja fejezni. Semmi értelme ennek az anti-angol romanticizálásnak.
Az amúgy egy érdekes kérdés, hogy a magyar projektekkel mi legyen. Életemben egyszer voltam ilyen helyzetben, az ingatlan.com-nál, ahol a termék is magyar, így tehát a business terminológia is magyar, tehát dönteni kellett, hogy
valamilyen szinten mégis megjelenik a felület alatt a magyar (nem mint "magyar" státuszban, hanem mint termékzsargon), vagy angolra fordítjuk a zsargont, ami nem biztos, hogy felismerhető. A legacy kódjukban az előbbi megoldás volt, a refaktor projektben meg az utóbbi, de annak se volt tiszta érzete.
”Minden nemzet a maga nyelvén
Persze egy nemzetközi projektben nem lehet magyarul boldogulni, viszont minden szakkifejezést érdemes lefordítani magyarra valamilyen formában, és ezeket is jó ismerni. Én ebben bevallom hátrányban vagyok, a legtöbbjét csak angolul ismerem.
Ékes példája ennek a magyarok
Olyan meg lassan nem nagyon van, hogy angol. Munkában biztos legalábbis. Már inkább gyűjtő nyelv, mint önálló, mindenki máshogy beszéli. Azok is, akiknek az anyanyelve. Egy nemzetközi projecten teljesen elfelejtheted az oxfordi angolt. Nekem van angol, svájci, olasz, görög, román, ukrán, lengyel, kínai, magyar anyanyelvű a közvetlen csapatomban. Akikkel rendszeresen kommunikálni kell, azok meg ennél is több. Máshogy ismer dolgokat a business, máshogy a fejlesztés, ott még angol-angolt is kell fordítani.
A helyzet az, hogy egyre kevesebb a belső hazai fejlesztés, és még kevesebb lesz, mert simán lehet már nemzetközi projectet Magyarországról szervezni. A magyar megrendelői fizetési képesség meg nem versenyképes a nemzetközivel. Ezért ahol van rá képesség, ott próbálnak nyitni.
Nálunk pl nincs hazai megrendelésű project. Ezres nagyságrendű fejlesztői bázisú cégről beszélünk. És még van ilyen itthon egy pár...
Még valami: Olyan jó szakember nem létezik IT-ban, aki nem tud angolul dolgozni. Max jó alapokkal rendelkező, aki jóvá tud válni, ha megtanul angolul dolgozni.
Nyelvek
A magyar jobb agyféltekés nyelv, így nem csoda, hogy arányaiban az egyik legtöbb nagy koponyával rendelkező nemzet vagyunk (az más kérdés, hogy amilyen ostoba barom, individualista és irigy nép vagyunk, elüldöztük mindet). Elképzelhetőnek tartom, hogy bizonyos problémákat, algoritmusokat jobban meg lehetne oldani magyarul, mint angolul (ami bal agyféltekés, mint az indoárja nyelvcsalád többi tagja).
Ezért rossz ötletnek tartom, hogy a számítástechnika kizárólagos nyelvévé válik az angol, mert rendkívül sokat veszthetünk. Mint ahogy a világ is rengeteget veszt, ahogy a kis nyelvek kipusztulnak - a témát elég jól kifejtette Jared Diamond A világ tegnapig című könyvében.
Nem ismerem a cseh nyelvet,
A számítástechnikának mindig is az angol volt a nyelve, ez nincs változóban. Olvastam én is magyar szakkönyveket, tartalmakat. Itt-ott nehezen értem őket, mert megpróbálnak páran szakszavakat magyarra fordítani, és ott el is veszik a lényeg, amikor megpróbálja az ember általa ismert fogalmakhoz társítani azt a furcsaságot, amit olvas.
A magyar jobb agyféltekés
Ez egy ezoterikus marhaság. Nincs olyan, hogy egy nyelv akármilyen agyféltekés lenne :D
Magyar
Szóval én nem pártoskodok senki mellett vagy ellen, nem is (nagyon) érvelek, egyszerűen fogadjuk el, hogy én így érzem, szerintem így helyes.
Világos, hogy sok szakmai cikket fog (majd egyszer) angolul olvasni, de az _alapokat_ lényegesen könnyebb anyanyelven tanulni, pláne ha lehet választani, hogy anyanyelven vitatkozol - kérdezel, vagy nem, nyilván nem a nehezebb utat választod.
Ha odatéved életében először a 8 éves Pistike Miskolc mellől (Hirtelenemelkedő dűlő 9.), mert a haverokkal kitalálták, hogy "WEBLAP KELL" nekik, akkor őt sem akarom elriasztani, és főleg kedvet akarok adni a tanuláshoz, fejlődéshez.
Ha azt látja, hogy itt "ezek a penge csávók csak angolul írnak" - megy is a levesbe, pedig akár jó programozó is lehetne később.
Tehát számomra a magyar szakmai oldal nyelve is magyar.
Szakmai
Én nem tudok (néhány eröltetett tükörfordításon kívül) magyar megfelelőt a CPU-ra, az entity-re, a softlinkekre (puha kapcsolatok, bruhaha), a gridre, a clusterre (fürtök? rly?) stb.
Sztem érdemes lenne eldönteni, hogy miről és kinek szól ez az oldal:
- Kezdőknek?
- Haladóknak?
- Profiknak?
- Tartalomról?
- Beszélgetésről?
- Álláshirdetésekről?
Mert ezek mind-mind befolyásolják azt, hogy mi lesz belőle és ki fog ebben részt venni.
Számomra az a napnál is világosabb, hogy tartalomról nem szólhat, mert arra egyszerűen nincs elég jelentkező, volt több mint egy próbálkozás tartalom gyártására, mind itt, mind máshol.
Nekem az is elég világos, hogy ha csak kezdőknek szóló témák vannak, akkor a profi szakemberek unatkozni fognak, ugyanis ki a fenének van kedve csak és kizárólat teamspeak szervert PHP scripttel összebuherálni kívánó, ám egy épkézláb kérdést feltenni nem tudó kezdőkkel foglalkozni. (Tisztelet ugye a kivételnek.)
Azt is szeretném megemlíteni, hogy nem egy tanítványomat találtam itt a Weblaboron, tehát a fórum része koránt sem haszontalan, de egy tartalom nélküli, csak fórumról szóló oldal összerakása elég merész vállalkozás, ugyanis az egyik kicsit tojás vs. tyúk esete.
Vagyis azt kellene kitalálni, hogy mit fogunk pontosan csinálni, és ahhoz honnan lesz ember, mind fenntartani, mind résztvenni.
Ne már.. :)
...
- Haladóknak?
- Profiknak?
- Beszélgetésről?
- Álláshirdetésekről?
Én ezt csinálnám, a honnanra csak a magam egy személyében tudok válaszolni. Innen. 1 db. :) (Kell még legalább 4)
Akkor
Sztem sokat segitene, ha lenne mogotte legalabb onkoltsegi uzleti model, hogy legalabb az alapveto dolgokra legyen penz.
Mire kell pénz?
Mivel (technikailag) működő oldal(ak)ról beszélünk, nem érzem égető szükségét üzleti modelnek. Annál inkább kell min. 5 szerkesztő, akik nem csak névleg szerkesztők, hanem akarnak és tudnak is időt beletenni. Amíg nincs biztosítva bármilyen megkeresésre 24 órán belüli reakció, addig felesleges tartalomról meg minőségről beszélni.
Várom további legalább 4 ember konkrét jelentkezését, akik megfelelő szakmai szinten vannak, és legalább olyan elszántak, mint én.
Elsősorban időt és energiát kell bele tenni, nem pénzt.
(Nem tudom, hol merült fel, de a WL cikkekre is van - szerintem jó - ötletem.)
Pénz
Vagy kell pl arra, hogy legyen egy tisztességes, tapasztalt UX-es aki képes az oldal szerkezetét úgy összerakni, hogy azt öröm legyne olvasni. Mert egy Bootstrap témát összelapátolni bárki tud, de az jó eséllyel nem lesz hosszú szövegek olvasására túlzottan alkalmas. (A default Bootstrap nem az.)
Vagy hostolni kell az oldalt. Na nem 200 másik oldal mellett, hanem valami olyasmin amin kellően gyors lesz és öröm lesz oda járni.
Ez csak pár dolog amire kellhet pénz, és szerintem enélkül csak kicsit sárga... lesz.
+1, ezen kívül felhasználható
fejlesztési költség
Pénz
Jelen állapotában ebben a kezdeményezésben nem látom a struktúrát, csak azt hogy legyen valami. Én szívesen áldozok pénzt és időt egy jó projektre, de ez remélhetőleg eddig is világos volt. Amit cserébe kérek az az, hogy látszódjék, hogy van mögötte egy konkrét terv, és ennek a tervnek meg kell oldania a mostani oldallal kapcsolatos problémákat: honnan lesz rendszeres, jó minőségű, igényes tartalom és hogyan kerül hatékonyan és gyorsan beszerkesztésre.
Itt a gond
Ez teljesen igaz, és ez szerintem azért van, mert egyikünknek sincs elég ideje - energiája kitalálni (nem is egy embernek kéne, abból WL2 lenne). A magam részéről egyedül a hogyan kerül hatékonyan és gyorsan beszerkesztésre problémára van konkrét ötletem, de ehhez is megfelelő emberek kellenének. De legalább ennyit látok belőle.
Viszont ez önmagában édeskevés.
Fenti szálat látva már inkább azt mondom, hogy nem 5, hanem 10 jó képességű és tevékeny embernek kéne összedugni a fejét. Eddigegyidőben ketten tudtunk találkozni. Azt hiszem itt megfeneklett a dolog.. :(
Tehat
Lassú, szétfolyik
Nem-e?
A változatosság kedvéért ebben a projektben nem vagyok hajlandó a vezető, kezdeményező szerepet magamra vállalni, mert már futottunk ezzel pár kört és a végén mindig rám maradt a meló 80+%-a. Most tolom szépen a saját dolgaimat és ha látok egy épkézláb, összeszedett kezdeményezést, akkor fogok segíteni. Amíg ez viszont inkább arra fordítom a pénzemet és időmet, ahol utána van is belőle valami haszon.
Nem
Akkor
Én egyetértek, de
Mindehhez legalább valamennyire felkészült team kell, mert eddig is ötlete - kívánsága szinte mindenkinek van / volt, ám amikor megvalósítás - karbantartás - szabadidő kerül szóba, akkor nagy a hallgatás. Én pedig már nem vállalom be a 80+%-ot (volt már részem benne), és nem is tartom jónak, ha vmi így megy.
Tehát egyelőre kénytelen vagyok várni további lelkes csapattagokra.
Vezeto
(Hint: egyebkent ezt a kort mar lefutottuk, csak epp akkor sem volt senki aki megmondta volna hogy merre van az elore.)
Jogos
Sajnálom, de
1. Nem akarom én (egyedül) eldönteni, merre van az előre, kevésnek érzem magam hozzá.
2. Nincs eléggé biztos mennyiségű szabadidőm - energiám a szervezésre.
3. Jelenlegi helyzetben ha ezt bevállalnám, simán a 80+% szitu lenne belőle.
Fenti okoból azt hiszem ez most failed. :(
Haladóknak profi cikket
Tudnál pár oldalt mondani,
A kulturált moderáció már csak hab lenne a tortán (ellenpélda: stackexchange család).
Ui: erről a "magas minőségről" nem lehetne leszokni? Ez egy idióta, értelmetlen tükörfordítása a high quality-nek, ami inkább kiváló (minőséget) jelent.
Nekem az egyik legfontosabb
Ez utóbbi miatt is gondolom azt, hogy janoszen kérdésére nem jó a válasz. VAGY profiknak szóló közösség kell, VAGY nem profiknak szóló. Én nem hiszek abban, hogy a kettő egymás mellett elfér. Nem ismerek olyan helyet, ahol ez meglenne. Kivéve a bloghubok, de ott már a commentek színvonala nem is olyan erős.
Magas minőség. Eléggé be van épülve a magyar nyelvbe egy ideje. http://www.e-nyelv.hu/2010-02-02/magas-minosegu/ Magas beosztás, magas érték, magas színvonal, magas bér, ... Mind ilyenek.
Haladók
SELECT * INTO JSON
vagy valami hasonló NoSQL-es lekérdezésre, a frontend meg mindent valamilyen keretrendszerrel old meg.Ha a webes munka így nem áll másból, mint karok húzogatásából és gombok nyomogatásából, ha a profik azt mondják a kezdőknek, hogy azt csináld, amit a többiek, törekedj arra, hogy lecserélhető legyél, akkor miért lenne szükség haladó cikkekre? Hisz nem értik meg és nem is fognak a vázolt problémákkal találkozni, mert az innováció eltűnik.
Na ezt hívják trollkodásnak,
Hozzáállás
Mit és/vagy hogyan.
Látod HG pont ezért írták
Amit legutoljára mondtunk neked többen, hogy egy kezdőt a jelenleg keresett technológiák ignorálására buzdítani elég felelőtlen tanács, ugyanis most pont azok mentén fog tudni elhelyezkedni. Ez nem ellentétes azzal, hogy a nyelv alapjait tanulja meg. Anélkül meg se lehet valósítani :) Nagyjából a többi téma is pont ennek analógiájára lett megválaszolva: aki nem ismeri és érti az OOP-t, nem tud elhelyezkedni komoly helyre; aki nem hajlandó elfogadni miért jobb kliens oldalon tárolni kliens információt webalkalmazásokban, az szintén. Egyik sem azt jelenti, hogy csak azt, csak úgy. Bizonyos kontextusban viszont jelenleg ezek az optimális megoldások, és ez korántsem elhanyagolható. Ahogy írtam korábban, mindkét oldalt ismerni és érteni kell ahhoz, hogy valamiben kompetensen tudjon az ember vitázni.
100% egyetértek.
Értelmezés
Ezen tények alapján teljesen világos, hogy a fenti keretrendszerek használata kontraproduktív, mert az absztrakció miatt a fejlesztő mentesül attól, hogy átgondolja, mi hogyan működik.
2002 óta foglalkozom frontenddel, azon belül 2006 óta kliensoldali adattranszformációval, bőven van rálátásom a témára. Ennek eredménye az a felismerés, hogy teljesen mindegy, mennyire bonyolult egy felhasználói felület, a nyers adatok és a hozzá tartozó DOM fa között 1:1 kapcsolat van, azaz virtuális DOM nélkül, pusztán a megfelelő adatok elküldésével az oldal bármely része újragenerálható.
Ebből következik, hogy minden, a megjelenítéshez szükséges információ a sablonokban van, és az egész rendszer elkészíthető rendereléssel, eseménykezeléssel tíz kilobájtból, ami mellé csak egy ízlés szerinti sablonozó rendszert kell csapni, ami legrosszabb esetben pártíz kilobájtból kihozható.
Magáról a sablonozásról előbb-utóbb ki fog derülni, hogy funkcionálisan oldható meg a leghatékonyabban, azaz mindegyik rendszer ebbe az irányba fog elmenni, és szükségszerűen hasonlítani fognak egymásra. (Aztán persze rá is lehet jönni, hogy már szabvány is van rá tizennyolc éve.)
Ezzel szemben a jelenlegi rendszerek nem kompatibilisek, mindegyik más gyermekbetegséggel küzd, ha az egyiket használod, abból nem következik, hogy a másikkal is azonnal boldogulni fogsz.
Így üzleti szempontból teljesen irracionális a mostani helyzet, és csak azért működik, mert olyan óriási hiány van a szakmában, hogy erőből oldják meg a feladatot, mert megtehetik.
Nekem az is elég világos,
Itt nem azzal volt a gond,
1. Kétéves kommentre
2. Mindenkinek van facebookja? Nálam le van tiltva az összes ismert domainjük+regisztrálni sem tudok, mert a böngészőim le vannak tiltva, személyit, egyéb hivatalos iratot meg senkinek nem adok oda, ők meg azt követelnék. :D
Tisztában vagyok vele. Hát
Egyébként a fész teli van
De hajrá!
Prohardver... Prog.hu2 :D
Messze nem az, de mondjuk a
Színvonalában.Cenzúra
Cenzúra tekintetében.
(bár lehet, hogy Sting ma már kevésbé cenzúrázgat, mint anno :D)
Ha eddig valami gondom volt, itt sokszor kaptam rá választ, a stackexchange oldalain ritkábban, a prohardveren alig, a prog.hu-n meg nem emlékszem rá, hogy valaha is kaptam volna bármi érdemi segítséget.
Nekem fordítva van. Itt és
Wikipedián hol lehet
Mert a sorrend az általában google, doksi, fórum. De mostanában egyre kevésbé találok válaszokat.
És ha a doksi nem teljes, nem értem, nem látom át, akkor muszáj kérdezni.
Sehol, de mondjuk jó lenne.
Na jó részemről ennyire telt.
PH-n milyen néven? Mert ott
(Egyébként az nem fenyeget, hogy ott bárkit megkeressek, mert oda kizárólag azért jarok vissza, jogy az egyik cenzort megüsse a guta)
inf3rno
????? Itt mitől keresztelted
Itt mitől keresztelted át magad? Eredetileg itt is az voltál, nem??
Nincs titkosítva az oldal,
Ez már eldobható. Évek óta
Hol kéne beindulnia
Facebookon
És lett valami csoport?
Passz. Én nem férek hozzá a
Írtam levelet egy tucat
egy tucat ember
Próbáltalak megtalálni, de
Érdekes, hogy nem tudok angol
mother tongue...
az informatika nyelve az angol
Ezen tűnődtem én is. Nem szívesen mondom ki, de sok értelme nincsen.
Fórum
Blogmark
Azt lehet blogmarkok alatt is.
Új tartalomtípus
El tudom képzelni, mennyi ideje várhatott Ádám egyetlen kattintására, majd elfogyott a türelme.. :(
UPDATE:
Mondjuk a legfrissebb álláshirdetés (kínál) március végi.
Olvasom ezt a vergődést és
Mit szeretnétek?
A néhai weblabort feltámasztani? Van rá egy doboz söröm, hogy nem lesz belőle semmi. Igény sincs rá. Ezt utóbbit a magyar fórumok romjainak állapota alapján merem mondani.
Cikkeket alig olvasnak az emberek. Rövid kérdésre 100%-os megoldást várnak, plusz flame. Kb. erre lenne igény.
Szerintem nyugodjatok bele, hogy ez van, esetleg testületileg hagyjátok el ezt az oldalt és menjetek a janoszen által indított oldalakra vagy nyissatok egy facebook csoportot, oszt jónapot!
Mióta megy már itt ez az újítsuk meg/csináljunk újat téma?
Mennyi eredménnyel?
HZ vóttam...
(Nézzétek meg a BKK új csodáját, azon mérhető, hogy mekkora igény van az országban szakértelemre!)
úgy tűnik, máshol is vannak gondok
Ui: blogmarkok is cenzúrázva vannak, nem csak a cikkek?
Hol?
Mit hol?
Cenzúra
Ja, itt. Pár napja találtam
Pár napja találtam valami érdekességet, talán php témában és beküldtem, de nyomtalanul eltűnt. Sajnos már nem tudom, pontosan mi volt.
Nincs aktivitás
Én azon lepődtem meg, hogy a
"cenzori ellenőrzés"
Esetleg te szeretnéd, ha ilyen - olyan robotok (vagy akár emberek) teliraknák a blogmarkokat mondjuk pornólinkekkel? :)
Manapság valamilyen ellenőrzés kell, ez még nem cenzúra.
Más kérdés, hogy ehhez jelenleg (ha jól tudom) egyetlen embernek van joga, aki valamilyen oknál fogva mintha rá se nézne az oldalra..
Egyedül a fórum maradt meg
Ízlés dolga, szerintem a
Itt csak annyiból gáz, hogy ezek szerint a blogmark szekció elhalálozott. Máshol, pl. blogokon lehetetlenné teszi az érdemi társalgást is.
cenzúra
Valójában nagyon hasonló...