Hogy érdemes akadós Linux-ot debuggolni?
Igazából Mint 17.2-ről van szó asztali gépen, nem szerverről. Arra lennék kíváncsi, hogy hogyan lehet megtalálni az okát annak, ha akad a Linux. Az esetek 90%-ban minden jól megy nálam, de valamikor pár percre elkezd szaggatni a Linux. Ez kb abban nyilvánul meg, hogy amit gépelek, azt bufferbe gyűjti, és nem jelenik meg 1-2 másodpercig. Néha ha scroll-ozok, akkor kicsit szétcsúszik a kép, előbb frissíti a felső részét, utána vár fél másodpercet, és utána az alsó részét. Ugyanígy van, hogy nem reagál kattintásra, ami vagy alap Linux feature, vagy emiatt van, nem tudom de képtelen vagyok megszokni, hogy mindenért 2x kell kattintanom. :S
Hardverben az alaplap, és a videokártya, amire nem találtam tesztelő szoftvert. Minden más tökéletesen működik. Vidkártya benchmark szerint hozza, ami tőle elvárható. Nagyon ritkán volt, hogy lefagyott miatt a windows, vagy kiírta, hogy az illesztőszoftvere leállt, de utána újraindult.
Bármi ötlet, hogy hogyan lehetne felderíteni a hiba okát?
■ Hardverben az alaplap, és a videokártya, amire nem találtam tesztelő szoftvert. Minden más tökéletesen működik. Vidkártya benchmark szerint hozza, ami tőle elvárható. Nagyon ritkán volt, hogy lefagyott miatt a windows, vagy kiírta, hogy az illesztőszoftvere leállt, de utána újraindult.
Bármi ötlet, hogy hogyan lehetne felderíteni a hiba okát?
Így látatlanba én hardveres
Androidot látok így akadozni elég gyakran, de asztali linuxot...
Megnézném a /var/log alatt nincs-e valami érdekes üzenet, a dmesg kimenetét, hogy amikor akadt, nem jött-e valami hiba.
Ha hdd van a gépben, akkor smartctl -A kimenetét ellenőrizném, ha az rendben, akkor egy long selftest-et (non destructive vagy mi... szóval olyat, ami nem törli a tartalmát) futtatnék, illetve megnézném a belső logját/logjait. Ezt mind el lehet intézni smartctl segítségével.
Esetleg előfordulhat, hogy megtelt a memória vagy időnként elindul egy magas prioritású, sok cpu-t használó program. Stb.
Végszükség esetén utána néznék valami egyszerűbb monitoring szoftvernek, ami tudja rögzíteni a fontosabb paramétereket (I/O, processzor, memória stb.)
Update: kábelen jön a net vagy wifin? Csak a böngészőben akad a gépelés vagy mindenhol?
Text editorban ugyanúgy akad.
SSD-ről megy IDE módban. AHCI sajnos bugos a BIOS-ban, nem lehet fellőni. Néztem már crystaldiskinfo-val meg linux alól is mással, nem vele van a gond, teljesen új amúgy.
A memóriával sincs gond, 8GB, nem telik meg, nincs összefüggés a használata és eközött.
CPU spike lehet, hogy van közben, de nem sikerült még loggolni, úgy rémlik a system monitor is megakad, és azért nem látom, hogy mi van, de az is lehet, hogy mindig csak utána váltottam rá, passz. Már nem emlékszem. Egy ideig csináltam, hogy nagy zindex-et kapott, és állandóan néztem miközben böngésztem, de semmi jelentős nem volt rajta max 5-ről 20-ra ugrott fel meg vissza.
Igen, valami ilyesmi loggolót keresek, de érdekelne, hogy a var logban mit néznél meg, mert ahogy nézem rengeteg dolog van benne. Ami hardverben szóba jöhet az az alaplap és a videokártya, de ezeket nem tudom hogy lehetne csekkolni. Vidkártya benchmarkon normális pontokat hoz. Kb eddig jutottam vele.
/var/log alatt leginkább a
Én azt nézem, hogy ff
Beviteli eszközök, plusz azok a fránya log fájlok.
A Linux hajlamos teljes erőbedobással mindent naplózni, ami rengeteg erőforrást emészt fel a háttérben. Ez is okozott már nálam lassulást. Érdemes néha forgatni is azokat a naplókat. Meg ami nem szükséges egy asztali gépen azt letiltani. Például a webszerver, csak akkor naplózzon, ha hibát keresünk a webalkalmazásunk kódjában.
Én most inkább desklet-re
Kernelt felraktam a legfrissebb 3.16-ot, semmi javulás. Azt javasolják, hogy a 3.19-el is próbáljam meg, hátha. Driver az ajánlott van, az opensource-al lefagyott. A gyakori alt + f2 + restart használ neki, úgy kb 1-2 óra után kezd el újra jelentkezni a probléma.
Nem tudom mennyire lehet hardver hiba. Mindent teszteltem, amit tudtam, semmivel nem írja. Vid kártya vagy alaplap, ami hibás lehet, de win7 alatt rendesen ment minden. Na leszámítva, hogy néha írt ilyet, hogy az nvidia driver elszállt, aztán újraindult. De ez is szökőévente egyszer volt, ahogy fagyás is. Lehet, hogy tényleg a vid kártya gyengélkedik így 6 év után. Azt mondják az szokott a leggyengébb pont lenni a rendszerben.
sar(1) kb minden elérhető
sar(1)
kb minden elérhető infót logolni tud a gépen, az egyes folyamatok erőforrásigényét pedig ahtop(1)
,iotop(1)
,atop(1)
, stb programokkal tudod monitorozni. Szoftveres hibákhoz pedig a syslogot érdemes átnyálazni.Köszi, adok ennek is egy
Gondolom esélytelen
Feltettem másodpercenkénti
Átnéztem a legutóbbi akadás
Ma reggel hideg indításnál fekete képernyőt kaptam. Lehet, hogy indítás után egyből befagyott a cinnamon. Vártam 10 sec-et, az újraindításig, semmi nem történt.
update:
Kiderült, hogy a cinnamon sound applet ami lassítja a login-t 5-10 sec-el. Elég fura, hogy alapból ilyen bugos cuccokat telepítenek a rendszerrel.
A hangkártya drivere lehet
Én a
top
-ot szoktam nézni, az kiírja a szálak össz processzoridejét, abból lehet következtetni, hogy mi lassít.Hmm lehet valahogy aszerint
Hajnalban próbáltam egy
Rögtön eszembe jutottál: szinte pontosan ugyanazt csinálja nálam is. Sőt... pl. a fényerő szabályozó úgy működik, hogy megnyomom a gombot, szünet, két fokozattal lejjebb veszi a fényerőt, szünet, megjelenik az OSD, szünet, a csík követi a változást.
És a böngésző nálam is akad.
Akkor debug előtt inkább
Tudsz javasolni valamilyen partíciós alkalmazást? Megszoktam már windows-ban, hogy két kattintás az egész. :-) Annyit kellene csak csinálnom, hogy a mostani ssd-mnél, amin a Mint van a partícióból leválasztok egy darabot, amire a Chakra-t felteszem. Swap-re nem lesz szükség. Viszont nem szeretném elveszteni a Mint-et sem közben, meg jó lenne ha a meglévő grub-ot használná mindkettő.
Közben megcsináltam
Próbáld meg a régebbi nvidia
Most mit mondjak... a 0.98-as
Úgyhogy marad a win7...
Én ugyanezt fogom majd
Mint+cinnamon összességében tetszett, nekem sokat jelent, hogy egyszerűen össze tudok szórni saját appletet vagy deskletet. Nincs hozzá sajna fejlesztőeszköz, a dokumentáció meg elég gyenge, de mivel nyílt forrású, ezért megvan minden hozzá tartozó rész teljes kódja, abból meg azért ki tudom bogarászni, hogy mit hogyan kell használni az API-ban. Van pár létező kiterjesztés, amik szintén segítenek az elindulásban. Szóval ez a része nagyon szimpatikus szemben a windows-os kiterjesztésekkel, amik nem is tudom, hogy futhatnak e így tálcára letéve vagy asztalba beépülve. Mindenesetre nem egyszerűsíti meg náluk az ms az elindulást, visual studio nélkül nem is hiszem, hogy be lehet fordítani őket, én meg azt fix, hogy nem rakom fel. Amit különösen élveztem, hogy 6 év után végre ki tudtam kapcsolni a mouseaccel-t. Mióta win7-re áttértem xp-ről, azóta egyik accelfix sem működött, játékra meg teljesen alkalmatlan volt így a gép. Igazából az oprendszer használatára is, de valahogy megszoktam, hogy nem lineáris, és ha rántok egyet az egéren, akkor a képernyő másik felén vagyok. Ami nem szimpi a Mint+cinnamon-ban, hogy gagyi az asztal, és instabil az egész. Nálam legalábbis szaggat, webstorm-ban néha elfelejti kirajzolni a kódot, csak kattintásra jelenik meg, 10sec a belépés és a kernel visszaállításra is összeomlik a cinnamon. Ezek közül egyiket sem foghatom rosszul megírt appletekre, mert ha kikapcsolom mindet, akkor is ugyanez van, illetve már friss telepítésnél is szaggatott. A 304-es nvidia drivert még nem teszteltem ki, hogy azzal is szaggat e. Valszeg fel fogom még rakni újra a Mint-et, de majd csak egy pár nap múlva.
Mint+xfce eddig a
Hello! Lehet kicsit off
Lehet kicsit off leszek, de érdekelne mi a célod a Linuxal?
Régebbről úgy emlékszem eléggé Windows párti voltál. Kísérletezgetés, ismerkedés? Egy különös projekt amihez kell a Linux? Vagy a Windows 10 miatt átállást fontolgatsz?
Windows-nál én azt látom,
Ha a driver kérdést leszámítjuk, akkor a linux nagyjából ugyanazt meg tudja csinálni, mint a windows, kevésbé kitett a vírusoknak, kevesebb erőforrást fogyaszt (4°C-al alacsonyabb a CPU hőmérséklete Mint alatt, mint Win7 alatt, de talán Win8-nál már hasonló lehet), és privát szféra terén is sokkal kedvezőbb. Ha sikerül találnom olyan használható desktopos disztrot, amiben jók a driverek a gépemhez, akkor valószínűleg átállok Linux-ra. Netezni, fejleszteni, zenét hallgatni lehet Linux alól is, a maradék szoftver nekem meg nem annyira lényeges.
Ez a fejlesztői PC része a dolognak, ezen kívül még veszek NAS-nak és helyi adatbázisnak nem túl erős kütyüket, amire Arch-ot fogok feltenni, mert az alapból támogatja őket. Ez is inkább kísérleti projekt, hogy több apró szerverre szétskálázva mennyire marad használható egy app. Ilyen 128MB memóriát, meg 0.8GHz-es cuccokra gondolj, szóval tényleg nem erősek. Még agyalok, hogy egyáltalán megvegyem e őket, előbb VM-ben tesztelem majd, hogy korlátozott erőforrásokkal hogy muzsikálnak az egyes szoftverek, hogy legalább képem legyen a dologról.
Nem mondanám, hogy annyira windows párti lettem volna, inkább csak azt ismertem, és mindent meg tudtam oldani azzal is, úgyhogy nem volt bennem nagy igény, hogy átálljak Linux-ra. Amiatt meg pláne nem, mert nem volt kedvem kísérletezésre új hdd-t venni. Most vettem egy ssd-t, aztán természetesnek tűnt, hogy akkor már kipróbálom, hogy Linux mit tud adni. Meg amilyen híreket hallani, hogy a win10 gyakorlatilag kémszoftver, és ezt a funkciót visszamenőleg beépítették a win7-be és a win8-ba is, méginkább elkezdtem érdeklődni a linux iránt.
Néztem havernál talán 5 éve egy disztrot, de nem voltam annyira elájulva tőle. Annál is drivert kellett összevadásznunk azt hiszem hanghoz, ami végül azért 1 óra keresgélés után összejött, de nagyon nem volt egyértelmű a dolog... :-) A helyzet most egy fokkal jobb, sokkal kiforrottabbnak tűnik a rendszer, és úgy olvasom a hírekből, hogy még ennél is jobb lesz, mert Linux alá is fejlesztenek egy csomó új grafikus rendszert. Szóval pl új játékok már menni fognak Linux-al is pár év múlva, és nem kell wine-vel bohóckodni.
Én most készülök
Sok rendszeren nem tudom permanens módon letiltani a Bluetooth-t, csak úgy, ha végleg kiiktatom. A rebootoknál meg mindig úgy csinál az ssd, mintha szabálytalanul állt volna le a gép...
Laptop vagy PC?
Egy dell notebook + Samsung
Egyébként azt hol láttad, hogy a win10 kémkedő alkatrészeit backportolták a korábbi verziókba?
Már lassan egy hónapja
win8-on hol vannak ilyen
Valami adatvédelem néven van
8-ast csak azért kérdeztem,
Szóval nálam semmi ilyesmi nincs/nem találom. Viszont állandó kapcsolatban van minimum azzal a szerverrel, amin ellenőrzi, hogy aktív-e az internetem...
Gyors keresés alapján ezt
Elvileg kellékek/rendszereszközök/rendszerinformáció-nál ha lenyitod bal oldalt, akkor a legvégén van olyan, hogy windows hibajelentés. Természetesen ha rákattintasz, akkor lefagy az ablak, vagy sose tölt be semmit. Gondolom ez nem egy véletlen feature, még a végén valamit elrontanál... :D Ezen kívül nem tudom hol lehet még állítgatni. A legbiztosabb a már említett update-ek törlése, és/vagy az ezzel összefüggő service-ek lekapcsolása.
update:
Közben lejött, csak azt tartalmazza, hogy eddig miről küldött hibajelentést. Csak egy rövid lista, de kb 10 perc mire betölti. Nekem csak ezt az évet tartalmazza.
Nekem nem fagy le, de azt az
Szóval ha csak ennyi, akkor ez nem visszaszivárgott, max. bővült, de mivel nálam eleve ki van kapcsolva... (már úgy értem: nem a sysinfo-s lista, hanem a report küldés)
Szerintem nem csak ennyi. Én
Gépház/Adatvédelem
Ezeket a dolgokat egyébként a Windows 8 telepítésekor is meg lehet adni, ha az ember figyel.
Telepítéskor O.K., de itt
Nekem 7-esem van, telepítéskor, ha ilyesmit látok, automatikusan tiltom. De utólagos telepítésre nem vagyok felkészülve. :)
Gépház
Az endurance test miatt
Laptopon még lehet jobban jársz pár évig winnel, legalábbis driverekkel kapcsolatban még ott bőven van hova fejlődnie a Linux-nak. Szerintem. Linuxos fórumokba írtál már a problémáiddal kapcsolatban? Hátha van megoldás.
A link nekem nem sokat mond.
Azért választottam ezt, mert az elérhető darabok közül ez fért bele (anyagilag) a keretbe és erre volt öt év garancia.
Kb az van rajta, hogy 2
Ja vagyúgy... némi kárörömöt
Na én is valami ilyesmire
Én személy szerint 2004 óta használok Linuxot, 2008-ig Windows dual boot rendszerben, és 2008-tól teljesen áttértem. Rengeteg dolgot kipróbáltam, és időnként teszek is egy kört különböző disztrókkal. Bennem a hetekben merült fel pont az, hogy talán mégis Windows felé kéne vissza térni, mert elsőre szimpatikus volt a mobil és desktop össze hangoltsága és az ökoszisztéma amit felépítettek a Microsofték, de aztán meggondoltam magam, ahogy jobban belemerültem a Windows 10-be. Szó szerint egy kém szoftver, és rengeteg dolgot csak a pro verzóban lehet hangolni pl.: update.
Olyan mélyen ritkán megyek bele egy osbe hogy mérjek proc időket meg hasonlók, ez alapján sose döntöttem egy mellet sem, egy két évig openSUSE-al éltem amíg nem jött a Gnome 3, azóta Ubuntu. Mint említettem időnként teszek egy kört, de mindig az Ubuntu default desktopjához térek vissza. A felsorolásodban nem láttam, hogy pl ubi+unity-t megemlítetted volna, és ez csak azért furcsa nekem mert az évek során én úgy tapasztaltam, hogy ez a legjobb mindennapi használatra asztali környezetben.
2016 felé vizionálják az Ubuntu Phone-t is, hogy fel tűnhet szolgátatok kínálatában, az Ubuntu oldalán vannak listák támogatott hardverekről. Egy régen Windows alá épített gépre nem biztos hogy a legjobb Linuxot pakolni szerencse is kell hozzá, hogy minden klappoljon. Tapasztalatom, hogy a hardverek nincsenek annyi ideig támogatva mint Windowson, és ha vannak nem azon a szinten. Így professzionális használatra alkalmatlan még a rendszer, de szerintem ez pár éven belül változni fog ha így halad tovább az Ubuntu mert nem fogják már annyian ki kerülni a gyártók sem. A Linuxot desktopon egyértelműen az Ubuntu viszi és szerintem ha hosszú távú berendezkedést és támogatást akar valaki nem tudom nekem aza véleményem nem érdemes másba bele menni mert a forradalom küszöbén állunk és a jövőben az Ubuntu ott lesz mindenhol.
Amikor említed, hogy meg akad a rendszer... Nos szerintem ma még nem fogsz olyat találni ami nem fog meg akadni... Rengeteg a bug és hiába tesztelnek, nem javítanak mindent mert nincs rá erőforrás hogy az minden hardveren jó legyen. Az nVidia nem tudom menyit fog bele ölni a Linuxba szerintem nem sokat, ellenben az Intel sokat fejleszt és ha nem akarsz profi CAD-ot futtatni - nincs is igazán jó Linuxra - akkor bőven elég Inteles rendszer a prociba rakott GPU-val. Szerintem jelenleg ez az a szint, amit Linuxal hiba nélkül ki lehet használni, a többi az még a fejlesztőknek is kísérletezés csak :)
A Linux meg a játék igen érdekes téma, amit itt elér az ipar az lényegében a Valve-nek köszönhető, de nem láttam olyat hogy pl. egy játékos kártyát fullra ki lehetne használni úgy mint Windows alatt, de ez is csak évek kérdése. Szerintem amikor a Windows 7 támogatása lejár akkor lehet számítani arra h lesz hajlandóság a felhasználók és vele együtt a gyártók részéről arra, hogy kicsit komolyabban foglalkozzanak a Linuxal. Addig be kel érni a kevéssel is.
Ha tudsz disztrot ajánlani,
Ami para most, hogy mint kiderült nem UEFI, hanem hibrid BIOS+EFI van az alaplapomon, ami nem biztos, hogy GPT-t támogat, és így egyszerre lehet, hogy csak 4-et tudok nézni 6-12 helyett. Utánakérdeztem egy fórumban, hogy érdemes e firmware-t frissíteni emiatt, vagy mi a teendő. A vinyón sajnos valamiért most MBR van. Még azon is majd tákolni kell GPT-re, ha tényleg támogatja a BIOS.
Hát az tény, hogy a UEFI még
XFCE környezettel nem nagyon szoktam foglalkozni de állítólag a Xubuntu elég jó a maga nemében, Ubuntu Studio alatt próbáltam mikor zenélgetni támadt kedvem Linuxon ott nem zavart h keveset tud mert nem a desktop érdekelt hanem a multimédiás cuccok amik össze vannak hangolva a rendszerben.
KDE az amire többször szerettem volna áttérni, Kubuntut mindig ki próbálom és szerintem nagyon jo az LTS belőle, csak elavult. Az uj Plasma 5 desktop meg bugos még Kubuntu 15.04-ben benne van backports tároló is van tehát elég friss viszont régi gépre nem jó már ez a rendszer, cserébe nagyon szép és modern okos.
Kubuntu 14.04.3 LTS és 15.04
KDE mellet maradva van egy érdekes disztró ami Netrunner néven fut és két változat van belőle ami szerintem neked tetszeni fog:
Az elsőt úgy nevezik standard release ami a fent említett Kubuntura épül csak jobban "szálra" csiszolt, érdekesség h alapból fent van rajta a Valve Steam kliense :)
A második típusú terjesztés a Netrunnerből egy rolling release kiadás aminek viszont semmi köze már az Kubuntuhoz és úgy alapból a Debinahoz sem. Arch/Manjarora épül.
Netrunner különféle változatai
Na szóval most így ez jutott eszembe amit szerintem érdemes lenne kipróbálnod.
Okés, lerántom őket, aztán
Nincs UEFIs menüje. :-) Sima
40 disztró? Nem sok az
Én másképp csinálnám. Elsőre inkább nézd meg a főbb disztrókat, amire a többi is épül. Debian, Arch, openSUSE, stb, és ez után a csiszoltabb verziókat. Pl ha bejön a Debian akkor alap Ubuntu (szerintem az a legjobban használható), utána a változatok ahol csak a felület tér már csak el: Xubuntu, Kubuntu, stb. Ha az Arch jön be akkor pl rámész a Manjaro-ra. Én egyébként úgy csinálom, hogy van az alap rendszer ami nekem Ubuntu 14.04 LTS, ez elfoglal egy egész vinyót, és egy másikra pakolom mindig amiket ki próbálgatok, de sztem 2-3 disztrónál hülyeség többet felrakni, mire 40et kipróbálsz az fél év :))
Ezt tetézném azzal, hogy a
Egyébként én úgy tudom, uefi leginkább akkor szükséges, ha 2TB-nál nagyobb diszket akar használni és főleg a 2 terás határon túli partícióról bootolni.
UEFI nem kell 2 teránál
Az UEFI is csak akkor működik ha a kernel úgy van fordítva. Én ezért írtam h jobb legacy módot használni fölég mikor több rendszert is próbálgat az ember.
Egyébként igazad van VBoxban is ki derül hamar ha egy rendszer nagyon nem fekszik. Nem kel annyit formázni a lemezt sem feleslegesen.
Az biztos, hogy nem kell neki
A 2 terát valamelyik fórumon olvastam, de azt is, hogy ahol lehet, jobb elkerülni az uefi használatát.
A 2 terra GPT függő én úgy
Tera, nem terra! ;) És uefi
És uefi kapcsán csak abban vagyok biztos, hogy egyes linuxoknak okoz vagy okozott problémát.
Most húzom újra a notebookomat, először uefi-vel indultam neki, de rövid úton lebeszéltem magam a várható kompatibilitási gondok miatt.
Ja, az egy kicsit mást
Érdekelne, hogy vajon az EUFI vagy a GPT, ami okozza ezeket a gondokat. Nekem eddig ubuntu vonalon nem okozott gondot a BIOS + GPT, de még csak töredékét néztem meg a disztróknak.
Már miért lenne fél év? Most
Unityhez annyit még, hogy
Nagy valószínűséggel eltérő
Gigabyte alaplapra telepített
Úgy olvastam egy fórumban, hogy a hybrid EFI BIOS-ok Gigabyte-tól 2011-ben jöttek ki. Az F4 az 2010-es, az F5d meg 2011 novemberi, szóval valszeg benne van már ez a GPT-s feature. Nem tudom mennyire lehet stabil, de egy próbát megér. Max visszaállítom ha végeztem a tesztelésekkel. Azért nagyon nem mindegy, hogy 4 Linux fér e rá az SSD-re, vagy 12. Ahogy nézem a többség vígan elvan 10GB-on is. Legalábbis Mint most 7.3 GB-ot használ csak. Szemben Win7-el, ami 100-at. :D Anno azt hittem, hogy kizárt, hogy ezt a bűvös számot átlépje a rendszer mérete. Tévedtem. :D A tableten is lassan kúszik fel a windows mérete az update-ek miatt. Azt hiszem hamarosan radikális lépéseket kell tennem ezügyben is.
Közben találtam ilyen tökjó kis videot: tearing test. Linux alól eléggé szétcsúsznak a dolgok. :D
Ha nincs olyan lehetőség az
Win7-ből nem tudom, mid van, nekem a Home, valahol 40GB körül véget ért. És ebben már benne van a pagefile+hiberfil.sys, összesen 8GB mérettel, valamint a System Restore miatt lefoglalt nagyjából 10G. Ezeken felül plusz kb. 10GB-nyi, a user könyvtárba lepakolt szemét, aminek nincs köze a windows-hoz.
Ezt a négy linuxos limitet honnan vetted?
Az MBR csak ennyit támogat,
Érdekelne, hogy vajon a formázásnál csak egy kis része kap írást az SSD-nek, vagy a teljes egésze? Nagyon nem mindegy életidő szempontjából, és ahogy nézem fájlrendszer függő a dolog. Ext4-re érdekelne konkrétan. Azt írják, hogy az csak full format szerűséget tud, szóval nem eldobja a fájlrendszer tábláját, hanem végigmegy az egész partíción, és mindent felülír. Elég kedvezőtlen. Utánanézek, hogy tényleg így van e. Mondjuk ha igen, akkor sincs tragédia, mert 10-20 írást kibír a lemez. Legalább 1000-et bírnia kellene, ha TLC, viszont elvileg MLC, szóval 3000-et, vagy többet. Kevesebb, mint 1% az a pár formázás.
Úgy nézem, hogy ubuntu-nál a jobbak már wayland-el vagy mir-el jöttek, és nem az x-server-t használják. Szóval azoknál valszeg a tearing is megoldódik. Kipróbálom őket. http://www.makeuseof.com/tag/4-promising-linux-distros-look-forward-2015/
Grub gond nélkül bootol
Grub2 akár lvm kötetről is, ha jól emlékszem.
A mkfs.ext4 csak inode-okat ír és létrehozza a journalt.
(Nagy vonalakban)
ui: teli a búrám a linux világával... végre egy már-már elfogadhatóan működő linux (Fedora 22, 4.1-es kernellel), amiben a wifi is elfogadhatóan üzemel és az a korábban említett POR Recovery Count sem növekszik minden rebootnál... erre az általam használni óhajtott csomagok egy jó része hiányzik belőle. (ami röhej, hogy épp ebből, miközben az open source mániás Debianban megvannak). Olyanok, mint snort, ms ttf font installer stb. :((
Várni kell, hátha
Ahogy nézem journal terén is vannak dolgok. Most Mint-nél ext4 ordered data mode meg relatime van beállítva. Ez SSD-hez okés. Viszont journaled-nél már az egész fájl is bekerül a journal-ba, nem csak a meta adat, szóval felezi az SSD cellák életidejét, mert mindent kétszer ír. Ha esetleg atime is be van kapcsolva, az is nagyon rossz, mert az meg minden olvasást feljegyez. Ez a relatime csak írás előtt ír bele a meta-ba, hogy módosult a fájl. Remélem a többi disztro is ilyen beállításokat használ.
Ext4 formázásra nem igazán találtam semmit, hogy mennyit ír. Mindegy, hagyjuk, gondolom nem eleget, hogy bajt okozzon, és csak néhányszor kell megcsinálni.
Szóval ha 4.-nek egy extended partíciót csinálok, akkor oda be tudok tenni több Linux-ot is? GRUB2 most a 3. primary-n van, legalábbis xfce-s mint az első neki a sorban, ebből gondolom. Ha beteszek egy ilyen extended-re még egy Mint-et, akkor a grub2 nem fog átkerülni oda? Gondolom ha átkerül, akkor már nem fog betöltődni boot-kor, vagy rosszul gondolom?
Néhány dolgot rosszul látsz.
Most nem tudok utánanézni, hogy ne írjak marhaságot, úgyhogy majd délután.
Ha aggódsz a journal miatt, akkor ntfs-t se használj ;)
ext3/4 esetében a relatime évek óta default, ha nem írod az opciók közé, akkor is úgy mountolódik.
Néhány dolgot rosszul látsz.
Most nem tudok utánanézni, hogy ne írjak marhaságot, úgyhogy majd délután.
Ok.
Nem aggódom a journal miatt, azt írják, hogy az ordered beállítással csak meta kerül bele, ami nem jelent kimondottan sok írást.
Bármi ötlet, hogy melyik
en is csak gugliztam, de pl a
meg +1 a 26-os elejere, hozzaertes hianyaban en is mindig visszatertem a stock ubuntuhoz (esetenkent a legujabb kernellel), mert az szeret mukodni.
Megnézem csak a vicc