egyforma gombok különböző böngészőkben
Sziasztok !
Érdeklődnék, hogy a címben jelzett témában történt-e előrelépés vagy inkább csak nőtt a kupleráj.
Korábban néhányan többszázsoros css-sel bűvészkedtek nem túl sok eredménnyel.
Mások kép használatát javasolták vagy "kóddal rajzolt" gombokat.
Szóval hol tart ma a "tudomány" ? :-))
■ Érdeklődnék, hogy a címben jelzett témában történt-e előrelépés vagy inkább csak nőtt a kupleráj.
Korábban néhányan többszázsoros css-sel bűvészkedtek nem túl sok eredménnyel.
Mások kép használatát javasolták vagy "kóddal rajzolt" gombokat.
Szóval hol tart ma a "tudomány" ? :-))
Nincs univerzális megoldás
A másik lehetőséged, ha a platform alapértelmezett gomb dizájnját akarod használni, erről a felhasználók tudják hogy gomb, mert minden gomb így néz ki az oprendszerükben.
Egyik út megvalósításának sincs komolyabb technikai akadálya a mai böngészőkben.
Én a másik lehetőséget javaslom
Egy honlap menüje (akár "gomb", akár más) nyilván nem űrlapelem, de button-t, textarea-t, stb átformálni szerintem nem csak felesleges, de zavaró is. A Júzernek az a semleges, amit mindig lát, ez számára kb bármilyen háttérhez-környezethez illeszkedni fog, mert megszokta.
És ugyanezt gondolom a gördítősávról is.
Néha a dizájnhoz nem illenek
Azt azért számold bele, hogy
Ez alapján akár azt is tanácsolhatnád, hogy használja mindenki mondjuk a Facebook stílusait, mert úgyis mindenki megszokta már :).
Igen, pont ez a baj,
Azokon az oldalakon, ahol sokat jár az illető Júzer, azt megszokja. De olyan honlapon, ahol adott Júzer megfordul 2x életében - mit szokjon meg?
Ezen kívül megszokni != kedvelni.
Ez csak személyes véleményem / tapasztalatom, persze ha a megrendelő hupilila kerek textareat kér, akkor vakarom a fejem és nagy, ki nem mondott szitkok közt megcsinálom (ha tudom, a kerek azért érdekes lenne...).
ha tudom, a kerek azért
Border radius kérdése :)
Kerek = kör alakú
Micsoda?
Majd kipróbálom,
pl. legyen (csúnyán) 100px x 100px a textarea, ennek állíts 50px 50px border radius-t. Mi jön ki? Ha nem felejtem, holnap kipróbálom... Direkt extrém példát mondtam fentebb.
SZERK.: Ígéretemhez híven, kicsit nagyobban:
padding
értékével növelni aborder-radius
-t?FF és Opera.
Gondolom mivel a padding a
Én logikátlannak tartom
Nem mondom, hogy szaki vagyok
Nem szakterületem az UX meg a design sem, de ha hozzáértő tervezi és jól, akkor a vadul dizájnolt gombot meg textareát meg radiobuttont is fel fogja ismerni a Júzer, akkor is ha kör alakú és hupilila.
mi az alapvető feladata a böngészőnek
Ha a megjelenítés, akkor -feltéve, hogy a programozó is betartja a szabályokat- kutya kötelessége minden böngészőnek teljesen egyformán megjeleníteni a tartalmat.
Szerintem ez a kiinduló pont, ehhez mindenkinek alkalmozkodnia kéne.
Ez az elv. Viszont a
mobiltelefon
Itt is ez a helyzet. Baromian el kellene gondolkodniuk ezen az illetékeseknek.
Csináltak egy alapot, amit nem tettek rendbe csak pakoltak rá az idők folyamán. Szerintetek mi lesz a végeredmény?
A böngészőháborúk idején
Egyébként nem feltétlenül cél, hogy az űrlapelemek például ugyanúgy nézzenek ki. Jómagam mostanában nem tapasztaltam, hogy például a gombok stílusolásával komoly gondok lennének az elterjedtebb böngészőkben (IE6, nagyon nem hiányzol :)!), de nem is vagyok és nem is voltam soha a pixelpontosság híve :).
de nem is vagyok és nem is
Ha webre tervez, akkor tudnia
Vannak, akik megengedhetik
Ez így igaz, de egy igényes
A sitebuilder ne arra csessze el az idejét és az idegrendszerét, hogy olyan pixeleket tologasson, amiket csak a dizájner lát, hogy nem pont ott vannak a tervén, mint IE8-ban.
Szerintem itt a szemléletbeli változás már egy ideje megtörtént egyébként, csak nem minden dizájner hallott még róla :).
egy igényes látványterv sem
Szerintem a pixelpontosság
A pixelpontosság számomra azt jelenti, hogy minden böngészőben pixelre pontosan mindennek ugyanúgy kell megjelennie, mint a látványterven. Ez rugalmatlan, mert különböző böngészőkben előfordulhatnak 1-2 pixeles különbségek, illetve a böngésző nem Photoshop :). Aki ezzel nincs tisztában, az lehet bármekkora húdenagy művész, de webre nem tud tervezni.
Szerintem érted miről beszélek, de ha komolyan kérdezted: nem, nem így értettem.
Eltérések legfeljebb az
Nem pixelpontosnál is szoktak
Ennek mondjuk nem sok köze
Elegánsan témát váltottam :).
Ha úgy van, jó...
Főleg az input mezőket...
Valójában ez is egy kicsi eszköz a gyártók kezében, azzal, hogy ebben (is) különböznek, próbálják magukhoz kötni a Júzert. Itt a baj.
Érdemes elolvasni Joel on
That’s the ideal.
In practice, with the web, there’s a bit of a problem: no way to test a web page against the standard, because there’s no reference implementation that guarantees that if it works, all the browsers work. This just doesn’t exist.
És
na ezért
Egyszerű problémák megoldásában sem a józan ész diktál.
Mikor áll már valaki ki egy megfelelő fórumon és csap az asztalra, hogy fiúk, eddig jól szórakoztatok, de innentől ennek vége. Mostantól rend lesz.
Teljesen nyilvánvaló, hogy a
A friss blogmarkban lévő videóban Nicholas Zakas is rámutat, hogy a weboldalakat nem nyomtatott dokumentumnak kéne tekinteni, hanem egész máshogy, mégis az új HTML 5 szabványban milyen új elemeket kapunk? <article> <aside> <header> és társaik, néhány kivételével mindegyik a nyomtatott sajtóból jön.
Mindenki csak fejszézgeti ezt a trutyit, ahelyett, hogy új úton indulnánk el, hisz a HTML zsákutca, korlátozottan használható.
XML alapon például sokkal rugalmasabb webünk lehetne, mert nincsenek összedrótozva az adatok és a megjelenésük, de visszafele kompatibilis lenne HTML alapúval.
OK gyerünk!
Ki jön még?
Látod: ez a gond, hogy a ... politikusaid nem fognak jönni, még csak a közelükbe sem jutunk.
1. Miért lenne közös érdeke a
2. Az általad említett elemek némelyikének bár van nyomtatott megfelelője is, de alapvetően semmi közük a nyomtatott médiumokhoz, nem onnan erednek, sokkal általánosabb fogalmak, amelyek szerintem jól alkalmazhatóak a weben is. Pl. egy TCP szegmensnek, egy emailnek, stb. ugyanúgy van headerje.
(az XML-t személy szerint elfelejteném inkább :), de ez egyelőre csupán egyéni preferencia)
Én nem azt mondtam, hogy a
A fenti cégek nem hajlandóak észrevenni az igényeket, lásd webes alkalmazások növekvő népszerűsége. Kapunk pár JS parancsot, de rövid úton kiderül, hogy a HTML-t nem alkalmazásfejlesztésre találták ki, alkalmazásspecifikus elemeket nem kapunk (pl. kombóbox), nincs komponensalapú fejlesztés stb. A W3C és WHATWG-s bagázsból egyedül a Microsoftnak vannak alkalmazásfejlesztői tapasztalatai – amit egyébként beépített már az IE 5.5-be 15 éve, például az előzőleg említett featúrákat – csak épp mióta a WHATWG írja a HTML szabványt, eléggé hátrányban vannak az MS-nél.
A baj az, hogy a hangosan
Pontos megfogalmazás
normal
Tells user agents to set the used value to a "reasonable" value based on the font of the element. The value has the same meaning as <number>. We recommend a used value for 'normal' between 1.0 to 1.2.
igazatok van
IE10? Chrome!
most éppen
Chrome és Opera egyforma gombokat rajzol
FF megint mást
IE10 egy harmadik félét
Ez teljesen normális, az
próbálj meg
Akkor szabadul csak el igazán a pokol. :-))
Szoktam, ugyanis én minden
csak próbáld meg
Nem fogsz csalódni. :-))
Nincs az a css, amivel minden böngészőre nézve helyre tudnád hozni a dolgokat.
Egy demót szívesen
Én is
Klasszikus
jó
Ma a böngészők pontosan annak a feltételnek nem tudnak megfelelni, amiért valamikor létrehozták őket.
Merész állítás
megjelenítés
Na kb. ennyire felelnek meg a megjelenítés igényeinek a böngészők.
Én tudok rajta telefonálni,
A böngészőm is megjeleníti a weboldalakat. Nálam van a hiba?
Miért, neked pontosan mik az
ez
Nekem nincs okos telefonom. A barátomnak van és ő elolvasta a 200 oldalas használati utasítás apróbetűs részét is. Szó szerint ez áll benne:
"Telefonálásra korlátozottan használható."
Manapság mindenre igaz a fenti eset. Összedobnak valamit sebtiben, majd elkezdenek rápakolni minden elképzelhető baromságot, miközben az alapok ottmaradnak félig kidolgozva és senkinek eszébe sem jut azt később rendberakni.
Szabvány
Írj XHTML/CSS2-őnek megfelelőt, és meg is jelenik megfelelően.
Tényleg, jött már ki valami értelmes a W3C-től HTML5 / CSS3 ügyben? Mert látom, hogy mindenki (főként böngészőgyártók) szabványnak hívják, de ez onnantól van - tudtommal -, mikor kedves és gyors W3C csapatunk aláírta. Ez megtörtént? Mert addig Mozzilla ezt hívja szabványnak, Microsoft azt - valójában egyik sem az.
Úgyhogy ha annyira gondod van a böngészők "szabványtalanságával", akkor használj szabványokat... Egyébként teljesen egyetértek veled, nincs az a böngésző, amire szeretek fejleszteni, mindegyik egy nagy vödör - kínlódás.
Nem feltétlenül Pepitának szól...
Tudtommal a Mozilla és a Microsoft egyaránt HTML5 és CSS3 megjelenítésére alkalmas böngészőt fejleszt. Kisebb implementációs különbségek persze vannak, de ebben a szakmában ez mindig így lesz, egy felkészült szakembernek ez meg se kottyan a korábbi böngészőháborús állapotokhoz képest. Mindig azt mondom, aki nem hajlandó naprakészen tartani magát, menjen fazekasnak.
Az én tapasztalatom az, hogy a böngészők "szabványosabbak", mint valaha. Azért írom ezt le, hogy egy ilyen vélemény is legyen. HTML5-öt használok, CSS3-at használok, az oldalaim minden modern böngészőben szépen működnek pluszmunka nélkül. A régi IE-ken kell kis pluszmunka csupán (főleg IE7, kis IE8), de az sem vészes, és minden megy szépen, bár persze ezekben "a sarkok nem lekerekítettek". Bármelyik modern böngészőre szívesen fejlesztek, élmény az egész. Kell olvasni, tájékozódni, meg kísérletezni folyamatosan és akkor nem lesz gond.
(Persze lehet HTML4-ben, némi odavetett inline CSS-el meg táblázatokkal is oldalakat készíteni, mivel működik, meg szabványos, meg régi, tehát biztos jó. Minden böngészőben működni fog. Csak aztán ne szidja nekem senki a W3C-t, amikor kiégett és elege van a munkájából, mert 10 éve ugyanazt a weboldalt építi meg mindennap, ugyanazzal a limitált eszköztárral.)
HTML5-öt használok, CSS3-at
Csúsztatások
Én nem úgy vettem észre, hogy ott csak a böngészők közötti különbségekkel foglalkozó témák lennének.
Úgy írod ezt, mintha az "ilyen szabványok" minden pontja 'MAY' alá esne, ami nyilván nincs így.
Azon sem háborodunk fel, ha egy autóban nincs pohártartó. Ha elemi szükségletünk a pohártartó, akkor olyan autót választunk, amiben van, vagy ha nincs rá lehetőségünk, akkor megértjük, hogy ha pohártartótlan autónkba mégis szeretnénk egyet, az többletmunkáva, -költséggel, -idővel fog járni és némi szerelésre, barkácsolásra is szükségünk lesz (esetleg lemondásra). Vannak olyanok is, akik vígan elélnek a pohártartó nélküli autójukkal, mert fel sem merül náluk az igény a használatára. Aztán ha valaki más autójában mégis meglátnák, hogy ilyen is van, és rájönnek, hogy szeretnének ők is, akkor ugyancsak válthatnak, szerelhetnek ha szeretnének.
Így, utólag belegondolva,
Eh, ennek nem volt sok
Lehet, hogy ezért kiátkoznak, de az ott felmerülő témák 95%-ában nem a használt technológiákkal van a baj, hanem azzal, aki használja. Pont. Persze a gépet/w3c-t/bugmanót mindig könnyebb szidni, mint magunkba nézni.
Idézd azt a részt a hozzászólásomból, amelyben azt állítom, hogy tökéletes a jelenlegi rendszer. Pluszban ajánlom figyelmedbe a második bekezdést. (a linkelt topikban egyébként vbence leírta a megfelelő hozzáállást, válasz nem érkezett a hozzászólására - pedig azon a kódon lett volna mit redukálni...)
Konkrétan itt nem láttam véleményeket, csak hőbörgést ("a böngészők fosok"). A konkretizálási kísérletek ignorálva lettek (18, 44, 50), ennek meg így semmi értelme, nem vezet sehova.
Én ilyet nem mondtam, az érvelést figuráztam ki.
Egyébként nem akarok senkinek a lelkébe gázolni, de aki valid és jó minőségű XHTML/CSS2 kódot ír, az nagy valószínűséggel remek HTML5/CSS3 kódot is ír éppen, csak a HTML doctype-ját nem akarja lecserélni passzióból :). Lehet, hogy ez a felismerés fájdalmas lesz.
A képesség igaz
És szokni-megjegyezni kell az új tag-eket, én ezt úgy kezdtem el (doctype-csere után :)), hogy elkezdtem a div-eknek "article", "nav", stb. id-ket vagy class-okat (logika szerint) adni. Így még nem vérre megy, nem kell IE8- -al foglalkozni, stb.
Viszont valami ténylegesen jó offline doksi nagyon érdekelne, ha létezik. HTML, PDF, de a kedvenc: a jó öreg CHM... (Off: keresek jó HTML-CHM fordítót is, ha tud valaki...)
A HTML5-ben sem kötelező az
Megmentő?... :)
Csak elmondta, mennyi mindent nem tud senki - csak ő.
Gábor a "megmentő" kifejezést
Nem emlékszem, mikor lett kikötve, hogy csak linkelt dokumentációk mellékelésével mondhatom el a véleményemet :D. Minek linkeljem be a szabványokat, amiket bárki megtalál?
Hol állítottam ezt?
De azért köszi
Pár dolgot hiányolok - vitatok.
Utolsó bekezdésedre nem is reagálok, az minősíthetetlen gúnyolódás, nem tudom miért és kinek, én nem veszem magamra, mert nagy hazugság lenne rám mondani... De bárki másra meg merő csúfság, semmit nem viszel előre ezzel, viszont hangulatot rombolsz rendesen. Miért?
Ilyen mondatokban én annyira
Én a W3C oldalán olvastam ezekről (felteszem ez nem meglepő), de a Wikipédián is ott van a lényeg kivonatolva.
Ami a naprakészséget illeti, a mi szakmánkban ez kicsit összetettebb, mivel minden folyamatosan változik. Ha nem változna, akkor is egy nehéz szakma lenne, így meg főleg. Nyilván fórum kell, de nem azért, mert a w3c kurvaanyja, remélem ez nyilvánvaló :).
Továbbra sem értem, miért kéne nekem feltétlenül linkelni, de egye fene :). A mindennapi melóban a hivatalos doksikat szoktam nézegetni (W3C, WHATWG), ha kétség merül fel, bár ezek nyilván kicsit szárazak. Referenciaként az MDN-t szoktam használni, a Can I use segít, ha dönteni akarok, hogy egy adott lehetőséget használjak-e egy adott projektben. A Stack Overflow számomra jól kereshető, nagyon sokat tanultam ott, sokáig aktívan válaszokat is írtam, mostanában már ritkán. Célzottan más oldalt nem látogatok, legalábbis most nem ugrik be, összejön így is rengeteg olvasnivaló abból, amit mások linkelnek, meg amit a guglin találok, ha egy konkrét téma érdekel.
Szóval semmi extra, amit olyan nagyon linkelgetni lenne érdemes :). Egyébként távol álljon tőlem, hogy én olyan rohadt tájékozottnak tartsam magam, vannak itt nálam lényegesen tájékozottabbak és nap mint nap rá kell döbbenjek, hogy alig tudok valamit.
Akkor megmondom :)
Remélem így már szerinted is érdemes linkelgetni, bár kicsit a témától eltértünk, a kerek sarokra nem linkeltél (célzottan).
Mindenesetre van közte olyan, ahol nemigen (vagy rég, és nem emlékszem) jártam, úgyhogy engem máris inspiráltál kicsit, köszi! (Csak idő kéne több...)
Természetesen bármikor
Semmi gond,
Én éreztem szükségét, és rendes voltál.
De bárki másra meg merő
Azért, hogy akinek inge, vegye magára. Akinek nem, annak a hangulatát miért rombolná?
biztos bennem van a hiba
Nem tudom, átérzitek-e ezt az egész nonszensz helyzetet.
Mindenkinek megvan a szerepe:
Szerintem nem a helyzet nonszensz, hanem (akár bármilyen más kontextusban) olyat állítani, hogy "amíg ez ilyen, addig minek mással foglalkozni", amikor nyilvánvaló, hogy nem lehet a cég teljes személyzetét a bugok javítására befogni, továbbá az élet megy tovább.
A házon belüli erőforrások elosztásáról már lenne értelme háborogni - ha arról lenne bármilyen fogalmunk (de nekem pl. semennyi sincs).
Egy dolog, hogy
Igazából a fejétől bűzlik a hal szerintem, mert az utóbbi időben - én legalábbis - látványos fejlődést semmit nem látok egy-egy újabb verzióval (kb. bármely böngészőn), viszont egyre nagyobb erőforrásigényt igen (= minél előbb vasat is cserélj). Erre jön még a nem kikapcsolható automatikus frissítés...
Igazából meg kellene nézni a
A "tökéletes szoftver nincs", nagyon elméleti irányba vinné el a diskurzust, de gondolom nem explicit céljuk rossz szoftvert gyártani, és ha figyelembe veszem az eddigi tapasztalatimat, a vezetők minden hibára a "mit teszünk, hogy soha többet ne forduljon ilyen elő" hozzáállása bizonyára segít jobb minőségű alkalmazások készítésében.
rózsaszín
Sokkal nagyobb a baj, mint gondolnánk.
Majd beszélgessünk erről 20 év múlva (feltéve, hogy lesz még működő net).
Miért?
Más kérdés, hogy mennyire tisztességesen versenyzek a versenytársakkal, de abban deejayy-nek igaza van, hogy a hibákat így kommunikálják.
A baj inkább ott van, hogy olyasmikben akarnak különbözni, amiben nem kéne (pl. épp a gombok kinézete).
Hát, ha engem
A
Valamiféle megegyezés (mármint komolyabb) igencsak kéne a gyártók közt, mert kb én szégyellem magam helyettük, ha azért kell kínlódni, mert nem egyformák a gombok...
Persze abban is van igazság, hogy mi van, ha a Júzer pont amiatt a gombstílus miatt választotta azt a böngészőt (ezért ha csak lehet, én nem designolok űrlapelemet), de erről én semmilyen statisztikát nem tudok.
Szerintem aki chrome-ot használ, az azért, mert tolta az arcába a kedvenc barátja, és egyszer csak odaklattyolt, aki FF-ot, annak valaki javasolta, aki IE-t, annak ezt adta a win, stb... Ezzel együtt azt szokta meg, innentől a gyártón múlik, mihez szoktatja a felhasználóit. Rajtam pedig, hogy mennyire merem ebből a megszokottságból kitéríteni, hogy ne veszítsem, mint látogatót.
Ebben lehet le vagyok
Őszintén szólva ez a különböző gombok szerintem vihar egy kanál vízben és semmi szükség egységesítésre (legalábbis kinézetben). Ha úgy tervezik meg az oldalt, úgyis egységes stílusa lesz minden formelemnek, méghozzá saját stílusa (a projektjeim jelentős részében így van), ha meg jó az alap, akkor úgyis mindegy hogy néz ki, nem?
Sőt, valójában fontos, hogy a formelemeknek engedélyezzük a különböző alapmegjelenést, mert különböző operációs rendszereken a felhasználók egészen különböző megoldásokhoz lehetnek szokva. Gondoljunk mondjuk egy selectre Windows, Android, Mac, stb. rendszereken.
Most végig nem nézem mind, de
van amelyikben "kilóg" az üres képből, rá a mellette lévő szövegre, van amelyik elvágj, van amelyik szóköz híján is tördeli (első sorban arra gondolj, hogy width / heigth sincs megadva).
TITLE:
Nem mindig jelenik meg, előfordul (meg nem mondom fejből, hogy melyikben), hogy ha nincs megadva, de ALT igen, akkor azt jeleníti meg, illetve ha jól emlékszem kép alá is van amelyik kiírja... Ez a legdurvább.
Elég hülyén fogalmaztam, de
Csináltam egy gyorstesztet.
A Chrome meg se jeleníti az alt szöveget, csak grafikusan jelzi, hogy itt hiányzik egy kép. A Firefox megjeleníti az altot, de nem jelzi, hogy itt egy kép lett volna egyébként. Az IE11 altot és "hiányzó kép" jelet is mutat.
Ahogy én értelmezem a szöveget, mindegyik szabványos, de lehet már túl fáradt vagyok :). A maga módján mindegyik védhető megoldás, bár nekem a Chrome-é nem tetszik.
Öt éve várjuk a javítást:
Aham, anno ezt már
IE8 nem keveri
A TITLE kiírása (kép alá) meg talán beállítható volt IE6 vagy 7-ben, de asszem ki lehetett lőni.
A lényeg: ennek (is) egységesnek kéne lennie - szerintem.
Az IE kezelte rosszul,
Mivel gyorsan váltanak
Az automatikus frissítésnek megvannak az előnyei és a hátrányai egyaránt - én azt mindenképpen értékelem, hogy nem kell 10-15 különböző Chrome és ugyanennyi Firefox verzión tesztelnem.
Nem a "látvány" a bajom,
Mi zabál 10-15%-al több
Azért, mert így kisebb az esély, hogy súlyos bugok évekre bennmaradnak (lásd Internet Explorer 6-7-8, illetve korai Firefoxok, amire most így emlékszem), illetve könnyebb lekövetni a szabványok, technológiák változásait (a web egy ilyen platform). Mielőtt valaki belinkel egy x éves Webkit bugot, nem azt állítottam, hogy a hibák megszűnnek létezni :).
Nem a "látvány" a bajom,
Ezt most csak én nem értem? ;)
Egyetértek.