Továbbtanulási lehetőségek rendszergazda v. webprogramozó
Sziasztok!
Ket ev mulva fogok erettsegizni, de meg nem tudom pontosan, h hol tanujak tovabb. Biztosan szamitastechnikai teren szeretnek tovabblepni, de meg nincs konkret otletem. A rendszergazda allas elegge erdekelne, vagy esetleg programozoi. Nagyon orulnek, ha valaki leirna, h miket erdemes tanulgatnom, hova kene jelentkeznem, stb... Egy-ket konnyebb dolgot ismerek, tudok hasznalni (gondolok itt a macromedias dolgokra: flash, fireworks, dreamweaver), de az xml meg a tobbi nem sokat mond. Erdemes az ijeneket magamtol tanulni, vagy majd az egyetemen ugyis tanutjak? Meg minden tippet, tanacsot szivesen fogadok! :)
mortalvenom##kukac##walla.com
■ Ket ev mulva fogok erettsegizni, de meg nem tudom pontosan, h hol tanujak tovabb. Biztosan szamitastechnikai teren szeretnek tovabblepni, de meg nincs konkret otletem. A rendszergazda allas elegge erdekelne, vagy esetleg programozoi. Nagyon orulnek, ha valaki leirna, h miket erdemes tanulgatnom, hova kene jelentkeznem, stb... Egy-ket konnyebb dolgot ismerek, tudok hasznalni (gondolok itt a macromedias dolgokra: flash, fireworks, dreamweaver), de az xml meg a tobbi nem sokat mond. Erdemes az ijeneket magamtol tanulni, vagy majd az egyetemen ugyis tanutjak? Meg minden tippet, tanacsot szivesen fogadok! :)
mortalvenom##kukac##walla.com
Magadtól
Egyébként ha még van két éved, ráérsz a konkrét oktatási intézményeken gondolkodni. Annál is inkább, mivel most van átalakulófélben az egész, BsC stb, amiről egyelőre nem sok tapasztalat van még. Mellesleg majd időközben ismerkedj meg mindkét "szakmával", lehetőség szerint próbáld ki magad egy-egy hozzáértő segítségével mind a rendszergazdazdai tevékenységekben, mind programozóként, és utána dönts. Azt azonban fontos tudni, hogy minél több mindent ismersz meg, annál tovább fog szélesedni a kör, kvázi ne bízd el magad ha Delphiben össze tudsz kattintgatni egy formot, attól még nem biztos, hogy programozói pályára születtél, és ugyanígy a többivel is.
Csatlakoznék
tanulni tanulni tanulni, mindegy hogy hol
Én miután letettem az érettségit elmentem dolgozni. Most már a harmadik évembe lépek lassan és csak most fogok felvételizni (BMF-NIK). Elsősorban azért, hogy ne legyen kivetni valójuk a azoknak az ügyfeleknek, akik papírral mérik a hozzáértést. Másodsorban így talán könnyebb elhelyezkedni külföldön.
GDF
ez a valóság
gex
Önmagában a suli mindegy
A GDF-nek valóban rendkívül rossz a híre, ez annak tudható be elsősorban, hogy sokáig csak fizetős képzései voltak, és nagyon gyenge volt az emberanyag. Az utóbbi években ez már nincs így, van államilag finanszírozott tagozatuk is, valamint a diplomaosztást is megszigorították. (Az előző évekhez képest feleannyian kaptak diplomát.) A BME-nek jó a neve. És onnan is legalább annyi süket szaki jön ki, mint a GDF-ről. Jelenlegi cégemnél nem egy BME-s hallgatót alkalmaztak, akik azonban alkalmatlanak voltak a feladat ellátására, mert semmi gyakorlati készségük nem volt. Persze ettől lehet okos valaki, de ez nem elsősorban iskolán, mint inkább magán szorgalmán és plusztanuláson múlik.
Jómagam GDF hallgató vagyok, ezidáig semmilyen problémába nem ütköztem ennek kapcsán. Valamennyi munkahelyemen maximálisan elégedettek voltak a teljesítménnyel. Persze ez nem feltétlenül a GDF érdeme, de ezzel csak azt szeretném jelezni, hogy amelyik munkáltató csak intézménynév alapján szelektál, oda én nem biztos, hogy szívesen mennék dolgozni. (Lehet, hiába is kopogtatnék, hiszen GDF-s vagyok (:)
örülök
gex
Önmagában a suli nem mindegy, de nem az számít
-boogie-
és ha még nem tett le semmit?
és régen - mint Gábor említette /"Az előző évekhez képest feleannyian kaptak diplomát"/ - nagy részben tényleg nem azok az emberek jártak oda, akik minőségi oktatásban szerettek volna részt venni, hanem inkább azok, akik örültek, hogy össze tudnak szedni egy diplomát, még ha ez pénzbe is kerül. ezzel persze rontották a diploma értékét, és ez ellen védekeztek azok a cégek, akik elhatárolták magukat az ott végzett pályakezdőktől.
én ezért örülök, hogy kezd megváltozni a helyzet.
gex
ha még nem tett le semmit
-boogie-
Re: Önmagában a suli mindegy
Csak a tisztánlátás végett: 2001-ben kezdtünk, kb. 70 fő.
1 évre rá már csak 40 fő körül voltunk, aztán a 3. évre a szakosodás után az egyik szakon ~12 fő, a másikon meg ~20 fő maradt.
A záróvizsgán a csoportomból (mindenki máshonnan volt, igazi csoporttársam nem volt ott) 12-ből 4-en hazamentek sikertelen vizsgával, közülük 1 újraírhatja a diplomáját.
Szerintem mindenki magának köszönheti, hogy meddig jut! Igazából a hozzáállás számít. Lehet valaki főiskolai végzettség nélkül is százszor különbb programozó mint valaki aki neves főiskolán vagy egyetemen végzett.
Fontos az önképzés
Szerinten az hogyha valaki azt mondja, hogy GDF-esek kíméljenek, szerintem nem az iskolát, inkább a vezetőt minősíti. Manapság, ha valakinek van egy informatikai végzettsége, de 2-3 évet kihagy a szakmából, nem képzi magát tovább annak nincs esélye, a papír (akármilyen is) nem jelent semmit.
mindegy hogy hol
tudni a szakmat, diplomazni, nyelveket tanulni
Az egyetemtol ne varj nagy bummot, hasznos alapdolgokat tanitanak meg, amikre szerintem szukseged is lesz majd a munkad soran. Pl. hogyan gondolkodj, hogyan kozelits meg egy feladatot, absztrakcio stb. Jozan paraszti esszel pedig akarmelyik egyetem elvegezheto, de az kell hozza.
A nyelvtudasra nagyon erdemes figyelni, ha van lehetoseged ra, akkor az angol- nemet parost tanuld, Magyarorszagon leginkabb erre van szukseg. Az angolt erdemes felsofokig vinni.
Es hajra, jol teszed, hogy idejekoran erdeklodsz.
Tölts le egy linuxos diszribúciót
Online 2.0
vagy épp ellenkezőleg
Tasi
(a többieknek meg: hadd ne legyen már szegénynek az élete már most ez a ..., amiből élünk. a most megszerezhető tudása úgyis elavul, mire oda jutna, hogy használja. másrészt szvsz jobb a fent emlegetett elméleti alapok után elmélyedni a részletekben.)
Nem mindegy, hogy rendszergazda akar lenni, vagy programozó
A számítástechnikával meg kötelezően foglalkoznia kell az általános és középiskolában. Ez nem véletlen, hisz a többi tantárgyban felhasználja/felhasználhatja ezt a tudást/jártasságot.
A zárójeles mondatodat meg had egészítsem ki avval, hogy azzal foglalkozzan, amihez kedvet érez.
pp
stimmt
a többihez 2 gondolat:
- a számítástechnikával foglalkozni mindenkinek kell, aki ügyvédnek készül, annak is. ez nem függ össze szorosan a szakmával.
- az algoritmusokról való hallást pont azokhoz az alapokhoz sorolom, amit egy szóval mateknak aposztrofáltam. nincs annak nagy köze a számítógépekhez.
Tasi
Koszonet
Nagyon kielegitoek a valaszaitok, de felmerul veluk kapcsolatban nehany kerdes:
- Mi az a "GDF"?
- Szeretnem elkezdeni a tanugatast, mert tenyleg erdekel, csak nem tudom mivel erdemes... Ti mit ajanlotok?
- Bar most Kanadaban vagyok, de amugy debreceni vagyok, es a debreceni egyetemre gondoltam tovabbtanulas szempontjabol. Annak milyen hire van? Mit tudtok rola? Vagy erdemesebb lenne egy masik?
GDF
Távmunka
tovább... tanulás...
Ha programozó akarsz lenni, akkor a legmagasabb szint jelenleg a programtervező-matematikus képzés, ami nagy szerencsédre van Debrecenben is (ezen kívül csak ELTE és Szeged, a többi gyengébb). De ezzel vigyázni kell, mert nagyon sokan ott bukják be, hogy azt hiszik elég a programozáshoz kedvet érezni, pedig a nevében is benne van, hogy igen erős a matek. Lehet, hogy mire te odajutsz, már nem is lesz ez a szak, csak a prog.terv-informatikus BSc.
Rendszergazdasághoz más kell, de a két szakma között is nagy a különbség. A programozás kreatív feladat, saját ötletekből kell mindig megújuló "alkotásokat" létrehozni, a lehető leghaladóbb technikákkal. Ennek van piaca. A robotolós programgyártás nem kihívás, bizonyos területeknek nincs létjogosultsága Magyarországon (pl. játékfejlesztés) úgyhogy jól meg kell gondolni, mi érdekel. A rendszergazda feladatkör teljesen más. Ha nagyon kicsavarjuk, akkor lehet alkotó munkának tekinteni, de én inkább azt mondanám, hogy szolgáltatás. Igen nagy tudással és tapasztalattal, tulajdonképpen a szakértelmedet adod el, és nem valamilyen terméket. Egy jó rendszer gazdája, azaz egy rendszer jó gazdája keveset dolgozik, mert az elején annyi figyelmet szentel az egésznek, hogy utána már ne legyen gond. Arra használja fennmaradó energiáját, hogy mindig új technikák és lehetőségek után kutat, és tökéletesítgeti rendszerét, esetleg több rendszert tart fent.
A nyelv tényleg fontos, a diploma is, de anélkül is lehet boldogulni, csak sokszor nehezebb. Ha érdekel valami, keress rá az Interneten, esetleg vegyél valami jó könyvet, de azt inkább csak azután, hogy valami fogalmad van róla, és tudod, hogy mit keresel.
Hajrá: ady
pár gondolat
A játékfejlesztés pont rossz példa, mivel több hazai cég foglalkozik igen színvonalas játékfejlesztéssel. De amúgy igazad lehet.
A rendszergazdaságban is lehet fejlesztő az ember, sőt, az a jó rendszergazda, akinek van annyi tudása, hogy kis eszközöket össze tudjon rakni akár bash-ben, akár ha úgy adódik, C-ben, ami a munkájához kell.
A nyelv kell. Ami a diplomát illeti, maga a diploma nem kell, viszont a főiskolai, egyetemi élettapasztalat és az ott összeszedhető ismerettségek, alapok erősen.
-boogie-
<Nincs cím>
Ez azért szerintem erősen nem így van, illetve ha szabadúszó vagy, akkor is csak részben. Ha kapsz egy specifikációt egy huszonötödik ügyfélnyilvántartó szoftverről, akkor az már nem annyira kreatív feladat, mint inkább hangya munka. Ebbe szokott beleunni az, akinek nincs kellő elhivatottsága. Tehát ahogy az újszülöttnek minden vicc új, kb. úgy kreatív munka a programozás a kezdő programozónak. Az persze megint más, ha esetleg a munkád mellett valami újat alkotsz, pl. egy opensource projektben megváltod a világot, az már inkább kreatív.
már most kezd el
---
redsky.hu
weblapozas
bar az xml, ajax nem mondanak nekem sokat...
(sajnos, meg) nem vagyok jartas a weblaboron, de mostmar potoloni a hianyossagaimat (:
(itt tudok tanulni ilyen dolgokat?)
HTML, CSS.
Szerintem, ne az XMLnél kezdd, ha még csak Dreamwaverrel foglalkoztál. Nézd meg a CSS alapjai cikksort, keresgélj utána HTML leírásoknak. Az segíteni fog.
J
<Nincs cím>
mennyire telitett a piac
Ha már a programozásnál vagyunk, és azon belül a webprogramozásnál, megkérdezném, hogy mennyire telített a piac? Könnyen talál munkát egy pályakezdő? Illetve, pályakezdőnek ténlyleg érdemes néhány referenciamunkába ölnie az idejét? (olvastam ilyet a hozzászólásokban)
Előre is köszi..
*****
Durucz Gábor
"Megint kevés az informatikai szakember"