Web appok XUL-ban?
Sziasztok,
felütötte bennem a fejét a kérdés, hogy miben is kellene webes applikációkat csinálni. Gondolok itt egy saját magamnak gyártott webmail kliensre, intranetes alkalmazásra, stb.
A HTML eszközkészlete elég szegényes ablakozó komponensek terén, tehát adódik a kérdés, hogy mit használjon szegény földi halandó helyette. Két megoldást tudok elképzelni:
Kérdéseim tehát:
Köszönöm
János
■ felütötte bennem a fejét a kérdés, hogy miben is kellene webes applikációkat csinálni. Gondolok itt egy saját magamnak gyártott webmail kliensre, intranetes alkalmazásra, stb.
A HTML eszközkészlete elég szegényes ablakozó komponensek terén, tehát adódik a kérdés, hogy mit használjon szegény földi halandó helyette. Két megoldást tudok elképzelni:
- JavaScript komponens-library elkészítése, esetleg valamilyen már meglevő desktop-like rendszer használata (eyeos). Előnye: elvileg minden böngészőn működik. Hátránya: ELVILEG működik minden böngészőn, van amikor nem, minden program megírása kő kemény JS-ezést igényel.
- XUL: XHTML-be beágyazva ideális platform lenne a mindenféle webes felülethegesztésre. Előnye: Komponensek végeláthatatlan tárháza, könnyű beágyazhatóság, szükség esetén pillanatok alatt lehet belőle desktop alkalmazást varázsolni. Hátránya: Firefox és CO only. Internet Explorer le van ejtve.
Kérdéseim tehát:
- Milyen más technológiákat ismertek ezeken kívül?
- Mire szavaztok? (A nyilvánvaló portability issue-tól eltekintve.)
- Milyen jó könyvek / leírások vannak XUL témakörben? (A Mozilla-féle doksit megtaláltam, sajnos az túlságosan rámegy a Firefox extension gyártásra, nincs egy általános "getting started" fejezet.)
Köszönöm
János
Találtam tutorialt
Flex
Szerintem ha rászánsz egy kis időt és megnézegeted a Flex tutorialokat mondjuk, meg fognak győzni. A Flex 3 SDK ingyenes, sőt nyílt forrású, így beszerzési ára a fejlesztőezközöknek (pl. Flex builder) opcionális. Vagy nézd meg a FlashDevelop nevű editor-t, amelynek pl. van Flex 3 támogatása is.
Arról ne is ejtsünk szót, hogy a Flash runtime elérhető minden fontosabb böngészőre és rengeteg 3rd party komponens van Flexhez, valamint elég nagy is a közösség körülötte, tudsz segítséget is kérni. XUL-lal ez nehezebb lesz.
Flash
3+
Az Adobe ezért hozta létre az AIR-t. Az AIR alkalmazás egy-az-egyben egy Flex alkalmazás, nyilván azon kiterjesztésekkel, amelyek egy Flash appletben nem léteznek, de egy desktop appnál már igen (pl. natív ablak króm, extenzívebb filekezelés, tálcatámogatás, stb...)
A Flash nem, a Flex mint AIR alkalmazás igen. Ezért is említettem a Flex-et, mert abból majdnem zéró erőfeszítés AIR alkalmazást gyártani.
Nekem sem szimpatikus hogy a Flash player zárt forráskódú, de azt azért jegyezzük meg hogy:
* A Flex fordító és könyvtárak nyílt forrásúak
* A Flash runtime eléggé elterjedt
Adobe Flex Builder 3 for Linux. Igaz hogy alfa4, de nekem pl. az evaluation copy szuperül ment Linux alatt. Nyilván nem lesz örökké alfa.
Ezt nem tudom hogy honnan veszed, régen valóban így volt, de a Linux a Flash 10 kiadása óta 1st class platform a Windows és MacOS X mellett. Így várható hogy minden feature verzió egyszerre jelenik meg Linuxra, Windowsra és MacOS X-ra.
ContextMenu class
Értem...
Sajnos az Adobenak ez nyilván üzlet kérdése. Mivel a Flash (még) leginkább az animációs-webes szektorban elterjedt, az alkalmazási platformként való felhasználása gyenge lábakon áll, innentől kezdve olyasmiről, hogy Solaris support, stb. ne is álmodjak. Arról, hogy értelmes sebességen fog futni a rá jutó pár száz MHzen pedig még kevesbb esélyt látok. (A fenti példa esetében párhuzamosan 4 terminált hajtott egy elég régi HP gép. A pontos specifikációkat nem tudom, de nem egy kapkodó idegbeteg a gép. :) )
Összegezve: nem hiszek abban, hogy a GUI-t újra fel kellene találni, sem Adobenak, sem pedig a GWT-s társaságnak. Filozófiailag a natív komponensekben hiszek, az ablakozást csinálja az ablakozó rendszer, ha nem jó, azt kell lecserélni. Ennek ellenére lehet, hogy a GWT lesz, ugyanis a XUL dokumentációja még baráti körökben is hiányos.
XUL natív?
Amúgy én nem választanék XUL-t manapság, eléggé bezárod magad ezzel. GWT-vel nincs tapasztalatom, de azért a Google cuccai elég jók, Ext-tel már szívtak azért elég sokat mellettem, de azért alapvetően jókat lehet hallani róla (de pont Zoliék erről álltak/állnak át flexre admin felületek esetén). Flex-xel nekem annyi negatív tapasztalatom van, hogy Mac-en van pár szívás a Flex-es felületekkel (nem érzékeli az egér görgőjét, copy-paste is elég zavaros).
A XUL mióta natív?
Elvileg a XUL komponensei a natív OS komponenseket hívják meg, amire a működéséből következtetek. Nyilván, ez nem ennyire egyszerű, majd meglesem a Firefox forráskódját, hogy mivel rakja ki a komponenseket.
Mint jeleztem, nem a böngészőben való létezés az elsődleges feladat. Nyilván, erős fegyvertény, ha weben IS tud létezni a történet, ezért is tettem itt föl a kérdést, de az elsődleges a működése, nem a keret. Mivel zárom be magam a XUL használatával? A Firefox / XULRunner csak nem fog megszűnni?
Egyébként ez teljes mértékben magán-jellegű projekt, egy normális levelezőt szeretnék összeütni *kliens-PHP alapokon, mert tele a hócipőm a buta webmailekkel és a Thunderbird hülyeségeivel.
Ext GWT
Jól néz ki
Context Menu támogatás van
Nem akarom skinelni
XUL
XULRunner
XUL
Terv...