ugrás a tartalomhoz

X/HTML 5 Versus XHTML 2

Anonymous · 2007. Már. 20. (K), 07.27
A két nyelv összehasonlítása
 
1

miért szedik ki a b, i és társaikat?

connor · 2007. Már. 20. (K), 13.50
"b, i, small, big, tt, font and basefont Are Gone"

Magyarázza már el nekem valaki, hogy ez miért jó? Jójó formázzam meg css-el. De egy felolvasó szoftver mikor fog css-t is tudni?? (soha...)

Valahogy az az érzésem, hogy olyan irányba lódultak meg ami teljesen ellentétes bármilyen accessibility-vel. Pl milyen nagyon örültek annak, hogy a accesskey-t kiszedték a firefox 2-ből és valamelyik leíró specije határozottan ellenzi a használatukat...
2

szemantikusság

vbence · 2007. Már. 20. (K), 13.58
A b helyett használhatsz strong-ot, és ugyanaz lesz a hatása azzal a különbséggel, hogy ez utóbbi definiálva is van, mint erős kiemelés. A "b" eredendően a (vizuális) megjelenítés oldaláról közelíti meg a dolgokat, és pont ez, ami a felolvasóprogramok ellensége. Itt egy másik szemléletről van szó. Keress rá a szemantikus html-re, és mindent infót megtalálsz...
3

Szemantikusság

Nagy Gusztáv · 2007. Már. 20. (K), 13.59
Ezek a kinézetet meghatározó elemek úgy igazából eddig sem voltak felolvashatók. Gondolj bele. Hogy olvasod fel azt, hogy b (félkövér)?

Ehelyett már régóta vannak szemantikus tagok, pl. strong, em, amik nem a kinézetet, hanem a jelentést határozzák meg. Ez egy tisztább logikai szétválasztást fog eredményezni.
5

felolvasó ismeri a CSS-t

janoszen · 2007. Már. 20. (K), 18.50
A JAWS pl értelmezi az aural CSS-t (kizárólag link tagből), legalábbis ami a display:none-t illeti, biztosan. Szóval ne légy annyira biztos benne.
7

Jaws...

presidento · 2007. Már. 20. (K), 22.28
Hát... Egyszer néhány dokumentumot (nem honlapot) készítettem, ahol nagyon figyeltem arra, hogy tényleg mindenhol jól megjelenítse. (Az IE3-at használó Handheld PC-n is) A Jaws-ból mindössze a display:none-t tudtam kihozni, pedig a CSS2 számos jó dolgot támogat. A Jaws - a leginkább elterjedt felolvasó program - ezek közül egyet sem. Se a <strong>, <em>, se a <b>, <i> elemeket. Lehet, hogy azóta már jobb a helyzet, de akkor eléggé elvette a kedvemet.
4

Szemantikus bővülés

Török Gábor · 2007. Már. 20. (K), 18.28
Érdekes megfigyelni, hogy mindkét vonal némelyest egy DocBook (vagy akár nevezhetjük szemantikusnak) jellegű irányba halad, that's cool. Mindemellett a HTML5 vonal a korábbi blogbejegyzésben kifejtettek alapján szerintem előre mutatóbb, az XHTML 2-ben foglaltak jó dolgok lennének, de ahhoz a weblapok 90%-át át kéne írni, that's uncool.
6

Bakik

janoszen · 2007. Már. 20. (K), 18.59
Azért van elég csúnya baki benne:

The input element is enhanced to support email, url, date-related, time-related, and numeric data types. This means more validation can occur on the client instead of on the server.


%képzelj-ide-egy-halálfej-jelet%
8

hehe

vbence · 2007. Már. 20. (K), 23.14
Én abban látoma problémát (persze a halálfejen kívül), hogy nem válthatja ki a JavaScript ellenőrzést. Egy való élet beli form mezőibe nem csak ilyen primitív ellenőrzések kellenek. Nem száműzhetjük a JS-t egy form ellenőrzésnél, és ha már akár egy mezőhöz is hazsnáljuk használhatjuk az összeshez. (A mai eszközökkel nagyon profin meg lehet írni egy JS könyvtárat a leggyakoribb ellenőrzésekhez, ami mondjuk meghatározott CLASS értékekhez rendeli hozzá a feltételeket.)

Ha ezt az izét hazsnáljuk biztos, hogy egész más jellengű üzenetet dobnak majd a beépített ellenőrzések (pl email), mint az általunk írottak, és ez nem lesz szép látvány. Arról nem is beszélve, hogy felrémlett előttem az Explorer 9 (talán az xhtm2 felét támogatja majd), ami egy Ding.wav kiíéretében felrepít egy messageboxot, valami tört magyarságú szöveggel, mondjuk E-mail address kérem megadni ;)

Viccet félretéve az biztos előny, hogy a form markup részévé válik egykét logikai dolog, például ezek JS nélkül is működnek (sok potenciális ügyfél használ lynx-et ;). Vagy ha valami teljesen új, még ismeretlen média jön létre a közeljövőben ott is előnyt jelent.
9

Date

janoszen · 2007. Már. 21. (Sze), 14.28
Nekem a dátum megadásos történet tetszik nagyon, mert azzal volt mindig a legtöbb szívás, ha igényesen meg akartam csinálni. Szóval hajrá, de olyat, hogy kiváltja a szerver oldali ellenőrzést, lehetőleg ne írjon már webes szakember...