Hogyan készüljünk állásinterjúra?
András legutóbbi blogposztjából és a hozzászólásokból képet kaphattunk arról, hogy milyen kérdésekre számíthatnak a frontend fejlesztők, ha állásinterjúra mennek. Fordítsuk meg a problémát: hogyan készüljünk a felvételre, milyen kérdéseket tegyünk fel a potenciális munkaadónknak?
- Szedjük össze a referencialistánkat – ha van lehetőség, helyezzük el oldalunkat saját domainen, a listát pedig frissítsük folyamatosan, így nem az interjún kell gondolkoznunk azon, min is dolgoztunk még.
- Nézzük meg a cég honlapját – ha az első menüpont a „Rólunk”, a vezetés lehet, hogy inkább magával van elfoglalva, mint az ügyfeleivel vagy az alkalmazottaival; a referenciamunkáik is sokat elárulnak a minőségi követelményeikről.
Milyen kérdéseket érdemes feltenni?
- Milyen béren kívüli juttatások vannak? – például ingyenes sportolási lehetőség, közlekedési bérlet fizetése stb.
- Munkaidőn kívül szoktak-e közös programokat szervezni? – havonta egy céges sörözés, bowlingozás, nyáron céges hétvége összekovácsolja a csapatot.
- Szabadságolások – lehet-e átvinni következő évre, karácsony és szilveszter között ki lehet-e venni stb.
- Hogyan fizetik a túlórákat? – nem az a kérdés, hogy fizetnek-e, hanem az, hogy mennyit.
- Van-e munkaköri leírás, minőségi szabályzat? – fontos tudni, milyen követelmények vannak a közös munkával, és azzal kapcsolatban, hogy mi mit adunk ki a kezünk közül.
- Hogyan támogatják a személyes fejlődést? – vesznek-e rendszeresen szakmai irodalmat, egyetem mellett hogyan lehet dolgozni, szakmai rendezvényekre szokták-e küldeni a munkatársakat.
Ti hogyan készültök az interjúkra, minek néztek még utána, milyen kérdéseket tennétek még fel? Ha van tanulságos sztoritok, azt is osszátok meg nyugodtan!
■
Kialudni magad
Joel-teszt
Valaki ismer, hasonló jellegű összeállítást, ami "kicsivel" frissebb?
Azt tudom mondani, mit ne
A legjobb, ha úgy megyünk el egy interjúra, hogy azt mint tárgylás fogjuk fel. Tudjuk, hogy mi kellünk oda, és csak a részletekben kell megegyezni. Az interjú egy üzleti tárgyalás, ahol magunkat és a tudásunkat próbáljuk minél jobb feltételekkel bérbe adni. Izgulni nem érdemes. A lányok a sarkon minden kocsinál ezt csinálják, meg akarják győzni a leendő munkaadót, hogy ő kell neki, és annyiért. Szerintem ők sem izgulnak. :-D