Gondolatok egy megöregedett webkeresőről
A nemrégiben megrendezett Superseo konferencia és a Google hanyatlásával ijesztegető publikációk kapcsán jutott eszembe az, hogy egy dolgot megkérdeznék a Google-től: a webkeresőjüket fejlesztik még vagy egész más piacokra koncentrálnak?
Tudniillik elég hosszan a legjobb keresési találatokat hozta a Google. Iparág épült ennek kiaknázására (illetve kijátszására). Az utóbbi időkben viszont mintha megöregedett volna a webkereső. Először kipróbálta azt, hogy mi lenne, ha kevesebb találatot adna, de cserébe micsoda fotókat meg videókat (universal search). Aztán azzal próbált meg engem elkápráztatni, hogy a keresőszó gépelésekor el kezdte találgatni, hogy mire kereshetek (auto suggest). És volt, hogy eltalálta! Most pedig ott tartunk, hogy szegény webkereső, mintha a hallása sem volna a régi, visszakérdez, hogy jól értette-e a keresőszót (did you mean?), majd egy teljesen más kifejezésre vonatkozó találati listát dob elém. Régen még a szakik módjában állt a keresést feltúrbozni „haladó” karakterekkel, jelen sorok keltekor pedig az exact match holmi nosztalgikus terminus, lehetetlen rávenni a Google-t, hogy pontosan arra keressen, amit én beírok. Erre mondta legutóbb egy barátom, hogy amúgy mi szükség van még egyáltalán a Google-re (értsd: a webkeresőre) a Facebook meg a Stack Overflow mellett. És ezen a helyzeten nem biztos, hogy a report spam gomb érdemben segít. ■
Lázadó fiatal hippikből konzervatív középkorúak lettünk
Azért azt elmondom, ha egy keresőbe, egy sm site-ba (Facebook) vagy egy közösségi irányított fórumba (StackOverflow) lenne lehetőségem belevásárolni, én a keresőt választanám leginkább, és legkevésbé a sm site-ot.
http://googleblog.blogspot.co
http://googleblog.blogspot.com/2011/01/google-search-and-search-engine-spam.html
ha meg nem olvastad volna.
Tyrael
Igen, évek óta van
http://www.google.com/search?
nekem most is a hibasra dobja a talalatokat, es csak felajanlja a helyes spellingre valo keresest.
nalad melyik kulcsszora mukodik maskepp?
Tyrael
több szavas kifejezés
aham, tehat valoszinuleg
Tyrael
Sokhoz képest
Nem is a találat szám, inkább
Most találtam ezt: http://twitpic.com/3wf5f9
Az ups ügyfélszolgálatot korrigálja upc-re, holott az ups-esre ~110 000, upc-re ~45 000 találat.
Lehet, hogy...
Pluszjellel lehet exact
A "Facebook mellett" terminust nem tudom értelmezni: mi az, amiben a Facebook kiváltotta a Googlet, vagy bármilyen más értelmes szolgáltatást? A social networking site-ok nagyon jók abban, hogy kielégítsenek olyan igényeket, amik a hatalomra jutásuk előtt nem léteztek, na de információt keresni Facebookkal? Ugyan már.
Nemrég volt egy érdekes
A + jelet nem értem, úgy tudom az idézőjel való a pontos egyezés jelzésére.
Mindkettő jó rá, de a +
Google nyelv
A google -ről az a véleményem, hogy az üzletpolitikájuk épp úgy sújtja (szerintem sokkal inkább), mint a spam oldalak megjelenése a kereső találatokat.
A jelölések:
"pontos egyezés"
+ legyen benne a találatban
- NE legyen benne a találatban
OR ez VAGY az legyen benne a találatban
AND ez ÉS az legyen benne a találatban (a + nál alacsonyabb a relevanciája)
site: ezen az oldalon akarok keresni
allinurl: legyen benne az urlben
És ezek kombinálhatók is, tehát: "Debian GNU/Linux" AND "PHP 5.3" -site:experts-exchange.com
ha valaki hasznalta mar az
http://www.google.com.au/advanced_search
http://www.google.com.au/support/websearch/bin/answer.py?answer=136861
ami valtozas tortent a keresoalgoritmusban (probald ki), hogy ha tobb kifejezest adsz meg, akkor mostanaban mar csupa olyat listaz elol, amiben nem szerepel az osszes kifejezes, regebben nem igy volt imho.
tehat regebben mindenfele ugyeskedes nelkul, beirtal 2-3 kulcsszot, es olyan talalatokat kaptal, ami lehetoleg az osszes szot tartalmazta.
mostanaban viszont egy tobb kulcsszobol allo keresesnel valahogy kissebb sullyal esik latba hogy tartalmazza a talalat az osszes kulcsszot.
Tyrael
Pontos egyezés
Fejlesztik
Az irány viszont más, mint amit Te jelen esetben "elvársz".
Szerintem ahogy egyre többen használták a keresőt, úgy próbáltak meg ők a legtöbb felhasználónak megfelelni. A legtöbb felhasználó, mint célközönség viszont nagyon nagy részben tartalmaz olyan "átlagusereket", akiknek ilyen módszerekkel kell segíteni abban, hogy megtalálják amit keresnek, mert maguktól nehezebben jönnek rá, hogy mik a releváns kulcsszavak, kifejezések.
Viszont azzal, hogy megpróbálnak minél inkább univerzálisan, a legtöbb usernek megfelelően működni, pont azokat az igényeket bírálják felül, amiket te megfogalmaztál: nem arra keres, amit beírtál, hanem arra, amit szerintük keresni szeretnél.
Egyetértek veled. A poszt
Tendencia
a chomre kapcsan lathattuk,
Tyrael
Tudatlanság
eklatáns?
Hülyéknek áll a világ
:) végigolvasva a