ugrás a tartalomhoz

Keresztbe mozdul az Apple és a Microsoft?

Hojtsy Gábor · 2005. Jún. 4. (Szo), 13.44
Alapvetően hardver kérdésről van szó, azonban ennek hatásai nagyon messzire mutathatnak az asztali számítógépek jövőjét illetően, ezért gondoltam, hogy érdemes lehet foglalkozni vele. Aki szorosan követte a Microsoft új játék konzoljának megjelenését, az láthatta, hogy meglepő módon PowerPC processzorral szállítják majd a terméket. Az Apple terveivel kapcsolatban pedig már többször lábra kapott a híresztelés, hogy Intel processzorokra váltanának.

Elemzők nem tartják igazán meglepőnek, hogy a Microsoft operációs rendszere PowerPC architektúrán is működik, hiszen a Windows CE és más kiadások különböző környezetekben kell helyt álljanak. Ez a váltás mégis új piacot nyithat meg a cég számára.

Ennél azonban izgalmasabb - legalábbis számomra - az a találgatás, ami az utóbbi időkben igencsak erősödik, hogy az Apple folyamatosan Intel processzorokra térne át. A Cnet tegnapi híre szerint már jövő év közepén Intel processzorokkal szállítaná az Apple a Mac Minit, míg egyéb asztali gépeit további egy év alatt állítaná át az új alapokra. Elemzők szerint hétfőn jelentené be a váltást Steve Jobs, aki már korábban is azt nyilatkozta, hogy a FreeBSD alapokra épített Mac OS X Intel processzorokra történő elérhetővé tétele nem lenne különösebben nagy feladat. Márpedig a PowerPC processzorokkal már sokszor meggyűlt a baja a hardverek szállításakor, a noteszgépekben pedig a mai napig nem tudtak áttérni az újabb G5-ös szériára, annak melegedési problémái miatt.

Nemzetközileg tekintve a webfejlesztők, grafikusok és kreatív munkatársak körében igen népszerű az Apple operációs rendszere és számítógépei. A Mac Mini, és az esetleges Intel processzorok felé nyitás amellett, hogy olcsóbb Apple számítógépeket eredményezhet, megnyitja a Mac OS X útját más szállítók által gyártott hardverek használói számára is. Erre pedig komoly igény lehet, tekintettel arra, hogy a Microsoftnak óriási erőforrásokat kell a biztonságra fordítania, míg az Apple operációs rendszerével kapcsolatban ilyen kifogások sokkal kisebb számban merültek fel.
 
1

Robert Scoble megerősítése

Hojtsy Gábor · 2005. Jún. 4. (Szo), 20.19
Robert Scoble írja, aki pedig elég közismert és elismert Microsoft evangelista:
Already I see skepticism from my readers behind Apple's move to Intel.

Make no mistake. This is a real story and I've gotten confirmation from people who know. I can't say more, though, cause I don't want Apple to sue me to find out my sources.

From what I hear, though, they have had a version of OSX running on Intel for a long time and are ready to go.

What does this all mean for Microsoft? Not sure yet. It sure will be interesting to watch this play out.

Máshol pedig arról találgatnak, hogy az Intelt kérték volna fel PowerPC processzorok gyártására, ami érdekes lenne, bár nem tudom az Intelnek miért érné meg egy teljesen más technológiára felkészülni...
2

Remélem nem

Török Gábor · 2005. Jún. 4. (Szo), 22.17
Remélem Steve még alszik egyet rá, mielőtt ebből hivatalos bejelentés válik. Nem akarok mekintosokat Intel processzorral látni.

--
slink
http://20y.hu/
3

Bizonyos szempontból jó

kgyt · 2005. Jún. 5. (V), 00.03
Egy gépen lehet majd futtatni a főbb operációs rendszereket (Linux, MacOS, Windows), tehát a tesztelés könnyebb és gyorsabb lesz.
Egy MacOS X 10.4 (Tiger) ára kb. 29.000,- (+áfa), vagyis olcsón kaphatunk egy jó rendszert egy sokkal olcsóbb vasra, mint a (Motorola) PPC processzoros gépek.
(Persze egy gyengébb architektúra, de sokkal erősebb gépet lehet összerakni ugyanannyi pénzből - egyelőre)

Másik előny:
A PC hardvergyártók kénytelenek lesznek a Windows egyeduralmának véget vetni és a hardverek specifikációit elérhetővé tenni, ami a linuxos közösséget is előnyösebb helyzetbe emeli. A hardvereszközöknek komolyabban a szabványokra kell majd támaszkodniuk, így stabilabbak és megbízhatóbbak lesznek linux alol is (stb.).

Harmadik előny:
Mivel a MacOS X FreeBSD alapú a linuxos és BSD-s társadalom komoly hátrányokat küzdhet le, mivel a MacOS X szoftvereket sokkal könnyebben lehet majd portolni az ingyenesen elérhető operációs rendszereken.
Ilyen lehet például a Photoshop, amelyet majd linux alól is tudunk használni (nem wine alól, hanem mint linuxos programot), vagy jónéhány más fontos program (Quark, Illustrator, Flash...)


--
Szeretettel: Károly György Tamás
kgyt&kgyt.hu - http://kgyt.hu
4

Nem feltétlenül...

Bártházi András · 2005. Jún. 5. (V), 10.01
Ezek szerintem korántsem egyértelműek. Egyrészt a MacOSX *jelenlegi* ára 29.000 Ft, PowerPC alapokon, az Apple saját hardverjére. Az Applenek nem hinném, hogy jó lenne lemondania a hardver előnyökről, arról, hogy ebből jelentős nyeresége van. Ha így is tesz véletlenül, akkor is sem tuti, hogy ugyanennyiért adja majd az oprendszerét Intel alapokon is. Ami pedig a Mac Minit illeti, nem sokkal drágább már, mint egy hasonló kategóriájú PC.

Az, hogy a Windows mellé bejön egy másik oprendszer, attól még a hardver gyártók nem fogják elérhetővé tenni a hardvereik specifikációit. Ez ugyanis nem az architektúrán múlik, simán ki fognak adni egy zárt forrású kódot egy másik rendszerre is. Ezt már ma is így csinálják (van pár hardver, amihez adnak Win, Linux, MacOSX drivert, zárt kóddal). Ugyanez igaz a szoftverre is, azért, mert kiadják három oprendszerre az eddigi kettő helyett, attól még semmi sem lesz könnyebb (kb. annyi, hogy egy fokkal stabilabban lehet majd emulált környezetben futtatni ezeket a programokat).

De az egésznek nagyon-nagyon-nagyon pletyka szaga van...

-boogie-
5

és mi jön még

Hojtsy Gábor · 2005. Jún. 5. (V), 16.11
Lehet, hogy eléggé pletyka szaga van a dolognak, de a Reuters például nem vette volna át, ha nem gondolnák megbízhatónak...

John Gruber (Daring Fireball) véleménye:
What this means is that something extraordinary must occur: either Apple is going to announce the biggest hardware transition in company history (and, arguably, industry history), or, two well-respected news organizations have committed enormous blunders.

Some of you may be willing to chalk this up to the latter, on the grounds that you see all sorts of bullshit get published that doesn’t pan out. That’s true, but not in CNet, which has a pretty good track record, and certainly not in the Wall Street Journal, which many consider the most-respected newspaper in the world (editorial page politics being a wholly separate issue).

If it doesn’t happen, this is a catastrophic reporting blunder. There is no “maybe” in either report.
6

várakozás

Hojtsy Gábor · 2005. Jún. 6. (H), 10.58
Már csak néhány óra van hátra Steve színpadra lépéséig, és a BBC, Washington Post, Associated Press, és mások is elég komoly tényként kezelik a váltást. A New York Times Apple Plans to Switch From I.B.M. to Intel for Chips című cikkében eléggé alapos háttérmagyarázat található.
7

okosság

Anonymous · 2005. Jún. 6. (H), 14.54