Zend Framework in Action
Szerzők:
Rob Allen , Nick Lo, Steven Brown
Kiadó:
Manning
Kiadás éve:
2008
ISBN:
1933988320
Oldalak száma:
432
Értékelés:
10
Linkek
A Zend Framework mára már elég ismertté vált ahhoz, hogy a PHP keretrendszerek kavalkádjában emlékezzünk a nevére. Már csak azért is, hiszen a PHP mecénás Zend nevét viseli. Jómagam már évekel ezelőtt letettem a voksom a Zend Framework (ZF) mellett, de lusta voltam mélyebben beleásni magam a keretrendszer valódi erejét jelentő MVC implementációba. A könyv elolvasása bebizonyította, hogy hiba volt éveken keresztül a saját fejem után menve (a ZF componenseit felhasználva) saját keretrendszert fejleszteni, hiszen a ZF igazi svájci bicska készlet: minden olyan eszközt tartalmaz, amelyre egy modern webalkalmazás megvalósításához szükségünk lehet.
A könyv jelen tudomásom szerint magyar nyelven nem érhető el, de őszintén nem bánom, hogy eredeti nyelven „kellett” megismerkednem vele. A szerzők stílusa kifejezetten érthető, olvasmányos és személetes. A példakódok nincsenek túlegyszerűsítve, véleményem szerint kifejezetten érthetőek és jó eséllyel egy középhaladó PHP fejlesztőnek már nem okoznak gondot.
A könyv egy központi történetre van felfűzve: egy közösségi weboldalt építünk fel az egyes fejezetek előrehaladtával. Ennek megfelelően miként a weboldal funkciói, úgy a témák is egymásra épülnek. Ugyanakkor az egyes fejezetek önállóan is elolvashatók, mert a szerzők figyeltek arra, hogy a korábban elsajátított ismereteket visszahivatkozzák.
A könyv három fő témakörből áll:
- Ismerkedés, „Hello World!”
- Alapvető komponensek
- Haladó komponensek
Az első részben áttekintő képet kapunk a ZF felépítéséről, elnevezési koncepciókról, a singletonitis szindrómáról, egyéb alkalmazott tervezési mintákról és a könyv írásakor létező komponensek hierarchiájáról. Egy „Hello World!” példa alkalmazáson keresztül megismerkedhetünk a ZF-re épülő alkalmazások könyvtárstruktúrájával, magával a ZF féle MVC implementációval és a ZF-re jellemző helper és plugin beépülőkkel.
A második rész tematikusan végigvezeti az olvasót egy átlagos webalkalmazás megvalósítása során felmerülő igények kielégítésére szolgáló komponenseken: nézetkezelés és template-ek; modell, azaz adatbázis absztrakció; Ajax; Authenikáció és ACL; űrlapok; keresés; e-mail stb. Az egyes komponensek ismertetését kifejezetten informatívnak és kellő mélységűnek találtam, pont addig tárgyalja az egyes témákat, ameddig az olvasó egy általános képet kap és tudja merre induljon el tovább a dokumentációban.
A harmadik rész talán a legizgalmasabb és minden valamennyire érdeklődő fejlesztő figyelmét felkelti egy kicsit. Öt fejezetet szántak a komplexebb alkalmazásokban használható komponensek tárgyalására: REST, XML-RPC, SOAP kommunikáció; Web Services; gyorstárazás; lokalizáció és fordítás; PDF generálás stb.
Összességében a könyvet kiválónak tartom. Mind tartalmában, mind minőségében átgondoltságot és felkészültséget sugall. Külön kiemelendő és dicséretes, hogy a szerzők nagy figyelmet fordítottak az egységtesztelésre, sőt egy külön fejezetet kaptak a beüzemelés, webszerver konfiguráció, verziókövető használat és a funkcionalitás témakörök. További jó pont, hogy három további melléklet gazdagítja a könyvet: alapvető PHP ismeret áttekintés, OO-PHP ismeret áttekintés, ZF specifikus ismeret áttekintés. A könyvet leginkább középhaladó és haladó fejlesztőknek ajánlanám, de az A és B melléklet elolvasása és megértése után elszánt kezdők is belevághatnak.
■
mivel a könyv három éves,
bővült leginkább
Még a megjelenés előtt
támogatnám
Zend_Form
Én is ZF-el fejlesztek, a Zend_Form-hoz néha guglizni kell az infókat.
De megéri, mert újrahasznosítható lesz a saját űrlap osztály kódja.
Remélem, hogy hamarosan megjelenik a "Zend_Form in Action" könyv is. :)
Más:
PHP framework statisztika, 74%-os a ZF népszerűsége a többihez képest. ?? Én úgy tudom, hogy Itthon főleg Symfony, CodeIgnitier PHP frameworköt használnak.??
Amit eddig átnéztem fw-ökkel
én is kíváncsi lennék, hogy
http://www.php-developer.org/most-used-php-framework-the-popular-top-7-list-in-year-2011/
gyorsan szedtem némi statisztikát, mást is érdekelhet:
pl. oDesk-es statisztika:
https://www.odesk.com/jobs/cakephp 39
https://www.odesk.com/jobs/codeigniter 61
https://www.odesk.com/jobs/symfony 15
https://www.odesk.com/jobs/yii 18
https://www.odesk.com/jobs/zend-framework 39
stackoverflow:
http://stackoverflow.com/questions/tagged/cakephp 232
http://stackoverflow.com/questions/tagged/codeigniter 233
http://stackoverflow.com/questions/tagged/symfony 130
http://stackoverflow.com/questions/tagged/yii 12
http://stackoverflow.com/questions/tagged/zend-framework 554
Tyrael
statisztika
pl cakephp nem rendelkezik fórummal, csak levlistával így a kérdések egy része kikerül álltalánosabb fórumokra is
meglepő
Könyvbe már bele-bele
:)
Acl hiba
valamiért végtelen rekurzióba fut :/
végtelen sokszor hívja meg a preDispatch-ét a Places_Controller_Action_Helper_Acl-nek
valaki tud ötletet mondani, hogy mi lehet a baja?
Végtelen történet...
Van redirect vagy forward hívás a Places_Controller_Action_Helper_Acl-ben, ha jogosultsági problémába fut a rendszer?
Ha van, akkor érdemes ellenőrizni az átirányítás előtt, hogy az aktuális controller nem azonos-e az ErrorControllerrel.