Hogyan keressünk (fejlesztő) embert cégbe, csapathoz?
Kedves mindenki,
kiváncsi vagyok a véleményetekre. Sajnos előállt az a helyzet, hogy a PHP egy hiányszakma. Nagyon az. Még junior PHP fejlesztőt sem nagyon találunk, aki megütné a mércét.
Akit kapunk, azok nagyrésze vagy távmunkában szeretne dolgozni, vagy alapvető dolgokat sem tud.
Szerintetek, hol / hogyan kellene hatékonyan embert nagy céghez, teambe?
Köszi
János
■ kiváncsi vagyok a véleményetekre. Sajnos előállt az a helyzet, hogy a PHP egy hiányszakma. Nagyon az. Még junior PHP fejlesztőt sem nagyon találunk, aki megütné a mércét.
Akit kapunk, azok nagyrésze vagy távmunkában szeretne dolgozni, vagy alapvető dolgokat sem tud.
Szerintetek, hol / hogyan kellene hatékonyan embert nagy céghez, teambe?
Köszi
János
Kimaradt
attól függ mi az hogy megüti a mércét..
Távmunka logikus, mivel legtöbben fősuli/egyetem mellett nyomják, és úgy a teljes munkaidő nem jöhet szóba. Diplomával pedig manapság nem dívik PHPprogramozónak mennni(én sem értem miért)...
Mérce
Én igazából azt nem értem, hogy ha a junior (a weblaboron megjelent hirdetések alapján) 2-3 éves tapasztalattal rendelkező, gyakorlott programozó, akkor mit csináljon az a junior (aki az én értelmezésemben junior), aki már összehozott egy-két közepes dolgot, de szeretne egy jó csapatba bekerülni és fejlődni, a "nagyok" mellett "tanonc" lenni (mert ezek szerint őket senki sem keresi ...)?
Mérce
Lehet hogy végső soron kénytelenek leszünk az oktatás irányba is elmenni, de egyelőre még nem tartunk ott.
Értem
Ami a betanítást illeti, nem elhalt ötlet. 1,5 éve amikor végeztem a suilval majdnem ASP.NET fejlesztő lettem (no nem azért, mert annyira szeretem a MS-ot, hanem mert éppen ilyen munkát ajánlottak). Ott azt mondták, hogy nem kell megszeppenni, ha nem foglalkoztam még .NET-tel, mert lesz idő a betanulásra. Nagyságrendileg 3 hónap lett volna. Azt gondolom, akinek van hozzá érzéke, ennyi idő alatt egy gyakorlott, tapasztalt csapatban gyorsan felveszi a tempót. Pesze, itt előfeltétel, hogy ne a PHP alapok kelljen neki megtanítani, hanem a tényleges "trükköket".
Követelmények
...
Én 1 hónapja dolgozok egy közepes nevű webfejlesztő cégnél, történtesen pont itt a weblaboron olvastam a hirdetésüket. Utánakérdeztem, hogy eddig hogy vettek fel embereket. Érdekes módon azt kaptam, hogy a profession.hu-n is meghírdették volna, nem ~5-en jelentkeztek volna, hanem 100-an, abból ha 5 jutott volna át az első szűrésen. (Eljátszották már)
Azon kicsit néztem, amikor közölték, hogy volt olyan "induló", aki a php 24 óra alatt könyvvel jelent meg a próbaidőn, x éves tudást bejelentve az interjún :D
A távmunka meg nem meglepő, sokan egyetemisták, és az igazat megvallva ez pont egy olyan szakma, ami távmunkában is remekül végezhető, de sajnos nagyon kevesen nyitnak ezirányban.
Még annyit, hogy december elején kezdtem állást keresni, adtam egy esélyt a weblabornak, és csak itt néztem a hirdetéseket. Négy-re mondtam, hogy próbáljuk meg. Az egyikre azt kaptam, hogy "köszönjük, eltároltuk adatbázisunkban", a másik háromra behívtak.
Ebből az egyiknél programozó-sitebuilder-rendszergazda-helpdesk-rakodómunkás kombót szerettek volna hétvégi ügyelettel nyakonöntve minimálbér kétszereséért, de a másik se volt jobb. Persze semmi szakmait nem kérdeztek ennél a kettőnél, elolvasták az önéletrajzom, és ennyi. Örültem is neki, mikor felhívtak, hogy bocs, de nem kellesz :|
A harmadiknál bementem, beszéltük, próbaidő, megfeleltem, dolgozok... Vannak még csodák. Persze mindenhol nulla hátszéllel, szerencsém volt?
Hozzáállás + megbecsülés
Ha nem "nagy" cég lenne és nem lennék ennyire eltökélt a céljaimat illetően, azt mondanám hogy megyek hozzátok, de szinte biztos vagyok benne, hogy a következő dolgokat nem tudnátok biztosítani (félreértés ne essék, vállalkozóként tisztában vagyok vele hogy mennyire nehéz ezt kínálni):
- Megfelelő fizetés (nem túl sok, de nem is kevés: mindkettő árt)
- Őszinteség
- Megbecsülés
- Valódi csapatmunka
- Ösztönző környezet és kollegák
- Valódi fejlődési lehetőség
- Igény felmutatása az új kollega perspektíváit és személyiségét illetően.
- Rugalmasság
Ezeken lehet erősíteni, ha van rá mód, valamint ezekkel lehet is promótálni a pozíciót ÉS meg is felelni az elhangzottaknak. Egy idő után híre megy ám, hogy nálatok milyen jó is a hozzáértőnek és kevésbé lesznek ilyen gondok. A többi trükköt nem árulom el :P
Probléma
Ami a szempontokat illeti, így két hónap után elég sokat megüt, de nyilván függ a részlegtől és a vezetőjétől is. Winstonnal különleges eset voltunk ilyen szempontból, mert egy új team első emberei lettünk, ami viszont bővülésre szorul. Ennek volt előnye is és nyilván hátránya is.
Egy álláskereső
Én épp most keresgélek erősen budapesti állást, vidékről. Elég macera (és nem is olcsó) munka mellett időpontot egyeztetni, szabadságot kérni és felmenni interjúra, de ha kilátásban van valami, megteszem.
Ehhez képest még arra sem méltatnak az esetek 99%-ában, hogy egy e-mail-t küldjenek, hogy bocsi, de nem te kellesz. Talán a 99% nem a pontos érték, de még nem voltam 100 interjún, viszont eddig még SENKI nem közölte a negatív választ.
Lehet hogy nem ütöm meg az ő mércéjüket (jelenleg vidéken a minimálbér kétszeresénél többet keresek!), de miért olyan nagy ügy ezt elmondani? Annyira nem lehet drága egy e-mail és az az 1 perc, míg a megfelelő sablont előkeresik... A konstruktív kritikáról pedig ne is beszéljünk. Mondjuk ebből már kaptam egyet, meg is köszöntem, tanultam is belőle.
Bocs, de ez már régóta kikívánkozott belőlem.
Norbi
8-|
Most egy aprócska világ omlott össze bennem.
Duna vs. hozzáértés
Ennek következtében azok, akik tényleg értenek hozzá, rég váltottak az előbbeik miatt romlott hírnevű PHP-ról valami jobban fizetett nyelvre, mint pl. a Java.
Ehhez még hozzájön az is, hogy gyakorlatilag nincs jó webes fejlesztői képzés. Tényleg nincs. A mindenféle OKJ-s tanfolyamokat, amik papirt adnak, kb. a hajadra kenheted. Hogyan kell jól megtervezni egy programot? Nagyon kevesen tudják. Ergó, már a végzettséget nem is nézünk, webes téren nem érdekel senkit.
Szerencsére azért vannak nagyon kiváló szakemberek is ezen a téren, az utóbbi időben (nem kevés részben ennek az új a munkahelyemnek köszönhetően) jónéhányat ismertem meg, dolgoztam velük együtt.
De kevesen vannak. Nagy fejlesztési feladatokhoz az kellene, hogy egy-két senior fejlesztő felügyelete alatt 5+ junior fejlesztő dolgozik az ő útmutatásuk, terveik szerint. Akár lehetne UML-lel megtervezni a programlogikát, hogy jól le legyen specifikálva, a juniorok pedig fejlődhetnének. De ehhez kellene 5+ junior fejlesztőt találni, ami már koránt sem triviális, hiszen a minimum elvárást azért el kellene érni, különben több erő megy el a pátyolgatásra, mintha megírná a senior fejlesztő az egészet.
Ami Téged illet, nem tudom, milyen szinten állsz a PHP-vel, szerintem, nyugodtan próbálkozz meg a témával valamelyik nagyobb cégnél, ahol van lehetőséged más fejlesztők módszereiről lesni.
Ha gondolod, keress meg magánban. ;)
de van de van de van..:)
nálunk a bmfen van az infón belül 3-4 évben php szakirány. és elég sokan jelentkeznek is rá.
amúgy azért gondolják, hogy tudnak programozni, mert nem ismerik annyira a nyelv lehetőségét. a többségnek a php még mindig egy scriptnyelv, és arra használják, hogy az oldalukon a fejléc alá, és a lábléc főlé includeoljanak egyet. ezzel otthon elvannak, meg a joomlával, amikor meg bekerülnek próbaidőre pislognak nagyokat, hogy "jéé, mik vannak..":)
PHPs szakirány
Egyébként a PHP-s szakirány létezésén most meglepődtem, ezt nem tudtam.
Köszönöm