Szakdolgozatot írok PHP-s webshop témában, mire figyeljek?
Sziasztok!
PHP-s programot írok szakdolgozatnak. Webshop meghasonló. A kérdésem a szokásostól eltérő nem szeretném megíratattni én csinálom. A kérdésem a következő nem tudjátok miket szoktak figyelni, milyen hibákat hiányosságokat keresenek benne amikor elbírálják a szkdolgozatot?
Köszi
■ PHP-s programot írok szakdolgozatnak. Webshop meghasonló. A kérdésem a szokásostól eltérő nem szeretném megíratattni én csinálom. A kérdésem a következő nem tudjátok miket szoktak figyelni, milyen hibákat hiányosságokat keresenek benne amikor elbírálják a szkdolgozatot?
Köszi
Hibák és külalak
Szép, és jól kidolgozott programterv kell a programhoz lehetőleg valami tanított vizualizálási formával megtámogatva. Ha ez megvan akkor megfelelő stílusú, szép formázású, tagolt, részletesen kommentezett kód. És ami talánm a legfontosabb nagyon jó dokumentáció a program egyes elemeinek függvényeinek működéséről, az egyes összetartozó egymással kapcsolatban levő elemek kommunikációjának leírásáról nagyvonalakban, majd részletezve.
Ezen kívül nem árt egy színes szagos végfelhasználói dokumentáció sem, hogy ezt elolvasva a bírálók tudják hogyan is működik a program, hogy kell telepíteni, milyen szoftver és hardver követelményei vannak.
Ha a beadandó méretkorlátba nem fér bele a programozói dokumentáció (függvények objektumok, modulok), akkor azt a kódban kell valami szabványos módon belerakni. Rengeteg ilyet találsz a megfelelő kérdést a giglinak feladva. Ajánlom például a PEAR ajánlásokat ezen a téren.
Mégegy
Még egy kérdés. Fontos, hogy objektum orientált a kód? Vagy jó a hagyományos PHP programozás is?
Köszi
Kellene...
Persze, ez magában foglalja a PHP 5 használatát is...
PHP5
wish.hu
gex
Webidea
php5
OOP
Maga az OOP szerintem nem kötelező, ha a kiírás ezt nem tartalmazza. "Hagyományos" függvény alapú kódolás és szép tud lenni, ha a a programkód megfelelően van struktúrálva.
Grafikus felület
Szerintetek érdemes a PHP grafikus kezelését kihasználni ebben az esetben vagy használjak inkább CSS-t?
Köszi
Mindent arra használjunk, amire kell
Azaz mindenre a neki megfelelő eszközt használjuk. Ezzel nemcsak megmutatható a bővebb tudásbázis, de mutatja hogy az ember a rendelkezésére álló technikák közül a megfelelőt használja a kívánt feladatra. Szóval a megjelenítést semmiképp se a PHP, hanem az erre megfelelő eszköz szolgáltassa, ami jelen esetben HTML + CSS.
Persze a CSS és HTML kódot maga a PHP is generálhatja, ha ez jobban tetszik neked, de szerintem nem szükséges, elvégre a Walesi bárdokat se programmal generálja az ember, hanem konstans-ként szerepel a kód mellett.
Generálás
Én például a HTML-t ilyen formában akarom előállítani:
Válaszotokat előre is köszi
Spanyolviasz
HTML-gyártás
A webbolt (ésolyasmi :) bonyolultságától függ, hogy hogy oldod meg. Ha egy szimpla kapcsoaltfelvételi űrlapot készítek, nem rakok mögé AdoDB-t, meg Smarty-t, csak ha biztosan lesz más is mellé, és megéri egy hangya hátára elefántot rakni.
Ha igazán szépen szeretnég megoldani, akkor nem ezt javaslom. Valamilyen sablonrendszer használata (pl. smarty: smarty.php.net) a kimenethez. Úgy vélem, azért egy webbolt már önmagában is olyan horderejű webes alkalmazás, hogy egy sablonrendszert megérdemeljen. Akkor tényleg elkülön a megjelenés (HTML!) a PHP-tól. Ha a Te példádat nézzük és már egy csomóféle dolog van a fájlban (elemek listázása, felviteli űrlapok, regisztráció, ...), akkor nem lesz hálás feladat megkeresni, hogy vajon hol hagytál ki egy HTML-TAG bezárást, vagy pl. listázáskor még egy containerDIV-et szúrjál bele...
Hangsúlyozom mégegyszer: Minden attól függ, hogy
1.) mennyire nagy alkalmazást készítesz (minél nagyobb, annál ajánlatosab a sablonrendszer, akár adatbázisréteg, formgenerátor, ...)
2.) mennyire akarsz továbbhasznosítható kódot (minél inkább OOP, meg elkülönült a PHP, HTML, CSS, annál könyebben javítasz hibát és fejleszted tovább, vagy akár más! fejleszti tovább)
+1.) nagy hasznát veheted pl. a phpdoc-nak is, ami a kódodból és kommentjeidből készít dokumentációt. Kommentezni egyébként sem árt, de ha még a dokumentáció technikai része is elkészül tőle 'magától'... :)
Ha tévedtem, kérlem, javítsatok ki.
Üdv: TeeCee :o)
body
Smarty
Köszi
Smarty :)
PéeL:
Magyar nyelvű:
Szabó Dénes (PHPConf 2003)
Angol nyelvű:
smarty.php.net-en baloldalt (sample application)
BYE: TeeCee :o)
Nem fordítva kéne?
Javítson, egészítsen ki, kérem, aki erről többet tud!
thamas
Nehany fontos tudnivalo
Magic quotes-t kapcsold ki a php.ini -ben.
"Magic quotes is a pain in the ass" - valaki ezt irta rola, eleg talaloan.
Szoval a kod mindenkeppen mukodjon magic quotes = off -al.
2.
nehogy mar register globals = on legyen a php.ini ben.
register_globals = On az elso szamu ellensege minden php programozonak. A PHP fejlesztoi pedig szegyeljek magukat ezert.
3.
ajanlatos Unicode-t is tamogatni. ehhez az "mb" php extension is szukseges lenne es MySQL 4.1 vagy MySQL5.0, ha nagy a batorsagod tanulni olyan dolgokat, mint tarolt eljarasok. stb.
4.
code formatting conventions
legyen egy konzisztens kod formazasod, hogy jol nezzen ki a kod.
ingyen PHP5 hosting MySQL www.PHP5.cz
Adatbázis
Köszi
Lásd korábban
DB
vagy
http://sk2.php.net/mysqli
A PDO-rol semmit sem tudok, es azt sem tudom, hogy mi a kulonbseg a PDO es a MySQLi kozott. A PDO elegge uj dolog (PHP5.1 ben debutalt), szoval inkabb talan a MySQLI-t ajanlanam, de azert jobb lenne, ha elolvasnad mi is az a PDO. Nekem sajnos nincs idom elolvasni.
PEAR - sosem hasznaltam, nem bizok benne, ramatyul megtervezett kod. Nem sok jovot latok a PEAR-ben, goleg hogy a ZEND Framework is mar keszuloben van.
PHP5 hosting - hat sorry, nem tudtam, hogy MO-rol nem lehet beregisztralni.
De nem lenne jobb neked a sajat gepeden osszedobni Apache PHP5.1 MySQL4.1 et?
PHP Editor - PHPEd re eskuszok (meg is vettem 1 licenszet). Csak ajanlano tudom. Szuper a debugger benne es 10x er gyorsabb, mint a Zend Studio.
www.PHP5.cz nem jó
ami röviden annyit tesz hogy ebből az országból tilos regisztrálni
Eppen en is irom...
Es ha mar oop-vel oldom meg, akkor mar elvarhato 1 template kezelo rendszer hasznalata(smarty), valamint 1 adatbaziskezelo osztaly is, amit en dolgoztam ki, nem szerettem volna ADODB-t hasznalni mert:
1.)nem ismerem annyira
2.)kulon hibakezelot kellett volna irnom hozza, ha mar egyszer az egesz rendszerhez van...
3.)PDO-t nem ismertem, csak miutan megirtam az oszalyom halottam rola:))
PEAR meg hasonlokat nem szeretem hasznalni:) valahogy en sem bizok bennuk, es eleg sok rosszul dokumentalt osztalya van,valamint nem tom mit szolnak hozza a vizsgabizottsag tagjai:)
Jahh es en a www.host.sk-ra raktam az odlalam(php5,mysql, es 1 javascriptes banner van csak rajta, ami bezarhato).
Ak-Army
Rendszer
Nem nézhetném meg valahol a te programodat? Nem a forrás érdekel hanem, hogy milyen.
Köszi
Segítenél nekem
2006
Smarty
Megnéztem ismét tegnap a smarty-t ismét. Lehet, hogy én vagyok a hülye de nem értem az egészet. Azt értem, hogy a kódot és a nézetet külön választja, de így is maradnak a html oldalon php kódok elég szép számmal. Akkor miértne használnék olyan programot ami eltakarja a kódot és ugyan ilyen php részekkel pedig meghívom a html oldalból?
Re: Smarty
Smarty
PHP-ben tudok programozni, még OOP-ben is. A problémám az, hogy mindent én akarok lekódolni, így voltam a delphinél is egy jó darabig. De tudom, hogy nem kell ismét feltalálnom a spanyolviaszt. Ezért is keresem a legjobb megoldást, mielőtt újraírnám a php-t.
Tudnál nekem még címeket adni, ami a smarty-val, pear-el és még ilyen előre legyártott rutingyűjteményekkel foglalkozik?
Köszi
Kereső?