ugrás a tartalomhoz

Szakképesítés weblapkészítéshez

Anonymous · 2006. Jan. 28. (Szo), 22.04
A vállalkozói igazolványt szeretnék kiváltani, kérdésem a következő lenne:
ahhoz hogy weblapkészítésről tudjak számlát kiállítani milyen tevékenységet kell választanom? Nem találok a tevékenységekről semmi listát a neten. A másik dolog, hogy ehhez szaképesítést igazoló okiratot is bekell mutatnom.Mérnök informatikus diplomám még nincs meg (utolsó év), hiradásipari technikus végzettségre meg nem hiszem hogy rálehet húzni bármilyen számítástechnikával kapcsolatos szellemi munkát.Végezzek el valami html tanfolyamot hogy legyen róla papírom?

Előre is köszönöm a segítséget.

Zsolt
 
1

<Nincs cím>

-zsolti- · 2006. Jan. 28. (Szo), 22.10
Szerencsére(?) néhány éve ilyesmihez már nem kell semilyen papír, csak a hardver szaktanácsadáshoz, ha jól tudom. Váltsd ki az összes 72-essel kezdődő tevékenységeket.
TEÁOR számok.
2

<Nincs cím>

Fekete Ferenc GDA · 2006. Jan. 28. (Szo), 22.14
igen.

egyébként a grafikai tervezésbe és a szoftverfejlesztésbe belefér.

Online 2.0
3

thx

Anonymous · 2006. Jan. 28. (Szo), 22.18
Köszönöm a gyors válaszokat!

Zsolt
4

72-es

Anonymous · 2006. Jan. 28. (Szo), 22.48
72.22 Egyéb szoftver-szaktanácsadás, -ellátás

Ebbe a szakágazatba tartozik:

a weblaptervezés (webdesign).

(többek közt)
5

Szakmai lista?

Edit · 2006. Jan. 29. (V), 11.49
Nem lenne jó valami önkéntes vizsgaféle, amivel fel lehetne kerülni egy szakmai listára? Mondjuk van egy elképzelt cég, ennek kellene egy kis honlapot készíteni: információs oldalak, webbolt, HTML-hírlevél, RSS, stb. Az elkészült pályamunkát pedig valakik átnéznék, hogy megfelel-e a szakmai sztenderdnek: CSS, diszkrét Javascript, helyes karakterkódolás, megfelelő filtering és escaping, stb. egy előre lefektetett szempontrendszer alapján.

Azt, hogy "rajta vagyok az NJSZT szakmai listáján" könnyebb kommunikálni a megrendelő felé, mint azt, hogy "diszkrét Javascript", vagy "CSS design". A megrendelő sajnos nem tudja, mi a technikai különbség a jó és a rossz weblap között, kellene neki valami útmutató.
6

Jó ötlet

attlad · 2006. Jan. 29. (V), 11.59
Szerintem jó lenne egy ilyen, de valószínű soha nem lesz ebből se semmi, nem olyan könnyű egy ilyet megszervezni jól (pl. honnan tudod, hogy az csinálta aki beküldte). :-/ Ha pedig sok pénzbe kerülne egy ilyen vizsga letétele, akkor nem tartom jó ötletnek.
7

Nem könnyű...

Edit · 2006. Jan. 29. (V), 12.18
Szerintem a szervezés a kisebb gond. Kell egy Zen Garden jellegű zip fájl, amiben benne van minden info, meg egy szempontlista. Ha elkészült a munka, felteszed a szerveredre, és beküldöd a linket, a szakmai közösség meg majd elbírálja. Ha nincs benne hiba, a link felkerül a listára. A megrendelők pedig onnan válogathatnak. Ha többen állnak össze, akkor fel kellene tüntetni, hogy ki mit csinált:

LAMP: Gipsz Jakab
HTML, CSS, Javascript, Flash, design: Fuksz Gizi, stb.

pl. honnan tudod, hogy az csinálta aki beküldte


Ez valóban probléma.
8

<Nincs cím>

-zsolti- · 2006. Jan. 29. (V), 12.50
Szerintem ez több szempontból sem lenne jó. A web egyszerűen annyira szerteágzó, és annyira a feladat határoz meg mindent, hogy nem lehet beskatulyázni a siteokat:
- ha CSS-t használ akkor jó, ha inline formzását, akkor nem
- ha diszkrét JavaScriptet használ jó, ha nem, akkor nem
- ha szabványos a kimenet, de a backendben súlyos hibák vannak, akkor jó, de ha izomos a háttér, viszont néhány megoldás összeegyeztethetetlen a szabványokkal, akkor már nem jó

Vagy mi van akkor, ha szabványos, használja a legújabb technológiákat, megfelel minden ajánlásnak, irányelvnek, a design mégis "ronda". Ki dönti el mi a ronda? (Főleg, ha a megrendelő hozza a designt.)
9

Ki dönt?

Edit · 2006. Jan. 29. (V), 14.16
Ki dönti el mi a ronda?


A megrendelő. Ez az egy terület, amit saját maga is meg tud ítélni.

Ami a beskatulyázást illeti, én úgy látom, hogy pl. itt a Weblaboron, meg a fontosabb fejleszői és designer blogokon azért kialakult egy konszenzus arról, hogy mi oké és mi nem. Egyébként is a felvetés arról szólt, hogy a lista önkéntes alapon működne. Azaz ha te nem értenél egyet a megfogalmazott követelményekkel, nem lenne muszáj részt venni, vagy bárki csinálhat egy saját projektet, ahol megfogalmazza a saját elképzeléseit és kiépíti a saját szakmai közösségét. Azt már tudja kezelni a megrendelő, ha pl. van 2 szakmai közösség, és megindokolják, hogy miért nem értenek egyet a másik fejlesztői szempontjaival. Ez mindenhol működik, lásd pl. építészek, orvosok. A dolog nem arról szólna, hogy CSAK EZEK az elképzelések jók, hanem arról, hogy AZOK, AKIK ITT VANNAK, ezt és ezt tartják fontosnak. Hasonló kezdeményezés volt egy-két héttel ezelőtt a lista a CSS tervezőkről (nem találom a linket, a blogmarkok közt szerepelt).

Persze lehet, hogy az egészet nem lehet megcsinálni (autentikáció probléma). Ez egyelőre csak egy kósza ötlet.
10

lista

Jano · 2006. Jan. 29. (V), 14.28
Felesleges. A megrendelő elsősorban nem szakmai szempontok alapján dönt, hanem hogy kit ismer, kit ajánlottak neki ismerősei stb.
11

Jó lenne egy minősítő rendszer

Anonymous · 2006. Jan. 29. (V), 23.34
Mondhatjuk úgy is hogy sok a kokler!

Ezért fontos lenne egy szakmai minősítő rendszer. Ha tehetném végzettséghez kötném. Akár egy 8.-os gyerek kiadhatja magát programozónak, honlapkészítőnék. Sok a probléma ezen a területen. A megrendelők többsége laikus. Jó szöveggel és látványtervvel bárkit befűzhetnek. Aztán a kész oldal meg csak van... A megrendelő meg a internetre hiszi hogy nem müxik...

Ha egy programozónak diploma jár a honlaphoz is kötnék hasonlót. Amig meg nincs ilyen "fenntről" addig szakmai minősítést lehetne csinálni. Mindegy hogy ki a készítő a munka lenne minősítve. Mundjuk ezt egy banner link jelenthetné ami egy adatbázisra mutatna. Ott pedig a minősítés részletei megtalálhatók lennének. Aki "gagyit" csinál hiába adja be a munkát nem lesz minősítése...

Szerintem megoldható...
12

diploma - tudas

Jano · 2006. Jan. 30. (H), 00.43
Milyen kepesiteshez?

1. Egy honlap osszerakasa megtanulhato a webrol.
2. Diplomat oszto helyek altalanos programozast tanitanak max. Es jo ha ott megszerzett tudas 5% kapcsolodik webhez.
3. Kulon tanfolyam, szakkepzes?

Vagyis ahol diplomat kapnal nem kapod, meg a tudast, ahol a tudas van nem kapsz papirt, ahol pedig papirt adnak fizetned kell (meg akkor is ha magadtol megtanultad.)

Es melyik reszet kotned kepesiteshez?

- kliens oldali programozas
- szerver oldali programozas
- grafika-design
- IA-usability
stb...
13

<Nincs cím>

Fekete Ferenc GDA · 2006. Jan. 30. (H), 11.36
Az "iskolák" nem naprakészek szerintem, egyszerűen lehetetlen követni tananyag szintem a web fejlődését. Alapokat tudnak oktatni maximum. A többit a netről elsajátítja mindenki. Jó megoldás lenne még a rövid, célzott tanfolyamok indítása, pl ajax és prototype centrikus, vagy ilyesmi. De ezt is hamar meg lehet tanulni a webről.


Online 2.0
14

TRSoft

Anonymous · 2006. Jan. 30. (H), 12.18
Egy honlap elkészítése nem összedobálásból áll.
- tervezés (elrendezési sémák, alap dolgok, logikák, kezelhetőség)
- Design (grafika, flash...)
- programozás ami az oldal bonyolultságtól függ. HTML - től JAVA -ig. CSS külön terület. kliens és szerver oldal minden.
- Elhelyezés előkészítése. Értem ez alatt a megfelelő meta elemeket, kulcsok, keresők, regisztrálás...

Ezt persze alapszinten. A profi rátanúlhat. Ha átgondolja az ember 300 óra tematika összejön. Egy OKJ végzettség előírás lehetne. Pl egy műköröm készítő is képzettséget igényel.

De jelenleg a minősítésnek látom értelmét. Azok védelmében akik értenek is hozzá és a szakma érdekében.
15

Tudas vs papir

Jano · 2006. Jan. 30. (H), 13.24
En a tudasban, az emberben hiszek es nem abban, hogy milyen papirt lobogtat.
Ha nyelvvizsga papirodat bemutatod a cegnel a felveteli beszelgetesen ugyis egyszercsak atvalt az interjuztato angolba, aztan torolheted ki a papirral ha nem tudsz megmukkani.

Amit fentebb roviden elkezdtem mondani: nem feltetlenul kell egy embernek mindenhez ertenie, a 4 pont 4 kulon embert is jelenthet. Akkor nekik 4 kulon papir, oktatas kene. Masreszt miert kene egy kreativ tevekenysegrol mas altal elismert papirt bemutatni? A megrendelo es az alkoto egy part alkot mindenfele 3. fel nelkul. Ha a megrendelo megveszi akkor ez ellen kinek van kifogasa?

A minoseg kerdese:
A papir es optimista nezettel az oktatas bevezetese nem feltetlenul novelne meg az elkeszult munkak minoseget, mert sok esetben a megrendelo az akinek rettento jo otletekkel all elo. Vagy csak egy palyazat kiiro egyszeruen irrealis hataridot szab, amin belul valami elkeszul...

Megrendelesek szama:
Valoszinunek tartom, hogy azok tamogatjak leginkabb a papir bevezeteset, akiknek most nincs annyi megrendelesuk mint amennyit szeretnenek, es ezt azzal indokoljak, hogy "pistikek" elviszik. Akik persze azert olcsok mert nem adnak a minosegre.
1. Pistike fokent azert olcso mert otthon dolgozik, gimnazista, nem kell irodat berelnie, es csak nyaralasra kell a penz.
2. Neha pistike jobb minoseget allit elo mint bizonyos mellet vero cegek.
3. Pistike azert csinalja mert o a fonok gyereke.
A papir ezekre nem lenne megoldas. A papir ez ellen nem lenne megoldas. Masuton kell megrdenelot, penzt szerezni.
Neha mar az is bejon, ha ceg egyszeruen arszinvonalat feljebb teszi. Nem 100K-t ker hanem felmilliot. Maris nem pistikevel versenyzik es nem oda kategorizaljak.
16

<Nincs cím>

Fekete Ferenc GDA · 2006. Jan. 30. (H), 14.35
Teljesen igazad van. Meg kell találni a célközönséget és ott versenyezni, mert olyan nincs, h "mindenki a célgozönségem"; ezt nyugodtan el lehet felejteni.

Van a grafikus, aki nyújt egy színvonalat és van a programozó, aki szintén nyújt egy színvonalat, továbbá szakmába neltöltött évek, mennyire naprakészek, stb. Ezt meg kell fizetnie a megrendelőnek. (és akkor pr, stb, meg a többi még szóba sem került)

Az a megrendelő, aki húszezerért csináltat oldalt a pistikével, akkor sem fizetné meg a 2-300 000+áfát, inkább nem lenne oldala.

Online 2.0
17

<Nincs cím>

Anonymous · 2006. Jan. 30. (H), 15.07
röviden: pistike ne hívja magát webprogramozónak mert nem az!!!

általában a megrendelő csak később jön rá hogy a pistike becsapta. és valójában ez történik. én a minősítést találnám megoldásnak. a megrendelő nem ért a dolgokhoz pistike meg fűt-fát igér.

más nem 300-500 és milliós munkák vannak általában. sok a nagyszámú kis vállalkozó aki szeretne oldalt. Az ő keretük 20-50E forint. Na pistike ezt húzza le 10-20 ra. a megrendelő meg csak később szembesül. pistike persze lelépett.

termékről van szó és nem emberről. lehet csapat is aki dolgozik. az előállított terméket kell minősíteni és pistike gagyiját leértékelni. idővel a megrendelők is felfigyelnek és a pistikék nem rontják a szakmát.
18

Kisvállalkozók

Edit · 2006. Jan. 30. (H), 15.33
Tény, hogy mindenki, aki valaki, már fent van a neten. Tehát megrendelést csak kisvállalkozóktól lehet kapni, vagy meglévő honlap átépítését a korábbi fejlesztőtől elcsenni.

Néhány hete történt: árajánlatot kért tőlem egy cég, kisebb CMS és webshop 20-25 termékre. Mondom, 200+ÁFA. A cégvezető majdnem leesett a székről. Kérdezi, mi kerül ezen ennyibe? Mondom, hogy a 8 munkanap, amit rá fogok szánni. Válasz: Ön egy igazán szimpatikus hölgyemény, de ne haragudjon, én ahhoz nem vagyok elég gazdag, HOGY AMATŐRÖK AZ ÉN PÉNZEMEN TANULJANAK. Nekem egy profi kell (értsd: gyors és olcsó).

Hírek szerint egy "profi" elvállalta 50 ezerért, 2 nap alatt. Most megnéztem, milyen. Az esztétikumot hagyjuk, az szubjektív, de a validátor 280-valahány hibát jelzett, Javascript nélkül nem működött, karakter-kódolási hibák minden elképzelhető és elképzelhetetlen helyen, és 15 perc alatt meghekkeltem, pedig nem vagyok egy nagy ász ezen a téren, Chris Shifflet PHP Security könyvéből másoltam ki a példákat...:-))))

Mit mondjak? ÉN IS TUDOK 2 NAP ALATT HONLAPOT CSINÁLNI. Az a gond, hogy itt különböző termékek versenyeznek ugyanazon a piacon. Bemész a szupermarketbe, látod, hogy van 100%-os gyümölcslé 280Ft-ért, meg 12%-os 120-ért. Eldöntöd, hogy melyiket akarod. De itt nincs ráírva senkire, hogy milyen színvonalon dolgozik, a megrendelő pedig nem lát bele a dobozba.

Papír szerintem sem megoldás, inkább valami szakmai önszabályozásban látnám a kiutat.
19

<Nincs cím>

-zsolti- · 2006. Jan. 30. (H), 15.55
15 perc alatt meghekkeltem, pedig nem vagyok egy nagy ász

Ha nagyon ráérsz készítes egy jegyzőkönyvet a "teszteredményeidről" aztán küld el a megrendelőnek, hogy mit kapott a pénzéért. És természetesen X összegért felajánlhatod, hogy rendbe teszed neki :)
21

Nem érek rá...

Edit · 2006. Jan. 30. (H), 16.06
...meg egyébként sem az én stílusom. A honlapban sem tettem kárt. Pont az a bosszúm a "hölgyemény"-ért meg az "amatőr"-ért, hogy most nem szólok nekik. Előbb-utóbb felfedezik majd az érdeklődő fiatalok, hogy itt érdemes bepróbálkozni.
20

hirlevel, segitseg

Jano · 2006. Jan. 30. (H), 16.02
Egy olyan mokat meg lehet jatszani, hogy osszeallitasz egy jo, sikeres honlaprol szolo ajanlast, persze kihegyezve azokra a dolgokra amik uj lapjan teljesen rosszak, es ezt elkuldod neki mint joindulatu segitseg, vagy esetleg mint ugyfeleknek/majdnem ugyfeleknek szolo hirlevel...
22

<Nincs cím>

Anonymous · 2006. Jan. 30. (H), 16.19
Pl egy műköröm készítő is képzettséget igényel.


és azután vagy minőségi munkát csinál vagy nem...
a "pistike" IS meg fogja csinálni az OKJ vizsgát, max nem 1-2, hanem 3-4 év alatt, de meg fogja csinálni, ha amúgy nem lesz lehetősége munkát vállalni.

DE! utána attól még ugyanúgy adhat ki a kezéből silány munkát, mert azt is meg fogják venni tőle ugyanúgy, mint most, és ő tudni fogja, hogy a silány munkát gyorsan és olcsón össze tudja dobni, ugyanúgy mint most. elég lesz ha meglengeti a papírt és máris elhiszik, hogy ő aztán tud.
ez szerintem csak rosszabbá tenné a helyzetet.

(off)ha jobban megnézzük ugyanez megy most a diplomával. ha manapság meghirdetnek például egy rendzsergazdai munkát, akkor nem az van odaírva a követelményekhez, hogy programozó vagy informatikus diploma, hanem - jobb esetben - műszaki irányú diploma, vagy egyszerűen csak diploma /"szívsebész vagy, semmi baj"/.(/off)

szerintem az az egyetlen egy hatalmas probléma van, hogy a megrendelők 90%-a nem törődik a honlappal. és itt felsorolhatnánk a tinymce-vel elrontott összképet, a fel nem töltött tartalmat, stb.
akinek nincs szüksége rá, minek csináltat??
erre találjatok ki valami bizottságot...
23

Igénytelenség

Edit · 2006. Jan. 30. (H), 16.52
A megrendelők egy része valóban igénytelen (pl. az, akit nem zavarnak a kalapos ő-k és hullámos ű-k, hogy csak a legalapvetőbbet említsük) - de azért az, mert azt látja, hogy mások honlapja is ilyen, pontosabban nem érzékeli, hogy az övé rosszabb lenne, mint mondjuk a konkurenciáé. És tényleg.

A megrendelő mindaddig a szomszéd Pistikével fog dolgoztatni, amíg ez nem válik cikivé. Ciki pedig akkor lesz, ha bekerül a köztudatba, hogy van valami webfejlesztő céh, és aki abban nincs benne, az komolytalan és pancser.
26

nem biztosíték

Anonymous · 2006. Jan. 30. (H), 18.01
lesz felvételi? biztos pistike is megcsinálja...
ellenőrizzük a munkákat? pistike nem rakja ki a logóját, csak az igényes oldalakra...

szerintem időpocsékolás arról ábrándozni, hogy csak szabványos böngészők lesznek, csak azok kapnak munkát, akik érnek is valamit, a megrendelő ellenőrizni fogja kivel dolgoztat, stb, stb

nincs egyértelmű megoldás erre a dologra. ha lenne, már létezne.

gex
24

Örökzöldek

pp · 2006. Jan. 30. (H), 17.21
Nem véletlen, hogy elindult egy kezdeményezés itt a weblaboron a weblabor szerkesztői által:

http://weblabor.hu/cikkek/iranyelvek

Tessék beszálni a munkába és nem itt feladatokat osztogatni!

Az elkészült pályamunkát pedig valakik átnéznék, hogy megfelel-e a szakmai sztenderdnek


Nekem az a problémám, hogy általában az ilyen szálakban nem arról folyik az eszmecsere, amiről ténylegesen kéne.

Nem arról van szó - mint ahogyan sokan állítják -, hogy Pistike olcsóbban vacakot készít, hanem arról, hogy nem a profit bízzák meg a munkával.

Nem az a kérdés, hogy Pistike hogyan legyen profi, és hogyan kérje ugyan azt az árat a munkájáért, mint a profi! Ez nonszensz, hisz úgy is jön egy újabb Pistike. A papír és szakmai lista nem megoldás!

A kérdés az, hogyan veszed rá a potenciális megrendelőt, hogy a Te munkádat és áraidat válassza. Erre vagy képes vagy, vagy nem, de ezért utálni Pistikét és a világot felesleges!

Elkészíteni valamit és eladni valamit nem ugyan az! Keress egy ügyes embert aki nem ért ahhoz amihez Te, de jó beszélőkéje van és eladja még a "..." is.

pp
25

Irányelvek

attlad · 2006. Jan. 30. (H), 17.50
http://weblabor.hu/cikkek/iranyelvek

Tessék beszálni a munkába és nem itt feladatokat osztogatni!

Ez elég halott projekt, lásd az iranyelvek Weblabor.hu subdomain is megszűnt, nem került fel a levlistán ígért MediaWiki.
27

Mi tart vissza?

pp · 2006. Jan. 30. (H), 18.07
Nem gondoltál rá, hogy esetleg Te is tehetnél valamit?

(itt a Te nem Te vagy, hanem mindenki aki a weblabort olvassa!)

pp
28

w3c

Táskai Zsolt · 2006. Jan. 30. (H), 18.12
lehet, hogy rosszat szólok, de nem erre van a w3c wai és egyéb kezdeményezések? sok okos ember összegondolja a dolgokat. adnak róla doksit, checklistát, logót. nem tudom hirtelen, mit lehetne még tenni... illetve egy dolgot tudok: tényleg kell egy nagydumás ember, aki ebből eladható értéket teremt.
Tasi
30

De

attlad · 2006. Jan. 30. (H), 18.33
Többször javasoltam, hogy legyen Weblabor wiki (még az irányelvek előtt is), ha lett volna írtam volna bele (szerintem nem egy wiki felrakása a sok munka). Mindenesetre nem lett, de nekem már nem kell, mert inkább létrehoztam localhoston a saját wikim ezzel kapcsolatban.
31

Stiglitz?

Edit · 2006. Jan. 30. (H), 19.22
Tessék beszálni a munkába és nem itt feladatokat osztogatni!


Az Irányelvek egy cikk. Annak jó, de itt nem arról beszéltünk. A topik a weblapkészítő szakképesítésről szól. Van-e (nincs), kell-e, lenne-e értelme stb. Feladatokat senki nem osztogat, csak feldobtam egy ötletet, ami a jelek szerint nem aratott osztatlan sikert, de szerintem attól még legitim hozzászólás.

A kérdés az, hogyan veszed rá a potenciális megrendelőt, hogy a Te munkádat és áraidat válassza. Erre vagy képes vagy, vagy nem, de ezért utálni Pistikét és a világot felesleges!


Sem a Pistit, sem a világot nem utálom. Csak megállapítottam (másokkal együtt), hogy az általam vásárolt termékek, szolgáltatások 99%-a esetében vagy rá kell írni a cuccra, hogy mi van benne, vagy a készítőnek legalább szakmunkás-bizonyítvánnyal kell rendelkeznie. Ennek oka az a közgazdaságtanban ismert jelenség, hogy a modern világban a vevő és az eladó között van egy információs asszimmetria, a vevő általában nincs abban a helyzetben, hogy megítélje az áru minőségét. Joseph Stiglitz nemrégen kapott közgazdasági Nobel-díjat ennek a kutatásáért. Tehát PP szerint a probléma valójában nem létezik, csak van néhány honlapkészítő, akik képtelenek eladni magukat. Oké, ez is egy álláspont, tudomásul vettem. Ezért kár volt felemelni a hangot.
34

Megsértődni a legegyszerűbb ;)

pp · 2006. Jan. 30. (H), 23.43
Az Irányelvek egy cikk. Annak jó, de itt nem arról beszéltünk. A topik a weblapkészítő szakképesítésről szól. Van-e (nincs), kell-e, lenne-e értelme stb. Feladatokat senki nem osztogat, csak feldobtam egy ötletet, ami a jelek szerint nem aratott osztatlan sikert, de szerintem attól még legitim hozzászólás.


???
Az átalad vázolt ötlet már több embernek eszébe jutott, ez vezetett az irányelvek cikkhez, ami nem más mint egy vitaindító hozzászólás egy közösségi blogon. Ott leírtam(ezért gondoltam elég, ha beidézem és nem kell újra itt kifejtenem..), baráti beszélgetéseken többször elmondtam, hogy nem magasztos eszméket kell a megrendelőnek elmondani, hanem olyanokat amiket ő is megért. Miért kell szabványos oldalt készíteni, amikor az emberek 90% IE-t használ? Erra a kérdésre az a válasz, hogy "és mi lesz a többi 10-el" vagy "de nem is mert jóval többen használnak mást" semmi eredményre nem vezet, mert nem érdekli a megrendelőt az a 10% és nem érdekli azok a looserek sem akik nem képesek IE-t használni.

Elképzelésem szerint az irányelvek egy olyan rövid és közérthető dokumentum lenne, ami a hozzá nem értők számára tenné elérhetőve ezeket az ismereteket.

Van ilyen képzés:
http://weblabor.hu/hirek/20050203/okjwebtanf

A mondatod amit beidéztem megnevezet valakit aki majd jól leelenőrzi a weblap helyességét...

Kérdezném:
Ki lenne az?
Független szakmai szervezet? Mitől lenne független, és hogyan?
Mennyiért csinálná? ugye nem ingyen?
Kérdezzek még?

Aminek én értelmét látom az az, hogy kidolgoztok Ti minél többen egy ajánlást ami szerint dolgozni fogtok. Ezt a NJSZT-WFSZ (mint Magyarországon egyedüli ilyen független szakmai szervezet) természetesen támogatná.
Aki vállalja, hogy-e szerint dolgozik az mondhatná ezt a megrendelőjének, és nem is kéne róla semmilyen papír, hisz a dokumnetumban ott lenne, hogy kik is készítették.

Persze nyugodtan futhattok felesleges köröket újra és újra megvitava azt amit már ezerszer megvitattunk, elpuffogtathatjátok a közhelyeket (oktatás/papír/tudás) amik csak flame generálására jók, de ha nem tesztek semmit, akkor nem is fog semmi történni.

Azon érdekes lehetne elbeszélgetni, hogy egy honlap készítésekor termék keletkezik, vagy egy szolgáltatást nyújtunk. Az információs asszimetria megszüntetéséhez pedig annak a félnek a tevékenységét várni(szolgáltató) akinek pont az érdeke, hogy ez az asszimetria fennmaradjon szerintem nem eredményre vezető. Amíg a 20e forintos honlap amin pörög az animált gif és egy a felhasználó által használt böngészőn lehet csak megtekinteni, a vevőnek megfelel addig ugy se tudsz semmit se tenni.

(és itt most nem azt mondtam, hogy csináljunk igénytelen honlapot!)

Tehát én nem azt mondtam, hogy a probléma nem létezik és nem élő, én azt mondtam
- ha nem tudod eladni amid van, fizess meg valakit aki eladja, hisz az is egy szakma (ilyenkor te vagy a Pistike aki kereskedőnek képzeli magát)
- ha lelkeden viseled a fogyasztók/embertársaid sorsát megvan a lehetőség, hogy tegyél érte. Ráadásul nem is vagy egyedül! Szerbusz!

pp
35

<Nincs cím>

Edit · 2006. Jan. 31. (K), 00.26
A mondatod amit beidéztem megnevezet valakit aki majd jól leelenőrzi a weblap helyességét...

Nem voltam elég világos. Én valami olyasmire gondoltam, mint a CSS Zen Garden, ahol van egy adott html, és mindenki abból dolgozik. Csak itt most egy txt fájl lenne kamu cégadatokkal, 20-30 termékfotó a kamu webshophoz (körbemegyek a lakásban, és lefotózok pár dolgot, amin nincs márkajelzés), egy leírás arról, hogy mit kell tudnia a honlapnak, meg egy szempontrendszer, hogy mi számít halálos bűnnek.

Az elkészült munkát, a Zen Gardennel ellentétben, mindenki a saját szerverére tenné fel. A közösség valamilyen formában ellenőrizné, pl. beírunk egy erre a célra kialakított fórumba, hogy kolléga, ez és ez nincs rendben, javítsd ki. Ha nem találunk hibát benne, felkerül a link a listára. A "valaki" arra kellene, hogy jelszóval bemenjen az admin felületre, és 3 perc alatt előre megadott szempontok szerint letesztelje (árvíztűrő tükörfúrógép, SQL injection, meg amit még kitalálunk). Elvileg azt is meg lehet csinálni, hogy az admin felületet is nyilvánossá tesszük, csak akkor fenn áll a veszély, hogy minden arrajáró 10 éves beleírogat, és végül is ez referencia-munka lenne, nem mindegy, hogy néz ki.

Az elképzelésnek alapvető hiányosságai vannak, én voltam az első, aki ezt elismertem.

Persze nyugodtan futhattok felesleges köröket újra és újra megvitava azt amit már ezerszer megvitattunk

Bocs, az újszülöttnek minden topik új. "Szakképesítés" szóra a kereső csak ezt az egyet dobja ki.
29

szerintem felesleges

Szekeres Gergő · 2006. Jan. 30. (H), 18.14
Szerintem nincs szükség semmilyen listára, céhre, szervezetre. Mindenkit minősít a munkálya, referenciái. Ha valaki 40e-ért szeretne weboldalt, az úgy is annyiér fog rendelni, és nem nézegeti a listátokat, hogy ki a megbízható.

Jelenleg nem sok kis- és középvállalat engedhet meg magának százezres cms-rendszert. Tényleg minden azon múlik, hogy tudod e pozicionálni a munkád.

---
Könnyebb valamit jól megcsinálni, mint megmagyarázni, miért lett rossz.
32

Igények, megrendelői kör - papír nem változtat ezen

Dualon · 2006. Jan. 30. (H), 22.06
Előre leszögezném: nem vagyok különösebben aktív része a piacnak.

Tapasztalataim szerint a megrendelőnek jobbára arról nincs fogalma, hogy a böngésző != IE, nemhogy szabványokról, a táblázatnélküli oldalfelépítés előnyeiről, és így tovább. Ha egy ilyen ember elé odatolnak egy honlapot, amin van egy rakat név, meg elismerő szavak, az kb. annyit fog mondani neki, mintha elénk odaraknák a "műkörömkészítők" vizsgaeredményeit. Igen, persze, az ember elgondolkodna rajt, hogy jót választott-e, de valószínűtlen, hogy változtatna a döntésén.
És valahol igaza is van. Nem lehet, hogy a kicsit rosszabb eredménnyel végzettek jó munkát produkálnak?
A végzettséghez kötött minőséggaranciával meg az a probléma, hogy vagy semmit nem ér a papír, és akkor ugyanúgy Pistikéknél tartunk, vagy rendesen neki kell veselkedni, akkor meg ott van a tananyag emlegetett, állandó változása, a költségek, és az, hogy kizárná a hozzám hasonló, más területen tevékenykedő népeket, akik viszont sok esetben egész jó munkákat csinálnának (tőlem annyiban különbözően, hogy ők ebből akarnának megélni).

Szerintem nincs erre más megoldás, mint a színvonalas munka, a tárgyalási készség, a megrendelők jó tapasztalata miatt kialakuló klientúra (akik közt aztán szájhagyomány útján terjed a hír), és - erről sokszor megfeledkeznek - a "support", az esetleges későbbi "terméktámogatás".

A minőség területén harcba lehet szállni a Pistikékkel. Ha a megrendelő arra hivatkozik, hogy Pistike 20-ért megcsinálja, ami egyébként 120 lenne, akkor tiszteletteljesen (aljas módon ^^) meg kell kérni, hogy kérdezzen rá Pistikénél egyes szabványokra, a SEO stratégiájára, ilyesmikre. Ha Pistikének minimális sütnivalója van, felénk biztosan nem fogja kiadni az elképzeléseit (ha a megrendelőnek meg elmondja, az úgyis össze tudja hasonlítani a miénkkel), de a megrendelőben már elültettük a kétkedés csíráit... :)
Másrészt nem kell minden csatát megnyerni. Kértek már meg Dreamweaverben összedobált oldal kiegészítésére a meglévő elemek felhasználásával, persze "haveri alapon", mert "úgyis csak egy picit kell kiegészíteni". Mit tegyen az ember? Adja a nevét egy rakás szeméthez? Vagy mondja azt, hogy tízszer annyiért ugyanígy fog kinézni a weblapod, ugyanezt fogja tudni, csak "modern" lesz? ... Hagyni kell, hogy a Pistikék e területeken éljék ki magukat.

Referencia. Nemrég egy kedves ismerősöm tanácsom kérte, mivel édesanyja cégének weblapot szeretnének csináltatni. Konkrétan a célzott reklámozásról, keresőoptimalizálásról volt szó, amire azt mondtam, hogy én nem vagyok SEO guru, de ezt meg ezt gondolom, és tessék, itt vannak róla a linkek, meg itt van egy honlap, ami ilyen meg ilyen helyezéseket ér el (döbbenetes hatású, amikor a leendő megrendelő maga tapasztalja meg, milyen egy 2-4. helyezés egy kulcsszóra... egyszerűen imádják). Megkérdezte, miért, amire a válasz:
- gyakran frissülő, igényes tartalom
- szabványkövető megvalósítás
Az utóbbi mit takar? - kérdezte. És máris ott voltunk, ahol - ha én lettem volna a kivitelező - szerettem volna lenni.

Eh, ez regény lett; na mindegy. :)

D.
http://e-arc.hu/
33

Ismerős

Edit · 2006. Jan. 30. (H), 22.35
Nekem se az ismerősöm édesanyja cégével volt gondom. Ismeretségi körből mindenki tud munkát szerezni - és a legtöbb megbízás ott kel el. Kérdés, hogy a piacnak az a (kisebb) része, ahol nyílt verseny van, hogyan működjön. Főleg akkor, amikor a szabványkövető honlap jellemzően nem annyira csilivili, mint az agyondekorált táblázatos, flashes, stb. oldalak. Kérnek tőled egy árajánlatot, amiben leírhatod, hogy miért így és ne úgy, de ezeket a megrendelő most hallja először, hiszi is meg nem is. Az összeg viszont konkrét.

Ha eztán árajánlatot kérnek tőlem, majd rálinkelek az Irányelvekre - de őszintén szólva azt is kétlem, hogy bárki nem szakmabeli végigolvasná. A vevők többsége számára az ár és a divatos márkanév számít.
36

Nyílt piac

Dualon · 2006. Jan. 31. (K), 02.52
Én épp a nyílt piacról beszélek. Az ismerősös-édesanyás példa tényleg csak példa volt egy általánosan - szerintem - működő módszerre, és ahogy írtam, én gyakorlatilag kívülállóként szerepelek a történetben.
Mindenkinek megvan a saját eljárása, és se észt osztani nem szeretnék, se győzködni bárkit is, ráadásul igazán tapasztalatom sincs e téren, pusztán azt láttam, hogy ez egy járható út.

majd rálinkelek az Irányelvekre - de őszintén szólva azt is kétlem, hogy bárki nem szakmabeli végigolvasná


Amennyi rálátásom van saját tapasztalatból, meg haveroktól, abban azért akadnak bőven érdeklődők. És nem feltétlenül egy DTD-t kell adni nekik, pl. a weblaboros Irányelvek webfejlesztőknek sok olyasmit leír, amit az embernek egyébként is le kéne.

A vevők többsége számára az ár és a divatos márkanév számít.


Ebben egyetértünk egy olyan kitétellel, hogy elsősorban az ár, majd a márkanév számít, és utána jön a többi. A (vevők és szempontok tekintetében egyaránt) maradékra lehet gyúrni az általam leírtakkal.

D.
http://e-arc.hu/