Weblabor Tudástár
Az internet a jelenlegi formájában nem sokat ér, mert végtelen mennyiségű információ van rajta elszórva különböző helyeken. Ha valaki a szakmánkat szeretné megtanulni, rengeteg időt kell rászánnia, mire összeszedi innen-onnan a tudást, ami szükséges egy oldal elkészítéséhez.
Emiatt célszerű lenne itt, a weblaboron, az egyetlen használható szakmai fórumon összegyűjteni legalább az alapokat, amit bármely kezdő fel tud használni. Erre kiváló példa Bártázi András CSS sorozata, ami lassan tíz éves, de nyugodtan használható ma is.
Több legyet is üthetnénk egy csapásra:
A CSS a fentebb linkelt sorozattal nagyrészt rendben van, bár persze a CSS3 újításairól is lehetne ennyit írni, de amire igazán szükség lenne, az a HTML, Javascript, PHP alapjai.
Ha ezek meglennének, a weblabor fenti menüjét kéne csak kiegészíteni, hogy ezeket az írásokat elérhessük.
Várom a véleményeket és a felajánlásokat.
■ Emiatt célszerű lenne itt, a weblaboron, az egyetlen használható szakmai fórumon összegyűjteni legalább az alapokat, amit bármely kezdő fel tud használni. Erre kiváló példa Bártázi András CSS sorozata, ami lassan tíz éves, de nyugodtan használható ma is.
Több legyet is üthetnénk egy csapásra:
- A fórumban a sok kezdőt helyből ide irányíthatnánk
- További látogatókat vonzanánk a weblaborra, így építve a közösséget és a szakmai életet
- Elemi érdekünk a fiatalok képzése, hogy jó szakemberek termeljék számunkra a nyugdíjat
A CSS a fentebb linkelt sorozattal nagyrészt rendben van, bár persze a CSS3 újításairól is lehetne ennyit írni, de amire igazán szükség lenne, az a HTML, Javascript, PHP alapjai.
Ha ezek meglennének, a weblabor fenti menüjét kéne csak kiegészíteni, hogy ezeket az írásokat elérhessük.
Várom a véleményeket és a felajánlásokat.
Érdekes!
Érdekes a felvetésed css3-ről tudnék írni egy jó cikket!
Azt szívesen megcsinálom.
Html5 is jöhet.
Az több cikk
Tekintve, hogy még elég "friss", lehet, hogy eleinte fórumozni kéne egy-egy újdonságról, aztán a téma felvetője ez alapján jobban meg tudná írni a cikket.
Szerintem kb. egy újdonság = egy cikk.
Remek!
Sok példával
lehet
+100
Mi is továbbképezhetnénk magunkat akár a cikkírással, és - nem utolsó sorban - a nálam lényegesen profibbak is tudnak ám újat hallani / olvasni egymástól.
Gondolkodom, hogy szerény személyem mivel tudna aktívan hozzájárulni.
Talán honlapok megjelenítése mobil eszközön, ebben a témában én - tudtommal - eléggé eltérek a "megszokott" megoldásoktól, tehát még gondolkodom rajta, mennyire lehet ez hasznos dolog.
Mindenesetre örülnék, ha ebben a fórumtémában percek alatt lenne még 50 jelentkező...
CSS
Szeretném a css-t van most 1hét pihim simán feltudok készülni!
Elírtad :)
Egyébként én nem CSS-ről beszéltem, hanem komplett megoldásról / szemléletről, ezért is térek el a "divattól". (Nem másik domain / honlap; nem pusztán CSS; ...)
en igy tanultam
remelem kapok egy temat Gabortol.
Biztos, hogy hasznos lenne,
Jövő hét
Még sosem írtam semmilyen
Szerk.: Úgyis rá akartam magam szánni, hogy nézzek utána már jobban a HTML5 video specifikációjának, esetleg írhatnék róla cikket ösztönzésképp.
Még sosem írtam semmilyen
Seclusion · 11.58
Majd kiderül, ha a közösség elé kerül. :)
DOM
A magam részéről bármit szívesen vállalok.
ha js
barmelyik temat elfogadom!
Témák
Úgy kellene csinálni, hogy - mondjuk ide - leírjuk, hogy ilyen-olyan címmel elkezdünk megírni egy cikket, és "ígérjük becsszóra", hogy ekkor-akkor kész lesz. Ez elvben nem zárná ki a párhuzamos (azonos témájú) írást, de segíthetne, ha valaki újat akar mutatni, ill. hasonlók közül csak a jobbik menne Tudástárba, de benne linkkel a másik(ak)ra.
Itt jegyzem meg, hogy a mobilos témát komolyan gondolom, következő projektem közben / után vállalom. (Start: remélhetőleg 2-héten belül, finish: rá 2-3 hétre.)
en
Rendben, akkor vállalom a
Arra is gondoltam, hogy esetleg majd írok egy kiegészítő cikket, amiben bemutatom, hogy lehet egy egyszerű videomegosztó portált csinálni, de ez, ha lesz, később lesz.
Egyébként korhatár/tudásmegkötés lesz?
Bevezető
Egy sorozatot (underscore.js,
Ez tetszik, nekem is tervben
Hasonlokeppen
Persze, csinálhatjuk közösen.
JS
Továbbra is várom egy olyan kollega (kollegák) jelentkezését, aki a Javascript alapjairól, működéséről írna. Nagy téma, de rendkívül fontos, hogy erről itt legyen egy jó leírás, amihez bárki vissza tud nyúlni.
Ami még alapmű, az a progressive enhancement, reszponzív dizájn és működés leírása, amire nagy szükség lenne. A fiataloknak meg kell tanítani, hogyan reagáljanak a böngészők, hardverek és szoftverek sokszínűségére.
Gondolkoztam a Javascripten,
Hajrá!
Ahogy korábban mondták, a responsive webdesign is jó. Apache alapok (security, virtual serverek). Bootstrap és autoloader működése, megvalósítása, OOP. (inf3rno példája baromi jó - http://weblabor.hu/forumok/temak/115535) Önálló web kiszolgálásra alkalmas server telepítése a nulláról (kész oprendszerre). Csak, hogy néhányat feldobjak, amik számomra elő szoktak jönni. :)
Természetesen nem lenne fontos, hogy a kezdők szintjén megálljunk.
Az oop-s példák köré teszek
!
Ja, igaz :-)
Szerintem arra alkalmasak ezek a példák, hogy néhány oo elvet felvázoljak velük, meg leírjam a tanulságot mindegyik fejlesztési móddal kapcsolatban. A téma köré egyébként könyveket lehetne írni, de ezt már megtették mások... :-)
Írd csak meg!
animacio,transzformacio
Gabor szeretnek egy vissza jelzest
mindenkit kérnék, hogy ha van
ok
Ezek elég nagy témák, kérlek,
tabletrol
animacio:hover effect atmenetei jopar modon.
transzformacio:forgatas.tologatas es ezeket fejtenem ki reszletesen!
A blogokról - természetesen a
Nem szoktunk átvett tartalmat
Ami problémás lehet, hogy az
Egyelőre ez a módszer, mert
Okés, esetleg ha
A downmarker-nek annyi a hátránya, hogy nem túl széles a köre az alkalmazható dolgoknak. Van benne bold, italic, quote, image, link, code block, code span. Nincs benne table, list, több header méret, stb... Megnézem, hátha van újabb verzió azóta, vagy valami jobb alternatíva.
Nincs új verzió a
Markdownpad2 többet tud, de csak windows-ra jó, és baromi lassú a downmarkerhez képest... Keresgélek tovább.
Úgy nézem a legtöbb IDE-hez van md plugin (webstormhoz pl nem működik nálam), unix-hoz ott a mou, de normális, könnyen telepíthető cross-platform megoldást nem találtam.
No nálam sikerült belőni a webstorm plugin-t, ezentúl azt fogom használni.
Angol cikkek fordításán is el
Az eredeti tartalmat
Canvas
Nézegettem a neten magyar leírás nem is nagyon van az adott témában ami nem baj,de aki nem tud angolul !!!!
Megprobaltuk
Hét :)
Esetleg wiki aldomainra
Esetleg össze tudok dobni egy Wordpress sablont is, bár a kedves szerkesztő urak szerintem jobban prefarálják a Drupalt.
A technikai újításokat
Viszont később nehezebb lesz
A wiki formátum
Így van
Most lesz valami
Én javaslom a markdown-t a
Kérem jelezzétek, ha támogatjátok a javaslatot, meg azt is, ha nem, mert van jobb ötletetek!
Szerintem mondjuk nem
Ez tény, az md fájl nem
Szerintem nem jó
Viszont én nagyon megköszönnék egy gyűjteményt Ádámtól, hogy mit és hogyan csináljunk. Hogy ne kelljen a korábbi cikkek forrását nyálazzuk állandóan.
Szerk.: Örülök a sok lelkesedésnek, és annak is, hogy a cikkírás könnyítése nem csak nekem jutott eszembe. Ha a jelenlegi bbcode-okkal szerintetek jól fel lehet építeni egy cikket (bár heading nincs benne), akkor megoldás lehetne rátenni egy eszköztárat (JS), hogy ne kelljen gépelgetni a sok []-et. U.ez jó lenne fórumban is.
Heading és eszköztár is van
Hol?
Nincs felsorolás, inline-kód, stb.
Cikk beküldésénél meg 0 gomb. A heading-et nem látom leírva sem a Szerkesztési tippek között. (És fejből sem tudom.) Szóval ezen lenne mit csiszolni.
Szerk.: cikket én HTML-t írnék, de ahhoz egy "Manual" tényleg hasznos lenne.
Én is hiányoltam az említett
Lehetne weblaboros
Lehetne. Még ha nem is
Bár az sem hülyeség, hogy ők írtak egy API-t, a világ programozói meg ingyen(*) megírják a különböző nyelvű rutinkönyvtárakat meg a webes, desktop és mobil alkalmazásokat.
(*) Azért a jó munkát meghálálják: API 1.0 verseny, API 2.0 verseny.
Persze tisztában vagyok vele, hogy a Weblabor anyagi forrásai sajnálatos módon kissé elmaradnak a Stack Exchange hálózatéhoz képest, de azért olyan iciri-piciri technikai támogatás, mint amit 2011 november 10.-én említettem, igazán nem kellene téma legyen.
Én azért gondoltam
Én már egyszer belekezdtem
DOM, Eseménykezelés, AJAX.
Nem volt még olyan cikk, ami
HTML
CSS
Lenne egy két kérdésem mert még soha nem csináltam ilyet
A helyesírásért előre bocsi
Kezdd el
A cikkek terjedelmével kapcsolatban érdemes megnézni, hogy jelenleg milyen hosszú cikkek vannak az oldalon, és ennek megfelelően belőni a hosszát, esetleg feldarabolni több cikké, ha nagyon hosszú.
Ha előzetes véleményezést akarsz, azt megteheted például GitHub Gist formában.
tehát
Itt kell
Akkor a cikk nem is fog megjelenni egyből ugye?
Az eddig látottak alapján
Köszönöm a felajánlást,
Hejessirássbann én is szívesen segítek
Hajrá Péter, vágj bele!
Azt azért tartsd szemelőtt, hogy minden kezdet nehéz (főleg jó cikket írni), emiatt javasolnám, hogy elsőre "magában megálló" cikkel kezdj, ne sorozattal.
Email-ben is elküldheted html
Mindenképp az a jobb, ha
Persze egyeztessünk, de nekem
Azok a rész feladatok, amik fel szoktak merülni problémaként a fórumon és nincs róla leírás, vagy én nem találtam még meg pl.:
- Form küldése AJAX-al, amihez ugye kell egy kis DOM
- Eseménykezelés: böngészőfüggetlenítés, billentyű figyelés stb.
De ha leszeretnéd vezetni a HTML-t elejétől a végig egy sorozatba abba is benne vagyok, hogy kapcsoljunk hozzá JavaScript-et is. Bár azt nem hiszem h lesz elég energiám és időm h mondjuk egy komplett referenciát írjunk, ahhoz már több ember kell ha még idén el akarunk készülni. :)
Szerintem felesleges teljes
Én SOLID elvekről szeretnék
Én örülnék egy ilyen cikknek,
Összefoglaló
ízi :D
Nagyon jó a téma egyébként,
Egyébként online is találni pár magyar és kicsivel több angol leírást a SOLIDról, de mindegyik ugyanazt a 4 példát ismételgeti, és így szerintem nem sok értelme van. Remélem inf3rno újabb megvilágításba teszi majd a dolgokat :)
Ki tud eleget?
És ez a "hiányérzet" a megszerzett tudás arányában nőhet is... Ezt követendő hozzáállásnak tartom, amíg az ember egészségi állapotát nem fenyegeti.
Papír húszas
Pallosi Peti hogy áll? Ír(t) valamit? Neki vagy másnak ha kell még két (üvegezett) szem, mielőtt a Szerkesztőket terheli, szóljon bátran, most(anában) tudok egy kevés időt szakítani!
Ha jól tudom Ádám nézi át
Az nagy baj
Hogy állunk ma?
Szeretném megtudni, hogy ki mire jutott eddig abból, amit ebben a témában (kvázi) vállalt. Én nem vártam következő projektre, hanem "megcsináltam" egy bemutatóoldalt ahhoz, hogy megírjam "az én mobilnézetem". A kész cikk jelenleg elbírálás alatt van.
Ami szerintem nagyon hiányzott itt az elején (is), azt 81-ben leírtam, de ott is csak Inf3rno válaszolt, ő is csak részben. Ezekben a kérdésben, illetve a cikkek elbírálási módját-idejét illetően javasolnék egy zárt(abb) fórumot, meghívásos alapon: nem biztos, hogy minden kérdésemet-észrevételemet jó lenne itt leírnom, és gondolom, hogy más(ok) is így van(nak) ezzel. Ha már létezik ilyen, csak én nem tudtam róla, azt is hajlandó vagyok elfogadni, csak homályosítsatok fel légyszi. De szerintem nincs (jelenleg) ilyesmi, úgyhogy kérem ezt, a WL közössége érdekében. Ebben a dologban Ádám kielégítő válaszát is (el)várom. (Elnézést a szokottnál erőszakosabb hangvételért, nem magamért teszem, és nem sértődök meg, ha moderálod.)
Nagyon tetszett a kezdeti lelkesedés, amit Hídvégi Gábor kiváltott (ismét ő), és ez egy jó kezdeményezés, jó ötlet, ne hagyjuk már annyiban! Láttam, hogy "volt már ilyen próbálkozás", de akik abban részt vettek, most igencsak tudnának segíteni, hogy ugyanabba a hibákba ne fussunk bele.
A többiek, akik itt helyből cca ígértek cikk(ek)et, hol tartanak vele? Magunkat (és egymást) járatjuk le azzal, ha nagy lelkesen "nekikezdünk", aztán nem csinálunk semmit. És mi van azokkal, akik félve vagy segítséggel akartak írni? Segített nekik valaki? (Én csak a felajánlásig jutottam, nem kérte senki.)
Amint lesz egy kis időm, írom
Egy-két hét telt el, türelem.
A tied szerkesztésével már majdnem végeztem.
Türelem :)
De ennek fő oka az, hogy szeretném látni (és akár használni is) az elindított Tudástárat. Ezzel, ill. a menükiegészítéssel kapcsolatban még nem is nyilatkoztál... Lesz, nem lesz, mikor, hogyan - mindez meglepetés? Szeretnék rendszeresen új cikkeket olvasni, jóval többet, mint évi 2-3. Ennek "fejében" igyekszem én is kivenni a részem (a megírásból), bár nem érzem magam "nagy szakinak" sem és írónak sem. És próbálnám a többieket is sarkallni - ez viszont elég nehéz HTTP protokollon keresztül. :)
Remélem nem sok átszerkeszteni-való van benne. Ha mégis, akkor légyszíves majd okosíts ki, hogy mit csináljak legközelebb másképp!
Elnézést, a Weblabor
Semmi gond :)
Hello! Én már a bevezetőt
Én már a bevezetőt megírtam az eseménykezelés témaköréhez, már csak hetek kérdése :D
Egyébként én még soha nem írtam semmi publikus dolgot, ezért én nehézségekkel küzdök ezen a téren. Már többször újra kezdtem, de azt hiszem most elkaptam a jó hangnemet.
Határidő
Szerintem sürgősen tedd félre a lámpalázad. Ehelyett (vázlatod alapján) szépen ülj le, kalapáld meg a billentyűket elejétől a végéig. Utána küldd el nekem, írok róla véleményt. Ezt megfontolod, döntesz róla - hiszen a Te cikked -, aztán változtatsz rajta és / vagy másnak is elküldöd, stb., aztán mikor úgy gondolod - és esetleg mások is -, hogy mehet, akkor küldöd Ádámnak. Így több szemszögből is valóban rálátsz a művedre, míg ezzel a 15szöri nekifogással nem fogod tudni, hogy másképp esetleg lehetett volna jobb.
Tökéletes cikk nincs, és ha lenne, akkor is érkezne rá publikálás után negatív vélemény is. Úgyhogy bátran gyerünk neki, majd lesz valahogy!
Hát az tuti h nem lesz kész
Lényegében olyan témát választottam, amivel kapcsolatban nem sok cikket láttam, de fórum kérdést annál többet. Ez a JavaScript eseménykezelés, és arra gondoltam írok egy olyan sorozatot, amiben az egész modell az alapoktól ki van tárgyalva. Ezt én 4 részre osztottam el. Az első részben általánosságban járom körül a témát, ami így is elég sok dolgot érint. A maradék háromban meg az egyes eseménytípusok köré építve vázolnám, a lehetőségeket (egér, billentyű, űrlap események). Ehhez mindhez készítek példa alkalmazást, folyamatábrát, és egy library-t, ami egyszerűsíti a folyamatokat.
Persze felmerült bennem a kétely avval kapcsolatban, hogy ennek az egésznek van e értelme. Ha a böngésző különbségeket nézzük, akkor megállapíthatjuk, hogy kb. 5-6 százaléknyi azon böngészők részesedése, amik miatt foglalkozni kell a böngészőfüggetlenítéssel. Ezek szerintem az XP-vel úgy is hamarosan ki fognak halni, de addig is 1000 felhasználóból 50-60 az még elég ok lehet, hogy foglalkozni keljen vele.
Továbbá mire valaki el jut oda, hogy eseménykezeléssel foglalkozzon, már lehet hogy nem tiszta js-ben tanulja meg, hanem jQuery-ben fejleszti magát tovább. Ez az eset elég gyakori szerintem, és ezen emberek számára a cikk jó része felesleges (is lehetne). Azért zárójelbe, mert nem egyszer láttam, hogy a jQuery-n edződött ember az alapokkal sem volt tisztában, így hát jó hogy nem tudja mit jelent az event bubbling.
Az egészet mérlegelve arra jutottam, hogy el fér a neten egy cikk sorozat, és ha másra nem is, arra jó lehet, hogy tágítsa a látókörét annak aki szereti érteni is a dolgokat.
Mindehhez annyit hozzá fűznék, hogy tuti egy két hónap mire mind a 4 rész meglesz, ugyan is melózok, meg elkezdődött a horgász szezon is :D
Egyet egyszerre...
Pecázz laptoppal az öledben! :)
Szerk.: Ja és a téma szerintem nagyonis hasznos! És lehet (kell?) később bővíteni.
Jé, ezt most találtam...
Ha pár régebbi kommentet