ugrás a tartalomhoz

Virtualizációs problémám van...

H.Z. v2 · 2011. Aug. 17. (Sze), 07.43
Arra már régen rászoktam, hogy a fejlesztési kísérleteimhez virtuális gépeket használjak. Azt régóta tudom, hogy a processzorokban létezik hardveres támogatás a virtualizációhoz (Intel VT-x pl.), ami bizonyos VM-ek esetében nélkülözhetetlen.
De intel procik tulajdonságai közt pár napja fedeztem fel a VT-d. (ha jól értem, az I/O műveletek virtualizációját segíti)
Kicsit beindult a fantáziám: ugyan már csak alig, de azért érzékelhető, ha nem fizikai gépnél ülök, hanem egy VM-ben futó desktop előtt. Gyorsíthat-e annyit ez a VT-d (feltéve, hogy az általam használt VM támogatja), hogy ez a kis mértékű lassulás is megszűnjön?
Magyarán: notebook esetében, amin windows alatt egy VM-ben futtatnék linuxos desktopot (meg mellette két kisebb GUI-mentes Debian v. Ubuntu szervert) érdemes-e figyelni rá, hogy olyan proci legyen benne, ami már ismeri ezt is?
Van valamelyikőtöknek konkrét tapasztalata e téren?
(közben túrom a netet is, csak hátha itt is van valaki konkrét tapasztalatokkal)
 
1

Érdemes

janoszen · 2011. Aug. 17. (Sze), 08.00
Alapvetően érdemes, ha a virtualizációs technológia támogatja, de egy headless Debian annyira kevés erőforrást eszik, hogy lehet kár ezen erölködni. Ez inkább ott jön ki, ahol tényleg IO intenzív műveleteket végzel a virtuális gépen belül. (Mondjuk ha egy Oraclet futtatsz, akkor lehet, már nem mindegy.)

Notebook esetén egyébként nekem eddig mindig az 5400 RPM-es disk volt a szűk keresztmetszet, úgyhogy nagyon érik egy SSD vásárlás.
2

Köszi szépen! Oracle-t talán

H.Z. v2 · 2011. Aug. 17. (Sze), 10.50
Köszi szépen!
Oracle-t talán már nem (bár az adatbázis szerveremen még fut egy XE), inkább olyasmire gondolok, hogy VGA kezelésen, esetleg a 3D-n is gyorsít esetleg. Mióta van egy relative jól működő virtualboxos rendszerem, azóta nagyon nem szeretem az egymás mellé telepített rendszereket. Inkább VM-ben futtatom a linuxot (pusztán azért, mert linux esetén nincs macera az aktiválással)

Két variációban gondolkodom: egy i5-ös proci, amiben van VT-d, vagy egy árban és tudásban hasonló gép, csak i7-es, de VT-d nélküli processzorral. Egyik oldalról csábító a 4x2 mag, ha netán játszani is akarok, másik oldalról a melegedés, meg hogy elsősorban fejlesztő gépnek venném, inkább az i5 felé húz.

update:
No, ez gyorsan eldőlt: a boltban, ahol kinéztem magamnak a gépet, közölték, hogy a feltüntetett ár valószínűleg elírás és hiába jelzi a weblapjuk, hogy van belőle készleten, egy darab sincs és nem is rendelhető. A másik kinézett típus mellett nem a gép fotója áll és az ott feltüntetett adatai sem stimmelnek. Ettől kezdve köszöntem az eddigi segítségüket, de minden bizalmam elpárolgott az üzletet illetően. :(
Remélem, a másik üzletben meg tudom nézni közelebbről a kisebbik gépet.
3

Headless

janoszen · 2011. Aug. 17. (Sze), 14.46
Ha headless a Linuxod, akkor nincs VGA terhelés. :)

Én laptopba nem vennék i7 processzort, mert az valszeg nem sokáig fogja bírni az aksija. Az egy atomerőmű. ;) Nekem i5 van otthon és a munkahelyen is és bőven elég mindenre. Játszani meg a videókártya miatt nem fogsz a laptopon. (Nekem van dedikált memóriás nvidia videókártyám, ennek ellenére van, ami csak nyögdécsel.)
4

Air

Poetro · 2011. Aug. 17. (Sze), 15.34
Az Air-nél nem írnak arról, hogyha i7-es procival kérném, akkor drasztikusan változna az üzemidő. Az Intel táblázataiból is úgy látom, hogy 1.8Ghz-ig ugyanazt a fogyasztást tudja, mint az i5, azaz 17W. Szóval szerintem simán vehetsz i7-et, már ha Sandy Bridge-ről van szó, és abból is a mobil procikról.
5

_Ha_ headless... De ugye ott

H.Z. v2 · 2011. Aug. 17. (Sze), 16.26
_Ha_ headless...
De ugye ott a "probléma", hogy linuxos desktopot akarok virtualizáltan futtatni. És játszani is szeretnék, mert elvileg a kinézett gép VGA-ja kicsit gyorsabb, mint a jelenlegi desktopom 8600-asa. :-)
De a játék már rég nem szempont. Néha-néha előszedem az Il2 Sturmovik 1946-t, lelövök pár japó bombázót, megpróbálok landolni az anyahajón, aztán bootolom vissza a linux szervert. :-))
(a lenovom totálisan alkalmatlan játékra, bár prociban már ez is erősebb, mint a desktopom)

Egyébként i7-től inkább azért tartottam, mert állítólag jól helyettesíti a távfűtő művek szolgáltatásait. :-)
6

Nem akarsz

janoszen · 2011. Aug. 17. (Sze), 18.54
Most döntsd el, hogy mit akarsz futtatni desktopnak. Az a tapasztalatom, hogy egy desktop környezetet tud karban tartani az ember és azt elég is. Egyébként nekem az i5-ös CPU-mon VT-x támogatással az Ubuntu desktop simán ment, nem volt sose panasz a sebességre. Max pörgött a venti mint az állat.
8

Kettőt egyszerre. Asszem,

H.Z. v2 · 2011. Aug. 17. (Sze), 19.41
Kettőt egyszerre. Asszem, írtam már: mióta felfedeztem magamnak a virtuális gépeket, azóta nem szeretem a dual bootos rendszereket. Viszont olyan fejlesztőkörnyezetet, ami megfelelne a kényes ízlésemnek, csak linuxosat találtam. Nomeg utálom a sambázást is. ;-)
Most is ezt csinálom, de 2G-ban, Vista-val és a szervereim a desktop vason futnak. Emiatt nagyon lassú egyébként is az egész, de van némi "lag" a virtuális gép GUI-n, ami néha zavar.

Egy dologtól tartok: igencsak kezd alábbhagyni a programozással kapcsolatos, lassan egy éve tartó lelkesedésem. Félek, hogy kiadom a rengeteg pénzt az új gépre, aztán ott fog porosodni a fiókban. :-(
7

i7

Poetro · 2011. Aug. 17. (Sze), 19.27
Nekem régebbi i7-es procim van (860), de egy headless Ubuntu amit szoktam futtani Virtual PC-n az teljesen jól működik. Gyorsabban fordítja az alkalmazásokat, mint a Windows alatt futtatott Cygwin alatt, ráadásul kihasználja a több magot is (ugyan a Virtual PC miatt csak 32 bites az Ubuntu). Azon szoktam Node.js-sel kísérletezni, valamint fut rajta egy teljes LAMP környezet.
9

A headless vm-ekkel nincs is

H.Z. v2 · 2011. Aug. 17. (Sze), 19.43
A headless vm-ekkel nincs is gond, de van az úgy, hogy az emberre rájön a hülyeség és a grafika igencsak meggyötri a gépet, ha guest-ből csinál mindenféle extrákat. :-)