ugrás a tartalomhoz

Php oo tervezési módszerek

Numcsi · 2011. Júl. 10. (V), 14.17
Nos. Kérdésem az, hogy van-e valakinek bevált PHP OOP tervezése? Ha igen, milyen módszerrel csinálod?
 
1

Ez a kérdés így nem túl

inf · 2011. Júl. 10. (V), 14.55
Ez a kérdés így nem túl értelmes, vannak programtervezési minták, amiket érdemes használni programok tervezésekor. Nyilván az, hogy milyen mintát használsz függ attól, hogy mit kell az adott programnak csinálnia.

Amire valszeg te gondolsz, azt nem tervezésnek hívják, hanem inkább know-how-nak vagy valami hasonlónak, szóval hogy milyen keretrendszerrel, cms-el, ide-vel milyen lépésekkel fejlesztünk.

Én most zend+netbeans-el fejlesztek, de egyelőre még könyveket olvasok róla, szóval ez még nem nevezhető kiforrott módszernek.
2

Tippek

janoszen · 2011. Júl. 10. (V), 16.31
Elég tág a kérdés, de megpróbálok néhány irányvonalat, kifejezést adni, amire tudsz guglizni:

  • Routing: Az a programkód részlet, ami egy szabályhalmaz alapján eldönti, hogy az adott lekérdezés melyik front controllerre fut rá. Legtöbbször ez konfigurálható, hogy a routing kód újrahasznosítható legyen.
  • Controller: Az az osztály, ami összekapcsolja a Modelt a View-val. Több információt az MVC kulcsszóra keresve találsz.
  • Front controller: Olyan rendszerben, ahol több szintű controllerek vannak (HMVC), az a controller, amely a felhasználótól érkező kéréseket fogadja.
  • Model: Általános megnevezés az adatlekérő rétegre. Lásd még: MVC
  • View: Általános megnevezés a megjelenítő rétegre. Lásd még: MVC, templatezést, stb.
  • Business Object: Komplexebb rendszereknél egy olyan objektum, ami több elemi adatot hordoz magában egy jól definiált formában. Ez arra jó, hogy az egyes rétegek közt át tudd adni.
  • API: Olyan jellegű osztály, aminek van egy jól definiált és remélhetőleg nem túl gyakran változó felülete. Arra szolgál, hogy egy megadott funkciót egy szabványos módon érjünk el.
  • Mapper: Olyan jellegű osztály, ami egy adott objektumot vagy adatot egy másikba alakít át (pl. adatbázis lekérdezéshez).


Széljegyzetként még ajánlom elolvasásra ezt az előadást. A másik dolog, amit javaslok ha PHP-t használsz, hogy figyelj arra, hogy a kódkiegészítés működjön és lehetőleg kevés olyan varázslatot használj, amit utána nehéz kigyógyítani a rendszerből, ha mégsem kell. Egyszer majd írok erről egy hosszabb blogbejegyzést. A dolog lényege annyi, hogy ha nem megy a kódkiegészítő, akkor a fejlesztőnek minden alkalommal utána kell adott esetben nézni, hogy az a varázslat hogyan is működik, ezzel értékes perceket véve el a munkájából és megszakítva az aktuális gondolatmenetét.