ugrás a tartalomhoz

Referencia munkák jogi állása

OMagus · 2011. Már. 21. (H), 09.44
Sziasztok,

egy olyan kérdéssel fordulok hozzátok, ami szerintem szinte mindenkit érint itt: az lenne a kérdésem, hogy korábbi munkáimat referenciaként milyen jogi körülmények közt oszthatok meg akár a CV-mben, akár a weblapomon?

Mostani munkaadóm ugyanis kikérte magának, hogy miért van a referenciáim közt egy általam neki készített weblap.
Bizalmas adatokat nem adok ki, kódot nem árulok és nem használok fel újra, "csupán" a tudás meglétére hívom fel a figyelmet, és megbízás esetén hasonlót (pl egyszerűbb weblapok, cms-ek, vagy komolyabb hírlevélküldők, raktárkezelők, stb) képes vagyok reprodukálni.

Egyik előző munkahelyemen a munkaszerződésben ki volt kötve, hogy nem használhatom referenciaként az ott alkotott munkáimat, ezeket természetesen nem is közöltem le sehol.

Köszönöm a válaszokat.

(Ha volt már ilyen topic, akkor sorry, sajnos a keresőben nem találtam meg.)
 
1

Az 1999. évi LXXVI. törvény a

Joó Ádám · 2011. Már. 21. (H), 10.09
Az 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról 12. § (1) bekezdése kimondja, hogy a szerzőt megilleti a jog nevének a művén és az arról szóló közleményben való feltüntetésére. A (4) bekezdés alapján követelheti, hogy szerzői minőségét senki ne vonja kétségbe.

A 9. § (2) bekezdése alapján ezen jogok nem ruházhatók át, a szerző nem mondhat le róluk.

Állj ki azért, ami megillet.
5

Szjt vs. szerződés

guido · 2011. Már. 22. (K), 08.08
Annyival alátámasztanám Joó Ádám által írtakat, hogy a hatályos törvények szerint minden olyan szerződés jogilag semmisnek tekintendő, amelyben bármi olyan szerepel, amely a hatályos törvényekkel ellenkezik, azoknak nem felel meg.

Ily módon egy munkáltató nem kötheti ki, hogy a munkavállalója nem mondhatja azt, hogy azt ő készítette, mert ezzel arra kötelezné, hogy mondjon le a szerzői jogáról, amiről viszont a törvény nem engedi lemondani a szerzőt.

Egy kicsit is rámenősebb ügyvéd ementén a bekezdés mentén szedné konfetti méretű darabokra azt az egész munkaszerződést. Sajnos ez is annak az esete, amikor egy munkaadó anélkül ír bele mindent egy szerződésbe - csak hogy magát védje (szerinte) - hogy jogásszal utána nézetne a dolognak.
2

Nehéz

janoszen · 2011. Már. 21. (H), 10.09
Nézd meg a munkaszerződésed titoktartási részét. Egyébként ha a munkáltatód neve korrektül fel van tüntetve, nem hiszem, hogy volna jogalapja a kérésének.
3

Amennyiben a munka már

Joó Ádám · 2011. Már. 21. (H), 10.59
Amennyiben a munka már nyilvános, nem látom létjogosultságát semmilyen titoktartási megfontolásnak. Az Szjt. ebben a tekintetben elég egyértelmű. A munkáltó nevének feltüntetésére szintúgy nem látok indokot.
4

Lehet

janoszen · 2011. Már. 21. (H), 13.52
Lehetnek pl. biztonsági megfontolások.
6

THX

OMagus · 2011. Már. 26. (Szo), 02.33
Köszönöm mindenkinek a választ!
7

Esetleg megírhatnád a

Joó Ádám · 2011. Már. 26. (Szo), 18.06
Esetleg megírhatnád a fejleményeket is, szerintem mindannyiunkat érdekel, mi lesz a dolog kimenete.
8

Végül olyan kompromisszumot

OMagus · 2011. Szep. 25. (V), 14.20
Végül olyan kompromisszumot kötöttünk, hogy az oldalról képet nem tettem ki (mert a "design"ból a cég egyértelműen kiderül), másrészt nem nevesítettem az ominózus oldalt, csak a tartalmát, tudását és lehetőségeit soroltam fel. Ez egy raktárkezelő és számlázó program.