ugrás a tartalomhoz

Képekre vonatkozó szerzői jog

_subi_ · 2010. Júl. 21. (Sze), 09.18
Szeretnék elébe menni a képekre vonatkozó szerzőjogi problémáknak, ezzel kapcsolatban érdekelne a véleményetek.

Nekem úgy tűnik logikusnak, hogy ha a Google képkeresőjével olyan képeket keresek, ahol megadom a ’kereskedelmi célra újrafelhasználható’ szűrőt, akkor ezen képek felhasználásakor elvileg nem ütközhetek szerzői jogi problémákba.

De vajon tényleg így van-e? Egyáltalán van arra garancia, hogy az így keresett képekre valóban a megjelölt felhasználási feltételek vonatkoznak?
 
1

stock fotó gyűjtemények

ironwill · 2010. Júl. 21. (Sze), 09.41
Nem biztos, hogy az ilyen jellegű kereséssel célbe érsz.
Erre vannak a stock fotó gyűjtemények. Van ingyenes és fizetős is. Érdemes inkább így keresned google-n. (free stock photos)

(ingyenesek lehetnek saját illetve üzleti felhasználásra is, de ez oldalanként változó)
2

Hallottam ezekről a gyűjteményekről

_subi_ · 2010. Júl. 22. (Cs), 19.24
Hallottam ezekről a gyűjteményekről, ugyanakkor megmondom őszintén, annyira nem vonz, hogy néhány nagyságrenddel kevesebb kép közül szelektálhassak. A kérdésem továbbra is az, hogy ha már a Google felajánlja a felhasználásra vonatkozó szűrőt, akkor az tényleg jelent-e valamit?
4

Nem

janoszen · 2010. Júl. 22. (Cs), 21.28
Hát figyelj, akár jót mutat a Google, akár nem, mindenképpen dokumentálnod kell, hogy az eredeti oldalon valahol jelezve volt (akár metaadat formájában is), hogy ez a kép szabadon felhasználható. Ha jön egy megkeresés, hogy ez vagy az van, akkor valamit fel kell tudnod mutatni. A Google jogi szempontból harmadik fél, nem oszt, nem szoroz. Maximum majd külön eljárásban perelheted megtévesztésért.
3

A Google nem szentírás

kerzo · 2010. Júl. 22. (Cs), 21.09
Azt, hogy milyen algoritmussal keres a google nem lehet tudni. Kiindulásnak remek lehet a szűrő, de érdemes a kép találati helyén utána nézni, hogy ott milyen feltételeket szabnak a felhasználásnak az adott kép esetében. Nem biztos, hogy a kedvezményes felhasználás az összes képre vonatkozik.
5

Itt található bőségesen : Creative Common licenszes Képek

csongiferi · 2014. Aug. 25. (H), 00.59
Az alábbi linken található rengeteg legálisan akár üzleti célra használható képek hogy megelőzd a szerzői jogi problémákat :).
A legjobb a Flickr nevű oldal szerintem, még a fényképezőgép típusát is látod amivel a kép készült, tehát maga a kép készítője ad engedélyt rá hogy fölhasználd a képét, de erre a licenszre is vannak kötelezettségek amit creative commons hivatalos oldalán megtalálsz.


http://search.creativecommons.org
6

Kevés

Hidvégi Gábor · 2014. Aug. 25. (H), 12.25
Próbáltam már ’kereskedelmi célra újrafelhasználható’ és hasonló képeket keresni a google-lel, de nagyon keveset lehet így találni.
7

Gondoltam, válaszolok a kérdezőnek...

_subi_ · 2014. Aug. 25. (H), 15.32
És akkor láttam, hogy 2010-ben én magam voltam az. :)

Mostanában egyébként a stockfresh.com-ról veszem, vesszük a képeket. Ez nem ingyenes ugyan, de egész nagy a választék, és egészen elfogadhatóak az áraik is.
8

Gondosság

vbence · 2014. Aug. 26. (K), 23.01
Amerikában (ahonnan nagy valószínűséggel a guglizott képeid származnak) néhány éve lett egy új szabályozás, miszerint ha te a tőled elvárható gondossággal utána néztél, megpróbáltad felkutatni a kép gazdáját de nem találtad, később, felbukkanásakor a tulajdonos nem perelheti le rólad a gatyádas is, csupán egy fair piaci árat ítélhet meg neki a bíróság.

A gakorlatban: elolvashatod a szöveget az oldalon a hol a képet találtad. A Gugli képkeresőjébe dregenddroppolva láthatod hol használták fel még / honnan származik eredetileg.
9

Statutory damages

janoszen · 2014. Aug. 29. (P), 13.40
Amirol Te beszelsz, az a "Statutory damages" nevu jogi fogalom. Ha az illeto regisztralta a szerzoi jogat, akkor 150000 USD, egyebkent 200. Csak hogy tisztaban legyunk a nagysagrendekkel. Kulfoldi jogsertesek eseten altalaban megy a DMCA notice a szolgaltatonak, aki egyszeruen lekapcsolja az oldalt. (Igen, van ra magyar torveny is es le is kapcsoljak.)

Ami a kepeket illeti, a legegyszerubb, ha abbol indulsz ki, hogy _minden_ kep ami a neten van jogvedett (mert az esetek 99.999%-aban igy is lesz) es csak olyat hasznalsz fel, aminek ellenorizheto forrasa van. Vagy fizetsz erte, hiszen a fotosnak is munkajaba es nem keves penzebe kerult megcsinalni a kepet.