ugrás a tartalomhoz

Hogyan nyissunk elektronikus boltot?

Edit · 2006. Dec. 23. (Szo), 22.56
A Gazdasági Minisztérium tájékoztató oldalai
 
1

Még jó...

Patai László · 2006. Dec. 23. (Szo), 23.15
Még jó, hogy ülök... "A működési engedély" rész egy gyöngyszem.
2

Felhomályosítás

vbence · 2006. Dec. 24. (V), 02.56
Amikor az érdekes rész jönne:
... Mitől lesz telephely? Telephelynek tekinthető-e ha egy adott ország ccTLD-je, országos felső szintű domain név tartománya alá tartozó weboldalt tartok fenn (pl. bolt.cz), akár a forrásországban elhelyezett szerver üzemeltetésével, akár a külföldi hosting szolgáltatás itthoni felhasználásával, akár csak egy külföldön bejegyzett domainról hazai IP-re irányítva?

Egyszerűen elkezd másról beszélni anélkül, hogy legalább ötletet adna a választ illetően. A bekezdés végén ugyan vannak belinkelt dokumentumok, amik közül egy darab érinti a témát (ebben szerepel egyszer, hogy TLD).

Szerintem ez a legeslegfontosabb. Itt dől el, hogy melyik ország az illetékes a tevékenységedet illetően. Mi van, ha a Magyar Köztársaság törvényei egyáltalán nem is vonatkoznak a vállakozásodra? Rendelsz valahol online egy tárhelyet, ráirányítasz egy domannevet egy másik országból, nyitsz egy bankszámlát egy harmadik országban...

És mi határozza meg a vevőt? Kell egy 100%ig pontos geoip adatbázis, amivel visszanyomozod? Vagy megkérded tőle egy formban? A kártya kibocsátó ország logikusan hangzik, de van olyan fizetés (pl PayPal), ahol nem kapod meg a fizetés összes adatát (pl kártya adatait).

Most mi van? :)
3

re

Patai László · 2006. Dec. 24. (V), 14.27
Ez egy nagyon erőltetett dolog. Úgy sem tudják szabályozni ezt...
4

Ezért lenne szükség egyértelmű állásfoglalásra

vbence · 2006. Dec. 24. (V), 15.28
Itt van például a feliraok.hu, amit mindenféle szerzői jogokra hivatkozva fenyegettek meg, azóta "offshore" módon működik román meg szlovák szervereken. Vagy a hírekben fel-felbukkanó "önkényuralmi" tartalmak. (Nemrég Franciaosrszágban volt egy hangosabb ügy).
Ez az Internet, ahol az országhatárok szerepe a nullával egyenlő. A szabályozást csak egy nemzetközi szervezet oldhatná meg. A baj csak az, hogy (egyelőre) nem létezik említésre méltó nemzetközi szervezet. Ha filozófálgatni szeretnék, azt mondanám, hogy az országok, mint individuumok még valahol az óvodáskorban járnak.

Másrészt, mint vásárlónak jól esne, hogy ha egy egyértelmű dolog, mint a TLD megmondaná milyen szabályozással kompatibis az aktuális áruház (webhely). Milyen szép lenne pl. ha a *.bolt.hu domannevek bejegyzéséhez tartozna valami alap követelményrendszer, és ha ilyen oldalon jársz 100%ig biztos lehetnél benne, hogy a tevékenység egyáltalán törvényes Magyarországon. Aztán lehetne *.minősítettbolt.hu meg *.fokozottbiztonságúbolt.hu, meg ilyenek. Bár itthon boztos valami Artisjus-hoz hasonló maffiának adna jogosítványokat az állam, úgyhogy inkább ne legyen... :)
5

re

Patai László · 2006. Dec. 24. (V), 21.22
Én nem innen közelíteném meg a dolgot. HA ma nyitsz egy boltot, (normál) benne van 1M FT-ban. Mindenféle engedély stb... Egy áruház, ha ügyes vagy 50-100e FT és minimális fenntartásai költséggel. Szerintem ez van a dolog mögött és nem a vevők védelme :) Ez csak körítés...