Technológiai szempontból izgalmasan hangzik, de emellett számos problémát is felvet a dolog:
Hogyan képzelik a rengeteg eszköz védelmét? Egy router mögött lesz a háztartásunk, vagy pedig mindegyiknek lesz saját tűzfala? Sok routernél ma is probléma, hogy az átlagfelhasználó nem változtatja meg az admin/admin erősségű bejelentkezést, így csodálatos zombihálózatokat építhetnek. Ha meg szakembert/vírusirtót kell fizetnünk rendszeresen, mit spórolunk meg?
Ahány ház, annyi szokás; egységesen lehet-e ezeket kezelni, vagy minden dzsunkagyártónak saját elképzelése lesz az eszközök programozásáról?
Ma is ki vagyunk szolgáltatva az egymásra épülő dolgoknak. Ha nincs áram, még a buta digitális termosztáttal működő gázkazán sem képes üzemelni, azaz télen egy-két óra alatt kihűl a lakás. Ha eszközeinket, s ezáltal magunkat még egy szolgáltatástól tesszük függővé, csak rosszabb lesz a helyzet.
Szóval csak akkor kéne belekezdeni a fejlesztésbe, ha a felmerülő rengeteg kérdésre már van megnyugtató válasz, mert így egyelőre eléggé lehúzásszagú az egész, de hogy spórolni nem lehet a sok "okos" eszközzel, az biztos.
Ha nem változtatja meg az admin/admin-t, akkor valószínűleg nem nyúl azon beállításokhoz sem, amelyek engedik a WAN-ról managelni a routert. ;-)
Akkor meg általában csak úgy lehet rosszalkodni, ha a kedves felhasználó bejelentkezik és belépve marad az admin felületen, majd így látogat meg valami rosszindulatú oldalt.
Egyes routerek beállításai ugyanis egyetlen URL-lel módosíthatóak, amely együtt tartalmazza a hozzáféréshez szükséges adatokat és az új beállításokat is.
A Kaspersky jelentése szerint Brazíliában mintegy 4,5 millió DSL-routert sikerült támadóknak megfertőzniük, többek között ilyen biztonsági hibák aktív kihasználásával.
Azok az "egyes routerek"... hát hogyismondjam... szóval ez durva sec.hole... (gyakori kérdés, mikor kell GET és mikor POST - na a login pont egy olyan, ahol tilos a GET :) )
Az a négymilliós szám nekem kicsit túlzottnak tűnik, de lehet, hogy végül is igaz.
Jövő
- Hogyan képzelik a rengeteg eszköz védelmét? Egy router mögött lesz a háztartásunk, vagy pedig mindegyiknek lesz saját tűzfala? Sok routernél ma is probléma, hogy az átlagfelhasználó nem változtatja meg az admin/admin erősségű bejelentkezést, így csodálatos zombihálózatokat építhetnek. Ha meg szakembert/vírusirtót kell fizetnünk rendszeresen, mit spórolunk meg?
- Ahány ház, annyi szokás; egységesen lehet-e ezeket kezelni, vagy minden dzsunkagyártónak saját elképzelése lesz az eszközök programozásáról?
- Ma is ki vagyunk szolgáltatva az egymásra épülő dolgoknak. Ha nincs áram, még a buta digitális termosztáttal működő gázkazán sem képes üzemelni, azaz télen egy-két óra alatt kihűl a lakás. Ha eszközeinket, s ezáltal magunkat még egy szolgáltatástól tesszük függővé, csak rosszabb lesz a helyzet.
Szóval csak akkor kéne belekezdeni a fejlesztésbe, ha a felmerülő rengeteg kérdésre már van megnyugtató válasz, mert így egyelőre eléggé lehúzásszagú az egész, de hogy spórolni nem lehet a sok "okos" eszközzel, az biztos.1) Router mogott levo cuccok
1.1) IPv6-ban amugy sincs NAT.
2) Valoszinuleg. Esetleg WEbUI.
3) Az hagyjan, de ezek ugye egymas kozott is kommunikalni fognak egyre tobb rendszerrel.
Hogy érted azt, hogy a router
Mi ellen nincsenek védve?
Ha nem változtatja meg az
Akkor meg általában csak úgy lehet rosszalkodni, ha a kedves felhasználó bejelentkezik és belépve marad az admin felületen, majd így látogat meg valami rosszindulatú oldalt.
Egyetlen emaillel
Azok az "egyes routerek"...
Az a négymilliós szám nekem kicsit túlzottnak tűnik, de lehet, hogy végül is igaz.
Brazíliában több, mint 190
Mondjuk ennyire konkrét
Kössük rá a macskát a netre