Weblaboros cikkek
A Weblabor Hackathonon többek között beszéltünk a cikkek problémáiról: ami van, azt sokszor nehézkes megtalálni, ami nincs, az pedig jó lenne, ha lenne. Az elsőre a megoldás egy használható kereső, ez benne is van a teendők listájában, de mivel ez egy összetett feladat, valamennyit még kell rá várni, amíg az illetékesek tisztáznak minden technológiai részletet.
A második kérdés talán könnyebben orvosolható, és két aspektusa van:
A Weblabor olvasótábora milyen témákról olvasna szívesen?
A hozzászólások közt írjátok meg, mi az, ami érdekel titeket, és ha az elég támogatást kap, találunk olyasvalakit, aki cikket ír róla. Akár elméleti, akár gyakorlati probléma, legyél kezdő vagy haladó, kérdéseiddel és a válaszként kapott írással segítheted magad és a közösséget.
Ki az, aki szívesen megosztaná tapasztalatait akár az olvasók által kért, akár egy saját maga által választott témában?
Ha ilyen késztetést érzel, ne habozz, írd meg a kapcsolódó fórumba az ötleteidet, majd vedd fel a kapcsolatot a szerkesztőkkel. Nem gond, ha még nincs cikkírói tapasztalatod, vannak jópáran, akik szívesen segítenek az elindulásban, javítják az esetleges hibákat, és ötleteket adnak, ha megakadtál.
A Weblabor ISSN számmal rendelkezik, az itt megjelent cikkek ezért teljes értékű publikációnak számítanak például doktori képzésben.
■
A keresőt kik csinálják?
pp, Török Gábor és talán tiku
Ha lesz időm, lehet kipróbálom én is egy virtuális gépen, mert kíváncsi vagyok rá.
Hát a Solr-t nem ismerem, uh.
Király Péter az akit ajánlottam.
pp
Vicces előadás :D Az laza
Az laza volt, amikor a README.txt-nél mondta a srác, hogy mindig ráfogják, hogy nem szeret olvasni, pedig többet olvas, mint egy bölcsész, csak más jellegű irodalmat... :D
A Weblabor olvasótábora milyen témákról olvasna szívesen?
- CSS és design irányelvek: miért van ma rengeteg fix pixelszélességű honlap? Miért alkalmazunk nagyon kevesen relatív betűméreteket? Miért kell(?) annyi és sokbyteos háttérkép egy "trendi" laphoz? Agyondesignolt honlapok contra akadálymentesség.
- Aktuális tárhely-szolgáltatók és -szolgáltatások, pro és contra, ezt inkább olyan "nagyoktól" olvasnám szívesen, akik (cégük) nem foglalkozik ilyen szolgáltatással.
Bárkinek hasznos szerintem:
- Elindulás HTML, CSS, js, php, mysql ben (ez lehetne egymásra épülő sorozat, és csak a nagyon-nagyon alapokat tartalmazza).
- HTTP protocoll: hogy műxik, mi megy végbe, stb., mindezt konyhanyelven, "nagymamateszttel".
- DNS felépítése, működése részletesen.
- Tárhely-szerver alapismeretek: hogy műxik, végrehajtási sorrendek, .htaccess lépésről-lépésre, biztonságról szóló cikkekre linkekkel.
- Valami olyan vitafórum, hogy ki-mit-hogy-csinál és miért-épp-úgy. (Itt lehet, hogy még nekem sem teljesen tiszta, hogy mire is gondolok, bocs. Esetleg összevonva a CSS... irányelvekkel.)
Amit esetleg vállalnék:
- Mihelyt tisztelt Mentorom is ráér ellenőrizni (és van rá érdeklődés): RSS bemutatása saját fejlesztésű olvasón és írón keresztül (miért fejlesztettem sajátot, nagy vonalakban hogy működnek a hírcsatornák, ...)
- HTML, CSS, PHP alapok.
ne itt
A HTTP jó ötlet, a html-css-js-php-mysql stack alapjairól szerintem nem érdemes írni.
Ott, ahol kérdezik
a html-css-js-php-mysql stack
Szerintem ezt át lehetne
Nem mellesleg, nem muszáj mindent újra megírni, ha megtalálható egy adott cikk írója, és beleegyezik, akkor forrásmegjelöléssel át lehetne emelni a cikk tartalmát a weblaborra is.
Nyílván, aki tapasztalt, az ki tudja használni a keresőkben rejlő erőforrásokat, de ugye itt elsősorban olyanokra kell gondolni, akik mostanában kezdenek el ismerkedni a web mélységeivel.
Emlékeztető magamnak:
Miért kéne elsősorban a
Az esetek 99%-ában olyanok
Kicsit sarkítod azt, amit
A hozzászólásom célja
Szerény véleményem szerint az oldalnak foglalkoznia kellene az új generációval is.
Én nem mondtam, hogy ne
Egyébként az alapvető probléma, hogy ők még azt sem értik, hogy keresniük kéne, különben megtalálnák maguktól a válaszokat. Talán annyi értelme van tutorialokat írni nekik, hogy be lehet linkelni, amikor újra felteszik ugyanazt a kérdést. Mondjuk egy karakter kódolással kapcsolatos tutorial kapásból kimehetne. Esetleg ez alapján lehetne olyan rendszert fejleszteni, ami új fórum téma nyitásakor rákeres a téma címében megadott szavakra. (Ilyen általában szokott lenni a fórumokban.)
Visszaolvastam a
De azt sem, hogy nem :D haha
Nem mondom, hogy csak és
Továbbá van itt egy usability probléma, ami szinte minden kezdőnél felmerül, és mindig valaki elismétli, hogy "használd a kódszínezőt". Ezt is meg kéne oldani.
Hát jó, de mondjuk akkor
Talán lehetne olyat, hogy első post / comment beküldésekor végig kelljen menni egy tutorialon, ahol bemutatja az oldal, hogy hogyan lehet postolni, meg ki lesz írva a végén, hogyha valaki ilyen egyszerű szabályokat nem követ, akkor töröljük a postját.
Lehet érdemes lenne a
Akkor már mindjárt meg lenne növelve az esélye, hogy az először erre járó emberke észrevegye, hogy jé, lehet ilyet is.
A kezdőknek pedig lehet érdemes létrehozni egy kereshető FAQ-ot, ami a képébe ugrik, amikor ide navigál, mert kérdezni akar.
Itt a lényeg
Pontosan.
Én akartam írni egy cikket az
Egyébként arról szívesen olvasnék cikket, hogy nagyobb JavaScript library-k fejlesztésénél milyen konvenciók követendők. Pl. egy cikk a névtér kezelésről, és hogy az most package vagy namespace, mert láttam így is úgy is, bár szerintem a namespace lenne a helyes utalás. Na meg hasonló dolgok amik érdekesek egy összetettebb kód írásában.
nagyobb JavaScript library-k
Szerintem semmilyenek :) egy névtéren belül legyen, azon belül aztán azt taknyolsz, amit jólesik. A névtér vs. package meg szerintem mindegy, mindkettő elfogadható, elvégre ilyen nyelvi elemek nincsenek is javascriptben, csak egy objektumot éppen névtérnek/csomagnak használunk és nevezünk, más nyelvekből vett analógiával élve.
Package foglalt szó,
Néhány téma, ami érdekes lehet...
Ámbár rendszeres olvasótok vagyok, nem sűrűn írok a fórumba, vagy a hozzászólások közé, azonban most elmondanám engem személy szerint milyen témák foglalkoztatnának:
- Zend/Symfony/Yii az alapoktól,
- Drupal,
- Webes biztonság,
- Usability,
- SEO
Néhányaknak talán kissé unalmasnak tűnhetnek a feljebb említett témakörök, engem személy szerint (és remélem másokat is) érdekelne néhány szaftos, mélyen belemászó bejegyzés.
Tesztelés
Érdekes lehet DBUnit kiegészítéssel is foglalkozni, plusz még biztos van, amibe én nem futottam bele még, nem tudom ez egy teljes cikket kiadna-e.
amirol olvasnek: - eletszagu
- eletszagu problemak, es a megoldasok, esettanulmanyok. pl:
adott egy rendszer, rendelesazonositokat general, szetterheli a kozponti szervert, ehelyett kitalaltuk, hogy mennyivel jobb lenne egy UUID-s megoldas bevezetese, utananeztunk a lehetseges buktatoknak, pro contra erveknek, ezek alapjan ugy tunt, hogy pont a mi esetunkre idealis. implementaciokat valasztottuk ki tuzetesebb megvizsgalalsra, a community, kodstabilitas, kiadasok gyakorisaga, ar, teljesitmeny, etc. alapjan ugy dontottunk, hogy ezt valasztjuk, az implementacio soran egyetlen nagyobb problema utkoztunk, az altalunk hasznalt OS/disztribucioban elerheto verzio meg nem tamogattazt a nagyon hasznos Z featuret, javitast, emiatt alternativ modon forrasbol/egyeb tarolobol kerult telepitesre, azota is hasznaljuk, nem volt vele semmi problema, utolag visszatekintve jo dontes volt, a teljes atallas osszesen X napot vett igenybe, es leallas nelkul sikerult uzembe allitani az uj verziot.
- uj technologiak, trendek bemutatasa, a szakmat erinto esemenyek elemzese (silverlight, flash, html5 jovoje az adobe es a microsoft friss bejelentesei alapjan, etc.)
- hazai (webes) projectek bemutatkozasa, nem csak hazai projectek belso mukodesbe bepillantas (drupal internals, php-internals, etc.), ok milyen problemakkal kuzdenek eppen, etc.
- IT biztonság (inkább best-practice, meg mitigation vonalon fejlesztoknek szoloan, tehat nem a linux kernel sebezhetosegeirol)
- minosegbiztositas (CI, TDD, BDD, selenium, Zombie.js, refaktoring, etc.)
- hosting, cloud szolgaltatok/rendszerek bemutatasa (heroku, google appengine, amazon ec2, etc.)
- teljesitmenyoptimalizacio kliens es szerver oldalon
- szemantikus web
- project/karrier/time menedzsment, egyeb hatekonysagnovelo (vagy eppen kerulendo antipatternek) bemutatasa.
jobban belegondolva, cikket is hasonlo temakorokben irnek (kiveve szemantikus web, mert abban csirke vagyok)
Amiről olvasnék (blogmarkokat)
Amiről szívesen olvasnék:
Amiről szívesen írnék: symfony 1.4 keretrendszerben életszagú példák megvalósítása, később symfony 2-ről is akár
szerintem 1.4-rol nincs
Tyrael
Ezzel nem feltételen értek
Persze, kezdőknek inkább a symfony2-t ajánlom, lassan ismerkedek azzal is, megoszthatom arról is a tapasztalataimat.
13 honap mulva veget er az
egy most indulo projectet nem epitenek ilyen alapokra.
Tyrael
Cikkek
Melyik szinten lévőkkel foglalkozzon az oldal?
És magamról azt mondanám, hogy mivel tudásomat nem iskolában vettem fel, nekem konkrétan a weblabor (ami természetesen bizonyos embereket jelent: pl. az oldal fenntartóit, az oldal aktív tagjait) segített, hogy 0 tudásból kezdővé, kezdőből pedig később az alap-, majd a közép kategóriáig jussak (most kivételesen így fejezem ki magam, bár a kategorizálásért nem vagyok oda).
Nem vagyok vele tisztában, hogy mi a megfogalmazott célja jelenleg az oldalnak, de én azt mondom, hogy: NEM VALAMELY KATEGÓRIA ISTÁPOLÁSA LENNE A CÉL, HANEM AZT KELL CÉLUL KITŰZNI, HOGY BÁRKI A WEBLABOR SEGÍTSÉGÉVEL (a munka, sok gyakorlás, stb. mellett) FELJEBB TUDJON LÉPNI A KATEGÓRIÁK SORÁN. Akár a 0-ról a profiig, persze mint utaltam rá, a weblabor ebben segíthet, de nyilván sok gyakorlás is kell. Azonban a weblabor nem csak segíthet, de gyorsíthat ezen a folyamaton. Szerintem most is ezt teszi, de az újításokkal (amikről pl. most beszélünk) ezt a folyamatot még inkább felgyorsíthatja, ezzel rengeteg segítve minden szinten lévő programozónak.
Nyilván a felső kategóriának (akiknek a többsége inkább csak segít másoknak) pedig úgy szolgálhat, ha bevonja őket az oldal építésébe, valamint ha a friss híreket közli vagy azok forrásai rámutat, mert az újdonságokat ugye még a profik sem ismerik.
Mindent egybevetve én úgy gondolom, hogy bár okosnak tűnhet megkérdezni, hogy miről akartok cikket emberek, de szerintem az iskolában sem kérdezhetjük meg, hogy miről akartok tanulni, mert senki nem fog tudni rá válaszolni. Lesznek jobb, rosszabb válaszok, de teljes körű tantervet egy nebuló sem fog beadni.
Az pedig még nyilvánvalóbb, hogy aki pedig ezt az üzenetet nem olvassa vagy pedig aki majd csak még ezután lesz az oldal olvasója annak meg lehetősége sem lesz válaszolni.
A weblabor közvetlen csapatának és az oldal legaktívabb tagjainak kellene mérlegelni, hogy milyen típusú új szolgáltatások kellenek vagy milyen régieket kellene felújítani és itt nem az lenne a válasz, hogy jobb cikkek, hanem, hogy cikk erről és erről, így és így.
Amit pedig érdemes nyíltan megkérdezni az az, hogy azokat ki írná meg.
Ennek egy másik oka (amellett, hogy a fórumozók nem fognak tudni teljes körű választ adni) az is, hogy az oldal tulajdonosai rendelkeznek adatokkal pl. arról, hogy jelenleg mi a népszerű (pl. melyik típusú cikkek, melyik kérdések).
Szóval itt a weblabornak kellene komolyabban megmozgatnia az agyát egy ilyen vitaindítás helyett (vagy inkább mellett, mert az itteni válaszok jók arra, hogy ötletet adjanak, de semmi többre).
És a cikkekkel kapcsolatban még annyit tennék hozzá, hogy szerintem úgy kellene gondolkozni, és a cikkeket irányítottan úgy kellene megírni, hogy szóljon mindenkinek. Nem arra gondoltam, hogy szóljon a profiknak és a kezdők hámozzák ki, hogy ők mit értenek meg belőle és az szól nekik. Hanem arra gondolok, hogy minden cikk legyen az oldalon besorolva egy kategóriába (pl.:kezdőknek, haladóknak, profinak és ilyeneket is lehetne, hogy: haladóknak és profiknak), ezen kívül a weblabor csapata üljön le és gondolja végig, hogy hogyan kellene felépülnie egy jól érthető, hasznos cikknek és tegyen közzé az oldalon egy sablont, amire a cikkírók építkezhetnek. Illetve az oktató jellegű tartalmakhoz jó lenne egy önkéntes csapatot toborozni, akik kiszűrik az esetleges súlyos hibákat a cikkekben és amíg ez a kis csapat nem olvasta át a cikket addig a cikk mellett megjelenhetne valami jelzés erről.
Nekem ezek jutottak eszembe...
minden cikk legyen az oldalon
Szerintem is felejtsük el ezt a kezdő meg profi kategorizálást, mert értelmetlen, ugyanis nagyon sokan nem tudják belőni magukat a megfelelő helyre... Minden ilyen csak viszonyítás kérdése.
Annak szerintem jóval több értelme lenne, ha minden cikkhez lenne egy felsorolás, esetleg linkek listája arról, hogy milyen előzetes ismeretek szükségesek hozzájuk. Így a bevezető részek jóval rövidebbek lehetnének, és a cikk írója a választott témára (nem pedig az előismeretekre) tudna koncentrálni.
+1
+1, és
Így van!
Remélem ez a megoldás a közeljövőben megvalósul az oldalon!!!
Szerintem a haladó
weblabor cikkek kategorizálva
Az első harminc-negyven cikknél egyébként maguk a szerzők megtették ezt, szóval nem lehetetlen.
Persze, a kettőt akár
Ez a függőség elég sok információ tartalommal bíró dolog, lehet szintezésre következtetni belőle, illetve lehet a függőségek tartalmát vagy címkéit használni a kereséshez, vagy esetleg egy fát csinálni a cikkek függőségeiről... Szerintem mindegyik növeli a tartalom kereshetőségét, meg talán megoldja azt a problémát, hogy a régi cikkek elkallódnak...
sőt, az sem rossz dolog, hogy
Mondasz valamit :D Szerintem
Akkor hajrá, srácok, a pár
weblabor cikkek kategorizálva
Viszont van olyan is, ami helyett jobbat/másikat kéne írni szerintem (pl. Dinamikus betűméret választó: a plussz css-ekben px-betűméret, a common.css-ben az x*em viszont önmagában megoldja - és ez a legjobb megoldás! - a bevezetőben említett gyengénlátó-problémát).
És ahogy - még csak átfutva a listát - látom, tényleg sok megírandó cikk volna a kezdők számára...
Ha a kategóriákat beszédesen elnevezitek - mint pl. a listádban - akkor szerintem sem nagy gond a cikkeket "besorozni".
Így tovább!
Pár cikket ki is hagytam