HTML5 vs Flash és a tartalom védelme
Az imént a HTML5 Doctoron olvastam egy cikket, s közben felvetődött bennem egy nagyon fontos dolog a Flash és a HTML5 harca tekintetében, amiről eddig nem sokan írtak: méghozzá a tartalom és a kód védelme.
Akik nem tudnák, a Flash ActionScript kódja binárisra van fordítva, és a Flash Player fogja a binárisra fordított kódot lefuttatni – mint egyfajta virtuális gép –, hasonlóan a Javahoz. A Flash SWF formátumában elhelyezhetők képek, szövegek, fontok, videók, és persze ActionScript programkód, ami a statikus elemeket összeköti, és alkalmazássá formálja.
Ez az SWF formátum (mint egyfajta csomagolás) egybefogja, és ugyanakkor védi is a benne levő tartalmat. Ugyan ez a tartalom többé-kevésbé visszafejthető a megfelelő alkalmazásokkal, de az már inkább reverse-engineeringnek számít, azaz közelebb áll a hacker–cracker irányzathoz. A HTML5 térnyerésével az IP ezen védelme még jobban sérülni tud, ugyanis már nincs meg az a réteg, ami a felhasználó elől elrejti a működést, valamint a benne foglalt tartalmakat.
A HTML5 alkalmazás kódja elvégre szimpla HTML–JavaScript–CSS együttes, azaz mindenki által szabadon olvasható szöveges formátumok, a képek PNG/JPEG/GIF fájlok, a videók WebM/Theora/H.264, a hanganyagok pedig MP3/OGG formában vannak jelen, amit bárki „szabadon” le tud tölteni, elolvasni, megnézni, meghallgatni, elemezni.
Ez sok tartalomszolgáltatónak nem hangzik túl jól, köztük a YouTube-nak sem, akik meg is fogalmazták kételyeiket a HTML5 tekintetében. Ugyanis kiesik az irányítás a tartalom alól, nem tudnak a felhasználó lehetőségeinek legmegfelelőbb minőségű videót kiszolgálni, és persze a HTML5 videó streamelési problémák is előjöttek. Valószínűleg a többi tartalomszolgáltató is fenntartással fog a HTML5 felé nyitni, ugyanis elvesztik az egyik védelmi vonalat a tartalom felett.
■
Nem jogos
Ettől függetlenül a HTML 5-ben jelenleg semilyen streaming protokollra nincs támogatás és ezért nem használható általánosan.
szerintem itt a cikkiro az
azokat tenyleg csak az swf visszafejtesevel lehet kiszedni.
Tyrael
Bocsánat, de
rossz a példa
Tovabbitas
nem értek veled egyet
Tapasztaltam.
Tartalomfüggő
Kódolhatsz te akárhogy egy hangfájlt a Flashben, ha én lejátszom és OS szinten rögzítem a kimenetet. Videóra is áll ugyanez.
Végre
Biztos, hogy mindig jó ha védjük a kódot?
Természetesen amíg nem élünk egy utópisztikus hippi-világban, ahol minden szellemi tulajdon szabadon terjeszthető és ingyenes, addig teljesen jogos, az az igény hogy ne tudja mindenki csak úgy letöltögetni a webre felpakolt értékes tartalmat.
Ellenben az hogy a HTML5-ös alkalmazások HTML-CSS-JS kódja mindenki által szabadon megtekinthető és elemezhető szerintem nem hátránya, hanem épphogy előnye ennek a technológiának.
Szerintem nyílt webes szabványok térhódítását pont az segíti elő, hogy ha lát valaki egy klassz megoldást, akkor meg tudja nézni, hogy az hogyan készült ki tudja elemezni, és tovább tudja fejleszteni. Én is rengeteget tanultam/tanulok úgy, hogy már meglévő jól működő megoldásoknak nézzek bele a forrásába. A Flashnél nem olyan egyszerű "benézni a motorháztető alá" (persze megoldható, de ahogy a cikkben is említették ez már "hackelés") és ez szerintem egyrészről visszaveti ennek a technológiának az elterjedését és fejlődését.
Nem a tanulás
Ez az, ami miatt a nyílt formátumok hosszú távon ki fognak szorítani minden mást.
Szerinted ez az előnye?
Szinte már látom, ahogy embertömegek világszerte saját stíluslapokat rendelnek a weboldalakhoz, letiltják a scripteket, és parancssorból böngésznek… :)
Valójában azonban csak néhány kocka – akarom mondani webes szakember :) - teszi ezt meg, és az emberek többsége még az Adblock-ot sem használja, sőt nagyon sokan azt sem tudják mi a különbség ez egyes böngészők között. És ez nem is akkora tragédia.
Ettől függetlenül nem rossz dolog a nyílt formátum.
Sóhaj
Kicsit kisarkítottam :)
Az én értelmezésemben a formátum nyíltsága és a kimenet másolhatósága nem feltétlenül függ össze. Pl. Flash-ből is lehet szöveget másolni, ha engedélyezik:
http://www.wonderhowto.com/how-to-enable-text-copying-flash-website-183949/view/
Szerintem Cooty13 jobban megfogalmazta az előnyöket.
http://en.wikipedia.org/wiki/
az ilyen jellegu alkalmazasok azert johetnek letre, mert a felhasznalt adatok hozzaferheto formaban allnak rendelkezesre.
szoval lehet hogy a felhasznalokat nem erdekli hogy a youtube vagy a google map ujrahasznosithato formatumban teszi elerhetove a tartalmakat, vagy nem, de a "kocka" webes szakemberek altal elkovetett mashup-ot mar megint csak szeretik fogyasztani az IT-hoz nem erto vegfelhasznalok.
kicsit offtopic, de azert kapcsolodik:
http://www.libri.hu/konyv/wikinomia-hogyan-valtoztat-meg-mindent.html
ezt a konyvet szivesen kolcsonadom, sok erdekes sztori van benne, hogy hogyan valtoztatta meg a nyilt, onszervezodo "open-source" fejlesztesi model rengeteg iparag arculatat.
Tyrael
Ne hagyjuk ki azért az üzleti
attol fugg. a
a gyogyszergyartasban pl. sokaig mindenki mindent maganak kutatott, es minden infot hetpecsetes titokkent kezeltek, aztan mostanaban hallani olyasmirol hogy adott esetben sokkal olcsobb tud lenni az, hogy az onmagaban nem sorsdonto infokat inkabb dobjak be a kozosbe (itt sem arrol van szo, hogy mindenki szamara szabadon elerheto, inkabb csak a kutatocegek egymas kozti tudasbazis kialakitasarol) es igazabol mindenki tobbet nyer rajta, mint ha maguknak kutatnanak mindent.
persze ha nalad van az olombol aranycsinalas recepje, akkor azt vedd mindenaron.
de ha mondjuk csak olombol radioaktiv aranyat tudsz csinalni, aminek a megtisztitasa koltsegesebb, mint amennyit nyersz az aranycsinalason, akkor lehet hogy erdemes korulnezni, hatha van valaki aki epp a sugarmentesites problemajan keszul forradalmi attorest elerni, csak nemi penzmagra lenne szuksege a modszer tokeletesitesehez. :)
Tyrael
Majd a piac ...