jQuery világhódítás: Microsoft és Nokia a következők
A hétvégén John Resig jelentette be a jQuery blogban a következő hírt: Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy mind a Microsoft, mind a Nokia a fejlesztői keretrendszerébe építi a jQuery keretrendszert. A Visual Studióval fogják szállítani, lesz hozzá intellisense, kódrészletek, dokumentáció stb. Ráadásul a Microsoft újabb jQuery kiegészítőket is fejleszt. A Nokia pedig a WebKit alapú web-runtime-ját szereli fel jQuery-vel, ezzel egy widget platformot kínálva a fejlesztőknek. A két cég nem módosítja a jQuery kódját, csupán hasznosítják a vezető JavaScript keretrendszer újításait, funkcióit.
■ We have two pieces of fantastic, albeit serendipitous, news today: Both Microsoft and Nokia are taking the major step of adopting jQuery as part of their official application development platform.
Jó hír
Előtte prototype-al oldottam meg az AJAX dolgokat, de a jQuery egy nagy lélegzet a friss levegőből prototype után.
Ez alapján pedig úgy tűnik, hogy a Zend Frameworkben is megjelenik hamarosan.
Zend a Dojo-t választotta
Sosem zárkóztak el
Amúgy sem szeretem az olyan hozzáállást hogy bedrótozunk valamit és mindenre az a cool. Épp ezért jó hogy a közösség != Zend Tech. Így bekerülhet ZF-be a jQuery támogatás is.
ZF támogatás vs. Zend támogatás
Azért nem mindegy, hogy a Zend hivatalosan támogat valamit, vagy pedig valaki kedvtelésből csinál egy valamilyen szintű illesztést. Előbbi azt jelenti, hogy több fejlesztő fizetésért csak ezen dolgozik, IDE támogatást kap a dolog, form kezelés stb.. Az a jQuery-s proposal elég messze van ettől. Amúgy meg nyilván lehet bármit használni (azt generálsz/illesztesz, amit csak szeretnél), csak kérdés, hogy megéri-e.
Szkepticizmus
Ui.: A Drupal meg a jQuery-t választotta és ha dönteni kell úgy, hogy nem ismerem a két JS keretrendszert (ez mondjuk fájna), inkább húzna a szívem a jQuery felé, mert érzékelhető a közösségi támogatás, Dojo oldalról annyira nem (köszönhetően a sok üzleti felhasználásnak ;))
nem minősítés
De amúgy én úgy gondolom, hogy a jQuery-t és a dojot nem érdemes egymással versenyeztetni. jQuery és prototype-ot érdemes lehet összevetni, ott lehet választani "ízlés" alapon, de jQuery és dojo viszonylatában a dojo egy lényegesen robosztusabb eszköz mint a jQuery, inkább az lehet döntő, hogy milyen feladatra szeretné használni az ember. Plusz a dojo egy egységesebb, ortogonálisabb cucc, jQuery-nél a finkcionalitás jó rész pluginekben van, amiknek a minősége már nem feltétlenül ugyanaz, mint a központi résznek.
Nem értek egyet
Egyébként meg lásd JQuery UI. Szerintem ott van a core minőség arra, amit tud a dojo is. Továbbá nem látok szignifikáns különbséget a két közösség között (talán annyit, hogy a jQuery-é nagyobb, a Dojo-é meg 80%-ban céges). Use-at-will igaz a jQuery-re is, a plugin móka pont erről szól. Szóval tényleg ne minősítsünk ha már ezt a címet adtad a válaszodnak.
Disklájmer: Én személy szerint nem hiszem hogy a Dojo vagy jQuery vagy bármi más az ultimate szupervepön. Azért állok most a jQuery mellé, mert alaptalanul hátrányosan ábrázoltad. Továbbra is fenntartom hogy a Dojo választása elsősorban üzleti döntés volt és másodsorban a technológiai sajátosságai miatt.
nem baj :)
Zend Studio 6.1
Használjátok már a Zend Studio 6.1 -t? Vagy csak próbáltad?
Úgy "röviden" mi az amiben több, mint mondjuk a pdt?
Köszi!
hivatalos összehasonlítás
Év végén majd jön ki új PDT, az annyiban lesz érdekes, hogy az már erre fog épülni: http://www.eclipse.org/dltk/. Egyenlőre nem tudom, hogy ez a flahsználók számára is jelent-e előnyt vagy csak az IDE fejlesztői számára, illetve igazából azt se, hogy a Zend Studióban már ez van-e benne, de egyik kolléga nagy Eclipse guru, majd kifaggatom holnap. :)
Csak Hype lenne?
A MooToolsnak is megvannak az UI kiterjesztései: http://clientside.cnet.com/wiki/cnet-libraries/01-core
Ha valaki tud konkrétumot, hogy miért ez a különbség, akkor ossza meg velem, addig marketing gyanúsnak tartom (ám le nem becsülöm, mert tényleg jó a rendszer).