ASP.NET szeminárium beszámoló
Tegnap véget ért a kétnapos ASP.NET szeminárium. A Microsoft által rendezett gyorstalpaló képzés célja egy átfogó kép átadása volt, és ezt többé-kevésbé teljesítette is. A kétszer öt órában szóba került a jelenleg összes aktuális webes téma, az alapvető ASP fejlesztési szemlélettől kezdve az adatbázisokon át az AJAX-ig (amivel részletesebben külön szeminárium foglalkozik). Ahhoz persze, hogy tényleges tudást szerezzenek az érdeklődők, nem elég ennyi, de aki ezt tűzte ki célul, annak kitűnő alap, és az előadók szerint lehetősége van bekerülni egy gyakornoki képzésbe.
Az előadások elég Visual Studio-t népszerűsítő jelleget kaptak, többször inkább a fejlesztőkörnyezet bemutatására került a hangsúly a nyelv lehetőségei helyett, ezen kívül volt némi akadozás, és következetlenség, illetve néha a témához nem értők számára félreérthető (vagy éppen nem érthető) kitételek és megjegyzések hangzottak el. Mindennek ellenére a kitűzött célt, úgy érzem, elérték: akik végighallgatták a tíz órát, képet kaptak a rendszerről, és reálisan el tudják dönteni, hogy akarnak-e foglalkozni ASP alapú fejlesztésekkel.
A szeminárium a szervezők szerint többé-kevésbé rendszeres lesz, akinek felkeltette az érdeklődését, a későbbiekben alkalma nyílhat a meghallgatására. Információk az MSportál-on, ahonnan letölthető a szeminárium vetített anyaga is.
■ Az előadások elég Visual Studio-t népszerűsítő jelleget kaptak, többször inkább a fejlesztőkörnyezet bemutatására került a hangsúly a nyelv lehetőségei helyett, ezen kívül volt némi akadozás, és következetlenség, illetve néha a témához nem értők számára félreérthető (vagy éppen nem érthető) kitételek és megjegyzések hangzottak el. Mindennek ellenére a kitűzött célt, úgy érzem, elérték: akik végighallgatták a tíz órát, képet kaptak a rendszerről, és reálisan el tudják dönteni, hogy akarnak-e foglalkozni ASP alapú fejlesztésekkel.
A szeminárium a szervezők szerint többé-kevésbé rendszeres lesz, akinek felkeltette az érdeklődését, a későbbiekben alkalma nyílhat a meghallgatására. Információk az MSportál-on, ahonnan letölthető a szeminárium vetített anyaga is.
Böngészőnek látszik, de Firefox
Re
Viszont még mindig nem tiszta, hogy mire és mitől olyan jó a .NET és miért lehet több nyelven fejleszteni .NET-re? Annyit sikerült kiderítenem, hogy a framework-ben szinte mindenre vannak objektum-ok. Ez szép és jó, de ez mit jelent? És mik azok a kontrollok?
Ami a FF nem böngésző dolgot illeti, még jó hogy a MS az IE-t fényezi (de azért LOL ...)
.net dolog
kontrol=control= gombok, panelek, varazslok, minden amit hasznalhatsz a toolboxbol az tualjdonkeppen control
ie fenyezes eszreveteled: :) jo meglatas :) LOL (kb az lenne az utolso munkanapom amikor nyiltan 400 ember elott elkezdenem a linuxot vagy a firefox ot isteniteni :) :), de amugy arra mondom csak hogy amirol en magam is elhiszem hogy jo, pl soha nem fogok egy beta termeket isteniteni hogy mekkora jo es hogy milyen stabil, amikor folyton hibakat dobal valojaban)
ms hozzáállás
az előadók tényleg nem voltak a helyzet magaslatán. egyik szünetben feltettem nekik egy kérdést, az asp működésével kapcsolatban (konkrétabban az asp által megvalósított többnyelvűsítés és a google), és hát a nem volt teljesen releváns és korrekt. de mint írtam fent: ez leginkább arra volt jó, hogy annyi képet kapjunk, hogy akarunk e foglalkozni vele, vagy nem. (részemről maradok a megszokott php-nál)
CSS
css az ms nel
belolem evek alatt se lenne ugyes designer mivel nem az en vilagom, ez van belatom hogy ez nem az en vilagom, jobban szeretem a kodolasi reszt es annak is inkabb a tervezesi reszet mint magat a kinezetet csiszolgatni
lippe Szabolcs
Re
css
CSS-hez nem kell szépérzék (persze nem baj ha van)
A HTML-CSS párosban a HTML egy struktúrált leirófájl amiben az egyes részek a szerepüknek megfelően jelöltek (főcím, lista, idézet stb.) a CSS pedig ezen elemek megjelenítését adja meg. Amikor te MS technológiájú "skin fájlokat" készítesz, akkor valójában olyan HTML szintakszisú katyvaszt állítasz elő amiben a szerkezet és kinézet összekeveredik.
A CSS-t pontosan azért találták ki, hogy egy olyan programozó embernek mint te, aki a tartalom előállításán dolgozik, ne kelljen, hogy szenvedjen a megjelenítéssel. Kitolod a tiszta HTML-t és ahhoz egy CSS-hez értő kolléga elészíti a megfelelő CSS fájlt a grafikustól kapott látványtervek alapján!
CSS
Nem érted a lényeget
IE vs FF CSS támogatás: maradjunk annyiban, hogy az IE CSS értelmezője (elsősorban az IE6-é) egy nagy rakás ****. Ez tény. Ez nem olyan vita, hogy MS vagy Linux, MySql vagy Postgre, fekete vagy fehér.
css vagy mas
Mas: ha hajlando vagy beszelgetni ilyen es ehhez hasonlo temakrol ertelmes ervek menten ugy ahogy ezt most teszed akkor kerlek keress meg mailben vagy telefonon. Keresek/keresunk hozzad hasnlo embereket akik jaratosak a webfejlesztesben es logikusan gondolkodnak.
Re
kapcsolat
lippe szabolcs
ui: kosz a kontactot elore is
Re
munka szétosztása
Egy rendes teamben úgy néz ki a dolog, hogy van a grafikus, ő megtervezi a kinézetet, jön a sitebuilder, ő az aki a képből HTML és CSS kódot készít, és jön a programozó, aki ezt dinamikussá teszi. Szerintem te elég erősen összemosod az első kettőt. Ezek mindegyike szerintem külön szakma, főleg hogy ma már egy jó sitebuilder egyben jó JS (AJAX) fejlesztő is kell legyen egyben.
Szóval aki ezt magas szinten műveli, ahhoz más szerencsés genetika is kell, de pl. azt is nehezen tudom elkézpelni, hogy valaki képes 3 területen követni az eseményeket, szinten tartani magát.
Üdv,
Felhő
miert is kell ilyen ember?
erdekes: sokaig amig nem keveredtem bele nagyobb projektekbe en azt mondta hogy nicsn szukseg designerre, de amikor eloszor jol megszivtam hogy nem tetszik a megrendelonek amit lat es szenvedtem vele meg plussz 2 hetet amire atvettek, utana gyokeres fordulatot vett az eletem:). Elso pillanatban osszehoztam a muvesz baratunkat a megrendelovel hogy ok beszeljek meg mit akarnak es engem hagyjanak beken:). Ezutan jott a kesz design amit nagy nehezen belereszeltunk css-be vagy mikor mibe es kesz. Mert sajna a mi kis designerunk nem volt hajlando css-t butykolni :(
kerdes
lippe szabolcs
firefox poen
lippe szabolcs
egyik eloado
Nem volt igazán jó
Az előadásokat fiatal srácok tartották akiknek látszólag kevés valós projektbeli tapasztalatuk volt. Többször más nyelvekhez hasonlítgatták az ASP lehetőségeit, de látszott, hogy azt max hallomásból ismerik. Jobb lett volna ha 1-2 tapasztalt fejlesztő erősítette volna a mezőnyt, akik alapvető koncepcióbeli, szemléletbeli dolgokat is elmondanak, megtanítanak.
A fent is említett "mindent fikázunk ami nem MS" mentalitás nagyon nem szimpatikus és sok emberben ellenérzést szülhetnek akik beültek az előadásra megnézni, hogy akkor mik is ennek a platformnak a lehetőségei. (Nehezebb befogadásra hangolni valakit akit közben támadunk.) Sok ilyen megjegyzés kicsit hatásvadász jellegű volt, de jó lenne tudatosítani, hogy ami haverok között jó poén, az egy 400 fős szakmai előadáson nem megengedhető.
eloadok
az biztos hogy olyan esemenyt olyan tematikat kesziteni ami midnen resztvevonek pontosan a profiljaba vag az lehetetlen. mindig lesz olyan ember aki tul egyszerunek es lesz olyan aki tul bonyolultnak fogja tartani az anyagot. igyekszunk a tobbseg igenyeihez igazitani a temakat es bizok benne hogy ez sikerulni fog egyre jobban.
azon diakok akik pedig mar ugy erzik hogy nagyon ertenek az asp.net hez es nekik ez tul egyszeru volt azoknak keszult a kollegam altal szervezett AJAX konferencia, ami egyetlen temat dolgozott fel ket napban(mi azt hogy ennyit idozzunk egy-egy temaval nem engedhettuk meg ugyanis akkor nem erte volna el celjat az esemenyunk es a nagy tobbseg nem kapott volna atfogo kepet a temarol ). ha valaki(egyetemi hallgato) mar profi a temabol es szeretne vizsgazni vagy meg jobban elmelyiteni a tudasat annak tudok ajanlani/kolcsonozni szakkonyveket. ezt nehany srac eseteben mar meg is tettem akik a tanfolyam kozben odajottek hozzam kerdezgetni hogy hogy lehetne hozzajutni anyagokhoz.
de ami a legfontosabb: szamomra,(bar az ms-nel dolgozok) nem az a fontos hogy valaki ms fanatikus legyen hanem az hogy jo szakember. jo szakember erzesem szerint csak az lehet aki ert sok sok temahoz kozepes szinten, tudja melyik eszkoznek mi az elonye es ki tudja valasztani a megfelelo eszkozt a megfelelo feladatra. van hogy a linux-php combo a celravezeto es van hogy eppen az asp a nyero. ezzel nincs semmi baj, sot egyetemi diakoknak az lenne a fontos hogy lassak mindket oldalt es tudjak mindkettot hasznalni. jo szakmebernek a nyelv az csupan egy eszkoz, szamara lenyegtelen az hogy mit hasznal de tisztaban van azzal hogy melyik feladatra melyik a jo(pl ha a megrendelo ragaszkodik a fortran hoz akkor abban csinalja meg de ha valaszthat akkor mondjuk megirja C ben mert azt szereti). a fontos az hogy a diakok erdeklodjenek a technologia irant es azis fontos tovabba hogy lassak a lehetosegeket es ne legyen beloluk csak egyetlen nyelvhez vagy eszkozhoz erto mernok. szerencsere van lehetoseg az egyetemen arra hogy mindent megismerjenek a diakok es az ilyen tanfolyamokon(nem csak ms) pedig extra dolgokat szedhetnek fel meg az egyetemi kepzes mellett.
remelem viszonylag erthetoen sikerult leirni a gondolataim
ha valaki szeretne beszelgetni a temarol akkor nagyon szivesen allok rendelkezesere. szeretem ha lehet otletelni ervelni valakivel aki objektiven latja a vilagot.
lippe Szabolcs
re.
A tesztek nagyszámú kitöltésénél a beigért ingyen vizsga és gyakornoki program szerintem az első számú vonzerő.
Az előadók gyakorlati tapasztalatlansága alapvetően nem zavart volna, hogyha ez szerénységgel párosul és nem más technikák leszólásával.
Az IE részesedési statisztikáihoz keress egy frissebb számot. Európában és Magyarországon pedig magasabb a nem MS böngészők aránya. Ide a Weblaborra is belinkeltem egy tavaly év eleji origo bevallást, ami szerint a Freemail felhasználók 17%-a használ Firefox-ot.
A kliens oldali fejlesztők körében az előbb Firefox-on legyen jó és utána kitalálom mit szúr el az IE a "best practice". Ennek alapja, hogy CSS terén az IE tér el a szabványtól és ő tartalmazza a legtöbb CSS-hez kapcsolódó megjelenítési hibát.
Használj kérlek nagybetűket a mondatok elején, mert különben összefolyik amit írsz.
Janonak
Mcp vizsgakra eleg sokan hajtanak mert izzik a tesztmotor. Ki fogok osztani a BME hallgatoinak szerintem kb 25-30 kupont mert sok a 100% os teszt es a bekuldott feladat. Ha valaki egyebkent megcsinalja a feladatot es 100%-ra kitolti a tesztet az kap mindenkeppen kupont. Szoval aki akar szerezni ingyen vizsgalehetoseget az tud. Orulok neki hogy ennyire sokan raaltak a gyakorlasra az eloadast kovetoen.
Ha jol emlekszem en szemley szerint a Firefox-al poenkodtam meg a CSS-re mondtam hogy en szemely szerint nem szeretem mert nem ertek hozza annyira. Az hogy ez meg az sz@r lenne olyat nem mondtunk, en szemely szerint meg reklamoztam is a php-t valamilyen szinten hogy sok hozza a free cucc es azzal is konnyen lehet oldalakat csinalni.
10 vagy 17% az lenyegtelen olyan szempontbol hogy meg midnig igaz az amit mondogattunk hogy csinaljuk meg az oldalt hogy jol nezzen ki IE-n es Firefox on es ezzel fedtuk a piac nagy reszet.
Ez a CSS pedig nezopont beli kulonbseg. Voltak tesztet itt-ott miszerint mas bongeszok se 100%-ban szeretik a CSS-t. Az hogy eppen melyik mennyire nem szereti az meg egy hitvita. Van aki IE-re eskuszik valaki meg nem. Ez kb olyan mint amikor voltam regen Oracle konferencian es kimutattak mindenfele teszttel hogy az o adatbazisuk a leggyorsabb a vilagon. Aztan ra egy hetre volt az MS konferencia ahol pedig azt mondtak hogy az MSSQL a legjobb. Es az igazsag az hogy mindket konfon igazat beszeltek ugyanis az Oracle olyan abrakat csinalt ami azt merte csupan amiben az oracle a jobb, az Ms meg pont mas meroszamokat mutatott ami szerint meg az MSSQL a jobb. A vicc az egeszben az volt hogy mindket cegnek ugyanaz a performanciatesztelo kulso ceg szallitotta a teszteket:). Szerintem biztos lehetne ugy merni a CSS-t is hogy az jonnon ki hogy az IE a jobb:) vagy eppen forditva hogy a Firefox. A lenyegen ez nem valtoztat es mi itt a vilag vegen nemis tudunk tenni ellene semmit hogy: meg kell csinalni mindket bongeszore az oldalunkat mert kulonben nem lesz szep. es csak bizhatunk benne hogy a kovetkezo Firefox vagy kovetkezo Ie nem fog gyokeresen mashogy viszonyulni a CSS-hez :(
Re
Sztem nem mindegy, hogy 10% vagy majd' 20%. Ami pedig az IE-t illeti érdekes módon ami jó FF és Opera alatt, azzal soxor az IE-ben vannak gondok és plusz munkát kell fektetni abba, hogy az IE-n is jó legyen egy oldal (felt. kommentel belinkelt css fileok, plusz konténer div beillesztése, mert az IE vmit nem jól jelenít meg, IE hover értelmezése (igaz HTC-vel megoldható), PNG kezelés (igaz ezt is meg lehet oldani HTC-vel), INPUT-oknál az IE 1-1 pixellel nagyobb, mint FF vagy Opera alatt még akkor is ha 0-ra van állítva a padding, stb.)
Dehogy nem tudunk tenni. Szépen lassan mindenkit át kell téríteni az alternatív böngészőkre (éjjel a céges gépeken az újratelepítéskor minden kollegina kapott egy FF 2-t pár hasznos kiegészítéssel)(pl. Firefox, ami személy szerint nekem azért favorit, mert van egy alap és olyan extrákkal pakolom tele, ami nekem kell (pl. webfejlesztéshez) és nem mondják meg, hogy ezt kapod, azt' ha nem kell akkor így jártál).
Persze meg kell csinálni a legtöbbet használt böngészőkre, de ha már választani lehet, akkor inkább az alternatív böngészőket támogatom jobban. (IE alatt pedig egy felt. kommentel megjelenítek egy GET FireFox cuccost, ami még nem tolakodó, de azért piszkálja egy idő után a kedves user fantáziáját és talán kipróbálja. Ha már egy embert sikerül így a FF-ra váltásra bíztatni, akkor már megérte ...)
css
A majd' 20 szoveg az mar nagyon marketing szagu :). ha 17 akkor az 17:) De igazad van mindkettore meg kell csinalni igyis ugyis. Ha meg FF lesz a 90%-os eszkoz akkor meg szerintem mar IE nemis lesz a vilagon. Nem fogadnek arra hogy ez bekovetkezik az elkovetkezendo par evben de esely megvan mindenre.
Re
Na azért van különbség a FF hívő között és az IE hívő között. A FF mellett vannak érveim, nem is kevés. Az IE mellett nem sok azon kívül, hogy az ActiveX-es cuccokhoz muszáj azt használni. Viszont ellenérv az van rendesen az IE mellett. Mindenben van valami rossz és van valami jó. Csak a FF-ban sok a jó, míg arányaiben az IE-re ez nem mondható el.
Lehet, hogy a majd' 20, kicsit marketing szagú, de akárhonnan nézem a 17 a 20-hoz van közelebb és nem a 10-hez. Ami pedig a növekedést illeti, ez csak a közösségtől függ. Amíg egyesek csak azért használnak IE-t, mert lusták feltenni a FF-t (mert olyan bonyolúlt a letöltés és telepítés, éljenek a lámák), addig nem is lesz változás. A hétvégén a céges gépekre mindegyikre felkerült a FF, szóval már kapásból 5 emberrel nőtt a FF-ot használók tábora :-)
Lipinek :)
Sitebuild nem az asztalom, viszont akad jópár profi ismerősöm (plusz a szakmai cikkek), és mindenki egöntetűen azt ajánlja, hogy először építsd fel az oldalad szabványosan, majd utána ígazítsd hozzá IE-hez.
http://www.westciv.com/style_master/academy/browser_support/index.html. Szerintem önmagáért beszél.
Vannak nyilván MS oldalon is tök jó ötletek (http only cookie, ami tekintetében igaz az IE bugos, de érthetetlen, hogy az FF vonal miért nem implementálta már[kiterjeszés létezik hozzá] stb.), de arányaiban mégis az látszik, hogy általában a MS elég önkényesen "szeret" eltérni a szabványtól, de legalábbis elég könnyen az üzleti érdekek mögé szorítja.
Üdv,
Felhő
jo kis csapat ez
de ne szaladjunk ilyen messzire. Szoval van valaki aki szeretne eloadasoknal segiteni? szivesen fogadok minden segitseget...
Megnéztem volna ...
Azóta azért még nyomom a chat progit, csak más platformon, másképpen: http://sourceforge.net/projects/hunsly